AKAI

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKAI

Post by LEKTOR »

Cunosc pe GX 912 si 911, era mai mult folosit pt studiourile de inregistrare - asa zisele casete originale, erau trase pe multiplicatoare, dar ceva mai special erau folosite GX 912 ( chiar si fara conexiuni XLR) si Tascamurile.Este un GX 912 la ebay , top condition , la 400 $.
Cele mai scumpe au fost 912, 911,A&D GX Z9100EX, R99 . A&D Z9100EX Concurent cu Pioneer Elite CT-93.

http://www.analogaudio.narod.ru/handbook/akai.htm

http://knisi2001.web.fc2.com/gx-z9100.htm


momolo, un super deck al anilor late 70 a fost GXC-570D

http://www.thevintageknob.org/akai-GXC-570D.html

Acest deck il folosesc cel mai mult, merge impecabil, an fabricatie '78 !!! Sunet diferit de deckurile '81-82.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKAI

Post by LEKTOR »

Combo pre-power AKAI / A&D - an 1988, lucratura stil Accuphase

http://wegavision.pytalhost.com/Akai/1993/akai05.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Image


http://audio-heritage.jp/AKAI/amp/da-a9500.html 35 kg

http://audio-heritage.jp/AKAI/amp/da-p9500.html 19 kg
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by momolo »

34,5 kile finalul si 18,5 kile preul iar telecomanda 1,6 kile! Sorry, dar in ziua de azi nu se mai face nimic la nivelul asta!

Pe GXC-570D il stiu, l-am auzit la un prieten, are un exemplar "virgin", a zis ca la interior nu a fost desfacut de nimeni vreodata. Mi-a placut foarte mult, de aceea am scris postul de mai sus cu "capul cracanat", acest model are cracanatura mare si iata, suna superb si chiar trage superb!

F91 e mai haudiofil poate, dar in sensul modern, rezolutie mai mare insa sunetul mai uscat decat 570 care suna plin, unsuros, cald, mare. Deci, dupa cum vedem, nu cracanatura geixului e cea mai importanta. Daca ar fi sa aleg intre F91 si GXC-570 eu l-as alege pe cel din urma pentru redare si pe primul numai sa trag pe el.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKAI

Post by LEKTOR »

Dar preul ala Akai nu are intrare USB, ce ma fac cu flac-ul ? :lol:

Intre GXC 570D si GX F91 a mai fost un cap de serie - GX-F95 ( A NU SE CONFUNDA CU GX 95, deckuri late 80's )care as putea spune imbina ambele deckuri, nu este asa de rezolut ca F91 dar parca inteapa mai bine decit 570. Si arata ca un tanc.
Am un exemplar , modificat si acesta, deci tot pe 2 viteze, dar pastrat capetele si mecanismul original. Acest deck merge ca ton cu magul GX 625 - cel putin butoanele de comanda sint illuminate la fel ! De asemenea, am si cele 2 tipuri de Capac caseta - cel plexi fumuriu si cel de alu !


http://www.thevintageknob.org/akai-GX-F95.html

https://www.youtube.com/watch?v=4R9EKZzB1PU - variant Black

S-a mentionat la vintageknob asemanarea cu Pioneer CT-A1 / PHASE LINEAR 7500 ( primul black, al doilea silver/ champagne cu accente de copper ). Eu am Phase Linear, nimic spectaculos in afara de designul industrial !

http://www.thevintageknob.org/pioneer-CT-A1.html

https://www.youtube.com/watch?v=NqMfVHCU-FA

https://www.youtube.com/watch?v=QxuB3cTF0s0
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKAI

Post by LEKTOR »

*** Despre GX s-a mai discutat la Casetofon vintage, vedeti pagina 3 ***
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by momolo »

Doar ocazional si nu in conditii lamuritoare am ascultat GX-F95. Cred ca nu erau in mintile lor, unul intradevar avea probleme dar ca sunet nu parea pe masura aspectului. Insa, asa cum am spus, nu am avut conditii.
Ca aspect F95 imi pare cel mai frumos din toate Akai-urile cassdeck. Dar pe argintiu, ala pe negru nu-mi place.

GXC 570D mi-a placut tare mult la redare si am avut ocazia sa-l ascult comparativ cu doua deckuri deosebite, un Tandberg (care le bate pe toate, nu ai ce-i face, seamana mai mult a magnetofon) si un Alpage foarte fain la sunet, adica ala cel mai bun de la Alpage. Insa AKAI-ul este cel mai rezistent, cel mai bine construit si mai fiabil, Tandbergul se strica cand ai nevoie mai multa de el (adica e bun pentru mesteri care au de lucru toata ziua :) si nici Alpage nu e se ridica la calitatea si stabilitatea Akai-ului in ceea ce priveste mecanica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKAI

Post by LEKTOR »

Daca vorbim de concurs de Miss, acest Hitachi Lo-D D5500 l-as pune pe primul loc

Image
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: AKAI

Post by Kross »

Azi am primit cadou de la cineva, care dadea din casa o statie AKAI AM-U3. Este destul de interesanta. Comenzile insa nu sunt directe (mecanice ca la A350 de pilda) ci electronice. Reglajul volumului cu sistemul tactil e interesant. VFDul e inca in stare buna, desi cam dimmed. Oricum am inteles ca nici nou nu ers extrem de luminos. Ca sunet...mi se pare ca are un sunet de calitate foarte buna. Oricum te face sa uiti de sculele din bazarul altex sau emag. Desi pe foaie e mai puternica decat A350, cea romaneasca suna mult mai tare si are bassul mai tare...Reglajele de ton insa sunt analogice. Scula e simpatica si imi aminteste de copilarie. Stiu si pe cineva care a avut una si regreta ca a dat-o acum 18 ani pentru un onkyo chinezesc...oricum akai a ajuns o marca de bazar...toate ceasurile cu radio si cd de pe taraba din piata se cheama akai...iar amplitunerele alea din altex numite akai sunt...patetice. Interesant ca in Polonia am vazut un receiver home cinema Akai, nu stiu modelul dar era net superior calitativ celor de la.noi, avea si hdmi si intrari digitale. Si se auzea chiar bine...d asta zic ca totusi Akai in unele tari pasreaza un gram de calitate, in altele, sculele nu se.mai cheama domotec ci akai. Desi am TV akai led de 42(e vestel turcesc...dar imi e suficient deoarece ma uit foarte rar la tv, cred ca se fac 2 saptamani de cand nu am dat drumul la tv). Astazi insa AKAI e vazut ca simbolul chinezariei...la fel mai nou si PHiLiPS...si Sansui si Orion, si multe alte.marci disparute (Scott, Nakamichi, Blaupunkt, mai nou Sharp (televizoarele sunt patetice, zici ca sunt vortex))...trist.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: AKAI

Post by horex1952 »

Buna dimineata, Akai numai exista din 1988, cand numele Akai a fost cumparat de catre The Grande Holdings Ltd. din Hongkong care de altfel a cumparat si Sansui si Nakamichi. Astazi se produc masini de spalat, televizoare cuptoare cu microunde, si receiver 5.1 home cinema. Aceste produse numai au nimic comun cu renumitele produse Akai care s-au produs pana in 1988.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: AKAI

Post by Kross »

Eu stiam ca in anii 90 inca exista si avea inca lucruri de calitate, dar a intrat in colaps fortat in 1999...pana atunci am.vazut diverse produse akai de calitate chiar buna, inclusiv VCR noi...dupa 2000 nu am mai vazut practic nimic pana prin 2003 cand am revazut marca aparuta cu niste scule audio oarecum acceptabile. Apoi dupa 2005 am vazut tot felul de chestii sinistre numite Akai...si acum, unele chestii sunt mai bune, altele sunt vai de ele. Receiverele alea din altex insa...sunt sub orice critica. Sigur, merg, isi fac treaba, mai ales la tara unde se asculta guță & co, urla, bubuie, distorsioneaza dar canta guță. Am desfacut o chestie din asta...am vazut componente bune in ele, integrate ST, TDA 2030 in special dar si un tda mai puternuc...nu imi amintesc acum...insa conteaza si restul componentelor...de finisaj nu mai zic...am avut unul imprumutat odata...daca vrei ceva sa sune acolo...sa zicem ca merge...daca vrei mai mult...ia altceva...nu mai vreau experienta. Are un meniu sinistru, un comportament sinistru, uita toate setările daca l ai oprit, tunerul e cu o sensibilitate jalnica...dar jalnica...nu mai zic ca nu are hdmi, intrari digitale,etc. E un fel de set de boxe pc ambalat in carcasa de statie...asa cum am zis in Polonia am vazut un receiver akai 5.1 cu hdmi, dolby,dts, etc...si alt finisaj...trist ce a ajuns aceasta marca. O singură chestie am vazut acceptabila...un pickup cu stroboscop, braț s, care chiar era ok...bine echilibrat, finisat decent...nu imi vine numele luiacum...dar l am auzit, pipait si parca era altceva . La fel am luat ceva un akai tta01usb pentru cineva...e acceptabil dar nu mi as da nordmende ul pentru el. Nu mai zic ca e acelasi cu Denon dp29f, Sony ps lx 300, marantz tt5005, pioneer pl990, audiotechnica at lp60.... dar a fost mai ieftin...toate enumerate anterior sunt troace....abia astept sa pipai noul technics sl1200...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: AKAI

Post by hondaru »

Hitachi din vremea celui pus mai sus si chiar putin mai vechi inpreuna cu Alpage 300 au avut aceeleasi capete considerate de Alex Nichitin cele mai bune capete. Nu prezinta uzura nici dupa atatia ani (privite la microscop). Akai au fost foarte tari la design si realizare estetica. Au scos seriile GX inguste cat caseta cu eject motorizat, afisaje fluorescente de mare efect la vremea respectiva. Modelele mai vechi se incadrau in designul vremii, mai butucanoase dar totusi frumoase. Robustetea este cuvantul cheie, sa nu uitam ca Akai la inceputuri produceau motoare electrice si eu personal n-am auzit Akai sa fi avut probleme cu motoarele. Capetele GX ultimile generatii bobinate cu sarma de cupru Oxigen Free au fost ultima zvacnire.
Asa cum am mai spus nu exista un deck total cu mecanica de tanc, cu design superb si sunet imbatabil. Depinde de fiecare unde doreste sa faca compromisul. Cine isi permite cumpara din fiecare cate unul si asa traieste fericit pana la adanci batranete ca-n povesti.
Cand mai am timp (destul de rar in ultima vreme) mai aprind multiplele aparate doar sa le vad luminand si le pun in mod rec pentru a face spectacolul complet cu VU-metre. O incantare. Nostalgie. Aceste aparate precum masinile de epoca nu merita sa ia calea reciclajului pur si simplu sunt opere de arta.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: AKAI

Post by Kross »

https://youtu.be/Oktk-lCXZMw" onclick="window.open(this.href);return false;
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: AKAI

Post by horex1952 »

De acord cu Hondaru, deck Akai ca si tancul a fost Akai GX-C760D, cele mai frumoase au fost seria GX-F

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: AKAI

Post by remoteviewer1 »

Am salvat de la casare un casetofon Akai, si as dori sa va pun o intrebare (poate naiva, va rog sa ma scuzati in avans, deoarece in acest domeniu sunt un adevarat necunoscator). Mi-am achizitionat si o caseta noua (productie 2016) "horiginala" debordand de entuziasm sa incerc in sistemul propriu si o sursa pe banda. Mi-am folosit si cablurile cele mai bune (interconect) si as putea spune ca am ramas un pic dezamagit de sunet (in comparatie cu pick-up-ul Micro Seiki si cd-player-ul Luxman). Sunetul mi se pare pufos, lipsit de rezolutie, naclait, fara bas. Nu pot sa zic ca nu m-a invaluit nostalgia, mesajul muzical era acolo, insa parca lipsea ceva... Vine si intrebarea(intrebarile) (va rog sa nu va prapapditi de ras :lol: ): aceasta lipsa de calitate sonora vine de la deprecierea parametrilor (reglare a capului, azimut, etc.), deprecierea componentelor (am curatat rola, capstanul si cele 2 cap-uri cu alcool in prealabil) interne a deck-ului sau calitatea slaba a casetelor preinregistrate? Exista vreo sansa sa verific care ar fi capabilitatea maxima sonora a acestui deck(sa incerc sa inregistrez cu el si apoi sa ascult inregistrarea pe o caseta virgina)? Tb. sa demagnetizez capul? E vorba doar despre calitatea slaba a modelului si ar trebui sa incerc ceva mai avansat pentru a gusta din performanta? Acest model trebuie reglat pentru a canta la parametrii lui originali? Modelul implicat este cel de jos:
Image

Multumesc in avans pentru ajutor!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: AKAI

Post by Kostas »

Cred ca trebuie luat la bani marunti, curenti de premagnetizare, testare cap redare, azimutaj, compatibilitate - maching casete. Ai putintica rabdare. In timp se rezolva una cate una. Diferenta intre un cas reglat si bibilit si unul neingrjit la sunet este imensa.
Experienta personala - un deck NAD pe care nu dadeam 2 bani, dus intr-o doara la un prieten sa-i puna curea noua si sa il regleze, ca sa mearga cat de cat, prietenul, alt nebun, doctor in Revox la dat la randul lui unui alt nebun, priceput in deckuri care l-a reglat, la bibilit, la masurat, la descantat. In sfarsit l-am primit si ... shock - se aude foarte bine, poate prea hifi-st, dar cu rezolutie enorma, sunet ce aduce a mag, nu imi fac iluzii, nu e mag. Diferenta fata de ce am dat si ce am primit inapoi e enooorma!
Raman dator si multumesc celor doi nebuni (nu scriu pe forumuri), pentru ca au facut totul din pasiune, fara a imi ceara nimic - va trebui sa ma recompensez intr-un fel fata de ei!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply