Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

In anii 90 aveam un coleg care reusise sa faca aproape toate nivelurile in Supaplex, daca nu ma insel ajunsese in nivelul 95 (nu retin exact) in timp ce daca ajungeai in nivelul 12 te puteai considera Einstein! Dar omul nu facea altceva decat sa joace Supaplex! :D Bomba de PC pe care juca (cred ca daca as vedea azi monitorul ala cu tubul bombat de marimea a doua pachete de tigari, as rade cu lacrimi!) boota cam cat iti trebuia sa faci o cafea la ibric cu fierbatorul, adica in timp enorm, cred ca minim vreo 15 minute horcaia pana se potolea din carait si incepea sa reactioneze la comenzi! Era din ala cu Win 95 instalat dupa o traista de dischete! Din care de fiecare data una patea ceva ca nu mai putea fi citita. Apropos, mai tine cineva minte cum era sa instalezi un SO dupa dischete?!?! Era sport de performanta! Sau imi aduc aminte ca reusisem sa fac rost de un HDD de vreo 650 MB pe care-l consideram uluitor de mare si ma laudam cu treaba asta lasad pe toti cu gura cascata cand vedeau cat de colosal era HDD-ul respectiv!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Florin_P44
Posts: 6
Joined: 13 Mar 2016, 15:17

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Florin_P44 »

Buna tuturor forumistilor, ma numesc Florin, 48 de ani, emigrat in SUA de 21 de ani, lucrez in domeniul medical, pasionat de muzica dintotdeauna.

Amintirea conectiei emotionale cu muzica pe vremea cand o ascultam produsa de un pickup "redegist" pe lampi si amintirea dexteritatii cu care schimbam placile sunt cu siguranta primele pe care le am de la viata, iar placile respective sunt folosibile si astazi.

Inafara pasiunii pentru muzica pentru care fac parte din categoria melomanilor sunt si pasionat de aspectul tehnic al reproducerii sunetului, adica de audiofilie, asta de la inceputul anilor 90.
Pasiunile, hobby-urile produc trairi emotionale care, la randul lor, se cimenteaza in amintiri ce nu se uita niciodata. Daca ar fi sa identific obiectul reproducator de sunet responsabil pentru tranzitia de la melomania pura la audiofilie acesta este casetofonul. Mai mult decat alte componente ale lantului audio, de departe. Si obiectul " de cult" la inceputul anilor 90, pentru mine, s-a numit "Nakamichi Dragon" tape deck. Si din cauza ca nu ma puteam apropia de acest "obiect de cult" din cauza pretului ridicat a trebuit sa ma multumesc cu alte deck-uri dintre care cel mai apropiat de ideal a fost un Akai GX 75II.
Bineinteles ca - in momentul de fata - casetofonul este considerat un dinozaur care-si gaseste locul in muzeu, nu intr-un sistem audio serios, cu exceptia nostalgicilor printre care ma numar si eu. In urma cu vreo cateva luni in timp ce omoram timpul pe eBay am patit-o ca-n povestea cu cea mai frumoasa fata din oras la care un baiat asa mai modest si timid putea doar sa viseze, ea nici nu s-ar fi uitat macar la el insa acum, 25 de ani mai tarziu aceeasi fata ii bate la usa asa, ridata, trecuta, nemaidorita de altii insa disponibila si reala! Da, asa m-am ales cu acest "obiect de cult" pe care-l gasesc direct responsabil pentru aprinderea acestui hobby pentru "scule".

Ascult multe genuri de muzica, imi place jazz-ul, muzica clasica in special cea bazata pe vocea omeneasca, de exemplu muzica corala insa si cea instrumentala, simfonica, de camera, deci cam toata, imi place muzica lounge, downtempo, trip-hop, electronica, rock-ul clasic, rock'n'roll-ul anilor 60's.

Ca tip de scule imi plac si cele pe lampi si cele solid state in functie de context, de sistemul in care sunt combinate, de compatibilitate, scopul fiind un sunet transparent si care sa ma conecteze emotional si intelectual la performanta respectiva. Da, sculele pe lampi de obicei arata mai sexy si asta conteaza, de acord!

Sistemul meu audio actual (de la coada la cap) include boxe Von Schweikert, amplificator Spectron Musician (clasa D), preamp Mark Levinson, DAC Simaudio, sursa e un MAC, cablurile alese cu atentie de la Analysis Plus si PS Audio. Deocamdata nu am sursa analogica conectata la sistem desi am niste viniluri superbe (inclusiv o parte din cele mentionate mai sus) si niste casete prin sertare. Am pus si CD player-ul la pastrat momentan. Muzica vine de pe computer unde am pus toata colectia mea de CD-uri plus fisiere high-rez cele mai multe de pe HD Tracks ori alte surse legale de pe internet.

Alt hobby al meu este fotografia, unde sunt pasionat in special de un anume tip de fotografie care pune accent pe izolarea subiectului prin folosirea unei lentile capabile de un "depth of field" foarte ingust, inasa fel incat subiectul e prezentat cu claritate insa detaliile din jurul lui sunt neclare, asa numitul "bokeh".
Uite un exemplu in care modelul meu a pozat in fata lentilei de 85mm 1.2:

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bine ai venit pe forum, Florin_P44 !
Foarte frumoasa prezentare ta! Sa fie de exemplu si celorlalti!

Cateva observatii personale:
Florin_P44 wrote:Bineinteles ca - in momentul de fata - casetofonul este considerat un dinozaur care-si gaseste locul in muzeu, nu intr-un sistem audio serios, cu exceptia nostalgicilor printre care ma numar si eu.
nu mi se pare ok termenul de 'bineinteles". Deoarece chiar si asa "dinozaur" un cassdeck bun, bine reglat si potrivit intr-un sistem audio high-end poate depasi chiar prin umilire diverse surse digitale nu tocmai ieftine. Casetofonul nu e atat de prost cum circula legendele dealtfel vechi. Insa e pretentios (din punct de vedere mecanic si electric). Ca orice aparat analogic necesita ingrijire si punere la punct precum si o atentie sporita la "consumabile" (recte caseta).
Florin_P44 wrote:In urma cu vreo cateva luni in timp ce omoram timpul pe eBay am patit-o ca-n povestea cu cea mai frumoasa fata din oras la care un baiat asa mai modest si timid putea doar sa viseze, ea nici nu s-ar fi uitat macar la el insa acum, 25 de ani mai tarziu aceeasi fata ii bate la usa asa, ridata, trecuta, nemaidorita de altii insa disponibila si reala! Da, asa m-am ales cu acest "obiect de cult" pe care-l gasesc direct responsabil pentru aprinderea acestui hobby pentru "scule".
suntem de aceeasi varsta si te inteleg prea bine! :D Cateodata primesc intrebarea, "-Si ce faci cu ele?!". Nu pot oferi cine stie ce raspuns valabil sau logic, insa sunt convins ca cineva ca tine, mai ales ca facem parte din aceeasi generatie, intelege perfect situatia! :) (si in mod cert alte generatii nu inteleg deloc "afectiunea" noastra!)
Noi am trecut dintr-o lume in alta, complet diferite. Tu ai mers si mai departe, ai trecut la propriu dintr-o lume in alta, adica din Romania, (cica in Europa) in USA. Deci la tine schimbarea a fost si mai mare.
... :lol: Eram tentat sa fac o gluma! Aceeasi fata dupa 25 de ani, oleaca albita, fara o parte din dinti, sprijinita in baston si necesitand pampersi XXL! :lol: :lol: :lol:
Dar mi-as lua si eu un "Dragon" daca as avea posibilitatea lejera la portofel, insa nu din cauza ca ma da pe spate cum suna sau cum trage (ca defapt nu ma da deloc), ci tot din motive de "nostalgie".

Faina poza! Pisoiul e al tau? Eu am unul negru complet, defapt mai degraba rosu daca bate soarele pe el. :) Negru si in cerul gurii, colti foarte ascutiti plus ghiare enorme, cu pasiunea de a le folosi pe toate. Galbiorul tau pare bland si politicos.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Florin_P44
Posts: 6
Joined: 13 Mar 2016, 15:17

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Florin_P44 »

Multumesc, Momolo!

Fata trecuta de prima tinerete cu lipsuri in dantura, cu baston si cu parul albit va primi doua placi dentare albe ca fildesul, proteze la solduri din titan si o peruca dintre cele mai matasoase. Ceea ce pierde la puncte in fata celor mai tinere si aratoase dintre domnisoarele de astazi va compensa prin felul cum stie sa faca cu ochiul, sa puna degetul pe rana si sa rascoleasca amintirile de cand stia si avea puterea sa franga inimi. Puterea ei de seductie asupra mintilor susceptibile transcede conceptiile general acceptate despre frumos ori melodios, in mintea si inima "victimei" ea fiind una cu perfectiunea, cu misticul ori absolutul.

Din cauza situatiei mele specifice am sarit direct de la un pickup cu lampi la casetofoanele deck de la inceputul anilor 90, sarind peste etapa magurilor pe care am inteles ca tu, Momolo, ai aprofundat-o. Asta, cum e de asteptat, iti da o experienta si un grad de autoritate in lumea analogica pe care eu nu le-am avut. Conectia mea cu Dragonul e mai mult de natura "mistica" si mai putin bazata pe meritul acestuia ca instrument de reproductie pur si simplu datorita lipsei de experienta cu sunetul acestuia in comparatie cu ceea ce aveam ori auzisem eu la vremea respectiva.
Un aparat ca acesta aratat in poza de mai jos imi trezeste respectul si admiratia insa conectia aceea "mistica" lipseste tocmai din cauza lipsei acestei etape din perioada mea formativa.
"Fata din vis", acum trecuta de prima tinerete, inca poate "aprinde calcaiele" datorita "dragostei dintai" care nu se uita niciodata in timp ce o alta "colega de generatie", fie si posesoare de diploma Miss Romania 1990 poate esua lamentabil din lipsa memoriei acelor visuri ori experiente intiparite adanc si definitiv in constiinta indragostitului.

Image

Acest mag apartine D-lui Jeff Joseph care l-a folosit in a-si promova boxele la "Axpona 2016 " din Chicago. Viteza am inteles ca era de 38ips, o rola din acelea cu benzi putand sa contina doar o piesa de pana la 10 minute.
Desi sunetul era batut la puncte de unele surse digitale prezente la show, "umanitatea" acestui sunet, caldura, expresivitatea si da, zgomotul de fond plus - nu in ultimul rand - delicatetea si perisabilitatea benzii analogice, constientizarea ca fiecare redare scurteaza un pic viata acestei inregistrari, o alta trasatura umana, erau, in totalitatea lor, transfixiante si datatoare de fiori pe sira spinarii. D-l Jeff Joseph a observat, desigur, incetinirea ratei respiratorii a audientei din care faceam parte si eu, de cate ori acele benzi pretioase de prima generatie de la master tape erau in lucru.

DIYer
Posts: 2
Joined: 07 Oct 2016, 20:23

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by DIYer »

Salutare tuturor,

Sunt un incepator in acest hobby , iar cum sugereaza si numele imi place sa construiesc echipamente :)

Caut un forum romanesc pt audiofili dar cam toate par parasite ( sau nu am gasit eu unul activ ).

Sper sa gasesc ce caut aici :)

Trubadurul
Posts: 9
Joined: 09 Oct 2016, 11:52

Binete!

Post by Trubadurul »

