Zingali Venice vs Focal Aria 926

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by hondaru »

Cu cat camera este mai mare cu atat boxele trebuie sa fie mai mari pentru ca fizic trebuie sa miste mai mult aer. La cei 30mp ai tai nu te gandi la boxe bookshelf cu preturi sub 3-4k pentru ca nu vei obtine asa cum momolo spune un sunet suficient de bun. Am ascultat Focal micro utopia si am fost surprins de sunet dar si de pret! Este un exemplu ce confirma regula.

Cred ca mai intai cauta sa obtii maximul din sistem asa cum este, adica pozitioneza boxele si restul sistemului sa obtii maximul de calitate. Incearca sa aplici ceva tratamente acustice ieftine camerei gen perdele (cat de groase te lasa consoarta si estetica) la geamuri, covoare groase pe pardoseli, peretii din punctele de reflexie primare sa--i acoperi cu tablouri biblioteci, etc. Nu te lasa descumpanit usor, rezultatele vor apare dupa ce musculatura spatelui va fi suficient de antrenata :lol: ! Rezultatele vor fi si de natura audio cat si fiziologic. Deci audiofilia are si puncte pozitive nu numai negative in buzunar! Scutesti mersul la sala si de banii respectiv cumperi incet incet cabluri :twisted:

Cablurile sunt fine tuning, daca acustica camerei tale este proasta atunci banii pe orice sistem sun aproape bani aruncati... Cablurile au influenta lor in bine sau in rau deci nu neaparat orice cablu chiar daca costa o poala de bani e neaparat bun in sistemul tau.

Daca impartasesti aici rezultate poate vom fi in masura sa te indrumam in directia buna...rabdare si tutun!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Newbie
Posts: 8
Joined: 19 Oct 2015, 20:17

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by Newbie »

Si ca sa inchei aceasta aventura sistemul final este compus din: amplificator Ayon Spirit III, cd player Ayon cd-1sx, boxe Triangle Genese Quartet. Multumesc tuturor pt sfaturile primite.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by SOLO »

Scule interesante. Sa ne spui cum ti se pare rezultatul final.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by c6t9 »

Ayon în general cântă foarte fain pe multe boxe. Nu mi-a dezamăgit urechile până acum pe nimic. Spirit III are un răspuns pe joase foarte generos, oarecum atipic pentru lămpi, la fel și dinamica. Playerul are un sunet spațial, muzical.
Felicitări!
Mă bucur că s-a mutat importatorul oficial la Hi-fi expert.

Ai KT150?
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Newbie
Posts: 8
Joined: 19 Oct 2015, 20:17

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by Newbie »

Rezultatul final mi se pare absolut senzational mai ales fata de ce am avut inainte pe aceste boxe.Imi place sunetul de lampa f mult. Am posibilitatea ca in paralel sa ascult si tranzistori. Care suna f bine dar si pretul este altul.
Da, am KT 150.
Dar mai trebuie sa rodez sculele ca sa sune cum trebuie. Si mai ales sa ma concentrez pe cablu de boxe.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Zingali Venice vs Focal Aria 926

Post by gabip »

Sa le stapanesti sanatos! Asteptam impresii dupa rodarea sculelor.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply