Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Multumim pentru feedback!

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Ne face plăcere să anunțăm următorul eveniment:

Seara cu povești @ EDS - Șeherezada

Vineri seara, 31 martie, începând cu orele 18:30, echipa Extreme Digital Sound vă invită la audiția uneia dintre cele mai complete și complexe înregistrări, cunoscută ca Șeherezada lui Reiner. Compusă de Nikolai Rimsky - Korsakov, această lucrare este interpretată de Chicago Symphone Orchestra de către Fritz Reiner. Credem că folosind aceasta înregistrare, putem prezenta ce înseamnă pentru noi un sunet de calitate high-end. Dacă doriți să prezentati cuiva efectele “uleiului de șarpe”, în cele 45 minute de audiție puteți ajunge la o concluzie.

Șeherezada lui Reiner a fost inclusă în toate topurile de înregistrări de calitate de la cele mai prestigioase reviste, ca Stereophile și The Absoute Sound, regretatul Harry Pearson de la TAS spunând că ascultand ultima parte a acestui album poate afla orice despre o componentă a unui sistem audio. Nouă ni pare că frumusețea acestei interpretări se află la înălțimea calității inregistrării.

Review-uri album:
http://www.stereophile.com/content/reco ... o8wHxiS.97
http://www.stereophile.com/content/2015 ... zmM0EvZ.97
http://www.analogplanet.com/content/sch ... F6GgBxC.97
http://www.theabsolutesound.com/article ... rca-sacds/
http://www.arkivmusic.com/classical/alb ... m_id=93887

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 60 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 18:30-19:30 - 3 locuri disponibile
Seria 2 19:30-20:30 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.
Pe partea de analog a sistemului, vom folosi un Pick-up Clearaudio Master Reference, braț Graham Phantom si doză Benz Micro LPS.

Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro
Evenimentul se va desfășura și în săptămanile următoare.

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Evenimentul pe Facebook este disponibil la adresa:
https://www.facebook.com/events/403382530033920/

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Ne face plăcere să anunțăm următorul eveniment:

Vineri seara, 7 aprilie, începând cu orele 18:30, echipa Extreme Digital Sound vă invită la audiția uneia dintre cele mai complete și complexe înregistrări, cunoscută ca Șeherezada lui Reiner. Compusă de Nikolai Rimsky - Korsakov, această lucrare este interpretată de Chicago Symphone Orchestra de către Fritz Reiner. Credem că folosind aceasta înregistrare, putem prezenta ce înseamnă pentru noi un sunet de calitate high-end. Dacă doriți să prezentati cuiva efectele “uleiului de șarpe”, în cele 45 minute de audiție puteți ajunge la o concluzie.

Șeherezada lui Reiner a fost inclusă în toate topurile de înregistrări de calitate de la cele mai prestigioase reviste, ca Stereophile și The Absoute Sound, regretatul Harry Pearson de la TAS spunând că ascultand ultima parte a acestui album poate afla orice despre o componentă a unui sistem audio. Nouă ni pare că frumusețea acestei interpretări se află la înălțimea calității inregistrării.

Review-uri album:
http://www.stereophile.com/content/reco ... o8wHxiS.97
http://www.stereophile.com/content/2015 ... zmM0EvZ.97
http://www.analogplanet.com/content/sch ... F6GgBxC.97
http://www.theabsolutesound.com/article ... rca-sacds/
http://www.arkivmusic.com/classical/alb ... m_id=93887

Păreri participanți:
Viorel - Despre sunet pot spune decit ceva foarte simplu , in fata mea nu am avut incinte,pick-up, preu, amp , am avut chiar o orchestra simfonică.
Bogdan - Greu de descris in cuvinte experienta, timbrele instrumentelor erau redate perfect iar scena larga si adinca creau iluzia perfecta a prezentei in sala.
Dragoș - A fost extraordinar, ne-am bucurat de fiecare minut de muzică.

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 60 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 18:30-19:30 - 3 locuri disponibile
Seria 2 19:30-20:30 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.
Pe partea de analog a sistemului, vom folosi un Pick-up Clearaudio Master Reference, braț Graham Phantom si doză Benz Micro LPS.

Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro
Evenimentul se va desfășura și în săptămanile următoare.

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Evenimentul este și pe Facebook la adresa:
https://www.facebook.com/events/1792642131054525/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

ExtremeDigitalSound, aici este un forum, nu o entitate economica (revista/publicatie care traieste din publicitate) si in consecinta e un club (privat) unde membrii clubului care impartasesc aceleasi valori relationeaza intre ei (preferabil public.... insa de la o vreme, de cand atmosfera publica a devenit toxica din cauza unor troli - pe care i-ai avut in vizita - majoritatea oamenilor educati s-a retras in privat).

Astfel, trebuie pastrat un echilibru (care se dovedeste cateodata fragil) intre toate componentele "lumii audio". De aceea intreb pe uzerul ExtremeDigitalSound - inafara de anunturi de chemare, are dansul uzer si opinii, pareri personale, ceva de spus ?! Sau e numai un "bot" care din cand in cand pune anunturi?!

Exista uzerul ExtremeDigitalSound sau il pot trata ca pe un spam?!?! (am avut multi, zilnic, pana SOLO a pus la punct un firewall; unii invitau la prelungirea p_lii, altii invitau la consumul de medicamente, altii aveau site cu fete din Russia, etc)

Eu as intelege daca un "dealer" doreste sa intervina intr-un forum, lucrul asta e permis chiar si afara, in lumea civilizata. In unele cazuri ar fi chiar interesant avand in vedere experienta unor oameni care numai cu asta isi ocupa timpul. Insa nu inteleg ce ar cauta pe forum normal un (ro)bot care pune anunturi, cu atat mai nasol urmatorul cliseu (din clasicul capitol de marketing, "pareri de la consumatori"):
ExtremeDigitalSound wrote:Păreri participanți:
Viorel - Despre sunet pot spune decit ceva foarte simplu , in fata mea nu am avut incinte,pick-up, preu, amp , am avut chiar o orchestra simfonică.
Bogdan - Greu de descris in cuvinte experienta, timbrele instrumentelor erau redate perfect iar scena larga si adinca creau iluzia perfecta a prezentei in sala.
Dragoș - A fost extraordinar, ne-am bucurat de fiecare minut de muzică.
faza asta e cu atat mai penala cu cat pe orice forum un uzer isi poate expune singur opinia (din proprie initiativa - sper ca-ti dai seama cat de jalnic este sa citezi chestii de genul asta?!?!).

Insa, draga uzer ExtremeDigitalSound te sfatuiesc astfel:

- pe Viorel sa-l intrebi ce opinie are despre cabluri, stechere, sigurante (cat si operatiunea de a intoarce siguranta in soclu), ce opinie are dumnealui despre audiofilii snobi, prosti, gusteri care platesc taxa pe prostie cumparand exact aparate de genul pe care dumneata, uzer ExtremeDigitalSound i le-ai pus in fatza si (iata!!!) ti le-a admirat!! Ai avut grija sa-i atragi atentia asupra cablurilor (Siltech) pe care...... (jenant pentru Viorel), le-a.... ascultat ?!?!

Cu aceasta ocazie draga ExtremeDigitalSound, avand in vedere atitudinea uzerului Viorel, te-as ruga data viitoare sa-i permiti ca in loc de cablurile Siltech din sistemul audio al domnului Tonceanu, sa-i dai voie sa-si puna cablurile domniei sale, adica cele facute (in cel mai bun caz) din Cordial de 9 lei metru' cumparat de la Senia. Poate in felul asta uzerul ExtremeDigitalSound ar pune umarul la ajutarea (lu)uzerului Viorel sa mearga pe calea (i)luminarii. In felul asta uzerul ExtremeDigitalSound ar scuti lumea audio-stereo de poluarea virtuala in care a fost inecata (caci, ia aminte pe viitor, e foarte dificil sa faci marketing intr-o cocina, chiar si virtuala!).

- pe uzerul Bogdan, draga uzer ExtremeDigitalSound, ar trebui sa-l intrebi daca nu doreste cumva sa-i puneti spre ascultare boxele Q3 in antifaza?! In felul asta poate ar fi mai incantat de soundstage! (si se va indura sa va faca si voua reviewuri ca lu'Jack)

- pe uzerul Dragos (sper sa nu-l confund, sunt multi Dragosi, unii imi sunt prieteni, sper ca cel in cauza are barba sau barbutza) sa-l intrebati daca s-a mai dus si la alti dealeri inafara de domnul Tonceanu (si altcineva, se stie public), sa le spuna (la ureche) ca este, "REDAKKKTORRR" (moderator?!) la o publicatie audio ( :lol: :lol: :lol: ), sugerand mici avantaje marunt materiale si iluzoriu pecuniare (in schimbul sustinerii forumistic-trancotare, ca oricum, in opinia cuiva, citez, nu aude nici o p_la!).

Unul si unul mai (h)audiofil decat altul, toti cu pareri extrem, extrem de avizate insotite de o educatie aleasa si cei 7 ani de acasa facuti pe muchie! (insa realitatea poate fi putin diferita in comparatie cu propria lor atitudine mizera pe forumuri tip cocina-trancotara unde se infiereaza zilnic, citez, "prostia si snobismul audiofililor" si unde unul din acesti citati nu scapa niciodata prilejul sa se disculpe ca el nu-i audiofil, ceva pe tonul exclamatiei, "eu nu sunt lepros!" Nu de alta, dar este cel putin stupid daca nu si insultator pentru inteligentza celor ramasi, sa citezi parerea unui lepros despre frumusetea pielii unei domnite balaie!).

Ei, ce parere ai, uzer ExtremeDigitalSound ? ..... Ai (vreodata) o parere?!.... Sau activezi (aici) doar ca bot de spam?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Salut,

Motivul pentru care am postat aceste anunturi aici a fost pentru a informa membrii acestei comunitati despre evenimentele care le organizam, iar acele pareri le-am inserat in textul anuntului deoarece mi s-a parut ca restul conitnutului era un pic prea tehnic. Nu dorim sa intram in discutii in contradictoriu si pentru a evita posbile probleme pe viitor nu vor mai aparea aceste pareri in anunturi.

Sunt de parere ca toata lumea are dreptate, implicit si tu, si iti multumesc pentru sfaturi. Formatul evenimentelor care le-am organizat pina acum nu au permis modificarea sistemului de auditie, insa daca cineva este curios despre ce efect are o anumita componenta sau cablu in sistem putem discuta si acest aspect.

Imi pare rau daca prezenta sumara pe acest forum este vazuta ca fiind de robot, fiindca ne alocam cea mai mare parte a timpului pentru a pregati aceste evenimente si activitatea comerciala. Daca exista insa intrebari punctuale pe care putem ajuta sau fi de folos, suntem intotdeauna aproape.

Multumim pentru feedback!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

ExtremeDigitalSound wrote:Daca exista insa intrebari punctuale pe care putem ajuta sau fi de folos, suntem intotdeauna aproape.
da, am eu o intrebare - nu credeti ca ar suna mai bine sistemele audio (SAU LA FEL), ma refer strict la dvs., daca ati inlocui cablurile Siltech cu cabluri Cordial (mufate cu mufe de 4 lei bucata lipite cu simt de raspundere)? Eu as tinde sa cred ca ar suna fix la fel! (altfel s-ar dovedi ca aparatele sunt proaste! Adica in cazul in care bietele aparate "se impiedica" de niste biete cabluri care au un singur rol, sa faca contact!)

In cadrul aceleasi intrebari - pe langa cablurile INTERCONECT (care, sa zicem..... treaca de la mine...... conteaza cateodata, doar atunci cand fac bine contact), nu credeti ca e acelasi lucru daca as baga Bulderele in priza cu cabluri IEC de la PC, cele de PVC ?!?! (alegem pe cele mai groase si mai bune care fac bine contact. Am eu unele de 3x1,5mm de la servere, pot sa va aduc, va dau gratis, cadou! Am facut calculul electric si sunt chiar peste necesarul de amperaj). Nu credeti ca ultimul metru de cablu de curent este inutil avand in vedere kilometrii de cabluri de la centrala electrica!?

Dumneata, uzer, ExtremeDigitalSound ce parere ai?! (ai spus ca-mi poti fi de folos) Mai are rost sa ma cheltuiesc atat de mult pe cabluri in sistemul propriu ?! (pe rack stiu ca nu are rost, eu imi tin sculele pe scaune de bucatarie sau direct pe podea, chiar si cand chem manelarii la prezentari).

PS - mai incolo ajungem si la stechere, sigurante si alte fineturi. Poate reusim intr-o zi sa combatem IPOCRIZIA (si lasitatea). :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Nu as dori sa generalizez, asa ca ma voi limita la niste pareri punctuale:

In cadrul sistemului folosit la evenimentele pe care le organizam, fiecare cablu folosit are un impact in sunetul rezultat.

Exista sisteme unde cablurile folosite de noi in sistemul de referinta nu ar avea nici-un impact, si acolo se potrivesc cu succes cablurile la care te-ai referit.

Daca cineva doreste sa achizitioneze un cablu sau altul, tine strict de raportul valoare/investitie perceput de fiecare in parte intr-un mod unic.

Si ca totusi sa generalizez un pic, toate parerile de mai sus se pot aplica cu succes si pentru restul componentelor unui sistem audio si nu numai :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

ExtremeDigitalSound wrote:Exista sisteme unde cablurile folosite de noi in sistemul de referinta nu ar avea nici-un impact, si acolo se potrivesc cu succes cablurile la care te-ai referit.
Multumesc de raspuns (insa nu e lamuritor, e mai mult "politic"). Rugamintea mea ar fi sa-mi dati exemplu de astfel de sisteme audio unde cablurile folosite de voi (Siltech) nu ar avea nici un impact. Sunt extrem de curios sa aflu astfel de exemple deoarece m-ar scuti de o (uriasa) cheltuiala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

De exemplu am incercat sa schimb cablurile de alimentare de la o pereche de monitoare Genelec 8040A si intre un cablu de alimentare Siltech de 500EURO si un cablu IEC de 2EURO nu am sesizat nici-o diferenta.

La interconectul XLR a fost insa alta mancare de peste.

Inteleg de ce zici ca este un raspuns politic, insa eu cred ca este un proces trial&error care nu il pot generaliza, incerc un cablu, suna mai bine il las, nu suna mai bine, il scot.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by glucica »

As vrea sa stiu, daca se poate, ce cabluri Siltech s-au folosit in sistem. Multumesc.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by Petrescu »

Viorel a facut analiza audiofila a acestui sistem de referinta ? Tulai Doamne... :cry: cum se da lumea aista cu fundul in sus. No domnule ExtremDigitalSound, aveti acolo la Bucuresti oameni cu experienta, pasionati, ii stim cu totii. Nu merge sa asociezi langa o sampanie Moet decat niste stridii Saint Jacques. Sincer eu asteptam sa citesc un review facut de domnul Momolo la acest sistem de referinta. Cum distanta ma tine sa ajung la o auditie, as fi preferat sa simt sunetul prin descrierile unui om care respecta sunetul si audiofilii, care intelege ce aude.

Eu va felicit pentru realizarea acestui sistem de referinta si ma bucur ca mai avem inca un dealer cu asemenea sistem, alaturi de cel al domnului Yura.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by momolo »

ExtremeDigitalSound wrote:De exemplu am incercat sa schimb cablurile de alimentare de la o pereche de monitoare Genelec 8040A si intre un cablu de alimentare Siltech de 500EURO si un cablu IEC de 2EURO nu am sesizat nici-o diferenta.
Din ce stiu, 500 euro la Siltech este un pret very entry level sau chiar si second hand e modelul cel mai de jos. As fi curios daca se poate sa aud si eu lipsa de diferenta intre acel Siltech de curent si un matz PVC de PC (mai ales ca de Genelec nu prea am avut parte si sunt curios!).

Deocamdata din ce am observat (evident, sunt propriile mele "halucinatii si aberatii") un cablu de curent chiar si entry level se aude fara probleme chiar si la trancote vintage din zona foarte ieftina. Daca doresti iti pot aduce o trancota super ieftina (din jdemii de variante, pe alese!) si punem in curul ei (dupa ce montez totusi o mufa mama IEC - majoritatea au cablu curent captiv) cel mai ieftin Siltech, dupa care vedem ce se intampla in comparatie cu un PVC de 2 euro. Sunt convins ca veti simti si voi diferenta.... cel putin asa sper sau imi place sa cred.... :wink:
ExtremeDigitalSound wrote:Inteleg de ce zici ca este un raspuns politic, insa eu cred ca este un proces trial&error care nu il pot generaliza, incerc un cablu, suna mai bine il las, nu suna mai bine, il scot.
unele personaje pe care le-ai invitat (si citat! Asta mi se pare o situatie jenanta) trambiteaza pe toate forumurile unde (mai) au acces, cablurile NU conteaza (in cel mai rau caz, fleacuri, in cel mai bun caz, delir mental), mai ales cele de curent + o campanie impotriva audiofililor zugraviti direct si indirect ca, insir cliseele cele mai frecvente, snobi (automat prosti care platesc, citez, "taxa pe prostie".... ghici la cine..... ai ghicit! La tine, dealer! :D ), gusteri prosti, tampiti, nebuni care traiesc realitati paralele, etc, etc. Adica sa-ti explic cu schema desenata - ai invitat (si citat! Asta m-a revoltat!) niste indivizi care scuipa, dejecteaza si flegmeaza pe tot ce inseamna pasiunea noastra, si o fac de dimineata pana seara (la adresa noastra, cei pasionati si "nebuni"), acreditand ideea ca numai tehnicianul, inginerul si masuratorul detine adevarul suprem pentru ca stie teoria (culmea este ca sunt si cazuri de oameni fara scoala care au atitudinea asta!), restul fiind aiureli, psihoza; au ajuns sa duca atat de jos termenul de "audiofil" ca in curand unii isi vor speria copiii seara la culcare cu povesti despre audiofili in loc de Bau-Bau. Evident, toata povestea e condimentata si cu interese meschin comerciale iar ceea ce este cel mai grav, imensa ipocrizie de a scrie pe forumuri "la misto" iar in realitate sa faca haz sau sa o intoarca ca la Ploiesti. Cele mai toxice personaje sunt nu alea care scriu tampenii deoarece cred cu adevarat in ele (omul cat traieste invata, toti am fost trancotari in trecut), ci aia care scriu contrar a ceea ce gandesc, ipocritii si prefacutii care nu cauta decat parvenire, impostura si chiar interese meschin-economice. Astia otravesc forumurile pe care se aseaza precum musca pe rahat. De aceea e buna totusi o selectie!

Alt aspect - crezi cumva ca cei citati sau oricare din prietenii lor (pe masura lor - caci cine se aseamana, se aduna) au puterea financiara sa cumpere boxe de 45.000 USD perechea, Boulder-e similare la pret, sau si mai scumpe, pickup similar la pret ..... sau cabluri Siltech?!?! La ce sa le puna?!?! La niste lazi cu difuzoare taiate cu traforajul in salonul de manele?! Sau la boxe (entry level) care costa mai putin decat oricare Siltech pe care l-ati avut montat acolo in sistemul demonstrativ?!?!

Nu e treaba mea, dar asa cum imi sta in obicei, eu spun verde in fatza - aveti o directie adorabil de eronata in marketing (inclusiv faza cu omacase si trasu' la sorti pe canapea! :wink:). Toate sculele pe care le aveti acolo sunt top of the top, categoria super grea. Cred ca cel mai ieftin ar fi lampasul ala..... de .... :lol: ... 10.000 USD! Pentru asa marfa trebuie clientela pe masura (mai greu gasibila pe forumuri).

Nu am nimic impotriva la nimic, am spus toate astea pentru ca:

1) aici e un forum (nu o publicatie comerciala care trebuie sa castige ceva).

2) ne cunoastem si consider ca poate va ajut prieteneste (la prieteni le spui si chestiuni neplacute).

3) cred ca orice poate fi reparat si indreptat atata vreme cat traim. Insa un singur lucru nu mai poate fi indreptat - lipsa educatiei elementare (cei 7 ani de acasa). Evident, ma refer la diverse persoanje care s-au afirmat "pe forumuri" (date afara de pe "bloggguri" unde nu au rezistat intelectual si nici educational, de unde si ura naturala).

4) inca mai cred ca oamenii cu aceeasi pasiune (hobby) si acelasi nivel intelectual si de educatie (atentie! Nu spun nimic despre urechi, asta se capata pe parcurs!) pot sa se adune intr-o comunitate (de exemplu, audiofila. Chiar si numai virtuala - cateodata este incurajator).
glucica wrote:As vrea sa stiu, daca se poate, ce cabluri Siltech s-au folosit in sistem. Multumesc.
o intrebare la subiect si obiect (si eu as fi curios, cred ca asta s-ar numi informatie autentica). Sunt curios daca raspundeti si cum, poate voi preciza motivul mai incolo.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

Ne face plăcere să anunțăm următorul eveniment:

Seara cu povești @ EDS - Șeherezada

Vineri seara, 21 aprilie, începând cu orele 18:30, echipa Extreme Digital Sound vă invită la audiția uneia dintre cele mai complete și complexe înregistrări, cunoscută ca Șeherezada lui Reiner. Compusă de Nikolai Rimsky - Korsakov, această lucrare este interpretată de Chicago Symphone Orchestra de către Fritz Reiner. Credem că folosind aceasta înregistrare, putem prezenta ce înseamnă pentru noi un sunet de calitate high-end. Dacă doriți să prezentati cuiva efectele “uleiului de șarpe”, în cele 45 minute de audiție puteți ajunge la o concluzie.

Șeherezada lui Reiner a fost inclusă în toate topurile de înregistrări de calitate de la cele mai prestigioase reviste, ca Stereophile și The Absoute Sound, regretatul Harry Pearson de la TAS spunând că ascultand ultima parte a acestui album poate afla orice despre o componentă a unui sistem audio. Nouă ni pare că frumusețea acestei interpretări se află la înălțimea calității inregistrării.

Review-uri album:
http://www.stereophile.com/content/reco ... o8wHxiS.97" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.stereophile.com/content/2015 ... zmM0EvZ.97" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.analogplanet.com/content/sch ... F6GgBxC.97" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.theabsolutesound.com/article ... rca-sacds/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.arkivmusic.com/classical/alb ... m_id=93887" onclick="window.open(this.href);return false;

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 60 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 18:30-19:30 - 3 locuri disponibile
Seria 2 19:30-20:30 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.
Pe partea de analog a sistemului, vom folosi un Pick-up Clearaudio Master Reference, braț Graham Phantom si doză Benz Micro LPS.

Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro
Evenimentul se va desfășura și în săptămanile următoare.

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Evenimentul pe Facebook este disponibil la adresa:
https://www.facebook.com/events/1889617 ... 82/?ti=icl" onclick="window.open(this.href);return false;

ExtremeDigitalSound
Posts: 21
Joined: 10 Feb 2017, 10:10

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by ExtremeDigitalSound »

EDS Omakase Electro

Extreme Digital Sound are plăcerea de a vă invita pe 22 aprilie 2017 la prima sesiune de audiție audiofilă “EDS Omakase Electro”. Aceasta sesiune a aparut atat din pasiunea noastra pentru muzica electronica cat si ca urmare a feedback-ului celor care au participat la celelalte sesiuni Omakase organizate pina acum.

Termenul Omakase vine din japoneză ( お任せ ) și se traduce liber prin “Mergeți pe mâna noastră” și înseamnă să participați la o audiție cu număr limitat de participanți unde tot programul muzical și ordinea desfășurării lui este ales de noi.

La o sesiune de audiție vor participa maxim trei persoane, care vor lua loc pe canapeaua din fața boxelor. Sesiunea va dura în jur de 30 minute, și vor exista mai multe serii a câte 3 ascultători, având ocazia astfel să vă aflați în sweetspot-ul sistemului audio.
Poziția pe canapea la începutul audiției va fi trasă la sorți pentru norocoși, însă vă recomandăm să schimbați locurile pe parcursul audiției dacă doriți.

Seria 1 10:00-10:50 - 3 locuri disponibile
Seria 2 11:00-11:50 - 3 locuri disponibile
Seria 3 12:00-12:50 - 3 locuri disponibile
Seria 4 13:00-13:50 - 3 locuri disponibile

Sistemul pe care îl vom folosi la această sesiune va folosi componente electronice Boulder, boxe Magico si cabluri Siltech.

Pe partea de analog a sistemului, vom folosi un Pick-up Clearaudio Master Reference, brat Graham Phantom si doza Benz Micro LPS.

Materialul artistic ce va fi audiat va conține inregistrari de muzica electronica relevante atat din punct de vedere al calitatii productiei cat si muzical si care sa ne placa si noua sa-l ascultam pe "repeat" la toate seriile. Melodiile și ordinea lor va fi identică la toate seriile de audiție EDS Omakase.
Nivelul la care se va face audiția va fi același la toate seriile de audiție.

Programări și informații:
Intrarea este liberă, iar participarea se va face pe bază de rezervare prin e-mail/confirmare la showroom@extremedigisound.ro

Showroom-ul nostru se află în zona dintre bulevardul Carol (biserica Armenească) Cal Moșilor si Str. Mântuleasa. Adresa showroom-ului este str. Pictor Stefan Luchian nr. 12B interfon 11
Parcarea este în general mai ușoară în următoarele zone:
Mega Image Carol
Zona Mântuleasa/Plantelor

Evenimentul pe Facebook este disponibil la adresa:
https://www.facebook.com/events/120116448537246/?ti=icl" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Auditii 18 februarie - EDS Omakase 101 #1

Post by hondaru »

Felicitari! Asemenea sesiuni de auditii mai rar pe meleagurile noastre. Din cauza contratimpului nu pot participa la sesiuni momentan si presez si eu alaturi de cei anterior mie cu o descriere amanuntita a sistemului, nu atat date tehnice cat indicativele componentelor. Am ascultat Boulder la alt dealer chiar 2 sisteme. Multumesc si spor la treaba!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply