Raspunsuri la intrebari din Biblie

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

Va invit sa savurati un site de exceptie
http://www.gotquestions.org

Sectiunea in limba romana
http://www.gotquestions.org/Romana/index.html

Un exemplu foarte instructiv: http://www.gotquestions.org/Romana/crea ... -raul.html
De fapt, absolut toate subiectele sunt foarte interesante.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Raspund si eu in felul meu :
Eu nu am crezut niciodata in simbolul ying si yang in masura in care s-ar presupune ca ar reprezenta ceva foarte profund.La modul profund nu cred ca exista dualitate,nu am crezut niciodata asa ceva.Aceasta dualitate exista,are efecte puternice dupa cum bine stim cu totii,dar nu cred ca prin sine insusi este capabila sa releveze ceva ''apriori'' (nu ma refer la dimensiunea obisnuita,psihologica).Raul este o absenta a binelul - nu este ceva autonom,capabil de existenta proprie prin sine insusi.Este alimentat de deficiente,de stadii inferioare ale existentei - totul cred ca in fond este foarte precis (dar si nebulos :wink: ).Ca este persistent si foarte puternic in viata noastra,pun pe seama ciclurilor ''cosmice''.In viata de zi cu zi cred in dinamismul dualitatii,m-a folosesc de el,dar nu cred in lucruri,fapte complet independente.Dar nici nu cred in destin,sau ceva predestinat.Mai degraba si contradictoriu cu tot spun cred in ''intamplare''.Ciudat,dar asta este.Daca nu exista unitate,nu pot exista nici cioburi - care sunt o reflexie incompleta a ceea ce din punct de vedere mental este ''staticul'' sau moartea discursivitatii.Ce am spus - strict din punct de vedere ''religios''.Dimensiunea religioasa o vad ca o consecinta a gandiri logice care nu vrea sa excluda in fond ceva ce nu cunoaste pur si simplu.Aroganta este sa crezi ca stii ''tot'',si in sensul asta orgoliul este pacat.Este o restrangere a atentiei si posibilitatiilor.Mintea cred ca este o unealta asa cum este ciocanul,pila,e.t.c adica un instrument,un apendice folositor asa cum este mana sau piciorul dar si un portal catre domeniul sensibil.Lipsa echilibrului din viata o stim cu totii foarte bine din faptele istorice si fara educatie pe diferite domenii omul ramane doar un animal cu potential.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by fluffy38 »

Ma indoiesc ca creatorii site-ului ar fi ortodocsi sau catolici,mai degraba ceva pocaiti. Nu am absolut nimic cu ei,nu vreau sa fiu inteles gresit.
Totusi,o mare parte din raspunsurile de acolo ni le putem da singuri.
kaav wrote: Dimensiunea religioasa o vad ca o consecinta a gandiri logice care nu vrea sa excluda in fond ceva ce nu cunoaste pur si simplu.
Foarte corect!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

[quote="fluffy38"
Totusi,o mare parte din raspunsurile de acolo ni le putem da singuri.

Doar nu ne-a lasat Cel de Sus, creier si ''suflu'' degeaba :D

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

kaav wrote:Raul este o absenta a binelul - nu este ceva autonom,capabil de existenta proprie prin sine insusi.
Dupa parerea mea "raul" are o existenta proprie si autonoma si este lasat de Dumnezeu tocmai pentru a putea definii si aprecia just binele,tocmai pentru a putea trasa o linie de hotar intre bine si nebine,altfel spus pentru a putea stabilii spatiul binelui.
Absenta binelui nu inseamna intotdeauna rau.
Sa luam un exemplu actual : un coleg de forum e dat afara de patron(Doamne fereste)...e rau,alt coleg de forum nu e dat afara de un patronul posibil credincios,care patron diminueaza salariul angajatilor in scopul de a suprevietuii economic.
E rau,e bine?...din interpatrunderea efectelor nu e nicicum,pdv salariat.
Pe de o parte mai poate roade o coaja de paine,pe de alta parte coaja respectiva e mult mai tare.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Ce interes crezi ca ar avea cineva la o discutie deschisa,de natura netehnica sa formuleze asa de bine ce spune, incat raspunsul dat sa fie atata de complet de ar face inutila orice completare?Nici nu ar putea,deci din aproape in aproape ajungem la liman.... :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Raul exista si ne defineste in existenta noastra,dar nu ''este''.''A fi'' este apanajul ''fiintei''.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

A fi sau a nu fi. Asta e intrebarea !

De ce crezi ca se refera numai la fiinte ? Cum te exprimi cu privire la un obiect, un fenomen, un fapt ? Nu cu "este" ? Sau inventam acum alte cuvinte ?

Raul este absenta binelui, refuzul lui. In absenta acestuia nu exista decat rau.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

Subiectul acestui topic este mult prea generos,aproape indecent de generos(scuze cosmin)
In primul rand as simtii nevoia unor teologi de vocatie in spatiul acestei dezbateri,am dialogat cu astfel de persoane si credeti-ma analiza era mult mai profunda...uneori atat de profunda incat uitai de tine.
Putem construii fel de fel de rationamente,aparent viabile,dar cand vorbesti cu un initiat iti dai seama de efemeritatea parerilor tale.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Cosmin,ai dreptate.Dar sunt ''idei'' in care fortat ca de buna voie, folosesti cuvintele si sensurile lor pe cat posibil si in functie de expresia intentiei la limita lor uzuala.In viata de zi cu zi sunt de acord cu tine.Dar intentia topicului implica involuntar si la ''ganduri abstracte'' fara valoare concreta in viata sociala,comuna care totusi ne definesc pe noi,prin istoricul nostru, in fata noastra.Eu de exemplu nu eman idei de genul acesta in conditii obisnuite,pentru ca nu si-ar avea locul.In situatii ''off topic'' este altceva.Adica exact genul de topic care l-ai deschis tu.
In absenta binelui nu este neaparat raul.Poate fi si o situatie de frontiera,nedefinita.Faptele ulterioare o pot schimba propriu zis,in stanga sau dreapta sau Nord-Nord-Vest...
Oake,in mod tipic intervine foarte pertinent :D

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

Asa este. Subscriu vis-a-vis de persoane initiate.
Insa raspunsurile care sunt la acel site reprezinta interpretarea acelor oameni. Exista multe alte site-uri. Dar mi-a placut felul cum sunt sintetizate acolo. Si apoi sunt cateva subiecte care s-au potrivit si cu viziunea mea. Daca veti citi atent si nu in diagonala si veti cauta, asa cum bine a precizat kaav, sensurile speciale ale cuvintelor, veti vedea dincolo de sensul direct al frazelor.
In acest sens, Biblia este una din cele mai complexe carti si interpretarea exacta a ei nu stiu, din informatiile pe care le am, sa o aiba cineva.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

cosmin wrote:A fi sau a nu fi. Asta e intrebarea !
Credem sau nu credem!.Aceasta este intrebarea...ca o parafraza a citatului din cosmin
Daca da atunci e relativ simplu,daca nu,atunci in ce credem?
Ar mai fi o intrebare: trebuie neaparat sa credem in ceva?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

''Ar mai fi o intrebare: trebuie neaparat sa credem in ceva?''
Doamne fereste :D
Altfel nu am mai fi ''liberi''.Practic lucrurile stau altfel.Sa crezi ţine si de ''vocatie'', dar si de un mecanism psihic care in mod natural evita vacuitatea sufleteasca pe motive de echilibru mental.Nu este dat oricui sa nu creada in ceva,la modul general vorbesc,nu conteza acum in ce crede.Un exemplu puternic in acest sens de ''necredinta'' este Buddha,care a fost un ateu cu structura conceptuala ortodoxa in cel mai curat sens.
Last edited by kaav on 07 Mar 2009, 17:27, edited 1 time in total.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

citatul din Shakespeare :P

Da, eu cred ca trebuie sa credem.
Daca nu crezi in ceva, atunci traiesti degeaba.
Credinta este singura ce poate rezolva probleme care nu se pot rezolva in alt mod.
Si audiofilii cred in ceva.
Orice pasiune, hobby, etc are o credinta care este fundatia.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

kaav wrote: Sa crezi ţine si de ''vocatie'', dar si de un mecanism psihic care in mod natural evita vacuitatea sufleteasca pe motive de echilibru mental.
kaav dupa cum vad ai remarcat bine relatia dintre ratiune si suflet,suflet care are tendinta nemijlocita de a fii unul credincios.
Ne gasim in mijlocul unei antiteze: ce trebuie sa prevaleze?...sufletul versus ratiune sau invers?

Post Reply