HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

hondaru wrote:Alex ma bucura ca boxele tale suna minunat la volum mic dar descrierea facuta este un pic ambigua. Partea de frecvente joase este redata complet (la fel de complet ca atunci cand asculti tare)? Eu pana acum am auzit doar o singura pereche de boxe care a sunat bine si ma refer in special la bas violoncei s.a. dar costa o avere si amplificarea era pe lampi de asemena scumpa. Boxele erau Living Voice cele cu filtrul extern.
Da, basul este la fel ca atunci cand ascult tare. La mine tare inseamna amplificatorul la ora 10:30, cel mult 11 pe muzica clasica, sound pressure masurat cu telefonul la approx 1 metru distanta cel mult 85db. Mai tare de atat si sistemul se cam impiedica si da in nas. Ii dau dreptate aici lui momolo (daca suna bine incet e posibil sa sune prost tare).

Fizica e fizica si P3ESR n-or sa cante niciodata ca niste floorstandere full range. Daca se cere asa ceva, atunci clar trebuie alte boxe.

Incet inseamna intre 7 si 8. Sunetul are prezenta, e incisiv, nu e lesinat deloc, are PRAT (audiofilii cu acte in regula stiu ce e PRAT), boxele dispar, medii superbe (tipic Harbeth).
Pe langa P3ESR folosesc si un sub SVS SB1000, sealed box, dat foarte incet, filtru in jur de 80hz. Am stat foarte mult sa-l setez, sunt foarte multumit de integrare. Stiu ca multi considera varianta asta trancotara, dar pentru mine functioneaza excelent.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Integratele accuphase au un buton de bass boost care se recomanda a fi folosit la auditii de volum mic. Eu unul nu-l folosesc pentru ca ajuta un pic la 7:30 dar deranjaza deja dincolo de ora 9, si imi e greu sa ma ridic sa tot dau de buton ...
De regula ascult pe la 9-10.
Cind palesc un vin imi scade auzul si ajung si la 12-13. :D
Mai sus nu cred ca m-am dus niciodata, nici macar cu rapsodia romana, care e inregistrata la nivel f mic.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

lordu73 wrote:Integratele accuphase au un buton de bass boost care se recomanda a fi folosit la auditii de volum mic. Eu unul nu-l folosesc pentru ca ajuta un pic la 7:30 dar deranjaza deja dincolo de ora 9, si imi e greu sa ma ridic sa tot dau de buton ...
De regula ascult pe la 9-10.
Cind palesc un vin imi scade auzul si ajung si la 12-13. :D
Mai sus nu cred ca m-am dus niciodata, nici macar cu rapsodia romana, care e inregistrata la nivel f mic.
Nu e ca butonul de loudness de pe amplificatoarele vechi?

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

Multumesc pentru precizare Alex. Nu-i nici o problema sa folosesti un subwoofer atata timp cat tie iti place cum suna, parerile altora mai putin conteaza. Probabil si camera te avantajeaza un pic acustic si de aceea boxele tale suna bine si la nivel mic (probabil si bubuitorul are aportul lui :wink: ). Bineinteles totul suna bine pana faci o comparatie si apoi intervine microbul audiofil care cere schimbarea pentru obtinerea sunetului placut....
Auditii placute tuturor!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Jos mastile!

Image
Image
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Imi place cum arata !!!
9 puncte. Pentru +1 punct se impune un ciorap haudiofil de culoare diferita de alb pe cablurile de boxe

:D

Observam cumva 2 rinduri de spike-uri ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

lordu73 wrote:Imi place cum arata !!!
nu numai ca boxele arata foarte bine (ca in foto) dar si suna bine! (le-am ascultat impreuna cu alti prieteni audiofili cand inca nu se topise zapada. Boxele astea din categoria superioara sunt..... ce "surpriza" :roll: .... superioare! :) Rafinament, rafinament si iar rafinament). Ii urez lui doru sanatate si putere de munca astfel ca intr-o zi sa-si poata cumpara un amplificator, o sursa audio si un set de cabluri pe masura acestor piticanii speciale (va fi scump!).

Cred ca daca as fi constructor de boxe (diiiier sau nu) mi-as cumpara o pereche din astea (pe langa alte cel putin zece perechi de la marile branduri vechi) sa le utilizez ca referinta (nici un constructor-diiiier nu poate face nimic de calitate fara doua chestiuni - referinte la care sa-si raporteze creatia si o pereche de urechi educate).

Este interesant cum Harbeth combina soundul detaliat, informativ si precis de la monitoarele profesionale cu soundul audiofil facut pentru consumul muzicii, nu producerea muzicii, totul intr-un echilibru undeva pe la mijloc, as indrazni sa spun, minunat.
Pentru mine boxele astea au fost o surpriza, adica mult peste asteptari.
Este partial si intuitie deoarece sursa (un cdplayer) mi s-a parut foarte slaba iar amplificarea deasemenea. Nu l-am auzit cu Unisonul pozat (mi-a fost relatat ca suna mai bine) ci cu Pioneer-ul vintage (constructie minunata, date tehnice si masuratori mirobolante, insa din pacate merita boxe mult inferioare - iata, avem un exemplu de limita la trancota! Cand boxele sunt prea rafinate, nu mai discutam de aceeasi socoteala).

