Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Extreme Digital Sound are plăcerea de a vă invita pe 18 februarie 2017 la prima sesiune de audiție audiofilă “EDS Omakase 101”.

Termenul Omakase vine din japoneză ( お任せ ) și se traduce liber prin “Mergeți pe mâna noastră” și înseamnă să participați la o audiție cu număr limitat de participanți unde tot programul muzical și ordinea desfășurării lui este ales de noi.

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 30 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 10:00-10:30 - 2 locuri disponibile
Seria 2 10:30-11:00 - 3 locuri disponibile
Seria 3 11:00-11:30 - 3 locuri disponibile
Seria 4 11:30-12:00 - 2 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.

Materialul artistic ce va fi audiat va conține muzică clasică într-un format “Extreme Digital Sound” respectiv HRx 24-bit 176.4 kHz care oferă replici bit-perfect ale benzilor master digitale. Melodiile și ordinea lor va fi identică la toate seriile de audiție EDS Omakase 101.
Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 14 interfon 11 ( Detalii GPS aici: https://goo.gl/maps/fZPyQwCh4dm" onclick="window.open(this.href);return false; )
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol https://goo.gl/maps/NkoV5cWkmKy" onclick="window.open(this.href);return false;
Zona Mântuleasa/Plantelor https://goo.gl/maps/KKxwu412E4T2" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: Puteți asculta una dintre melodiile ce vor fi audiate aici:
https://soundcloud.com/reference-record ... -the-opera

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by SOLO »

Bine. Acceptam reclama cu conditia sa se aminteasca si de hifi-stereo la eveniment. Forumisti, contam pe voi!

Asteptam impresii ( sincere ) si ceva poze de la eveniment!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

Eu am lamurit situatia aici (scuze pentru intarziere, abia am avut timp):
viewtopic.php?f=9&t=11&p=41348#p41348" onclick="window.open(this.href);return false;
ExtremeDigitalSound wrote:Extreme Digital Sound are plăcerea de a vă invita pe 18 februarie 2017 la prima sesiune de audiție audiofilă “EDS Omakase 101”.
Frumoasa initiativa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by Philalenthes »

Frumoasa inititiva. Asteptam poze.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Playlist-ul de la auditie:

Rimsky-Korsakov: Dance of the Tumblers, Eiji Oue/Minnesota Orchestra
https://referencerecordings.com/recordi ... the-opera/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ottorino Respighi - Etudes Tableaux -
https://referencerecordings.com/recordi ... ic-dances/" onclick="window.open(this.href);return false;
Concord Chamber Music Society - A farewell to old friends
https://referencerecordings.com/recordi ... s-concord/" onclick="window.open(this.href);return false;
Minnesota Orchestra - Dvořák: Rusalka - Polonaise
https://soundcloud.com/reference-record ... -the-opera" onclick="window.open(this.href);return false;
Minnesota Orchestra - TCHAIKOVSKY Hopak from MAZEPPA
https://referencerecordings.com/recordi ... -showcase/" onclick="window.open(this.href);return false;
Minnesota Orchestra - Eiji Out - Satie - Gymnopedie no.1
https://referencerecordings.com/recordi ... orchestra/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by hondaru »

Foarte frumoasa aceasta intiativa!
As fi frumos daca ati comunica si componenta sistemului.
Se poate pentru cei intarziati experienta de maine (in folosul gazdelor) sa fie repetata ?
Succes!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Player - Boulder 1021
Preamplificator - Boulder 1010
Amplificator - Boulder 1060
Boxe - Magico Q3
Cabluri - Siltech Reference

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by remoteviewer1 »

Se poate pentru cei intarziati experienta de maine (in folosul gazdelor) sa fie repetata ?
Din ce am inteles, din discutia cu gazdele, experienta se va repeta cu siguranta...mai ales ca dupa niste paravane in camera de auditie pandea in umbra un animal de prada asezat in varful lantului trofic, un hibrid de rasa pura, veriga lipsa ce poate sa ne lumineze cu privire la sensul vietii de audiofil, la vederea lui respiratia mi s-a accelerat impreuna cu pulsul, ochii imi ardeau...ce sa mai zic...era vorba despre un power cu ceva lampitze in el, Tenor Audio. To be continued...

Felicitari gazdelor pentru evenimentul de astazi, chiar daca am abuzat de ospitalitate depasind de peste 2 ori timpul alocat unei persoane, timpul petrecut a fost extrem de placut!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

Si eu multumesc gazdelor ( ExtremeDigitalSound ) si sper sa mai urmeze si alte sesiuni!
remoteviewer1 wrote:era vorba despre un power cu ceva lampitze in el, Tenor Audio
L-am vazut si eu (pe langa alte "jucarele" nu mai putin interesante). Idem, as fi foarte curios! Nu am auzit (live) niciodata Tenor Audio, insa faima este teribila, unii spun ca sunt printre cele mai bune amplificatoare din lume la ora asta! Pretul e pe masura!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Multumim frumos pentru aprecieri.

Ne face placere sa anuntam urmatorul eveniment:

EDS Omakase Jazz

Extreme Digital Sound are plăcerea de a vă invita pe 4 martie 2017 la prima sesiune de audiție audiofilă “EDS Omakase Jazz”.

Termenul Omakase vine din japoneză ( お任せ ) și se traduce liber prin “Mergeți pe mâna noastră” și înseamnă să participați la o audiție cu număr limitat de participanți unde tot programul muzical și ordinea desfășurării lui este ales de noi.

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 30 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 10:00-10:50 - 3 locuri disponibile
Seria 2 11:00-11:50 - 3 locuri disponibile
Seria 3 12:00-12:50 - 3 locuri disponibile
Seria 4 13:00-13:50 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.

Materialul artistic ce va fi audiat va conține jazz atent selectionat. Melodiile și ordinea lor va fi identică la toate seriile de audiție EDS Omakase.
Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Evenimentul pe Facebook este disponibil la adresa:
https://www.facebook.com/events/129967857523697/

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

EDS Omakase Vinyl #1

Extreme Digital Sound are plăcerea de a vă invita pe 18 martie 2017 la prima sesiune de audiție audiofilă “EDS Omakase Vinyl”.

Termenul Omakase vine din japoneză ( お任せ ) și se traduce liber prin “Mergeți pe mâna noastră” și înseamnă să participați la o audiție cu număr limitat de participanți unde tot programul muzical și ordinea desfășurării lui este ales de noi.

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 30 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 10:00-10:50 - 3 locuri disponibile
Seria 2 11:00-11:50 - 3 locuri disponibile
Seria 3 12:00-12:50 - 3 locuri disponibile
Seria 4 13:00-13:50 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.

Pe partea de analog a sistemului, vom folosi un Pick-up Clearaudio Master Reference, brat Graham Phantom si doza Clearaudio Goldfinger.

Materialul artistic ce va fi audiat va fi atent selectionat.
Asteptam recomandarile dumneavoastra cu privire la LP-urile preferate prin e-mail.
Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Pagina evenimentului este disponibila pe Facebook:
https://www.facebook.com/events/187711428388643/

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by hondaru »

Din nou felicitari pentru efortul de a organiza astfel de auditii!
Totusi doar in aceste dati sunt disponibile sistemele pentru auditii? Ar fi interesant de stiut daca cu o discutie prealabila se pot audia si in timpul saptamanii in alte zile si la alte ore?!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Bineinteles, hai sa discutam pe MP sau e-mail la showroom@extremedigisound.ro.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Playlistul - Omakase Vinyl

Chris Jones - No Sanctuary Here
Pink Floyd - Wish You Were Here
Jazz at the Pawnshop - Limehouse Blues
Michel Petrucciani - She Did It Again
Percy Faith - Brazilian Sleigh Bells
Ernesto Lechona - Andalucía
Gary Karr & Harmon Lewis - Adaggio d’Albinoni in G minor

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by remoteviewer1 »

Incerc ca sa fiu reporterul de ocazie de la acest eveniment foarte interesant. Nu as dori sa folosesc prea multe epitete, as dori doar sa expun in linii cat mai simple impresiile personale de la evenimentul organizat de dnul Tonceanu, Radu si Chris. Nu doresc sa insist prea mult despre atmosfera...din acest punct de vedere pot fi profund subiectiv, insa cele cateva ore petrecute in show-room m-au facut sa imi amintesc de legile relativitatii timpului.

Am mai audiat de cateva ori in trecut electronice Boulder cu boxe Magico, insa la evenimentul de ieri pentru mine personal starul era sursa. Dupa cum bine stiti si dupa cum m-am exprimat sincer pe acest forum (fapt ce imi aduce oprobiul de multe ori in web autohton) am fost si sunt in continuare fan al surselor analogice, in special pick-up. Bineinteles ca nu imi curge sange din ureche daca ascult o sursa digitala (buna), insa inima mea este pur si simpla "vanduta" analogului, nu e vorba de nostalgie(in vremea copilariei era banda la moda) ci pur si simplu pentru mine personal discul de vinil zgariat de o piatra in varf de batz(daca e de boron cu atat mai bine :D ) se aude mai bine, mai natural, mai putin obositor.

Clear Audio Master Reference este o bestie de pick-up cu un look contemporan/industrial avand 3 motoare si parand a fi facut sa tina o viata. Bratul Graham Phantom impreuna cu doza Micro Benz LP par a fi niste intrumente de mare precizie la o privire atenta. De boxele Magico Q3 nu mai are rost sa comentez multe, sunt review-uri multiple pe net. As dori sa ajung la sunet...la chestii mai interesant si aici mi-e destul de greu sa ma exprim in cuvinte asa ca voi incerca o analogie din lumea auto...De multe ori exista pe piata produse ce la prima vedere nu par revolutionare prin design sa zicem, insa sunt produse de firme de traditie in domeniu...aceste produse nu vor castiga niciodata un concurs de frumusete de pe malul lacului Como. Dupa ce te plimbi cativa ani prin diferite tari, te tot izbesti de aceleasi produse prin parcari, le zaresti si in tari cu moduri de viata si culturi diferite si incepi sa cazi pe ganduri. Ajungi sa testezi un astfel de produs si la prima vedere nu iti sare nimic in ochi, interiorul este clasic si sobru, motorul si cutia se impaca excelent, ergonomia este atent studiata, senzatiile ce vin din exterior sunt filtrate insa nu eliminate, vehiculul respectiv incepe sa te faca sa te simti un pilot de formula 1 pe autostrazi si un lord englez in traficul din oras...dupa o anumita perioada simti ca produsul respectiv iti vine ca o manusa de piele fina pe mana. Totusi aceasta normalitate nu te impresioneaza, pana in ziua in care intri in contact cu "concurenta", adica alt produs din aceasi gama insa la un drive test ti se pare ca directia e fada, ca la anumite viteze se aud niste zgomote ciudate, te trezesti franand puternic in unele curbe ce inainte nu iti provocau frica...In acel moment iti dai seama ca simturile tale au fost educate de un produs de referinta si senzatia de condus nu va mai fi niciodata la fel...Mai pe scurt boxele Magico si Clear Audio Master Reference produc un sunet liniar, fara briz-briz-uri cu o scena credibila si o dinamica impresionanta. Am auzit in "public" participant la evenimentul de ieri remarci ca se "aude altfel", probabil in comparatie cu sistemele proprii... Sunetul High-end, dupa parerea mea, te surprinde nu prin chestii exagerate, voci aruncate in fata sau accente pe frecvente inalte si rezolutie naucitoare, ci prin normalitatea si usurinta cu care iti arunca in fata o scena larga, tridimensionala si credibila alaturi de un sunet liniar de la bas la medii pana la inalte. Un sistem audio de buna calitate, iti arunca un carlig imens ce te blocheaza inmarmurit pe canapea si te imerseaza in frumusetea infinita a muzicii. Dupa 2 ore de sunet de calitate, te simti ca is cum ai fi iesit de la Spa dupa masaj, sauna, relaxare...te simti ca un om nou ce poate lua din nou viatza in piept. Boxele Magico mi se par deosebit de cameleonice, daca nu le place ceva in amont nu se chinuie sa iti ascunda. Nu sunt boxe de salon audio, sa te impresioneze la prima vedere in multiplele camere cu sisteme diferite, sunt boxe de cursa lunga cu al caror sunet neutru odata aclimatizat mai greu poti sa il schimbi. Sunt boxe corecte dupa parerea mea, orice muzica le-ai arunca parand sa se descurce cu brio, piesa "Whish you were here" s-a auzit exceptional dupa parerea mea. Muzica clasica (formula 1 a muzici inregistrate) era prezentata cu fortza, nerv, ritm, cadenta credibila, scena credibila. La lucruri negative din partea mea, as putea mentiona o oarece raceala sau frivolitate a sunetului, dar aceste lucruri se pot datora si datorita urechii personale un pic deformate de testele realizate de mine in ultima perioada. In ciuda faptului ca sunt fan vinil si lampi, am inceput sa dezvolt o adversitate catre sunetul colorat, imi dau seama ca sunt un adept al neutralitatii...In cel mai rau caz prefer neutralitatea asociata cu minciuna prin omisiune decat o deformare a realitatii de catre un sistem audio. Ce sa o mai lungesc, sistemul audiat in week-end a urcat in top-ul sistemelor audiate de mine, sunetul complet si corect impresionandu-ma cu adevarat. Un alt lucru negativ ar fi impactul pecuniar, calitatea adevarata costand in orice domeniu,banii cheltuiti pe sistemul prezentat Sambata putand sa iti aduca in parcarea casei un autoturism nou noutz din gama de lux sau un apartament nou de minim 3 camere in Capitala...Rolul meu nu este sa comentez aceste aspecte ci doar sa incerc sa ofer o imagine celora ce nu au reusit sa fie prezenti la acest eveniment. In trecut, am audiat si modelul Q5 de la Magico si este cu adevarat impresionant. As dori sa adresez la final felicitari organizatorilor pentru eveniment!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply