Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by remoteviewer1 »

Ii cunosc de multi ani pe Radu ("viperu"), pe Criss Sugar si pe dl. Tonceanu (care din cate cunosc nu a activat niciodata pe forumuri), si ii stimez pe toti trei.
+1 la stima din partea mea cel putin pentru viperu (un baiat de nota 10) si dnul Tonceanu (un audiofil autentic cum rar intalnesti pe meleagurile noastre).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

R emy
Posts: 1
Joined: 23 Feb 2017, 12:22

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by R emy »

Salut, ma numesc Emi si sunt din Iasi, am 40 de ani si ascult in general opera si muzica clasica.
Urmaresc forumul de mult timp, dar nu am apucat sa ma inscriu...
Multumesc celor care au pierdut din timpul lor si au scris pe forum, pentru ca am gasit foarte multe sfaturi bune, esentiale unui incepator.
O zi frumoasa

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit Emi!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Silviu »

Va salut.
Numele meu este Silviu Laurian Gavrilut, locuiesc in Brasov, am 47 ani si profesia mea este de inginer. Pasiunile mele principale sunt: arta fotografica, muzica ( sunt meloman ), treking-ul montan, acvaristica.
Sunt pasionat de muzica incepand din scoala generala, cand intr-o seara am ascultat impreuna cu a mea mama, la radio, picturi dint-o expozitie varianta la pian. A fost prima data cand muzica mi-a atras atentia. Mai tarziu, in liceu, am fost pasionat preponderent de rock si muzica clasica. Formatiile mele favorite au fost: King Krimson, Jethro Tull, Gentle Giant, Soft Machine, The Nice, Pink Floyd ( in special Pink Floyd at Pompeii, Relics, More, Meddle, Obsured by Clouds, Wish you were here ), Led Zeppelin, Yes, Genesis, Supertramp, Gong, Emerson Lake And Palmer, Manfred Mann, Renaissance, Mahavishnu Orchestra, Frank Zappa, Colosseum, Blood Sweat & Tears, etc.
In paralel ascultam muzica clasica, descoperind, in acea perioada, cvartetele lui Beethoven.
Nu am avut aparatura deosebita. Aveam un magnetofon Majak, un amplificator 2 X 20W facut de mine ( finali 2N3055W ) si doua boxe bulgaresti de 20 w. Discurile cu muzica clasica le ascultam la sala de lectura a bibliotecii, pentru ca nu aveam pickup.
Anii au trecut si muzica rock, care inca imi place, a prezentat interes din ce in ce mai scazut.
Momentan ascult preponderent muzica incepand cu Hildegaard Von Bingen si terminand cu muzica renaissance, barock si clasica. Sunt momente cand am chef sa ascult Island de King Krimson sau alt album rock, insa prefer sa descopar in continuare muzica baroc si cea clasica.
Un capitol aparte din experientele cu muzica rock a insemnat muzica progressive rock italiana. Imi plac si acum formatiile: Celeste, Locanda Delle Fate, New Trolls, Le Orme, Banco Del Mutuo Soccorso, Fruupp, I Gianti, Il Balletto Di Bronzo, Il Rovescio Della Medaglia, Metamorfosi, Museo Rosenbach, Premiata Forneria Marconi, Quella Vechia Locanda, Semiramis.
Referitor la aparatura audio, momentan am urmatoarele aparate:
Rotel RC 1090, Rotel RB 1080, Warfedale Jade 3, plus urmatoarele ( sunt cumparate si trebuie aduse acasa ):
1. Aplificator Sumo The Nine Plus, clasa A, sunet foarte cald.
2. Soundcraftsmen MA 5002+Soundcraftsmen DX 4000 ( https://www.audioweb.ro/anunturi/amplif" onclick="window.open(this.href);return false; ... 4000-reti/ )
3. Boxe DIY, proiect facut de un inginer de sunet din Oradea ( bas si medii Vifa, inalte B&O, bas-reflex la spate Dynaudio ). Sunt intr-o carcasa masiva de Kirksaeter Monitor 141 ).
Peste cateva luni sper ca voi intra in posesia unui amplificator cu totul deosebit. Este vorba sespre un amplificator Acoustic Salieri facut de firma cu acelasi nume din Cremona si care s-a ocupat de acustica operei Scala din Milano. Acesta poate fi inceputul unei linii audiofile. Este un amplificator power cu tranzistoare ( finalii sunt Toshiba ).
Referitor la pasiunea mea pentru fotografie, pun in continuare adresa site-ului meu foto: http://www.laurianphotography.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Pentru vizualizare este preferafil un monitor de calitate si este important sa existe posibilitatea de a asculta cu sonor.
In speranta unor dialoguri cat mai placute si constructive, va stau la dispozitie si cu alte aspecte legate de pasiunea mea pentru muzica.
Sa auzim numai de bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Silviu bine ai venit pe forum!
Ai scris cea mai frumoasa prezentare pe care am citit-o pana acum!
Site-ul tau cu foto il stiam (foarte frumos!!)
Suntem de aceeasi generatie si din cate imi dau seama avem multe in comun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Silviu »

Multumesc pentru raspuns si pentru aprecierea site-ului meu foto. Este foarte multa munca acolo, pasiune, iubire pentru anumite zone din aceasta tara si consum de resurse.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by johndoe21ro »

Bine ai venit! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

alnath
Posts: 1
Joined: 14 Mar 2017, 20:09

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by alnath »

Bine v-am gasit sanatosi si voiosi sper,

Fan Cristian este numele meu; asadar putem considera ca sunt fan din principiu. Ascult muzica de cand m-am nascut pentru ca tata era singurul posesor de mag din tot satul (zona Prahova) si bineinteles ca toti amatorii de muzica buna ai vremurilor respective se adunau la un pahar de ceva natural si o muzica de alinare in vremuri comuniste. Am 35 de ani, locuiesc in Bucuresti iar ca pasiuni sunt evident muzica (Reggae, Rap si Lounge), astronomia si mai nou spiritualismul individual non-religios/non-sectant.
Intentionez sa incep mici proiecte audio amatoristice cu software pe pc/mac momentan, iar ulterior sper sa am ocazia sa-mi gasesc si o orga semi-pro macar.
Pana atunci clar trebuie sa imbunatatesc auditia si cum programul de lucru al showroom-urilor de prezentare coincide sublim cu programul job-ului meu, n-as putea sa caut altundeva mai bine ajutorul decat la cei pasionati cu adevarat.

Auditie placuta va urez tuturor!
Succes in toate!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Kross »

Ma numesc Tudor, am 35 ani si sunt inginer mecanic dar pasionat de audio de calitate si de asemenea pasionat de automobile, camioane si tot ce.misca.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Kross wrote:Ma numesc Tudor, am 35 ani si sunt inginer mecanic dar pasionat de audio de calitate si de asemenea pasionat de automobile, camioane si tot ce.misca.
macar de ar fi asa cum spui...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Septi
Posts: 6
Joined: 23 Apr 2017, 16:26
Location: Dej

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Septi »

Scuze, abia acum am gasit acest topic :)

Buna seara, ma numesc Septimiu, sunt pasionat de analog in special casete si viniluri, am 4 deck-uri toate cu 2 capete si asa le-am luat pt. ca mi se par mai usor de reparat piesele fiind mai accesibile, am doua pick-upuri, un Lenco vintage L85 si un BSR. Ma pasioneaza in special redarea vinilurilor si inregistrarile de pe vinil pe casete. :)

Cu stima, Septi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Septi wrote:Buna seara, ma numesc Septimiu, sunt pasionat de analog in special casete si viniluri
Salve Septi, bine ai venit! (ceva si despre varsta?!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Septi
Posts: 6
Joined: 23 Apr 2017, 16:26
Location: Dej

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Septi »

Salve Momolo, multumesc pentru caldurosul welcome! :) Normal dupa cum banuiesti poate nu sunt un yangster de 20 de ani pasionat de casete si viniluri :D
Am 45 de ani, am revenit de ceva ani buni la analog, in special apreciez redarea vinilurilor care pt mine reprezinta o referinta in calitatea sunetului, casetele sunt mai mult din nostalgie dar totusi si acestea ma surprind de cele mai multe ori in sens placut. :)

Stima, Septi.

Borat
Posts: 8
Joined: 29 Apr 2017, 06:50

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Borat »

Eduard , 45 de ani .
Pasionat de muzica si tot felul de aparate care au legatura cu muzica .

AC DC
Posts: 2
Joined: 04 May 2017, 09:22

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by AC DC »

Salut! Sunt Alex, am 45 de ani si sunt pasionat de aparatura audio vintage - o boala pe care am mostenit-o de la tatal meu, pasionat de radioreceptoare - intr-o viata a strans si a construit gramezi...De vreo doi ani incerc sa-mi construiesc un sistem audio vintage ...Am reusit sa ajung la un nivel care pe mine ma satisface, insa care nu se ridica la pretentiile audiofile de pe acest forum. Oricum, lecturarea acestui forum m-a ajutat mult in largirea orizontului in acest domeniu, cele citite aici m-au ajutat mult in alcatuiera sistemului, insa urechile mele de tabla raman cele mai needucate, iar asta nu se poate rezolva citind forumuri...Oricum constat ca tabla urechilor mele e mult mai fina decat a oamenilor din jurul meu, cu creierii spalati de mp3...

Post Reply