Ziua buna tuturor!
Am citit de mai multe ori postari ca out-sider, dar azi am hotarat sa ma inscriu pe acest forum. Sunt un fervent ascultator de muzica, ma feresc sa spun devorator, ca nu ar da bine de prima data.
Din punct de vedere financiar cred ca am facut o greseala devenind membru, ( m-au luat fiorii auzind de niscai preturi) dar cine nu greseste in viata, mai ales in cea de audiophil (o titulatura la care cu greu se ajunge). Spun asta pentru ca va trebui sa bag adanc mana-n buzunar ca sa mi achizitionez aparatura mult dorita si sa-mi hranesc nevoia de muzica.
Pe de alta parte, am o satisfactie aparte ( iata o rima) cand citesc postarile unor membri mai vechi, a celor cu vaste cunostiinte in domeniu sau a moderatorilor.
Desi sunt mai in varsta decat multi, am sarit de 50 ani, nu ma ridic la nivelul multora, dar omul cat traieste invata. De aceea sunt aici.
Am detinut niste sisteme modeste si unul chiar entry/level, dar de aceasta data vreau sa dau lovitura, ca la 6/49, adica sa fiu in masura sa mi achizitionez aparatura care sa mi ofere maximum de satisfactie fara a face risipa de resurse financiare, fara sa ma zgarcesc totusi.Vorba aia ce nu face omul pentru hobbyul lui mai ales dacaaspira sa devina audiophil.
Vreau sa o iau de la zero, de aceea sunt aici, ma repet. Deunazi am vandut tot, de la priza din perete pana la ultimul raft din rack. Doresc un nou inceput. For good!
Si acest lucru va fi posibil datorita voua dragi prieteni.
Radu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

DIYer, bine ai venit pe forum!
DIYer wrote:Caut un forum romanesc pt audiofili dar cam toate par parasite ( sau nu am gasit eu unul activ ).
Daca ti se par parasite trebuie sa consulti si oglinda. Asa cum fiecare atunci cand ne plangem de societate, de ceilalti, trebuie sa ne uitam si la noi insine cu intrebarea, "- Eu ce am facut?! Eu cu ce contribui ?! Am incercat sa schimb lucrurile care nu-mi plac la ceilalti ?!"
Acest forum este cu adevarat liber (de orice interese comerciale, de marketing mascat, de alte feluri), unica limita fiind impusa de educatie, comportament, respect, bun-simt comun, cultura, inteligentza si chiar sanatate mintala.

Trubadurul, bine ai venit pe forum!
Trubadurul wrote:Desi sunt mai in varsta decat multi, am sarit de 50 ani, nu ma ridic la nivelul multora, dar omul cat traieste invata. De aceea sunt aici.
Imi place sa cred ca nu ar trebui sa existe o ierarhie in mediul virtual, cu atat mai putin pe un forum. Nu ar trebui sa discutam de "nivel" (intelegand o comparatie intre oameni) in mediul virtual! Tocmai pentru ca este virtual si perceptia poate fi complet eronata, complet diferita de realitate.
Deci, nu ar trebui sa-ti faci complexe cu privire la "nivel" si "rang" pe acest forum.
Trubadurul wrote:Am detinut niste sisteme modeste si unul chiar entry/level, dar de aceasta data vreau sa dau lovitura, ca la 6/49, adica sa fiu in masura sa mi achizitionez aparatura care sa mi ofere maximum de satisfactie fara a face risipa de resurse financiare, fara sa ma zgarcesc totusi.
bun si ieftin nu exista. Dar scump si prost, da!
Insa imi pare rau ca te dezamagesc, pe un forum, in mediul virtual, nu ai cum sa primesti "reteta fericirii".
Unica chestie utila ar fi sa cunosti oameni, sa-ti faci prieteni. Asta depinde doar de tine si de felul cum te comporti atat in mediul virtual cat si in viata reala.
Astfel, nu cred ca te vei lamuri prea tare cum sa-ti cheltuiesti banii citind pe forumuri. Eventual daca faci prea multe valuri (in balta cu crocodili) pune mana pe tine un excroc (sunt destui si unii foarte activi stau pe forumuri "la pescuit" - si crede-ma, prin ceea ce ai scris mai sus semeni cu un pelican zgomotos care s-a hotarat sa faca baie intr-o balta cu crocodili) si apoi te lasa fara banutii obtinuti din vanzarea antemergatoarelor trancote, asa cum ai povestit. Dupa care te lecuiesti si ajungi.... meloman! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by panzer »

momolo wrote:Apropos, mai tine cineva minte cum era sa instalezi un SO dupa dischete?!?!
Da. Era si o gluma pe atunci:

Suna unul la Help Desk la Microsoft:
" - Nu pot sa instalez Win95? Am introdus Disk 1, am apasat setup.exe. "please insert disk2" L-am intodus. A continuat. Please insert disk 3.
- si care este problema?
- nu mai incape!"
Adevarul este ca nu scria si "remove existing disk", doar "Insert Disk X"

Try Linux daca vrei o experienta similara cu win95, totul fast, totul suportat. Inca mai exista drivere de Linux pentru M-Audio Revolution 7.1 daca mai aveti placi de baza in care sa intre. Este insa doar driverul nu si suita cu SRS TruSurround II care batea la popou orice Dolby la transformarea 2 channel in 5.1 channel. Din pacate tehnologia a fost cumparata de Creative si aruncata la gunoi.

Si apropo de jocurile din primii ani: Au scos versiune de Panzer General II care ruleaza sub windows 10. (hihihi - hence the nickname!). Niste pasionati caci firma care l-a produs e oale si ulcele de mult.
Va avertizez insa ca jocul creeaza dependenta, si ca la varsta de acum nu mai puteti sta pe scaun 5-7 ore sa va jucati in continuu pentru ca o sa va doara spatele! :mrgreen:

mishu235
Posts: 7
Joined: 06 Mar 2014, 16:35

Prezentare

Post by mishu235 »

Buna ziua,
Eu sunt Mihai si vin din domeniul tehnic. De aici si inclinatia catre vintage audio, imi plac aparatele bine construite dar pe care le iau neaparat cu o mica problema, pentru distractie! Primul casetofon a fost unul defect bineinteles, un Dana de Tehnoton, cumparat cu 100 lei + o banda de scotch de la un coleg de liceu in 1984. Au urmat drumuri la biblioteca unde am gasit schema pe care am copiat-o manual, printere nu prea existau pentru muritorii de rand atunci! Cert e ca l-am reparat si l-am schimbat pe un altul mai dotat dar defect!
Muzica, ascult o gama variata, electronica, soul , blues, pop-rock, jazz, clasica in functie de dispozitie. Evolutia audiofila si-a urmat cursul firesc, de la corectii brutale pentru joase si inalte la simplism de calitate, sursa-pre-final. Ca si suport nu am unul preferat, am gasit sunetul potrivit si pe banda,caseta, vinil, md sau cd.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bine ai venit, mishu235!
Dupa cele ce spui, se pare ca suntem apropiati ca generatie.
Ce vremuri am apucat si noi!....
Daca povestesti acum unui tanar cum era atunci, nici nu te crede, mintea lui nu poate procesa asa ceva!
Noi am trait in doua lumi complet diferite.
Imi aduc aminte cum copiam si eu scheme cu calc sau direct de mana ca era graba. Imi aduc aminte cat de putina informatie exista! Defapt nu era nimic! Ne bucuram daca aveam privilegiu sa vedem poze in reviste "capitaliste" aduse "pe sub mana"! Gulagul in care am trait era total izolat de restul lumii. Dar chiar si asa, noi reuseam sa invatam si sa avem cate ceva. In multe cazuri era o performanta atat de incredibila raportata la conditiile de atunci, incat azi nu se poate egala asa ceva cu nimic! De multe ori cand imi amintesc nu-mi vine nici mie a crede prin ce am trecut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

antonie
Posts: 6
Joined: 17 Jan 2017, 20:55
Location: Cernavoda

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by antonie »

Salutare tuturor,
sint Antonie, trecut de 40 de ani dar nu le dau crezare. Din Cernavoda, inginer ca ocupatie in timpul zilei si familist convins in rest.
Muzica, sunetul, este un lucru frumos care iti lumineaza viata, iti descreteste fruntea dupa o zi de munca, in special impreuna cu cei dragi.

Ascult muzica din copilarie. Pana acum vreo 2 ani muzica pe care o ascultam era precum pictura lui Picasso: vezi o mazgaleala si incerci sa-ti imaginezi "povestea". Asta pana cand am ascultat pe unul care "vara nu doarme", intr-un microbuz la mare: parea ca e langa mine. Asa voce clara nu am mai auzit vreodata! Imi pare rau acum ca nu am intrebat soferul ce sistem audio avea...
Am inceput sa caut informatii pe net, sa intreb prietenii care au minime cunostinte si experiente muzicale hi-fi.

In acest moment "averea" (si speranta) mea hifi consta intr-un amplificator Kenwood KA 6004 de prin '74 si o pereche de boxe MB Quart 1000 din anii '90. Urmeaza sa le pun la punct iar apoi sa continui achizitia de materiale, cunostinte si sper prieteni.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit pe form Antonie. Frumoase vorbe, am descoperit si eu hobby-ul asta din placerea pentru muzica si curiozitatea legata de calitatea reproducerii acesteia.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by ExtremeDigitalSound »

Buna seara,

Numele nostru este Extreme Digital Sound si suntem dealer de echipamente audio high-end.

Prin amabilitatea lui Momolo vom incerca sa va tinem la curent cu evenimentele noastre.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

ExtremeDigitalSound wrote:Prin amabilitatea lui Momolo vom incerca sa va tinem la curent cu evenimentele noastre.
Ca sa nu se nasca barfe si interpretari - zilele trecute am fost sunat telefonic de Radu (user "viperu", foarte cunoscut de cei vechi) care mi-a povestit de initiativa lui impreuna cu dl. Tonceanu si Criss Sugar iar eu i-am spus ca din partea mea e liber sa posteze anunt si ce doresc ei pe acest forum non-comercial. Denumirea am aflat-o acum.

Deci, nu e vorba de nimic comercial, nici de bani, contracte, nici de alte chestii materiale sau tampenii.

Ii cunosc de multi ani pe Radu ("viperu"), pe Criss Sugar si pe dl. Tonceanu (care din cate cunosc nu a activat niciodata pe forumuri), si ii stimez pe toti trei.

Le urez succes in ceea ce doresc sa intreprinda! Si ma bucur de aceasta initiativa.

Evident, sunt invitati si altii ca ei (pe gratis - inca o data precizez, acest forum nu e comercial).

Conditia este respectarea regulamentului *** in ceea ce priveste modul de adresare catre ceilalti, adica respectul la modul general (adica ceea ce intelege oricine cu cei 7 ani de acasa facuti integral) si alta conditie este ca oricine isi face "reklama" (publicitate - exista o granita greu de demarcat intre publicitate si informatie) sa o faca cu bun simt, moderatie si mai ales sa nu intre in conflict cu ceilalti care au la randul lor ceva de prezentat si vandut. Nu am acceptat niciodata pe acest forum reklama agresiva, ipocrita, camuflata, mitocaneasca si mincinoasa. Cine are ceva de prezentat sau/si vandut, foarte bine si bravo lui! In lumea civilizata nu exista obsesia asta a noastra pentru capra vecinului. Insa in lumea civilizata exista RESPECT. Sa incercam sa-l invatam si noi.

Sa vedem daca reusim totusi sa ne pastram echilibrul!

Urez succes ExtremeDigitalSound (ce denumire lunga! :D )

*** O sa discut cu SOLO (eu propun si votez pentru, el decide) sa modificam regulamentul in privinta "dealerilor" (sa iesim din era paranoica). E loc pentru toata lumea cu conditia civilizatiei si respectului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by DAN_TM »

Prefer sa fie prezentati dealeri autohtoni, sculele lor ascultate de unii dintre voi, decat absenta informatiilor, totala absenta a discutiilor despre scule ale dealerilor, cu frica ca poate sare unul la beregata.Tot ma uit, poate apare vreunul din Bucuresti sa prezinte un sistem al lui, al unui dealer, un magazin, vorba cuiva - '' o ceva'', unde se poate merge, asculta, eventula cumpara.Noi din provincie, santem cam lipsiti de experientele voastre la indemana, auditii, etc.M-a dat pe spate un amplif DIY cu 2A3 ptr ca nu prea aveam cu ce compara(un integrat Accuphase, un GU19, incinte facute).Sant sigur ca ptr voi ar suna total diferit, ati privi cu alti ochi parrerile noastre.Va multumesc ptr intelegere si de off-topic.E ca si cum ai stii ca in Bucuresti sant carti la care nu poti ajunge si le-ai vrea, macar sa-ti povestesca careva despre ele.

Post Reply