Parerea mea (defapt cred am si spus la momentul respectiv), asemenea boxe vor scule si cablaraie extrem de rafinate in spate (deci.... scumpe...). Foarte interesant (ar fi fost instructiv si socant pentru orice trancotar care nu are deficiente ORL) cum sunetul din aceste boxe se schimba de la cele mai marunte si aparent neimportante modificari in sistemul audio. Se pot testa pe ele nu numai standere, spike-uri si cabluri (schimbarile datorate cablurilor sunt mari) ci chiar mufe, stechere si fara dubiu, chiar si sigurante (inclus si directia in care e montata siguranta - poate intr-o zi anumite persoane vor prinde curaj.... da, curaj se numeste, sa relateze experimente facute cu sigurantele noastre cele de toate zilele, cum modifica acestea sunetul, chiar mult in anumite conditii, insa ceea ce a fost cel mai socant, eu nu as fi crezut, sunetul e modificat pana si de directia in care e montata siguranta! Ei bine, iata un exemplu de boxe pe care astfel de fineturi s-ar auzi lejer, fara nici un efort! Oricum, ceilalti care au fost la intrunire pot sa-si spuna opinia, surpriza cea mai mare fiind modificarea sunetului din practic orice fleac, datorita celui mai mic amanunt de neimaginat pentru multi care nu au avut ocazia practica!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

momolo wrote:Rafinament, rafinament si iar rafinament). Ii urez lui doru sanatate si putere de munca astfel ca intr-o zi sa-si poata cumpara un amplificator, o sursa audio si un set de cabluri pe masura acestor piticanii speciale (va fi scump!).
Piticanii? Atunci saracele P3ESR ce-or mai fi?
:D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Alex_San wrote:Piticanii? Atunci saracele P3ESR ce-or mai fi?
pe vremuri aveam alta viziune pana m-am invatat cu lazile mai mari. E doar o chestiune de proportii in ochiul privitorului insa "piticaniile" astea ar face fatza cu brio unei sufragerii de bloc comunist de 16...18mp.
Daca nu ai avut ocazia sa le asculti, te indemn sa incerci! Iti vei explica instant pretul de lista si chiar ti s-ar parea ieftine daca sti oferte concurente (la aceeasi categorie de marime, constructie dar mai ales.... sunet!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

momolo wrote:
Alex_San wrote:Piticanii? Atunci saracele P3ESR ce-or mai fi?
pe vremuri aveam alta viziune pana m-am invatat cu lazile mai mari. E doar o chestiune de proportii in ochiul privitorului insa "piticaniile" astea ar face fatza cu brio unei sufragerii de bloc comunist de 16...18mp.
Daca nu ai avut ocazia sa le asculti, te indemn sa incerci! Iti vei explica instant pretul de lista si chiar ti s-ar parea ieftine daca sti oferte concurente (la aceeasi categorie de marime, constructie dar mai ales.... sunet!).
Oh, sunt foarte familiar cu Harbeth. Detin o pereche de P3ESR. Am pus o poza aici pe thread...
Monitor 30.1 nu am ascultat, mi-e frica ca o sa le cumpar imediat. Am comparat insa P3ESR cu Compact 7 si am preferat P3-urile.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Am ascultat de multe ori Monitor 40.2, in sistemul de referinta al dealerului, la diferite evenimente organizate de dealer. Senzational, sunet fabulos. Nu am cuvinte. Norocul meu este ca la CAD 20.000 pericolul de a pleca cu ele acasa este inexistent.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Alex_San wrote:Monitor 30.1 nu am ascultat, mi-e frica ca o sa le cumpar imediat.
"frica" ta este justificata. Eu sunt foarte cusurgiu, adica de obicei nu-mi place nimic insa a fost cumva un mic soc pentru mine sa ascult aceste "chistoace". Nu indraznesc sa-mi imaginez cum suna alea mari, cele care au si bubuitor! (dar si un pret duruitor!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Am vazut ca ai postat pana sa dau eu submit.
Mi-as dori sa le ascult klumea pe cele mari, nu doar asa la o expo sau mai stiu eu cum.
Dar cum zici, boxele bune (si scumpeeeee) sunt "protejate" de preturile astronomice (la mujicul care trudeste pentru banisor). Pe alea mari le-as privi ca pe opere de arta in muzeu (de unde nu pleaca nimeni acasa cu Gioconda la subrat) insa astea mici deja au un pret mult mai aproape de inima mujicului. Deci intradevar pot induce ...."frica"! :lol:

Bravo lui doru ca a avut curajul sa le cumpere prin posta fara sa stie/banuie dinainte ce cumpara! Modelul asta se dovedeste net superior fatza de celelalte modele sub pret. Poate nici eu nu aveam curajul asta desi sunt suficient de inconstient.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: HARBETH

Post by Alex_San »

Daca tot suntem la capitolul Harbeth-uri dezbracate...

Image

Image

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Harbeth-uri tunate:
The diaphragms of tweeters changed. The registers and capacitors have upgraded. Woofer surrounds have adjusted.

https://www.youtube.com/watch?v=KshdcobtS50
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply