Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

mishu235, super detalii ai dat acum! Imi pare bine ca nu ai pus la inima postarea mea contondenta. Am fost rau cu boxele tale, intradevar, nu sunt chiar lazi cu difuzoare insa nu sunt pe masura scularaii, cablaraii si rack-aarii tale! (e clar, nu esti un incepator!).
Cu gusturile tale muzicale rezonez si eu, sunt fan Vangelis, Kitaro, Mike Oldfield, imi plac si restul, deci cumva, dupa gusturile mele, stiu ce sunet ti-ar trebui. Asa ca boxele sunt cam mici (si nu prea rafinate), mai ales ca spatiul acustic e generos.

Concret, sa nu o lungesc:
- nu mi-ai zis de ce nu vrei finalii de la acelasi fabricant chinez care a facut si preul tau?! Mi se par interesanti (avand in vedere lampile folosite).
- intre cei 3 intrebati de tine eu cred ca oricare pare interesant. Nu m-as grabi sa-ti recomand Manley. Ar trebui probat cu preul.
Conteaza mult matchingul cu preul (nu am de unde sa stiu, trebuie sa probezi) dar si matchingul cu boxele (in cazul asta, poate intai ar trebui sa-ti iei niste boxe mai bune... si mai mari).

Sfatul meu este ca intai sa te uiti dupa niste boxe mai jmechere (si recomandabil mai mari) si apoi dupa finalii de putere.

Prejudecatile cu lampa sau fara lampa... sunt trancotarisme! Gasesti finali buni si potriviti atat pe lampa cat si pe tranzistori. Eu as prefera totusi pe lampa. Si m-as gandi in primul rand la ceva pe 845 sau 211.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Ma tenteaza sa cumpar o pereche. Aveti idee la ce ar trebui sa ma astept in materie de sunet ?

http://www.ebay.it/itm/RCA-6201-12AT7-E ... 1586966397" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote:Ma tenteaza sa cumpar o pereche. Aveti idee la ce ar trebui sa ma astept in materie de sunet ?

http://www.ebay.it/itm/RCA-6201-12AT7-E ... 1586966397" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Salutare,

Parca pomeneai acum ceva timp (2014), de Siemens ECC801S avuta in dotare. Eu n-am Siemens ECC801S, insa am acelasi model de la Telefunken si multe altele. In ultimii doi ani am innebunit cu lampile. Am cumparat si testat foarte multe ECC81-82. Din experienta mea, lampile americane nu se compara cu cele europene. Au si americanii cateva modele reusite, dar "europenele" domina topurile. Cele mai bune 6201 sunt cele fabricate de Valvo in anii '50 (daca mai sunt si pinched waist, triple mica cu D-getter deja vorbim de raritati si preturi foarte mari). Mai acceptabil ar fi modelul pinched waist cu getter normal (ring sau halo getter), si asta destul de greu de gasit.

Momentan folosesc in amplificatoare primul model de ECC81 pe plan mondial (se pare), scos de Philips pe piata in '51-'52.

Din ce-am mai citit, marcile americane au un sunet considerat "sweet". Depinde acum ce vrei si tu. Oricum RCA, TungSol, Sylvania, Raytheon... se gasesc la preturi acceptabile. De preferat primele editii (black plates, triple mica, square getter...).

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Salutare,

Detin o pereche de Siemens ECC801s pe amplificare si acolo vor muri, acum cateva zile am facut un test cu niste cabluri si am zis sa incerc sa pun si altceva pe amplificare si am pus Gold Lion cumparate noi anul trcut. Porsche ( siemens 801s ) versus barca cu vasle ( gold lion ) . Pana si pe preu tot barca cu vasle...

Din 2013 preul este dominat de una bucata Valvo 6201 Pinched Waist VG0 D9K2 Blue Label, Gold Pin, 1959. Mai bine nu ma mai gandesc cat am dat pe ea. Ma seaca lampa asta ca e prea tare, dar nu e perfecta ( de parca ar exista una ) si tot incerc sa ii caut un adversar pe masura. Mai am o Siemens 801s care se apropie mult dar parca valvo interpreteaza mai bine muzica si raman la ideea ca cel mai bine merg la amplificare. In seara asta am pus Mullard 8162 CV 4024 si tot cu Valvo m-am intors din cauza echilibrului incredibil pe care il ofera. Ma gandeam un RCA din alea ar putea sa-i faca fata sau poate o sylvania. Tfk 801s doarme in sertar, nici o sansa....

Cred ca deschid muzeu cu ecc81 daca o tin tot asa. Povestea asta se termina pana la urma cu schimbatul boxelor.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Deci de fapt ai nevoie de o bucata ECC81/12AT7? Minunat asa, cand iti trebuie doar una. Cand ai nevoie de pereche sau quad incep problemele (la imperechere si cont bancar).

Uite un model ce merita incercat, la tine in curte (poate chiar mai poti negocia ceva cu el) :

http://www.ebay.it/itm/1958-s-RARE-OLD- ... 2025611715" onclick="window.open(this.href);return false;

Mult mai ieftin o gasesti aici (la putin peste 30 euro tot cu transport, cred ca isi face banii) :

http://www.ebay.ie/itm/MULLARD-ECC81-12 ... 7#viTabs_0" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu stiu cum stai tu cu noise-ul unei lampi in preamp, dar pentru mine e o mare problema : nu trebuie sa aiba noise nici in preamp, nici in monoblocuri. Catodata poti folosi si o lampa care e "noisy" (dar care masoara bine), depinde pe ce pozitie.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

Eu am la colectie o pereche RCA ECC82 si am probat si alte RCA imprumutate dealungul timpului. Probabil conteaza mult aparatul in care le bagi, sistemul audio (stilul de sound si ce se cere, sunet detaliat, sunet muzical, mai multe inalte, mai putine, bas mai mult sau mai putin, etc, etc), probabil conteaza si indicativul tubului (ECC82 e una si ECC81 e alta), dar asa la modul general RCA mi se par la sunet cam asa:
- sunet cald, cumva lalait dar natural.
- sunet "lampos", un exemplu de "sunet de lampa".
- sunet rotund, placut la anumite muzici, de exemplu la muzica vocala dau foarte bine.
Probabil dau bine in sisteme audio agresive si uscate la sunet.

Nu m-as grabi cu afirmatia ca lampile europene sunt "fruncea" si cele americane sunt "tzaranesti". De exemplu eu acum folosesc lampi americane (cam de vreo cativa ani) fabricate prin 1962...1964 si nu vreau sa le schimb cu altele, sunt chiar si dupa atata vreme super multumit! Si am comparat si testat multe. Chiar si am multe in colectie. Apropos, observ o crestere spectaculoasa in preturi in ultimii ani la lampile NOS. Ceea ce cumva e si normal, ne indepartam din ce in ce mai mult de trecut. Partea nasoala este ca nu observ o imbunatatire consistenta a lampilor din productia moderna. Astia constant fac aceleasi lampi. Probabil una din problemele majore este folosirea substantelor poluante. Pe vremuri nu conta, acum exista legi care interzic multe substante. Iar din rahat nu poti face bici. Plus pretul, acum piata vrea ieftin si iar ieftin. Cati dintre noi se pot feri de tentatia pretului cel mai mic?!!? Suntem crescuti in cultul pretului cel mai mic! Iar audiofilii sunt o specie rara, ultra minoritari, nu au cum sa conteze in piata.

Alta observatie - intr-un sistem audio lampile sunt un tuning fin, alte aspecte sunt mult mai importante. De exemplu, nu ai cum schimba caracterul sunetului unor boxe oricate lampi ai pune si incerca. Iar un amplificator sau preamplificator de calitate suna bine cu orice lampa, chiar si cu cele din productia noua. Evident, suna mai bine cu niste lampi NOS.

Fara indoiala schimbarea lampilor conteaza insa eu doresc sa subliniez mai ales pentru incepatorii care citesc pe aici ca aceasta schimbare nu e la fel de importanta precum calitatea boxelor, aparatelor, cablurilor si.... acusticii. Unele discutii extrem de pasionate despre tuburi pot induce un incepator in eroare. Astea sunt chestiuni de finete pentru oamenii care deja s-au vazut cu sacii in caruta. Nu spun lucrul asta degeaba, am observat la incepatori tendinta ca imediat ce si-au luat un amplificator pe tuburi nou nout sa inceapa sa caute lampi NOS ca si cand fara alea nu ar avea cum sa-l mai asculte. E un soi de perceptie deformata a proportiilor dupa ce acestia citesc pe forumurile audiofile si vad multe poze si discutii despre tuburi (intre oameni care au ajuns la un nivel avansat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Da, foarte util si complet de-acord. Imi place ca s-a pus si problema prioritatilor in povestea asta, exista intr-adevar tendinta ( mai ales la incepatori ) de a achizitiona orice sau a rezolva marile probleme cu o singura solutie: Lampi NOS.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Problema cu lampile NOS (vorbesc aici doar de spuma spumelor), e ca daca ai avut (ne)sansa sa le asculti vreodata in sistemul propriu, cam greu sa te intorci apoi la lampile avute in dotare. Chiar si acum 50-60 de ani s-au facut multe modele care n-au nimic special, sa le zicem modele standard. Insa aproape fiecare producator a avut niste varfuri, caviar & champagne, care te doboara la propriu. Sunt in stare sa tin urmatorul pariu : producatorii europeni au 90% din varfuri cam in orice categorie. Pe probate!

Un An Nou la lumina, caldura si desfatul lampilor va doresc!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

SOLO wrote:Ma tenteaza sa cumpar o pereche. Aveti idee la ce ar trebui sa ma astept in materie de sunet ?

http://www.ebay.it/itm/RCA-6201-12AT7-E ... 1586966397" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Le-am luat, n-am rezistat.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote:Le-am luat, n-am rezistat.
Ha ha, puteam sa pariez, tentatia invinge intotdeauna. Ai "rezistenta" cam slaba...

Asteptam rezultatul testelor.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote: Le-am luat, n-am rezistat.
Asadar? Linistea nu-i a bine...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Sunt bune, descrierea lui momolo e apropie de adevar. La capitolul dinamica, nu trec de niste Siemenc E81CC triple mica.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by lordu73 »

Mi-am luat si eu un Woo audio WA2. Si bineinteles un Senn 650HD. Asta sa vad cum e treaba cu lamplile (adica sa nu mor chiar prost) Dar n-am apucat sa-l probez inca ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

Blindfold Clean/Blues Amp Test - Modelling vs Solid State vs Tube
https://www.youtube.com/watch?v=5KtMaMq27J8" onclick="window.open(this.href);return false;

testate:
https://www.andertons.co.uk/p/230030490 ... -amp-combo" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.andertons.co.uk/p/BCARTIST/ ... -in-blonde" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.andertons.co.uk/p/223020400 ... -amplifier" onclick="window.open(this.href);return false;

Mi se pare un exemplu despre cat de gresita e metoda "blind test". Tipul din dreapta le-a ghicit pe toate insa dupa aia s-a rasucit din cauza celui din stanga si din cauza ca era legat la ochi, adica s-a fortat prea mult, a gandit prea mult, a fost prea incordat sa nu greseasca si in final in loc sa ramana pe ceea ce corect a perceput la inceput, a raspuns gresit.
Tipul din stanga era sa perceapa corect insa deasemenea a gresit pentru ca... a gandit prea mult, s-a fortat prea mult si culmea, desi amandoi au laudat peste masura Rolandul pe tranzistoare dupa ce s-au dezlegat la ochi, el (tipul din stanga) a crezut ca Fender Mustang cel ieftin era Roland cel scump si celalalt s-a luat dupa el desi percepuse corect.

Ampliful pe tuburi a fost ghicit fara probleme, diferentele de sound se simt lejer.

Cumva am senzatia ca poate au jucat teatru si clipul e pentru promovarea Rolandului.
In opinia mea Fender Mustang suna prea bine de banii lui iar ei au laudat prea mult Rolandul.

Interesant e si alt aspect - Fenderul pe tuburi suna grozav dar nu mi se pare bun la orice tip de muzica. In anumite genuri parca as prefera tranzistorizatele.

In opinia mea cel mai bun din cele 3 este de departe Mustangul avand in vedere pretul si deci cum suna de banii lui.

O dovada de cat de gresite pot fi blind testele din cauze care nu tin direct de perceptia sunetului. Oameni care poate ar percepe corect si fara efort, se lasa zapaciti tocmai de situatia unui blind test (de situatia in care sunt pusi) si din influenta celorlalti din jur.
Intotdeauna am fost de parere ca aceste faimoase blind teste nu au nici o valoare.

Oricum, chiar si din youtube se aud diferente foarte mari intre cele 3 amplificatoare. Evident (se aude) conteaza si chitara, dar si mana.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Cu toate ca am decis sa ma abtin in ultima vreme, nu am putut sa ignor efectele avute asupra modestului agregat din dotare a doua lampitze Telefunken 801S. Chiar daca detin amplificare pe lampi, am descoperit ca nu imi place sunetul siropos, naclait, dulce (caracteristica lampilor dupa cum ar crede unii) ci senzatia de liniaritate, corectitudine, ritm, transparenta si eventual rezolutie crescuta (toti termenii sunt relativi la performanta sistemului din dotare, nu au valoare absoluta). La instalarea celor doua lampitze, sistemul parca s-a trezit, a devenit mai fervent in exprimare, mai transparent, am inceput sa aud sunete noi...Am incercat si ceva Mullard in paralel (12AT7), sunt foarte atragatoare la prima vedere, au un sunet dark, moale, insa in comparatie directa cu Telefunken pareau naclaite, amortzite, amestecand sunetele. Bineinteles ca m-am bucurat de euforia clasica a audiofilului, am luat colectia de viniluri de la capat :D .

In concluzie dragi lampofili (detinatori de ECC81), nu dati banii pe prostii, luati Telefunken la copii...

Auditii cat mai frumoase va doresc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply