Recomandare amplificator si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Salut!!
Sunt nou pe acest forum si ma gandesc si eu sa achizitionez un amplificator si boxe si as avea nevoie de niste recomandari. Camera in care vor fi folosite are in jur de 25 metri patrati. Bugetul este de 5000 RON,poate un pic peste. Am reușit sa ma informez cat de cat si mi-au atras atenția cateva modele de boxe si amplificatoare.
Wharfedale diamond 240 +Yamaha A-S 701 sau Onkyo A-9050
Wharfedale diamond 250 +Yamaha A-S501
Dynavoice challenger M-65 ex V.4+Onkyo A-9050
Dynavoice challenger M-85 ex V.4+Onkyo A-9050
Menționez ca sunt mult mai atras de incintele celor de la Wharfedale,imi place sa am destul bass dar si claritate.
Ce recomandari imi puteți oferi? Va mulțumesc!

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

Salut. Ca sa te pun pe jar am să-ți spun că poți obține un sunet la fel de bun sau mai bun de la un sistem stereo (receiver + boxe) din anii 70-80 la un preț de pana la 1000 de lei.

MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Salut! Pai chiar m-ai pus pe jar si chiar sunt curios de sistemul de care spui. Crezi ca mi-l poți recomanda? Si ce părere ai de incintele de la Q Acoustics 3050,ma refer in comparație cu wharfedale diamond 230 sau 240? Mulțumesc pentru feedback! :wink:

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

Daca poți renunța la bluetooth + subwoofer și alte chestii moderne și îți ajunge doar sunetul stereo, poți opta pentru Yamaha CR 800 (amplituner) sau CR 820 (amplituner) .
Ca boxe Magnat Zero 4, Canton GLE 60 .

Evident sunt opțiuni mai bune și mai multe. Am dat exemplul doar de ceva ce ar costa in jur de 1000 de lei și la ora asta găsești pe Olx și Okazii.

Eu sunt cu aparatura vintage. :) Aparatura moderna nu mă interesează . Excepție : DAC-urile. :)

MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Voi lua in considerate varianta ta :wink:
Mulțumesc pentru răspuns!

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

Nu la multă lume place sunetul vintage de la Yamaha pe care l-am dat eu ca exemplu. Majoritatea caută sunetul apropiat de al amplificatoarelor pe tuburi, adică sunetul de la Marantz din anii 70.

MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Depinde de fiecare ce vrea de la o boxa, gălăgie sau sunet :wink:, eu prefer sunet clar si bine balansat. Apreciez propunerea ta. Mulțumesc pentru sfat!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

MURI85 wrote:Depinde de fiecare ce vrea de la o boxa, gălăgie sau sunet , eu prefer sunet clar si bine balansat.
ce ai insirat tu in primul post e numai pentru galagie, eventual bagi un laptop cu winamp care ruleaza mp3 si in timpul asta dai cu aspiratorul.
Iti sugerez un test pentru lazile alea cu difuzoare chineze - baga in ele un pic de bubuiala, nu trebuie sa exagerezi, si in timpul asta apuca cutia boxei cu mainile puse pe stanga si pe dreapta. Vei simti cum cutia se umfla in ritmul bubuielii. Nici macar nu trebuie sa dai tare.

Cu suma de 5000 lei poti cumpara niste scule cat de cat (semi)audiofile modeste la second hand (de la orice dealer sau de la cineva particular), din pacate exclus boxe mari. Sau poti intra in zona second hand cu scule "vintage" unde la banii astia chiar ai ce alege si chiar ai un sunet mult, foarte mult peste chinezariile alea jalnice din lista ta. Dar trebuie macar putin sa te pricepi sa ti surubelnita in maini sau sa ai noroc sau sa te ajute cineva de treaba si fara interese.

Ce ai insirat in primul post nu e nici macar HiFi, e horror. Evident, e punctul meu de vedere, nu e musai sa coincida cu punctul altora de vedere. Insa eu nu pot asculta asa ceva; am fost chemat nu de mult la cineva care si-a luat scule de genul asta si m-am intors pe dos, depresiv ce am vazut, pipait si auzit, imi era mila de om si evident, nu am putut sa-i spun ca mai bine se ducea in concediu de banii aia sau ii bea la carciuma!

Insa, daca nu ai auzit scule adevarate la viata ta, daca provi din zona PC-Logitec sau telefon+doape, s-ar putea ca la inceput (pana ai nefericirea sa te luminezi) sa-ti placa "sunetul clar si bine balansat". In fond exista multe trepte de calitate iar astea nu sunt chiar pe cel mai de jos nivel, exista altele mult, mult mai jos....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Mulțumesc pentru răspuns! Nu intentionez sa contrazic spusele tale ca nu sunt in masura,dar nu sunt nici din zona "Pc-Logitec sau telefon +doape ", consider ca pot aprecia si un sunet de calitate, dar cum am spus, nu contrazis spusele tale. Eu am cerut doar recomandari pentru a stii in ce sistem imi pot investii banii, probabil variantele înșiruite de mine nu sunt HiFi, tocmai de asta am cerut sfaturi si pareri pe acest forum!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

MURI85, sfatul meu e simplu, nu da banii pe cele insirate de tine in primul post deoarece NU merita nimic de acolo (daca vrei o calitate cat de cat acceptabila, cat de cat un inceput).

Cat priveste ce ti-as recomanda (de banii aia), e mai complicat pe forum si fara sa am mai multe informatii. Totusi eu te-as sfatui sa incerci a face vizite la dealerii din Bucuresti (cei care primesc. Sunt cativa). Astfel, chiar daca nu ai bani sa cumperi chestii scumpe, macar auzi lucruri de calitate, sunet in cu totul alta clasa decat aceste aparate si boxe chineze de supermarket (vandute online).

Dealtfel asa cum poate am sugerat, fiecare dealer are si marfa second hand ("buibacuri" :D ). Ai putea sa te uiti si pe anunturile private, poate gasesti audiofili care au ceva de vanzare, poate cunosti oameni, mai afli cate ceva. Insa cu vizita la "dealeri" e mai simplu deoarece la o singura vizita vezi/auzi mai multe deodata.

Alt sfat este sa nu cumperi din prima "pravalie" vizitata, ci sa ai rabdare (rabdarea este o virtute) sa vezi si alte pravalii, sa compari in timp auzind (cu propriile urechi) si vazand mai multe (oferte).

Cu timpul, ascultand mai multe vei incepe sa discerni si sa sti ce-ti doresti. E pacat acum sa-ti arunci banii pe lazile alea cu difuzoare si acele aparate chineze mediocre (si ieftine.... nu degeaba ieftine. Cu timpul vei constata ca sunt scumpe la cat ofera. In realitate cele mai scumpe scule audio sunt cele de jos, adica cele ieftine si cele de foarte de sus, adica cele super scumpe. Ma refer la raportul pret calitate si nu numai. In domeniul audiofil nu se poate masura cu kilogramul, e pe undeva si ceva arta. Asa cum tablourile nu se vand la metru patrat, nici in pasiunea asta aparatele nu se apreciaza in modul conventional tehnicist-electronicist).

Curaj!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MURI85
Posts: 6
Joined: 19 Dec 2016, 21:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MURI85 »

Chiar ai dreptate in ceea ce spui, am fost la doua showroom-uri in Bucuresti si am ascultat cateva modele din aceste boxe de pe piata, dar dupa ce m-am informat mai bn, parca nu mai eram atat de incantat si am tot cautat si altceva, tocmai de asta am si apelat la voi, cum ai spus tu, ar trebui sa vad si alte "pravalii" si probabil la banii astia voi reuși sa găsesc ceva mai calitativ in materie de sunet.
Mulțumesc pentru sfaturi si recomandari!

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Salut,

si eu sunt tot din categoria celor care ar fi dat acum o luna 1700 pe un receiver AV nou.Noroc cu un coleg care m-a indrumat pe aici.
Acum sunt in cautarea unui amplificator + CD pana in 1000 lei si un set de boxe, sa zicem, pana in 2000. Am un set de boxe si nu ma grabesc sa le schimb pana nu vad ce poate sa faca amplificatorul.

Am cautat la un moment dat un Yamaha AX 430(recomandarea colegului), dar nu prea se gaseste. Cam ce as putea gasi in banii astia care sa faca uitate chinezariile alea?

P.S. Un amplificator din 1974 cum de e mai bun ca unul de azi?

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Cosmin2000 »

ionbadea wrote:Salut,
Am cautat la un moment dat un Yamaha AX 430(recomandarea colegului), dar nu prea se gaseste. Cam ce as putea gasi in banii astia care sa faca uitate chinezariile alea?

P.S. Un amplificator din 1974 cum de e mai bun ca unul de azi?
În primul rând doresc să urez tuturor membrilor acestui forum "Crăciun fericit!" și toate cadourile audiofile visate să apară de acest Crăciun sau la anul în casa Dvs. !

Referitor la întrebarea Dvs. să știți că, din punctul meu de vedere, generațiile anterioare erau mai cultivate în cee ce privește sunetul în general, apoi aparatele pentru reprodus un sunet de calitate în particular, iar ca și consecință și firmele de profil produceau aparate mult mai cinstite decât acum din punctul de vedere al calității cumpărate cu o anumită sumă de bani.
Acum, nu orice amplificator din 1974 este mai bun ca unul actual, după cum nici toate amplificatoarele actuale nu sunt superioare celor vechi doar pentru că sunt noi!

Cum le alegem pe acelea cu adevărat meritorii din 1974 sau alți ani? Răspunsul e complicat și comportă însușirea de cunoștințe teoretice de fizică elementară, capacitatea de informare corectă, studierea chiar a acestui forum sau altora în vederea decantării unor elemente de folos, studierea istoriei unor firme/companii cu tradiție, vizite la prieteni care sunt mai avansați pe acestă scară a sunetului de calitate etc.

Problema este relativ simplă dacă știi ce cauți, iar dacă nu știi ajungi să cheltui sume uriașe pe schimbatul de scule dar, deși unii consideră asta o pierdere de timp și bani, eu zic că e singura cale, ce-i drept sinuoasă și complicată, de a acumula experiență în acest domeniu. Baftă!
Vintage forever!

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

@ionbadea Amplificatorul nu prea poate să facă mare lucru daca nu ai niște boxe sau căști cat de cat de calitate.
(Nu ai precizat ce model de boxe ai așa că am scris comentariu la de mai sus. )

Yamaha AX430 am văzut pe Olx și Okazii că este de vânzare ,dar mai bine ai merge pe modelul A700 , fara X, un model tot din anii 80, tot din plastic , dar cu un sunet mai bun.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

ionbadea wrote:Salut,

si eu sunt tot din categoria celor care ar fi dat acum o luna 1700 pe un receiver AV nou.Noroc cu un coleg care m-a indrumat pe aici.
intr-un fel straniu cadoul tau de Mos Craciun a fost exact sa NU cumperi chinezaria de 1700 lei. Adica ai primit cadou proprii bani.
Nu stiu despre ce receiver e vorba dar te asigur ca nu isi merita banii chiar deloc, adica poate e o chestie poate frumoasa ca aspect dar sinistra in realitate. Chiar si receivere de 4700 lei abia, abia isi merita banii dar numai ca sa faca zgomot surround la filme, nicidecum muzici stereo. Pacaleala e la ea acasa in aparatura noua (in anumite zone de pret) si desi la prima vedere iluzia ar fi ca marfa din China a ieftinit oferta, in realitate oferta s-a scumpit daca luam in considerare calitatea (in primul rand a sunetului). Abia un receiver de pe la 7000 lei (cu indulgenta) in sus concureaza cu receivere depasite moral, modele din anii 90 (o perioada nu prea stralucita) si care in prezent exista in oferta de second hand pe la sume de genul 300.....1000 lei. Mai direct spus, poti cumpara acum un aparat second hand produs in anii 90 pe care sa platesti sa zicem, 500 lei si comparat cu un receiver nou, nu de 1700 lei (ala e chiar gunoi) ci cu unul de 3700 lei, vechitura ii da clasa celui nou pe stereo.
La surround e alta poveste, conteaza procesorul, in cazul asta s-au produs unele progrese. Insa problema sunetului surround e cu totul alta decat problema sunetului stereo. Si e greu de apreciat chiar si surroundul. Adica in ciuda sa zicem a unor procesoare mai destepte, aparatul tot e depasit de o vechitura (pe partea traditionala a amplificarii). Din jdemii de cauze. Dar tot ce spun aici nu are valoare cat o comparatie si o auditie.
ionbadea wrote:Acum sunt in cautarea unui amplificator + CD pana in 1000 lei si un set de boxe, sa zicem, pana in 2000.
cu suma asta poti gasi chiar scule bunicele, sa nu spun ca se poate chiar ceva nesperat de ok, insa e aproape imposibil de dat indicatii utile pe un forum. Si chiar nociv. De exemplu, daca ma uit la siteurile cu oferte second hand as gasi multe variante... dupa gusturile mele. Problema e ca-i vorba de gusturile tale, persoana anonima pe internet. Astfel, nu ma hazardez sa-ti recomand ceva direct, ar fi si nociv, de ce as face reclama unora in detrimentul altora?!
Amplificatorul Yamaha recomandat nu e chiar cea mai buna alegere. In primul rand, in opinia mea Yamaha nu sunt amplificatoare care sa se descurce cu orice fel de boxe. In general le trebuie boxe "usor de dus". Iar sunetul Yamaha.... e sunetul Yamaha. Unora le place, altora nu.
Ceva mai universale sunt amplificarile de la Kenwood anii 80...90. Anii 70 sunt diferiti (aparatele cele mai ok) insa vechimea prea mare implica si defecte (de obicei minore) care trebuiesc remediate de cei cu pricepere.
Deasemenea, si Pioneer anii 80 are unele modele interesante care-si merita banii. Nu mai spun de JVC, excelente, insa sunt asemenea sau mai rau decat Yamaha, adica nu "duc" orice boxa audio.
Onkyo mie nu-mi plac asa mult la sunet insa se gasesc cel mai abundent si sunt construite foarte bine, rezistente si conduc destul de multe boxe audio (sarcini). Multora le plac si sunt foarte populare si bune la pret.
Mai exista varianta populara AKAI (amplificari), poate insuficient de apreciate si bine construite in general. AKAI e recunoscut pentru maguri si cassuri. De exemplu imi plac mult unele amplificari AKAI din anii 70. Dar culmea, chiar si unele din anii 80 nu-s rele deloc la cat de putin costa.
Astea sunt marcile mari si cunoscute. Exceptand SONY care trebuie considerat cu grija, nu au fost campionii muzicalitatii. Insa exista chiar si modele SONY din anii 70, destul de interesante.
Faimosul Technics e o categorie ciudata. Excelenti in anii 70 si inceput 80, au decazut masiv in anii 90. De ocolit cele din 90! asanumitele "gogosi" pline afara, goale pe dinauntru, moarte la sunet. Insa exista modele 70-80 absolut deosebite care nu-s ieftine, cu motiv!
Exista si o pleiada de firme europene (in general germane), multe aparate defapt fabricate in Japonia, excelente. De exemplu, DUAL, Shneider, Grundig, Philips, Telefunken, Saba, Siemens, Uher, Revox, Tandberg, etc, etc.
Bineinteles, faimosul Luxman care are o istorie ciudata. Dupa anul aprox. 1983 decade fiind preluat de Alpine (din cate stiu) care produce diverse aparate mass-market, subtiri la propriu si la figurat dar cu sigla pe ele. Alt sunet, subtire, naspa. Oricum, sunt aparate scumpe, ma refer la cele care merita atentie. Dar exista si Luxman care NU merita atentia. Insa Luxman fiind un nume foarte cunoscut si apreciat, preturile pe piata second sunt prea mari, adica sunt aparate overpriced. In general in categoria asta intra pe langa Luxman si Marantz, Technics, AKAI. Fiind branduri populare, pretul cerut e peste cat merita.
Ar mai fi o marca japoneza necunoscuta poporului, NIKKO, foarte buna. Gresit cine crede ca are legatura cu alte branduri nipone. A fost o marca aparte. A dat faliment prin anii 80 din cate stiu, cauza fiind economica, probabil au fabricat calitate prea buna si prea scumpa pentru o piata care incepuse dupa criza de la inceputul anilor 80 sa caute ieftin si iar ieftin si sa se mute la inceput in Hong Kong si apoi in Taiwan si China continentala. Japonia apunea spre sfarsitul decadei 80 desi a mai produs varfuri pana spre sfarsitul anilor 90, chestii pe care noi in Romania nu le pipaim.
Ar mai fi si Optonica-Sharp. Interesante.
Sau Toshiba-Aurex, mari producatori de componente, defapt majoritatea amplificatoarelor acelor vremuri au componente Toshiba.
Sau AIWA, marca celebra mai ales pentru casetofoane dar a facut si amplificatoare.
La capitolul ieftin (dar cateodata interesante) sunt si niste marci.... nemarci europene ca de exemplu Universum sau Loewe, firme care nu au fabricat propriuzis ci au comandat la altii OEM. Unele aparate pot fi interesante in sectorul second hand foarte ieftin. Asa a fost si BASF, celebra firma chimica producatoare de benzi audio, intr-o vreme a lansat propria serie de scule audio probabil fabricate in Japan de NEC cu care era sa dea faliment.

In general exista doua mari categorii - cea europeana si cea japoneza. Prima suna in general mai bine dar are mufe DIN (in general) si constructia e proasta, subreda, multe aparate sunt "stricacioase" si majoritatea urate si de plastic.
Cele japoneze sunt construite grozav, cu mult peste europene, insa nu stau la fel de bine la capitolul calitate sunet. Acum depinde si de gusturi. Am observat ca producatorii japonezi s-au orientat mai mult catre claritate (cum zice lumea incepatoare), inalte pronuntate, sunetul avand tendinte "tehniciste" (aici pe forum noi numim "sunet japonache"), muzicalitate redusa, sunet mai subtire, mai drept, mai flat, adica nu foarte plin, nu prea carnos, deloc suculent.
Europenii au facut aparatele sa sune cu mai putine inalte, unele par deadreptul "infundate" pentru urechea obisnuita gresit, au cautat ca sunetul sa fie plin, gras si muzical. Sunt lumi diferite, cerinte si aprecieri diferite.
Desi nu e o regula, japonezii au facut si aparatura audio care suna superb pe gusturile europene si detin branduri apreciate in toata lumea care greu au rival in alta parte.
Adica e gresit de impartit in sunet european si sunet japonez insa in acelasi timp e si real, daca privim la modul foarte, foarte general.
Probabil problema japonezilor a fost accentul pus pe tehnica, masuratori. Probabil japonezii au considerat ca ceea ce masoara bine, e proiectat inginereste bine, automat suna bine. Ceea ce nu este mai delloc adevarat.
Europenii au fost mai "urechisti", mai empirici, mai experimentalisti, adica au dat cu urechea si au modificat pana sa le placa ce aud, chit ca modificarile nu sunt "ortodoxe" in electronica, chit ca masuratorile nu sunt cele mai bune.
Insa intre aparatele produse in Europa si cele produse in Japonia e diferenta mare de calitate executie, calitate materiale (cele japoneze au materiale mia bune) si chiar proiectare inginereasca. Cele europene sunt inferioare ca inginerie, facute neingrijit, proiectate incalcit, anapoda, greu de depanat, unele piese europene au cedat grav in timp, aparatele au mai mult plastic (Philips e un brand care a ridicat plasticul pe piedestal inca din zorii epoicii ecologiste) iar ca design europenii au fost deasemenea inferiori japonezilor. Chiar si ca ergonomie cele europene sunt mai fara cap, mai anapoda, ideea lor era sa faca aparate care sa poate fi utilizate de tampiti si reuseau exact opusul, adica aparate incalcite si ilogice.
Se vede treaba ca japonezi muncesc mai mult insa europenii au mai mult talent.
Cert este ca exista aparate europene urate ca porcu, cu mufaraie DIN (oribila inventie!), lucrate nu departe de lucratura din vremea ceusista din RSR, dar care pur si simplu suna grozav!

Apropos, am uitat o marca celebra, Marantz. Exista aparate vechi minunate dar si scumpe, rare. In general sunetul Marantz e orientat catre muzicalitate, e mai moale (cum spun trancotarii), e mai bland, mai putin agresiv/taios, mai rotund, mai lalait. Problema generala a ampificarilor Marantz este ca nu duc toate boxele, in general le prefera pe cele "usor de dus".

Si la urma despre Yamaha, o mare firma japoneza, una din cele mai mari ever. Remarcabil cum Yamaha a stiut mereu sa-si conserve "filozofia de sunet" care nu e chiar direct pe gustul european.
Sunetul e greu de povestit dar asa in linii foarte generale si foarte subiective, Yamaha suna subtire, partea care se numeste "greutate" e mai volubila, mai diafana, sunetul are multa "claritate" (cum zice trancotarul), distorsiunile (ca perceptie, nu neaparat ca si realitate masurabila) sunt foarte reduse, s-ar spune, un sunet pur si cu detalii multe. In general desi suna curat, pur, rezolut (dar nu taios), per ansamblu sunetul nu e foarte carnos, nu e foarte plin, basul desi exista, e complet si e natural, nu e foarte umflat, nu e foarte greu, cumva se poate spune ca e mai volubil, mai diafan.
Yamaha, foarte general si foarte subiectiv vorbind (aiurea) cucereste prin puritate, curatenie, lipsa distorsiunilor (ca perceptie), detaliu diafan, adancime cateodata, insa "plateste" toate astea prin subtirime, prin lipsa cumva de greutate si cu un accent pus pe sectorul benzii medii inalte.
Yamaha nu-s amplificatoare potrivite cu toate boxele audio. Ce noutate! :)
In general vor boxe usor de condus, SPL mare (insa un SPL mare nu inseamna automat si ca boxa e usor de dus! Nu sti de o potriveala/matching pana nu probezi).
Mai degraba sunt recomandate boxe la care sectiunea de bas se misca usor, echipaj mobil usor la difuzoare, boxe care au nevoie de mai putin curent/energie pentru a misca membranele si care nu produc probleme etajelor finale.

In general amplificatoarele unei perioade se potrivesc cu boxele din aceeasi perioada.

Ideea unui amplificator universal care sa duca orice fel de boxa audio este o iluzie. Iar potriveala/matchingul sunt de cele mai multe ori ilogice din punct de vedere tehnic. Insa usor de gasit "la ureche".

Potriveala/matchingul sunt determinante, de aceea pe un forum e greu de prezis ce cu ce merge dupa poze si prospecte tehnice.
Iar cat priveste combinatiile gasite (intre scule "vintage") de catre pasionati ai domeniului, retele nu au mare valoare deoarece pe piata second gasesti ceea ce gasesti, nu ceea ce vrei.

In final e o arta si o pasiune! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply