Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Ia uitati ce a facut unul dintr-un Fat Bob! (3 motoare, 3 brate si 2 volante de inertie...sau dumpere?!):

Image

https://www.vinylengine.com/turntable_f ... ge_id=4417" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

Acel pick-up arata de prost gust.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Adam7 wrote:Acel pick-up arata de prost gust.
Uite, genul asta de postari nu-mi plac (cel putin mie) sa vad pe un forum serios. Este, din punctul meu de vedere o postare atat inutila cat si posibil generatoare de conflict (in caz ca altuia ii place designul asta).
Gusturile nu se discuta ( de gustibus non est disputandum ). Asta se invata de obicei in clasele primare de scoala (1-4).

Pe de alta parte, aspectul/designul e una si cum suna e cu totul alta poveste.

Ca o paranteza, nici eu nu ma omor dupa acest aspect/design, insa cred ca e mai important felul cum suna si nu tin neaparat sa-i determin si pe altii sa mi se alature in gusturi. La modul general nu ma dau in vant dupa aparatele audio care arata frumos dar suna prost. Cred ca nu sunt singurul.... cel putin aici.

Cat priveste designul, mai degraba i-as lasa pe trancotari sa-l dezbata (e unica placere a soarecelui de calculator care-si iroseste viata inaintea monitorului), dar nu pe forumul (blogul 8) ) asta (dupa cum stim, unii "asculta" doar poze in timp ce ruleaza ca fond sonor de zgomot cele 450.000 de fisiere digitale pirate adunate pe deamoaca. Nu de alta, dar daca vreunul din "audiofilii de computer" ar plati pe fisierele pe care le tot mozolesc in nasuri, gatzi, pitzi-pipi-chichi, la aproximativ 1 dolar bucata, pretul cel mai ieftin, ar rezulta ca un "haudiofil" din ala care se crede Pulea-Spatarul in zonele care-i permit infinita ipocrizie, si da "lectii" altora mai jos ca el, adica intr-o defulare ieftina, ar fi trebuit sa cheltuie vreo 450.000 dolari pe colectia de fisiere de acasa. Ceea ce e destul de improbabil :lol: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Tocmai cand vroiam sa va intreb cum isi convinge audiofilul "mediu" consoarta sa-si monteze uratenia (Fat Bob) aia in sufrageria cu pereti de rigips si placata cu gresie pe jos, unde singura mobila este TV-ul si o carpa la geam, a aparut si prima reactie din public. Bine, acum Grasul Bob nu arata rau intr-o forma mai conventionala, cu mai putine fire si brate prin jur...modelul prezentat de momolo se potriveste mai bine intr-un mancave (pestera masculului) decat in sufrajeria mentionata mai sus, insa de multe ori frumusetea si calitatea sunt lucruri complementare. Rare lucruri pe lumea asta sunt si frumoase si foarte bune calitativ, in lumea moderna "frumosul" ascunde gogoasa umflata cu aer de multe ori.

Eu cu bugetul de Linn, as fi reinviat un Micro-Seiki din seria 8000:
Image

Apoi as mai cheltui inca pe atat cu un brat si o doza de top (nu mai are sens sa salivez, ma gandesc la un ZYX, Cotetzu, Myiajima,etc.). Si nu mai zic nimic de un preamp phono de top...Linn-ul incepe sa devina ieftin la pretul sau :) .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

Daca era alta culoare era mai frumos.

Totusi aceasta culoare se potriveste de minune alaturi de un amplificator pe lampi facut de "sters de moderator". Negru intens, sunet si mai intens.

moderator: Este interzisa publicitatea. Ai avertisment!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Adam7 wrote:Daca era alta culoare era mai frumos.

Totusi aceasta culoare se potriveste de minune alaturi de un amplificator pe lampi facut de "sters de moderator". Negru intens, sunet si mai intens.

moderator: Este interzisa publicitatea. Ai avertisment!
SOLO, multumesc frumos! Dupa cum vezi, desi am vazut de aseara, de data asta eu nu m-am bagat (deoarece se presupune ca sunt subiectiv). Problema nu era publicitatea (care e ceva cumva relativ) ci faptul ca o "poluare" care a otravit un anumit forum era adusa/mentionata si aici.
Exista anumite personaje profund toxice pentru forumurile de profil (audiofil..... nu si trancotar). Se intreba careva de curand de ce exista animozitate/rafuiala/contre intre forumuri?! Ei bine, problema e simpla. Cauza o reprezinta anumite personaje care acolo unde se aseaza (ca musca pe rahat), aduc cu ei tigania, mitocania si anormalitatea (= scandal, rafuieli,situatii dezagreabile, adica nu mai poti respira pe forumul respectiv de ei si actiunile lor meschine).

NU ma refer la nici un dealer de profil din Bucuresti, sa fie clar. Dimpotriva (apropos de celalalt forum), dealerul care posteaza.... posta pe acolo (pana sa fie luat pe nedrept la maciuci) avea de multe ori ceva interesant (si cu informatie autentica) de spus. Pana cand un anume personaj toxic i-a bagat pumnul in gura.

Evident, nici unul dintre toxici nu vor avea succes aici.

Adam7 esti acelasi sau ai legatura cu alt personaj de pe alt forum cu nickul de la numele biblic ?! Observ cumva o usoara animozitate din partea ta. Nu e musai sa ma placi pe mine, dar e musai sa-ti placa "blogul" asta daca nu vrei in caz contrar sa zbori. Aici nu-s acceptati toti .... hai sa zic politicos, dificilii (sa nu spun, deviatii sau defazatii) in numele unei democratii tampe si oarbe care-si face felul cu mana proprie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by SOLO »

Toti meritam o sansa, unii inteleg mai greu altii pur si simplu gresesc. Daca nu e sa fie, asta e.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by c_andrei »

Eu nu cred ca in spatele userului de aici se afla aceeasi persona cu userul de dincolo. Banuiala mea este ca e o clona facuta de cineva, cu scopul de a agita apele si aici. Un troll practic.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by SOLO »

Orice comentariu pe acest subiect este un off-topic. Hai sa ramanem la subiectul discutiei.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

anonimu
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2016, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by anonimu »

Citesc zilnic acest loc de intilnire prntru aufifili sau pasionsti de sunrt ,nu considerati flame sau bagatul batului prin gard ce scriu aici.
viewtopic.php?f=1&t=2177" onclick="window.open(this.href);return false; acest topic nu este cumva reclama ? Ca se posteaza un link catre un ptoducator de echipamente audio,parerea mea........

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

Eu nu inteleg un lucru. Unii au boxe Harbeth si scriu numele acestei firme. Altii au Triangle si scriu ca au. Aici e nu se considera reclama?

Eu am amplificator VioTubeAmp cu kt 88, 2x 50 uati pe canal. cabluri de argunt pur facute tot de acesta si boxe Triangle ca ale lui Momolo. Triangle din seria Genese. Ca transport folosesc un cdm 4 de philips lampizat de viotubeamp.

Eu de ce nu pot sa ma laud cu sistemul din vila si altii pot. Amplificatoarele VioTubeAmp nu sunt cu nimic mai prejos decat unele de firma. singurul lucru mai prejos, este pretul.

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Adam7 »

si nu inteleg de m-ati facut clona. Se transmite cunva Razboiul Stelelor pe acest forum si nu m-am prins eu?

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Si... ce pickup folosesti, ce doza, ce tip de brat, eventuale imbunatatiri?!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

anonimu a fost banat definitiv (conf. regulament). Este o "clona" a cuiva care nu intelege ca aici nu este bine venit. Culmea este si iporizia personajului care se jura ca pune punct activitatii pe acest forum insa revine obsesiv sub diverse clone. Probabil are si diverse interese legate de comunicarea (pm) cu diversi clienti (respectivul s-a laudat pe un alt forum ca dispune de 8 IP-uri, deci pana acum a consumat aproximativ vreo 5 din ele).
Adam7 wrote:Eu nu inteleg un lucru. Unii au boxe Harbeth si scriu numele acestei firme. Altii au Triangle si scriu ca au. Aici e nu se considera reclama?

Eu am amplificator VioTubeAmp cu kt 88, 2x 50 uati pe canal. cabluri de argunt pur facute tot de acesta si boxe Triangle ca ale lui Momolo. Triangle din seria Genese. Ca transport folosesc un cdm 4 de philips lampizat de viotubeamp.

Eu de ce nu pot sa ma laud cu sistemul din vila si altii pot. Amplificatoarele VioTubeAmp nu sunt cu nimic mai prejos decat unele de firma. singurul lucru mai prejos, este pretul.
nu mi-ai raspuns la intrebare, esti acelasi cu adamul din forumul haudioueb ?! (iti las posibilitatea de a fi sincer... sau nesincer...).
Nu e nici o problema cu pomenirea diverselor marci si diversilor "diiieri". Problema sta in modul cum pomenesti. Aici e mica nuanta si marea diferenta. Cum servesti povestea si nu povestea in sine.
Din pacate nici un regulament nu poate reglementa lucrul asta (care tine de "nuante") asa cum nici un regulament nu poate separa precis si exact trancotaria de audiofilie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Adam7 (cu sentimentul ca nu vei face multi purici aici si cu speranta ca realitatea sa ma contrazica), acum in sfarsit am cautat si eu posturile tale in profil sa vad ce contin cele 16 postari ale tale pe acest forum (pardon.... blog! :) ) pana azi. Observ ca in primul post te-ai prezentat cu numele de Alexandru ( viewtopic.php?f=9&t=11&p=38969#p38969" onclick="window.open(this.href);return false; ) dupa care imediat ai pus la rubrica de vanzari niste boxe Zingali Rome ( viewtopic.php?f=8&t=2082&p=39102#p39102" onclick="window.open(this.href);return false; ). Eu inteleg ca defapt asta a fost si scopul tau de a intra aici, sa-ti postezi anuntul la vanzari. Iar pana azi nu ai spus nimic despre ce scule audio ai.

Intreb tovarasii mei de "blogg" (accept si informarea in pm), tot Alexandru il chiama si pe acel "adam" super-mega-turbo-moderator atoatesitutor de pe audioweb care maciuleaza pe acolo pe oricine are cu adevarat ceva de spus despre audio si protejeaza niste impostori in acest domeniu?! (care au transformat acel forum intr-o cloaca trancotara).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply