HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

doru wrote:
Adam7 wrote:Poti pune niste "banti", nu costa mult.
Banuiesc ca ai vrut sa spui “banuti”. Nu e nevoie, spike-urile au si seturile de protectie pentru parchet. Nu le folosesc insa, din simplul motiv ca se aude mai bine fara. Iar parchetul rezista foarte bine… :)
S-ar putea totusi ca niste monezi de 5 bani sa fie mai bune decat seturile de protectie (sau decat lipsa unei astfel de solutii)... Cel putin in privinta controlului pe bas, a separatiei, a focusului... :roll:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote: Eu zic sa te multumesti intr-o zi daca nu o sa-ti sunam la usa cu furci si coase :x . Chiar eram foarte curios cum suna M30.1 ... stiu ca nu e frumos, sa ne autoinvitam, insa asteptam un semn de la cel de la care a inceput totul...ma refer la nebunia Harbeth. Plus ca sunt curios de niste combinatii :twisted: cu aceste minunatii...
Va invit si va astept cu placere, sa se mai topeasca zapada…Sau, in loc de furci si coase, veniti cu lopeti! :lol:
Si, neaparat, trebuie sa veniti cu ceva scule pentru combinatii, mai ales ca, din pacate, bugetul meu s-a dus cu totul pe boxe, n-au mai ramas bani de amplificator. Acum folosesc o “vechitura”, sau mai frumos zis “vintage”, scoasa din debaraua cu "casate” si scuturata bine de praf si rugina. Chiar si-asa, boxele sunt de-a dreptul “seducatoare” (nu exagerez, le am deja de cateva luni, nu pot fi “acuzat” de entuziasmul inerent noilor achizitii), mi-e si frica sa ma gandesc cum se aud cu alte scule.

Spirit Crusher, chestia cu scoaterea mastilor la Harbeth nu este un lucru tocmai facil. Desi M30.1 (pe care le detin acum) sunt mai mici decat “fostele” SHL5, mastile lor se scot parca mult mai greu. Riscul de a le deteriora este mare, si chiar am reusit la inceput sa le “botesc” putin pe la cate un colt. Solutia problemei, gasita in cele din urma pe forumul Harbeth, a fost o banala agrafa de birou (dar din aia mare), folosita pentru prins “snopul” de hartii, al carei capat l-am indoit cu un cleste patent, sub forma de L, asa incat poate fi introdus in cantul destul de adanc in care este fixata masca, care astfel se poate extrage mult mai usor. Recomand celor interesati.
Boxele nu trebuie ascultate neaparat cu mastile puse dar, este adevarat, ele au fost gandite, testate si reglate de designerul lor, cu mastile fixate. Scoaterea mastilor, din cate am constatat, are efectul asemanator modificarii corectiilor de ton (existente la unele amplificatoare, mai ales cele din generatii mai vechi), in sensul cresterii frecventelor joase si inalte, lucru sesizabil destul de usor. Este o chestiune de gusturi personale, si, dupa parerea mea, se aud mai bine cu mastile puse. Asa ca nu are niciun rost sa ma chinui sa le scot, in afara faptului ca, intr-adevar, fara masca arata foarte bine (mai ales in finisajul rosewood). Promit sa le pun niste poze si “dezbracate”…

johndoe, te asigur ca am incercat toate posibilitatile, le-am pus pe tot ce am avut prin casa, pur si simplu asa se aud mai bine. Tocmai in privinta a ceea ce enumerai: control pe bas, separatie, focus, etc. Boxele astea “simt” orice, si o hartie daca pui sub ele se schimba sunetul! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru, sa le stapanesti sanatos si fericit! Ma bucur ca nu ai renuntat la pasiunea pentru muzica/sunet! As fi vrut sa te intreb cum suna acest model in comparatie cu cel dinainte!? Dar imi dau seama ca inca nu ai conditii pentru ele si deduc, suna cumva si mai detaliat, si mai rafinat?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Multam fain, momolo! Ar fi greu sa renunt la pasiunea de-o viata! :)
Problema e ca, dupa atata timp, m-am invatat cu sunetul de (o anumita) calitate, care costa! Desi (in nemernicia mea! :) ) imi propusesem sa iau un intreg sistem audio, asa, macar la limita "trancoto-audiofilei", am sfarsit prin a lua de banii astia doar o pereche de boxe. Nu imi pare insa rau deloc, pot spune chiar ca am avut noroc ca s-a ivit ocazia de a cumpara niste boxe la care visam mai demult, la momentul oportun.
Ai intuit bine cam cum suna aceste boxe.
Asa cum le stiam, Harbethurile au o mare calitate (pentru mine cel putin), iti “deturneaza” din prima atentia asupra muzicii, uiti de basi, medii sau inalte, soundstage, rezolutie sau alti termeni audiofili. Nici aceste M30.1 nu fac exceptie si m-au incantat de la inceput cu acelasi sunet cald si plin de muzicalitate.
Cum era normal si inevitabil, am facut (in minte) comparatia cu celelalte modele Harbeth ascultate de mine: SHL5 (pe care le cunosc mult mai bine) si C7-ES3, ascultate doar fugar, la cineva acasa. Daca ar fi sa folosesc niste termeni audiofili (desi in principiu ma feresc si nu ma prea pricep sa descriu sunetul), as spune ca M30.1 au un plus sesizabil in zona basului mediu, datorat probabil filtrului folosit si configurarii pentru acest model, precum si un rafinament superior in zona frecventelor inalte, datorat difuzorului de inalte diferit, de tip soft-dome, utilizat la aceste boxe. Difuzoarele (basi/medii si inalte) sunt in fapt identice cu cele prezente pe modelul de top M40. Evident, M30.1 nu coboara atat de mult in zona frecventelor joase precum SHL 5, care imi “zguduiau” bine geamurile casei si lustra de pe tavan la unele inregistrari mai pline de basi si frecvente joase. Din acest punct de vedere, M30.1 sunt mai prietenoase cu spatiile de dimensiuni mici si medii (in care locuim probabil majoritatea) dar raman totusi pretentioase la conditiile acustice.
Per total, M30.1 au un sunet extrem de echilibrat ce, in ciuda lipsei impactului unui bas “cutremurator”, pare a fi mai complet si in acelasi timp detaliat, releva mai mult din mesajul muzical, probabil tocmai din cauza ca, cele mai multe “lucruri” din inregistrarile muzicale, se “intampla” acolo, in zona mediilor si bas/mediilor, unde aceste boxe exceleaza, ca niste veritabile monitoare de studio din care isi trag originile.
Bineinteles, astea sunt niste pareri pur personale si subiective si trebuie luate ca atare.
In loc de prima concluzie pot spune urmatorul lucru (constatare): in scurta perioada de timp de cand am cumparat aceste boxe, colectia de muzica din biblioteca s-a imbogatit cu vreo 40 de vinil-uri si aproape inca pe-atatea CD-uri!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote:Salut lordule, intre boxe si standuri ce ai pus? Pe ce stau boxele pe standuri?
Am pus plastilina din aia adeziva . Blu tack parca o cheama ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

lordu73 wrote:
remoteviewer1 wrote:Salut lordule, intre boxe si standuri ce ai pus? Pe ce stau boxele pe standuri?
Am pus plastilina din aia adeziva . Blu tack parca o cheama ...
Mare grija cu blu tack, poate distruge finisajul boxei daca nu ai mare grija cand ridici boxa de pe stand.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Alex_San wrote:
lordu73 wrote:
remoteviewer1 wrote:Salut lordule, intre boxe si standuri ce ai pus? Pe ce stau boxele pe standuri?
Am pus plastilina din aia adeziva . Blu tack parca o cheama ...
Mare grija cu blu tack, poate distruge finisajul boxei daca nu ai mare grija cand ridici boxa de pe stand.
Le-am mai ridicat (de fapt nu se pot desprinde decit prin rasucire ) si se pare ca nu afecteaza furnirul. Blu tack nu e chiar adeziv. E mai mult plastilina ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: HARBETH

Post by vjvarta »

se mai pot folosi niste bucse de cauciuc; eu am ceva de 5 mm grosime si 2 cm diametru. fac treaba buna si sunt si subtile estetic, doar daca te uiti atent le observi.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

lordu73 wrote:Le-am mai ridicat (de fapt nu se pot desprinde decit prin rasucire ) si se pare ca nu afecteaza furnirul. Blu tack nu e chiar adeziv. E mai mult plastilina ...
Cu timpul se intareste si e mai dificil de scos. Atunci e periculos. Am citit pe forumuri ca unii au patit-o. Eu folosesc sorbotan intre boxe si stand si intre stand si podea.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

vjvarta wrote:se mai pot folosi niste bucse de cauciuc; eu am ceva de 5 mm grosime si 2 cm diametru. fac treaba buna si sunt si subtile estetic, doar daca te uiti atent le observi.
Cauciucul e moale si daca mai are si 5mm e posibil sa se comporte ca un absorbant de vibratii si sa dauneze la sunet. Prefer materielele tari, care sa se apropie cit de cit de spike-uri ca si prestatie, dar fara sa gaureasca furnirul boxei.
Mai interesant de folosit cred ca ar fi "pad-ul" cu care se fixeaza detectorul de radar pe bord, taiat in 4 patratele (e mai plat si se "striveste" mai usor)

Am mai incercat (cu succes) ventuze, ingropate cu mustiucul in stand-uri. Dar blu tack mi se pare mai bun

Urmatorul pas este sa folosesc "o-ring" (garniruri de cauciuc rotund) umplute cu blu tack. In felul asta blu tack nici nu se fleceste prea mult... :D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Eu folosesc o solutie low-tech, aleasa dupa ureche, am taiat niste rondele de pluta din niste dopuri de vin. Nu va ganditi ca am testat zeci de solutii, insa mie mi se pare ca se aude decent pentru costul zero...Pastilele Soundcare strica sunetul sub orice scula, nu numai sub boxe, la fel ca si diferite platforme pe aer, cel putin la mine in sistem. Unii colegi de pe forumuri au incercat diferite solutii mult mai sofisticate, cert este ca fiecare sistem este diferit si alegerea se face exclusiv cu urechea...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Si sa nu uitam recomandarea producatorului :
Safety first !

Sa nu lasam boxele sa alunece si sa cada de pe suporti, ca au fost o caruta de bani :!:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

In ultimile saptamani din comoditate (stare impusa si de perioada de sarbatori) mi-am reactivat platforma digitala, adica CD-player + pre/power solid state + Harbeth + ceva cablaraie argint(alimentare) si pot sa spun ca viata nu e chiar asa de rea...Amplificarea in cauza se gaseste in lista recomandarilor de bun simt (cu care sunt de acord) facute de producator (Mr. Shaw, cu care de cele mai multe ori nu sunt de acord, cel putin la faptul ca toate amplificatoarele si sursele suna la fel, cablurile sunt inutile, analogul e plin de distorsiuni si se aude ca un rahat, m-a pierdut de mult) si se potriveste binisor cu boxele in cauza. Revin!Avand cele 2 platforme de sustinere cam pline datorita celor doua sisteme prezente, preamplificatorul SS se regasea montat deasupra power-ului (tot SS). Zilele trecute ascultand niste noi achizitii pe partea de CD (am pacatuit!), mi-a trecut prin cap o idee sa inlocuiesc preampul SS cu cel pe lampi (acesta din urma a fost deconectat si depozitat in alt loc) pe rack-ul improvizat. Odata ce micul preamp SS a fost asezat pe platforma de sustinere (si nu teanc pe alte componente), pot sa spun ca sunetul s-a imbunatatit dramatic, a devenit mai coerent, chiar si volumul mi s-a parut modificat. Am avut impresia ca sunetul s-a curatit si cristalizat, a devenit mai fin si mai matasos. Aceste Harbeth-uri iti arata perfect pe ce sta sistemul in amont, daca ai schimbat materialele pe care se aseaza picioarele componentelor, daca platformele de sustinere sunt pro sau contra calitatii sonore. Nu poti sa tragi un partz in amont, caci aceste boxe ti-l for arunca direct in fata, un adevarat caracter de monitor audio...acest lucru poate sa fie mai mult sau mai putin bun in functie de situatie.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

La mine situatia nu sta chiar asa. Adica la o comparatie A/B intre CD si sursa digitala, nu fac diferenta intre cele doua. Precizez ca folosesc acelas DAC pentru ambele surse (DAC-ul din CD-player, DP550 ).

Diferenta (acelas test A/B ) este un pic mai mare dar totusi la fel de vaga intre cablul balansat Acrolink si cablul RCA Accuphase ...

Nu am testat A/B cablul de boxe, dar o ca fac si asta cit de curind...

Si nu sunt singurul cu urechi de tabla. :lol:
Nici altii care au ascultat sistemul nu au putut jura ca se aude mai bine intr-un fel sau in altul.
Deci deocamdata pina acum as merge pe mina producatorului.

Dar,

Cea mai drastica diferenta a facut-o intr-adevar amplificatorul. :D
Aici Mr. Saw cred ca arunca un pic de abureala de marketing printre declaratii. In mod cert nu toate amp-urile sint la fel...


Pe mine ma impresioneaza la Harbeth felul in care "dispar din peisaj". Si modul in care reusesc sa umple camera cu muzica. Am constatat insa ca nu exceleaza la volume mici, trebuie sa le "misti" un pic sa-si arate fortza ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Mr. Shaw nu a spus niciodata ca toate amplificatoarele suna la fel. Spune doar ca rolul unui amplificator este doar sa amplifice, si atat. Deci, atata timp cat amplificatorul are destule resurse de putere pentru a satisface dinamica muzicii fara sa intre in clipping si pastreaza semnalul sursa perfect, toate trebuie sa sune la fel. Daca un amplificator coloreaza sunetul intr-un fel sau altul, atunci clar nu isi face treaba cum trebuie. La fel si cablurile.
Pozitia lui este mai degraba vis-a-vis de puterea minima a amplificatorului pentru diferite aplicatii, fiind sceptic cu cei care sustin ca amplifica M40 cu lampi 2x10W si ating audio Nirvana.
Eu unul nu am gasit nici un motiv sa nu-i dau dreptate.

Post Reply