AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

ps. nu va zic ce am ascultat ca nu intra la audiofile
urat din partea ta! :) Intai intarati lumea si apoi faci pe secretosu' !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by c6t9 »

ok, my bad
http://www.youtube.com/watch?v=83Qibywkd3U
o monstra, gasiti mai multe pe youtube

albumul http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_Is_a_State_of_Mind

no diana krall this week :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am reascultat un disc mai vechi.
Uneori simt nevoia sa retraiesc senzatii si sentimente pe care le regasesc intr-un anumit gen de muzica…
Peter Green - Hot Foot Powder a aparut in anul 2000 la Snapper Records.
Dincolo de amintiri legate de Fleetwood Mac si vremuri apuse , am avut placerea reintalnirii cu blues-ul de calitate , realizat in …Marea Britanie.
Sonoritati variate - dintre care nu poate lipsi muzicuta , desigur - insotite de ritmuri care amintesc de la ritmul lent al inaintarii culegatorilor pe platatiile de bumbac pana la ritmul rapid al calului in galop , sau cel bine-cunoscut al locomotivei cu abur.
Este un gen muzical caruia i se releva continuu noi resurse - exploatate generos de Peter Green in acest caz – si care se dovedeste de o varietate aproape incredibila.
Din pacate formula in care artistiii au participat la inregistrarile de la Roundel Studio din Kent nu a rezistat prea mult timp , dar au lasat in urma unul dintre discurile pe care le ascult de fiecare data cu placere.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Aseara am ascultat Joe Dassin . Multa caldura in muzica acestui artist care s-a stins prea repede. Bineinteles ca l-am ascultat pe tabla mea Lenco de 55 kile! :mrgreen:. Discul e un CBS de o calitate medie spre buna. Am mai ascultat si Harry Belafonte un album inregistrat live in 1959 la Carnegie Hall.Inregistrarea buna numai ca pe sculele mele vocea lui H B are un pic de sibilanta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Harry Belafonte un album inregistrat live in 1959 la Carnegie Hall.Inregistrarea buna numai ca pe sculele mele vocea lui H B are un pic de sibilanta.
asa e tras discul ala. E priza directa din sala, dealtfel un disc exceptional!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

O ce bine e ca-mi spui asta mai "salvat de la morte "credeam ca e ceva in neregula. Si cand te gandesti ca am trait cu impresia asat de cand am discul adica vreo1.5 ani.Bach am ascultat alaltaieri pe disc Harmonia Mundi. Super! Tot alaltaieri am ascultat un disc de exceptie de prin 70 cu sonatele 1 si 3 ale lui Schuman inregistrat f...re de bine de Klavier Record si un pian cu un sunet mai natural nu am auzit pana pe acest disc.
Last edited by porto on 06 Mar 2009, 16:25, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

diferenta de calitate intre LP-uri este enorma! Mult mai mare decat in cazul CD-urilor audio.
Multe LP-uri din anii 80 cu muzica pop (muzica de buna calitate) sunt trase tzitziit si aiurea.
Nu trebuie sa judeci pickup-ul dupa o placa. De obicei se cauta LP-uri mentionate si pe siteuri audiofile ca oarecari referinte.
...Ca sa nu mai spun ca exista in mare doua tipuri de corectii RIAA la inregistrarea LP-urilor si ca fiecare casa si serie e cam pe treaba ei.
Mult mai relativa treaba cu vinilul, mult mai putin standartizata. Se poate spune ca e numai in mare.
Poti ajunge la situatia sa faci sa sune bine pe un anume disc LP si sa sune prost pe alt disc, ambele discuri bune....
Depinde mult de potrivirea pre cu doza si corectia pe care o are preul inauntru.

Diferentele cele mai mari sunt in general intre discurile americane si cele europene. Si nu toate americane, doar unele sunt mai particulare.

Eu prefer casa RCA si Polydor. Preferatele mele la discurile LP vintage!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Aici avem o caruta RCA dar cand ai prea multe incepi sa faci mofturi si sa va mai spun ao chestie ce am observat-o e ca s-au scumpit discurile vechi si nu mai gasesti nimic sub 3.99 $. ce am citit e ca anul trecut vnzarile de cd-uri in lume au scazut iar cele de viniluri au crescut cu "sula la sula". Povestea e ca discurile noi nu sunt de buna calitate a materialului din care sunt facute si din vreo 6-7 discuri noi ce am cumparat pana acum ca sunt f...re de scumpe vreo 4 au avut probleme de pacaneli si de planitatea suprafetei din prima secunda.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

am crezut ca numai aici in RO se vand rebuturi! Am cumparat printre altele si cateva cu probleme (discuri noi). Le-am desigilat cu mana mea insa am intalnit unele (discuri noi noute desigilate!) care paraie zdravan pe alocuri, care pocnesc, care haraie si care distorsioneaza sau sasaie! Nu mai spun despre cele ondulate, farfurie sau cu valuri mari!

Insa sa nu uitam, o data cu apusul erei vinilui de acum vreo 20 de ani, s-au pierdut incet dar inevitabil si oamenii meseriasi care stiau sa le faca! Plus de asta, am banuiala ca reluarea productiei s-a facut pe utilajele vechi "dezgropate" din praf.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Cele mai bune discuri sunt tot cele secondhandu din aceasta cauza si preturile la ele incep sa creasca. Am luat acum o luna un disc cu Norah Jones am crezut ca mi s-a stricat doza si imi venea sa ma iau de par. . Aproape tot discul e cu paraieli tzzz. Treijdi lei. Il luasem de la Toronto si nu m-am mai dus sa fac 1100 km dus intors sa-l dau inapoi. Discul e ca lumea dar ce folos ca hartelofilul( audiofilul :mrgreen: ) din mine zbiara cand se aud tzzz tzzz tzzz. Acum cand scriu ascult un disc Hommage a Georges Enesco scos de casa de discuri Deesse in 79 cu Rhapsodie Roumaine 1 si 2 condusa orchestra de Iosif Conta.Superb!
Am schimbat cu un disc nou cu valuri James Blunt-All the lost souls-2007 Atlantic Record. Frumusel! Se merita cumparat dar nu cu valuri. Daca vedeti cum hurducaie bratul va c...ti de ras. Alti treijde lei. La asta gaura era un pic mai mica si am marito eu cu un cutitas si dupa aia am vazut ca e valurit si nu l-am mai putut duce inapoi. De acuma daca mai cumpar vre-un disc nou il desfac in fata hotaratului acolo la magazin din tipla. Si il pun pe troacele lor sa ascult .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Apropos de gaura! Cum naiba de reusesc acum sa scoata numai discuri cu gaura mai stramta decat trebuie ?!?!! Frate, trebuiesc infipte cu ciocanul si o data bagate tragi vartos sa le scoti!
Am jdemii de discuri vechi, vintage, si nici macar unul singur nu are gaura aiurea!!!! Toate sunt perfecte, le bagi pe ax fara efort, le scoti indata, nu joaca in ax, nu se intepenesc! Acum astea noi, aproape toate, au chiar si shpan de la gaurire si nu intra decat cu incaltzatorul! Tre' sa ai o pila rotunda sa le frezezi gaura! :roll:

Eu suspectez ca le preseaza pe la niste fabrici de looseri cubanezi, chinezi si alte neamuri deastea! Cum e posibil ca acum 25 de ani sa fie toate discurile din lumea asta gaurite PERFECT iar acum toate sunt gaurite aiurea ?!!!! Ce handicapati le fabrica ?!

Cat priveste tzeapa cu tzitziala si haraiala, poftiti de cumparati de la Muzica discuri cu 120 RON sau chiar mai mult, veniti cu ele acasa, taiati cu manutza voastra tzipla, vedeti ca e nou, miroase nou, nimeni nu l-a atins din fabrica si dupa ce-l puneti auziti ZZZZ TZZZTZZZ HRRRRR, etc! Am chiar si cu POC-POC de zici ca l-a ranit vreo doza beata! Asta DIN FABRICA ! Taiat cu mana mea!

Eu tot am suspectat ca marfa de pe la noi e transha a treia, aia unde ramane doar zatzul pe fundul butoiului, insa dupa ce am primit 3 discuri de la Viena din care unul era afectat cum am descris mai sus, recte una bucata fatza B, desigilate cu mana mea, si dupa ce am citit aici de la porto din Canada ca a patit la fel, imi dau seama ca toate sunt presate la scoala ajutatoare de handicapati dintr-un sat cubanez pierdut pe harta !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Seara trecuta a fost dedicata lui Freddy Mercury.
Queen - Greatest Hits si Freddy Mercury & Montserrat Caballe - Barcelona (albumul).
Primul pe vinil,al doilea pe cd. Nu am simtit diferente mari de sunet intrucat eram absorbit de muzica. :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Bine faci ca revi la subiect! Halal moderator sunt eu s-o iau prin balarii!

Noaptea asta, partial a fost somnabulic dedicata pe o caseta de casetofon cu marele, unicul si teribilul Gerry Mulligan care il intalnise tocmai atunci pe Ben Webster pe un disc CD aurit MFSL transpus artizdic pe un AIWA cu trei capete si doua capstane, caseta TDK metal.
Completarea a fost cu Blue Note Plays JOBIM, tot pe banda.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by LEKTOR »

momolo wrote: Cum e posibil ca acum 25 de ani sa fie toate discurile din lumea asta gaurite PERFECT iar acum toate sunt gaurite aiurea ?!!!!

? Global warming ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

:lol: Cred ca urmatorul pas e sa le dea gaura descentrata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply