HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Spirit Crusher wrote:
Accuphase E-470. Boxele au capatat un bas (+corp + definitie) extraordinar de cind cu noua amplificare, in ciuda faptului ca sunt ridicate de la podea un pic mai mult decit ar trebui ...
Salutare Lordule,

Ce inseamna un pic mai mult decat ar trebui? Din cate imi aduc aminte, parca spuneai ca ti-ai facut standurile la un tamplar. Folosesti ceva spike-uri (feet-uri) sub standuri sau intre stand si boxa?

Toate bune!
Initial am proiectat stand-urile cu un singur rind de spike-uri ,la partea inferioară (clasic). Apoi,in cautare de bas mai pronunțat am mai adăugat o placa cu încă un rind de spike-Uri, imediat sub boxe . Din cauza asta am ajuns 3cm mai sus decit recomandarea producătorului.
Dar basul adevărat a venit odată cu amplificarea ...
Oricum, la stand-URI nu mai umblu, cel puțin in viitorul apropiat ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

panzer wrote:
Alex_San wrote: Raspberry pi 2 cu digi+ legat pe coax la Simaudio Moon 100d
Mai intai felicitari pentru sistem. Ce soft folosesti pe Raspberry? Ai incercat sa legi DACul pe USB direct in Raspberry?
Deocamdata Openelec. Probabil o sa trec pe Volumio. Momentan am inlocuit PI-ul cu un Chromecast audio pe optical.
Am incercat PI-ul pe USB cu un Audioquest Dragonfly, nu am fost multumit (random pops). Moon 100D nu l-am folosit pe USB niciodata (Simaudio spun clar ca USB-ul este acolo doar asa...proof of concept, ei recomanda coax sau toslink).

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Alex_San wrote:
panzer wrote:
Alex_San wrote: Raspberry pi 2 cu digi+ legat pe coax la Simaudio Moon 100d
Mai intai felicitari pentru sistem. Ce soft folosesti pe Raspberry? Ai incercat sa legi DACul pe USB direct in Raspberry?
Deocamdata Openelec. Probabil o sa trec pe Volumio. Momentan am inlocuit PI-ul cu un Chromecast audio pe optical.
Am incercat PI-ul pe USB cu un Audioquest Dragonfly, nu am fost multumit (random pops). Moon 100D nu l-am folosit pe USB niciodata (Simaudio spun clar ca USB-ul este acolo doar asa...proof of concept, ei recomanda coax sau toslink).
Ai incercat sa legi NAS-ul pe USB direct in DAC ? Nimeni nu incearca asta, e prea simplu .....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: HARBETH

Post by panzer »

Depinde de softul de pe NAS. Eu am incercat cu Synology 212j si n-a recunoscut dac-ul pe usb (PS Audio). In plus cu cei 128mb de ram ai lui nu misca deloc. Pus in fata cumpararii unui nou NAS am renuntat si am facut direct un computer nou (MiniITX cu AMD 5350) pe post de nas/media player cu Kodi. Macar asa am memorie pentru LMS si loc de 4HDD.

Sunt foarte multi pe forumurile de afara care folosesc Rapsberry Pi 3 cu SqeezeLight ca player pe post de client LMS pentru ca SqueezeBox nu se mai fabrica si nici pe ebay nu se mai gasesc. Multi se jura ca dpdv sursa digitala e mai buna decat Squeezebox-ul original din cauza unei probleme de voltaj pe iesirea coax a acestuia. Eu folosesc insa SqueezeBox-ul cu EDO add on si DACul pe USB.

Sorry de offtopic. Inapoi la Harbeth.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

NAS-ul e în subsol, nu o sa țin ditamai hardughia cu 2 hard disk-uri în sufragerie. Treaba lui e sa stocheze date, nu sa cânte muzica.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Hm, frumoasa combinatie (Harbeth + VAC) : https://parttimeaudiophile.com/2016/10/ ... bbc-proud/" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Harbeth 40th anniversary...

http://www.harbeth.co.uk/40th-anniversa ... ersary.php#" onclick="window.open(this.href);return false;

La Multi Ani si la mai mare!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Pentru cei cu SHL5 (+), avem niste standuri faine :

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Primele sunt chiar misto :shock:

Dar nici ale mele DIY nu sint rele ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Tot asa am si eu, doua rinduri de spike-uri, dar eu le-am ingropat, sa nu se vada ...
Sint mai "cool" ale mele, as putea spune ...
Pacat ca nu pot pune poze (am uitat cum se face)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Pacat, ar fi fost interesant sa mai vedem niste modele de standuri home-made.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Stand-uri DIY :

Image
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply