HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Da, eu unul am constatat ca 180 W suna mai bine decit 100 W, chiar daca ascult numai primii 10W din cele doua cutii ...
:lol:


In ceeace priveste puterea minima a amp-ului, nu am avut rabdare sa parcurg tot topicul, care e concluzia ?
Cred ca e tot un fel de coada de peste .....
Adica bigger is better, ce stiam deja, numai ca nu se spune explicit din ratiuni de marketing.

Acuma ia si alege amplificatorul ! :? :? :?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Deseori folosim mult mai mult de 10W.

https://www.youtube.com/watch?v=bRMR9JZ1m0s&t=10s" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

La un audio show aici in Toronto am ascultat o pereche de Magico amplificate de 2 monoblocuri CH Precision care aratau puterea instantanee ceruta de boxe (la fel ca in video de mai sus). Muzica era Dark Side of the Moon, volum normal pentru o sala de audio show. Erau salturi dinamice de la 5W la peste 400W.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Pe mine ma impresioneaza la Harbeth felul in care "dispar din peisaj". Si modul in care reusesc sa umple camera cu muzica. Am constatat insa ca nu exceleaza la volume mici, trebuie sa le "misti" un pic sa-si arate fortza ...
Lordule daca citeai topicul de la inceput cu atentie, ai fi vazut ca una din calitatile acestor boxe este tocmai faptul ca poti asculta la nivele mici fara sa ai impresia ca pierzi foarte mult din mesajul muzical. Faptul ca nu deosebesti sursele este destul de ingrijorator, inseamna ca nu ai scos untul din sistem inca si nu ai dus boxele la valoarea lor (este si o veste buna, s-ar putea sa nu stii inca ce pot aceste boxe :lol: ). Faza cu datul la maxim imi aminteste de strategia unor dealeri de a vinde unor incepatori...e cel mai vechi truc din lume...Dupa parerea mea, valoarea unui sistem se observa la valori normale de volum, sunetul trebuind sa fie echilibrat cam la orice nivel. Bineinteles ca ascultarea unei orchestre necesita nivele peste medie pentru a parea realista, insa aici este vorba de un caz mai aparte. Urechea nu este liniara, in momentul in care volumul este mare isi reduce automat "rezolutia" pentru a se proteja. Orice ascultare critica a unui sistem as face-o la un volum mediu spre moderat. Exista unele amplificatoare de nu duc duc anumite boxe, insa acest lucru se intampla la orice volum, este usor de observat acest lucru incepand cu volume mici. Si nici in numarul de wati nu cred (ca valoare absoluta), cel putin in aia de pe hartie (total in dezacord cu dnul Shaw, din nou), eu am vazut situatii comparative cand un power de 100W(declarati de furnizor) se comporta infinit mai bine decat unul de 180W, cea mai mare diferenta era culmea, in zona basului, unde te-ai fi asteptat sa fie mai multa nevoie de putere. Realitatea e mult mai complexa de atat...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote: Bineinteles ca ascultarea unei orchestre necesita nivele peste medie pentru a parea realista......

...... . Orice ascultare critica a unui sistem as face-o la un volum mediu spre moderat
Despre asta vorbeam si eu. Nu despre volum mare/maxim, am zis numai "sa le misti un pic"
Faza cu volumul mic e foarte buna, (dar numai daca vrei sa dormi pe muzica ) Recunosc, mai fac asta citeodata :D

Da, nu stiu daca realitatea e chiar atit de complexa precum pare, poate ca sunt oameni care si-au cam dat seama cum sta treaba si pot sa intuiasca cu destula acutaretze ce cu ce se potriveste si cu ce nu. Mi-a placut asta: https://www.planetofsoundonline.com/pag ... ood-system" onclick="window.open(this.href);return false; Foarte instructiva, zece puncte de la mine.

La mine, 180W au fost net superiori celorlalti 100, si s-a vazut imediat la bas. Probabil daca as avea un amplificator care sa poata cobori catre sarcini si mai mici (cum ar fi cele in clasa A) as ramine uimit. Dar nu am si sincer sa fiu nici nu ma mana curiozitatea sa incerc altceva. Sint foarte multumit cu ce am acum.


Bineinteles ca nu am citit atent topicul, cine are atita timp ? :lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

lordu73
poate ca sunt oameni care si-au cam dat seama cum sta treaba si pot sa intuiasca cu destula acutaretze ce cu ce se potriveste si cu ce nu.
Nu exista nicio stiinta oculta, sau "ureche de aur"...totul sta in curiozitate, un pic de miscare si comparatie, urechea se edifica cel mai bine asa. Cu toate ca am cunoscut si oameni ce si-au cumparat masina de peste 20K euro fara sa o conduca, doar citind pareri de pe net, eu zic ca sansele sa fii fericit cu legerea facuta cresc cand faci un drum pe la dealeri si conducii 2-3 modele in decurs de cateva zile si poti sa arunci la gunoi toate scrierile de pe net...Da e greu, trebuie sa te speli pe dinti, sa-ti pui o camasa curata si sa dai un telefon, eu insa cred ca merita...Si eu am cumparat uneori fara sa ascult unele lucruri, insa acolo aveam ceva feeling-uri pozitive...De exemplu amplificarea pe lampi pentru Harbeth-uri mi-a dat ceva nopti nedormite pana am primit-o si am apucat sa o testez...Am mai intrebat in stanga si in dreapta, dar a fost un risc asumat...sper sa nu mai repet prea curand aceasta experienta, mi-a iesit de aceasta data, insa pe viitor...Observ ca in multe domenii, oamenii cheltuie din impuls foarte usor sume destul de mari si apoi scancesc pe la colturi, vind in pierdere etc.

Cu privire la sfaturile planetei sunetului, eu zic ca pot fi citite ca si pamflet, exact cum ai imparti o femeie frumoasa in procente pentru fund, picioare, sani, ochi, par si incheieturi...eventual alte organe... Boxele, dupa experientele mele din ultima vreme, le-as considera chiar minoritare...oricum procentual sub pachetul sursa/amplif/cabluri... Fara o sursa buna nu suna nimic bine, la fel si la amplificare (preu si power), eu as prefera in acest moment, trancotaresc vorbind, scule scumpe cu boxe mai modeste (nu proaste), decat scule modeste cu boxe scumpe...parerea mea!Discutiile pentru procente de tipul asta oricum mi se par o prostie, fiecare sistem/camera/situatie este diferita fara a se putea generaliza o reteta universal valabila (lucruri deja discutate si ras-discutate pe acest forum).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

remoteviewer1 wrote:lordu73
poate ca sunt oameni care si-au cam dat seama cum sta treaba si pot sa intuiasca cu destula acutaretze ce cu ce se potriveste si cu ce nu.
Nu exista nicio stiinta oculta, sau "ureche de aur"...totul sta in curiozitate, un pic de miscare si comparatie, urechea se edifica cel mai bine asa. Cu toate ca am cunoscut si oameni ce si-au cumparat masina de peste 20K euro fara sa o conduca, doar citind pareri de pe net, eu zic ca sansele sa fii fericit cu legerea facuta cresc cand faci un drum pe la dealeri si conducii 2-3 modele in decurs de cateva zile si poti sa arunci la gunoi toate scrierile de pe net...Da e greu, trebuie sa te speli pe dinti, sa-ti pui o camasa curata si sa dai un telefon, eu insa cred ca merita...Si eu am cumparat uneori fara sa ascult unele lucruri, insa acolo aveam ceva feeling-uri pozitive...De exemplu amplificarea pe lampi pentru Harbeth-uri mi-a dat ceva nopti nedormite pana am primit-o si am apucat sa o testez...Am mai intrebat in stanga si in dreapta, dar a fost un risc asumat...sper sa nu mai repet prea curand aceasta experienta, mi-a iesit de aceasta data, insa pe viitor...Observ ca in multe domenii, oamenii cheltuie din impuls foarte usor sume destul de mari si apoi scancesc pe la colturi, vind in pierdere etc.

Cu privire la sfaturile planetei sunetului, eu zic ca pot fi citite ca si pamflet, exact cum ai imparti o femeie frumoasa in procente pentru fund, picioare, sani, ochi, par si incheieturi... eventual alte organe... Boxele, dupa experientele mele din ultima vreme, le-as considera chiar minoritare... oricum procentual sub pachetul sursa/amplif/cabluri... Fara o sursa buna nu suna nimic bine, la fel si la amplificare (preu si power), eu as prefera in acest moment, trancotaresc vorbind, scule scumpe cu boxe mai modeste (nu proaste), decat scule modeste cu boxe scumpe... parerea mea! Discutiile pentru procente de tipul asta oricum mi se par o prostie, fiecare sistem/camera/situatie este diferita fara a se putea generaliza o reteta universal valabila (lucruri deja discutate si ras-discutate pe acest forum).
Intru totul de acord! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

Cat despre discutia cu ascultarea boxelor la volum mic, cred ca lucrurile pot fi mai complicate in sensul ca unele incinte nu se deschid la volume mici avand nevoie de volume medii spre mari sau chiar mari pentru a-si releva calitatile! Sigur, asta poate fi un minus, un dezavantaj in cazul auditiei in apartamentele de bloc insa in restul cazurilor nu cred ca este o problema.... Astea banuiesc ca sunt chestiuni legate de membrana difuzorului, de rigiditatea garniturii de cauciuc, de filtre dar si chestiuni ce tin de amplificare...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

P3ESR-urile mele suna superb la volum mic, asa ascult de cele mai multe ori. Au sensitivitate "oribila" de 83, cea mai mica din gama Harbeth, deci ma indoiesc ca M30.1 ar fi diferite.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HARBETH

Post by johndoe21ro »

Alex_San wrote:P3ESR-urile mele suna superb la volum mic, asa ascult de cele mai multe ori. Au sensitivitate "oribila" de 83, cea mai mica din gama Harbeth, deci ma indoiesc ca M30.1 ar fi diferite.
Daca postarea se datoreaza afirmatiei mele de mai sus... eu unul nu m-am referit la M30.1 sau la Harbeth-uri ci la unele boxe (la modul general) printre care si ale mele!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

johndoe21ro wrote:
Alex_San wrote:P3ESR-urile mele suna superb la volum mic, asa ascult de cele mai multe ori. Au sensitivitate "oribila" de 83, cea mai mica din gama Harbeth, deci ma indoiesc ca M30.1 ar fi diferite.
Daca postarea se datoreaza afirmatiei mele de mai sus... eu unul nu m-am referit la M30.1 sau la Harbeth-uri ci la anumite boxe printre care si ale mele!
Ah, atunci scuze, am crezut ca este vorba de Harbeth.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Trecand peste intrebarea fundamentala si existentiala, "-Care sunt mai importante?! Boxele, amplificarea, sursa, cablurile, etc?!?!" in privinta boxelor care canta bine la volum mic eu cred ca situatia nu e 100% cauzata de incintele acustice, o contribuitie o are si amplificarea. Boxe pe care le stiam ca nu canta pana nu dai in ele la nivel mare s-au dovedit cantatoare si la volum mic o data cu alte amplificari. Probabil tine in primul rand la capabilitatea amplificarii de a controla boxele. Si ca realitatea sa fi si mai complicata (daca mai era nevoie?!...) unele din respectivele amplificari incepeau sa distorsioneze devreme la urcarea puterii livrata in boxe. Adica unele pot sa sune fidel la nivel mic si cum le calci pe pedala s-o dea in balarii, altele nu canta nimic la puteri mici si cand le calci pe acceleratie incepe doamna grasa sa le zica, toate astea cu aceeasi pereche de boxe considerate de savanti in fel si chip, ba ca nu canta bine la putere mica, ba ca canta bine. Asa ca viata bate filmul!
Insa la modul general am observat ca amplificarile pe tuburi si preferabil in clasa A "stiu" sa controleze bine incintele acustice (potrivite cu aceste amplificari) la volum mic. Dar se mai intampla si la tranzistori, asta ca sa nu ne-o luam in cap!
Asa ca probabil si aceasta intrebare existentiala cu "cantatul la volum mic" va ramane una din tainele neelucidate ale omenirii (audiofile si trancotare) ca si chestia aia cu, citez in putzul gandirii ciocanare, "boxele sunt cele mai importante". Apropos, am citit pe un alt forum ceea ce putea sa scoata din mintea personala un personaj trancotar (unul dintre celebrii ciocanari care-ti dau cu stiinta in moalele capului daca indraznesti ca audiofil sa spui ce ai auzit). Rar am auzit asa o insiruire de aberatii, de afirmatii fix pe dosul realitatii! Genul asta de oameni cu felul asta de gandire (ciocanara) sunt ca niste orbi care se cred critici de arta in vizita la o expozitie de tablouri. De la ei pleaca si zicala cu "boxele sunt cele mai importante". Dupa care rabinul spune, "Are si el dreptate, ai si tu dreptate" iar audiofilul intelept si sfatos spune o platitudine de care ma apuca cascatul, "Toate sunt importante!". Si uite asa ramanem cu totii nerezolvati! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Ehh...daca lucrurile ar fi simple in acest hobby, acest forum probabil nu ar fi existat, sfaturile in domeniu ar fi fost date de un moderator pe ciomputergames (apropos am o slabiciune pentru pasionatii de componente de calculator ce cred ca lucrurile merg in audio la fel ca si cu placa de baza asus si procesorul Intel :lol: ) ce ar recita reflectii despre frecvente, wati, pret,etc. si gata sistemul (cei mai multi wati si cele mai multe frecvente, simplu nu? :lol: )! Din pacate, acest hobby implica lucruri mult prea ezoterice pentru omul obisnuit, cu ochii stralucind dupa gogoasa umflata (goala pe dinauntru) de pe raft...cum ar fi...prize, sigurante,cabluri, covoare, perdele, materiale de constructie, podea, mobilier, camera,amplificatoare, boxe, surse,ureche...eheheee complicaciune! Si asa ajungem majoritatea sa fim nerezolvati... :twisted:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: HARBETH

Post by c6t9 »

remoteviewer1 wrote:lordu73
poate ca sunt oameni care si-au cam dat seama cum sta treaba si pot sa intuiasca cu destula acutaretze ce cu ce se potriveste si cu ce nu.
Boxele, dupa experientele mele din ultima vreme, le-as considera chiar minoritare...oricum procentual sub pachetul sursa/amplif/cabluri... Fara o sursa buna nu suna nimic bine, la fel si la amplificare (preu si power), eu as prefera in acest moment, trancotaresc vorbind, scule scumpe cu boxe mai modeste (nu proaste), decat scule modeste cu boxe scumpe...parerea mea!
E cumva și logic. Boxele încep, după un anumit nivel, să arate tot ce este rău înaintea lor. Cu cât diferențele sunt mai mari, cu atât este mai puternic modul în care evidențiază asta. Am început să testez de ceva vreme teoria și chiar dacă n-aș răsturna importanța într-o măsură atât de mare, cam așa s-au conturat lucrurile.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

Alex ma bucura ca boxele tale suna minunat la volum mic dar descrierea facuta este un pic ambigua. Partea de frecvente joase este redata complet (la fel de complet ca atunci cand asculti tare)? Eu pana acum am auzit doar o singura pereche de boxe care a sunat bine si ma refer in special la bas violoncei s.a. dar costa o avere si amplificarea era pe lampi de asemena scumpa. Boxele erau Living Voice cele cu filtrul extern.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply