Recomandare amplificator si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Ok, deci nu am cazut inca in capcana de la punctual 1. Si cand ma gandesc ca asteptam bonusul din decembrie ca sa iau receiver 5.1 la 1700Roni. Doar o saptamana m-a despartit. Ce am cumparat ulterior le-am luat la preturi mici ca sa pot sa le revand repede si fara pierderi mari.

Amplificatorul(Ax-540) m-a costat 280 lei iar boxele 500. Amplificatorul l-am luat pe recomandare si pe principiul ca daca consuma mai mult de la retea atunci poate sa duca o gama larga de boxe. Dupa o saptamana de ascultat de pe youtube(am cautat HQ sau flac-uri) nu mi se pare ca suna a ceva diferit si care sa merite. Boxele nu scot mai deloc bas. Restul se aude clar si diferentiat, dar lipsa bas sau slabut. Unele melodii se aud chiar bine, deci banuiesc ca nu e de vina doar youtube-ul. Poate boxele au fost proiectate sa functioneze in system 5.1 sau 2.1 si atunci e normal sa taie basul?

Continuand cu punctual 2(sic, chiar am citit si analizat raspunsurile :D) m-am gandit ca nu e chiar confortabil sa te trezesti cu toti incepatorii sau nepriceputii la usa sau la magazine ca sa isi faca o parere si eventual sa faca doar mofturi.

Acum mai bine de 10 ani am facut nenumarate chefuri cu un magnetofon Tesla(folosit doar pe post de amplificator) si niste boxe comuniste, cred ca no-name. Erau mici, pe stilul classic, un difuzor mare si unul mic - cred ca aprox 60x30x30. Duduiau de se zdruncinau geamurile si peretii chiar in camere imense - sali de mese prin tabere. Cum sa fac sa gasesc o calitate imbunatatita a acelor boxe(si amplificator)? Mentionez ca m-ati adus in totalitate pe calea produselor SH.

O sa ma bag in beciul parintilor sa vad daca mai exista si daca sunt calitative pentru urechile de acum.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

ionbadea wrote:Amplificatorul l-am luat pe recomandare si pe principiul ca daca consuma mai mult de la retea atunci poate sa duca o gama larga de boxe.
"recomandarea" respectiva e o aiureala. Nu este adevarat. Nu are nimic deaface consumul de la retea cu "dusul" boxelor, in sensul ca nu exista o corespondenta directa intre capacitatea unui amplificator de a pilota niste boxe si puterea/consumul acestuia. Exista cazuri de amplificari de puteri mici care conduc perfect boxe aparent dificile si cazuri inverse, amplificari de puteri mari care nu se potrivesc/nu conduc satisfacator anumite boxe. De multe ori potriveala (matchingul) nu are o explicatie tehnica. Si este evident o chestiune preciata subiectiv, "la ureche". Insa spre nemultumirea unora, omul asculta cu urechile si nu cu osciloscopul.
ionbadea wrote:Boxele nu scot mai deloc bas. Restul se aude clar si diferentiat, dar lipsa bas sau slabut.
totusi Mission au difuzoare mici, 13 cm, undeva exista un compromis. Pretul pe care l-ai dat e bun, merita banii daca judecam nu in termeni de bubuiala/party ci in termeni de calitate/rafinament. Din pacate sursa "youtube" nu se ridica la valoarea necesara de a face diferenta intre o lada cu difuzoare si o boxa adevarata. Faptul ca nu ai bas se datoreaza in primul rand acusticii si foarte probabil incapacitatii amplificatorului Yamaha de a conduce aceste boxe. Repet, nu e vorba neaparat de lipsa de putere. Apropos, faptul ca ti se pare tare, ca boxele fac mult zgomot e de rau. Cand ai sisteme audio de mare calitate unde nu exista distorsiuni intr-o acustica potrivita, poti ramane uimit la ce puteri uriase poti asculta fara sa te deranjeze, fara sa ti se para tare. Fenomenul de a ti se parea tare (la puteri reala mici, asta e cazul tau) se traduce prin sunet prost cu multe distorsiuni si incapacitatea amplificarii de a controla boxele.
Din pacate (o spun pentru incepatori) calitatea costa. Toate boxele sunt un compromis. Pe undeva trebuie sa platesti, ori renunti la bubuiala in favoarea calitatii, ori ai bubuiala de-ti crapa termopanul insa adios calitate a sunetului. Sau poti sa nu ai nimic, nici bubuiala, nici calitate cu boxe chinezesti de supermarket precum cele mentionate mai sus :D
Astfel, daca vrei calitate si ai bani putini trebuie sa incepi cu boxe mici si de calitate. Asta e situatia. Dar lipsa bubuielii se poate compensa, insa e o discutie ceva mai complicata si nu ar intelege oricine. Aparent ciudat si de mirare pentru un om fara experienta este de ce niste boxe mici, fara bas, care suna aparent ca niste galene pot defapt sa fie mai apreciate si mai cotate (de catre oameni pasionati si cu experienta, adica.... audiofili) decat alte boxe mari, care iti muta usa de la debara, care au sunet cu "multi hertzi", care au si inalte de-ti sfredelesc timpanul si basul care-ti flutura cracul de la blug !? Asta ramane o taina pentru inceptori si trancotari. Insa o data descoperita (numai) prin efort personal de catre un incepator, acela nu mai este incepator din acel moment.

Alt aspect - o gramada de scule nu formeaza automat un sistem audio. Potrivirea (matchingul) intre componente e arta adevarata. Asta nu se poate cumpara, tine de experienta. Ori experienta capeti platind (deoarece nimic nu e gratis) in bani, in timp si prin sacrificii. Astea sunt in compensatie intre ele, de exemplu, cu cat ai mai putini bani, cu atat platesti mai mult in timp si sacrificii.
Ideea de baza este simpla, nimic nu pica din cer fara eforturi si fara sa platesti (cumva). Iar bunul simt natural este calitatea care te poate scoate la lumina atunci cand nu sti de unde s-o apuci. Ceea ce a scris mai sus Schindler contine mult adevar si merita recitit :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by remoteviewer1 »

Schindler
De regula incepatorii au doua caracteristici : nerabdarea – au suma de… si intra intr-un fel de febra a cumpararii – trebuie sa isi cumpere repede ceva, si curiozitatea – au intrat pe un teritoriu nou si sunt nerabdatori sa experimenteze. Eu ii sfatuiesc sa se gandeasca foarte bine inainte sa scoata banii din buzunar ( banii sunt scumpi in ziua de azi ) si le spun ca timp de experimentare au destul – toata viata.
Total de acord cu cele spuse mai sus si din aceste motive cred ca forumurile si internetul in general sunt ultimile locuri de pe pamant unde ar trebui gasite "recomandari" in acest hobby. Recomandari nu tocmai bune poti sa primesti de la un prieten ce te cunoaste de o viata, d-apai de la un necunoscut, si nu ma refer la rea vointa, ci doar la necunostinta. Cu toata ca ma simt avansat pana la genunchiul broastei in acest domeniu, ma pufneste si acum rasul la ce "recomandari" am dat in trecut unor cunoscuti sau persoane mai putin cunoscute. Recomandari de genul "ce amplificator Accuphase sa-mi iau" pot fi date de oricine...insa un om "adevarat" fuge ca dracul de tamaie in aceasta situatie si poate maxim sa directioneze "victima" intr-o anumita cale. De cele mai multe ori, "pacientul" este chitit pe o chinezarie sau doreste doar confirmarea alegerii deja facute in urma analizei superficiale ale unor informatii ce nu au nicio treaba cu realitatea, eventual vine cu un bagaj de frustrari adunate din experienta de viata anterioara (de genul lucrurilor amintite mai sus de Schindler cu privire la sunetul Marantz de exemplu, sau blocaje de genul "eu imi cumpar numai lucruri noi de cand ma stiu").

In urma expunerii in fata adevarului, experienta este de genul pastilei din Matrix (take the blue or the red pil) si din pacate majoritarul va alege pastila rosie, adica cea in care se intoarce la sistemul ticalos fara iesire mentionat de Schindler la varianta 1. Din cand in cand, printr-o minune mai apare un Ales (The Chosen One) ce intelege ca industria este guvernata de chinezarii sclipicioase si nu are decat doua sanse pentru sunet decent: vintage sau carca de bani cheltuita pe lucruri mai pline de substanta. Si aceasta cale este lunga si durereroasa si pentru a iesi la lumina trebuie invinsi multi agenti Smith ce guverneaza forumurile, show-room-urile, revistele de profil,etc. Pana si vizita disperata la un Oracol nu poate oferi decat o posibilitate de auto-descoperire pentru incepator, in niciun caz o reteta detaliata pentru incapere, sursa, mobiler, cabluri, boxe, amplificare...Eu cred ca frumusetea acestui hobby este data si de dificultatea destul de ridicata pentru a obtine un sunet decent, cea mai buna momeala si cele mai performante undite/carlige/mulinete neputand sa garanteze implicit pescarului incepator burta plina de peste...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Cablurile mele de 2.5, cele mai ieftine, luate de la hornbach la metru pot avea o influenta negativa mare?

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by johndoe21ro »

ionbadea wrote:Cablurile mele de 2.5, cele mai ieftine, luate de la hornbach la metru pot avea o influenta negativa mare?
Colosal de mare! Insa influenta e direct proportionala cu calitatea sistemului...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Ai putea incerca sa amplifici acele boxe, care nu sunt rele deloc, cu un amplificator tot facut de ei, si anume cyrus. Gasesti sh pe la preturi acceptabile, si sa stii ca suna bine. Cum ti s-a mai spus, nu sunt boxe cu care sa dai jos varul de pe pereti, ci sunt boxe la care sa asculti muzica in surdina sau la un volum moderat. Cablurile se aleg la sfarsit si sunt un fine-tunning. Ca sa simti ceva diferente sistemul trebuie sa fie suficient de rezolut.Eu personal nu am intalnit cabluri ieftine care sa sune si bine, dar diferenta o vei aprecia in timp. Pe scurt, nu are rost sa investesti acum in cabluri, cat timp sistemul tau nu e definitivat.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

@ionbadea Toată lumea e politicoasă aici, insa eu o să îmi asum antipatia pentru ce o să zic mai jos.
Amplificatorul pe care l-ai cumpărat nu are de-a face cu nimic cu hifi-ul, ca sa nu mai zic de hi-end și "audiofilie".
Cablurile le alegi când ai un sistem hi-end, ca sa auzi vreo diferență.
Scapă de ampliful ăla cât poți de repede.
Ca și mod de alegere a unui amplificator bun iti pot da câteva repere.
1.uita-te la greutatea lui și daca e in jur de 12 kg și e din anii 70-80 atunci " e de bine".
2. era considerat la vremea lui un TOTL sau era al doilea în seria lui? (TOTL = top of the line)
3.uita-te la poze cu interiorul aparatului. Daca vezi 4 sau mai multi condensatori din aceea mari e foarte bine
Daca vezi 2 transformatoare iar e un semn de calitate.
Aici trebuie sa fac o paranteza ,Yamaha nu are în aparatele vintage 2 transformatoare sau 4 condensatori pentru că au dezvoltat un circuit special pentru partea de alimentare care elimina fenomenul de crosstalk , trecandu-l in zona in care nu e perceput de urechile noastre.
Atenție la ce îți dorești , unele amplificatoare pot fi din clasa A. Daca asculți muzica 3 -4 ore pe zi la sfârșit de lună o sa ai ceva de plata la factura de curent plus că e posibil sa se "prăjească" mai repede componentele aparatului din cauza căldurii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Sper sa nu-l zapacim pe om, Partea pozitiva este ca lumea vrea sa-l ajute.
In opinia mea, pana acum a nimerit-o cu boxele (un exemplu de ceea ce merita banii in cazul unor 'bugete" mici). Despre amplif i-am zis cu toti, mai ocolit sau mai direct, ca nu-i ceea ce trebuie. Sunt de aceeasi parere cu c_andrei, posibil ca un integrat Cyrus sa fie potrivit cu boxele astea. Daca s-ar potrivi, s-ar contrazice teoria cu multe kile si trafuri imense deoarece Cyrus sunt niste jucarele (dar suna bine). Insa teoria cu multe kile enuntata de Dadix mi se pare totusi valabila in multe (alte) cazuri. Fiecare avem dreptate pe undeva, depinde numai de cel care primeste sfaturile sa aleaga ce-i este de folos in momentul respectiv.
Cat priveste sursa, evident conteaza. Totusi PC-ul sau laptopul pe Youtube nu-s nemaipomenit de mirobolante.
Cablurile (si mufele) sunt importante insa e tuning fin, la urma, dupa ce rezolvi problema potrivirii unor scule audio. Cat sunt de importante?!?!... Asta e o discutie complicata si neproductiva la momentul asta. E cum am discuta despre tarta cu trufe la prima lectie de bucatarie unde se predau prepararea omletei si fierberea taiteilor.
Apropos, daca boxele se potrivesc cu un Cyrus (one :wink: ), in mod cert cablurile de boxe vor avea un impact consistent. La genul asta de amplificatoare conteaza mult sarmele (adica la amplificatoarele mici cu capacitate mica de curent). Din punctul meu de vedere, cablul de boxe este dictat mai mult de amplificator decat de boxe.
E posibil ca boxele astea sa se potriveasca si cu ceva amplificare veche de la QUAD.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Schindler »

How to Build a Good System
https://www.planetofsoundonline.com/pag ... ood-system" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by lordu73 »

Preturi de rusine pentru cei ce fug de SH :
http://www.abrahamsenaudio.no/" onclick="window.open(this.href);return false;
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by eXtremZ »

LE : Am gresit topicul.

Pe mine Cyrus nu prea m-a dat pe spate, parere personala [cyrus+mission].

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Salut,

revin pe acest topic cu niste curiozitati. Dupa cum mentionam mai sus detin niste boxe Mission 774 si nu imi place cum se aud pe un amplif Yamaha. Cum s-ar comporta insa in echipa cu fratele Cyrus One? Am vazut ca One e destul de apreciat pe sit-urile de afara.

Ma gandesc ca fiind de la aceeasi firma si din aceeasi perioada problema cu "potrivirea" e ca si rezolvata. Am posibilitatea sa il cumpar, dar nu am cum sa il ascult. E distanta cam mare.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Am avut acest amplificator si pot spune ca e o scula foarte buna. Merita luat daca gasesti unul la un pret ok.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Daca iei Cyrus One pentru boxele Mission, sa incerci sarme asemanatoare (sau chiar alea) cu cele care merg (se potrivesc) la amplificarile NAIM.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Si acum, pentru ca tot m-ati suportat pana aici, ce convertor de muzica digitala sa folosesc?

M-am uitat un pic si peste CD Playere si peste stream-ere. Am vazut chiar un amplif Marantz nou care are DAC integrat.

CD Playerele sunt ieftine, dar va trebui sa pierd timp scriind CD-uri. Stream-erele actuale cica au DAC performant, convertesc o gramada de surse, dar sunt si o caruta de bani. Marantz PM6006 are acelasi chipset de DAC ca si un DAC performant.

Cu ce sa incep?

Post Reply