Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by gabip »

Salutare tuturor!

Sunt in cautarea unui ac replacement pentru doza din titlu. Acum are acul cu care am cumparat doza ( a fost montata pe pickup), respectiv EPS 205 Xe Jico. Fostul proprietar a cumparat acul de pe http://www.THAKKER.EU" onclick="window.open(this.href);return false;. Eu zic ca nu este ce trebuie, se aude cam infundat si fara vlaga, semnalul este slab. Stiu ca doza scoate doar 2 mV, dat totusi ...

Din cate stiu doza are potential, asa ca va rog sa-mi recomandati o varianta mai buna daca aveti idee.

Multumesc anticipat.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by hondaru »

Cand am avut si eu aceasta doza tot de acolo am cumparat ac pentru ea. Probabil este lipsa de potrivire doza - preu sau cablul este slab calitativ sau toate luate la un loc. Eu am montat doza pe diverse table si a sunat decent pentru banii ei. Totusi este o doza de buget redus. Acul de la thakker este OK.
Poti incerca daca te tine buzunarul https://www.jico-stylus.com/index.php?c ... buoa879rk7" onclick="window.open(this.href);return false;
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by gabip »

Ok, multumesc pentru informatii.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by hondaru »

Cu placere!
Cred ca mai bine iti iei ac la Nagaoka daca tot iti place cum suna...
Sunt lucruri ieftine care suna bine ptr banii lor dar cand treci la liga superioara valoric se schimba calimera.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by gabip »

Corect, mai bine pastrez banii pentru un ac nou la Nagaoka.
Sunt totusi curios cum ar merge cu un ac mai bun, probabil ca nu o sa fie schimbare spectaculoasa.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie ac pentru doza Technics 205C - II L

Post by momolo »

Iar o sa-l tulbur si confuzez pe gabip!
Precizez inca o data, sunt opiniile mele, si nu e musai sa fim toti la fel!
Deci, in opinia mea Technics 205C este peste orice Nagaoka moderna.
Insa acul e o mare problema, am observat in timp diferente imense datorate acelor la MM-uri (ca la MC-uri nu se poate schimba din pacate!).
Am luat si eu dealungul timpului ace de la neamtul Thakker (foarte serios omul!). Nu cred ca e vina lui, asta e oferta pietei de azi. Calitate slaba.
In cazul a doua ace de la alte doze nepomenite aici, uzura a aparut in timp record (am vazut pe microscop). Nu mi-am notat, nu am contabilizat orele de folosire insa ca impresie relativa (avand in vedere ca am pickupuri din 1979) acele moderne se duc uluitor de rapid! Am in colectia de doze inclusiv ace NOS, am gasit rar de cumparat ace NOS, am doze vechi din anii 80 cu acul original care vizualizat pe microscop arata perfect. Doze care la cum arata in mod cert nu au stat degeaba (deci, cumparate second hand). Opinia mea este ca pe piata acelor inlocuitoare e plin de ace facute din material prost si moale care se duce rapid. Daca nu au fost in stare sa puna un diamant cat de cat ok, de ce ar fi in stare sa le puna si "zgarciul" si "teava" la fel de ok precum erau cele originale?!
Precizez ca am audiat Technics 205 cu ac original (culmea este ca am si cumparat pentru prieteni de pe ebay).
Din pacate dozele care se vand azi (de noi) sunt foarte slabe (de aceea eu mi-am pierdut interesul pentru prospaturi) - acum trebuie sa platesti o donatie de organe sa capeti un produs cu adevarat calitativ, ceea ce alta data costa decent pentru orice om mediu).
Dar am vazut ca e plin netul de review-uri si oameni care nu au cu ce compara (si nu stiu despre ce vorbesc), de aceea sunt incantati de lucrurile pe care le au (pana au ocazia sa compare si sa afle).
Si nu o data m-a uimit ce diferenta poate fi la acelasi corp de doza schimbarea acelor.
Deci, aceasta doza Technics mi se pare excelenta! As vrea sa mai poata cineva fabrica azi asa ceva! Probabil daca Technics s-ar apuca si de doze (cum s-a apucat sa scoata din nou "tabla"), ar trebui sa caute pe la azilul de batrani vreunul sa stie cum se face. Asa cum a facut pana l-a gasit pe moshul ala care stia (singurul ramas in viata) cum se face bratul la "tabla" lor (dupa ce au incercat sa simuleze cu calculatorul si sa il reinventeze si le-a "iesit" bine :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply