HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Bravo lui doru ca a avut curajul sa le cumpere prin posta fara sa stie/banuie dinainte ce cumpara! Modelul asta se dovedeste net superior fatza de celelalte modele sub pret. Poate nici eu nu aveam curajul asta desi sunt suficient de inconstient.
Din nou aceasi schema? Pai exceptia devine regula :lol: ! Dupa parerea mea iti trebuie o doza de nebunie sa achizitionezi componente fara sa asculti...insa il putem intelege pe doru si de aceasta data, pentru ca stia ce cumpara...Dorule bine ca iti faci veacul pe blog-uri, caci daca ai fi citit "presa de specialitate locala", ai fi aflat ca aceste boxe sunt naspa rau... :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

How much amplifier power do I REALLY need?

http://www.harbeth.co.uk/usergroup/foru ... eally-need" onclick="window.open(this.href);return false;

Undeva pe la mijlocul paginii e un video de vreo 12 minute. Nu stiu daca a mai fost postat, dar e super interesant. Incredibil cat de mari pot fi diferentele, in functie de tipul de muzica ascultat. Nu ca ar fi pentru prima oara, dar Mr. Shaw e uimit inca o data de "obraznicaturile" sale.

Enjoy!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Pentru cei in cautare de standuri, va prezentam modelul ce are in spate ani de cercetari si o tehnologie din alta lume. Trebuie doar sa fiti atenti la ce fel de fata de masa folositi. Si dupa cum zicea cineva intr-un comentariu, mai lipsea cate un vas cu flori pe fiecare boxa. In fine, daca asta ar fi fost set-up-ul lui "nea Gigel" din sufragerie, nu s-ar fi suparat nimeni. Problema-i ca totul s-a intamplat la "Axpona Show" in acest weekend.

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Nasol. Macar se auzeau bine?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

Probabil era un numar de iluzionism, urmand sa dispara acele boxe si sa apara altele... :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote:Nasol. Macar se auzeau bine?

Draga Solo, show-ul e in State. Iditoti sunt pretutindeni. Problema-i ca e un event mare de tot, cu foarte multi expozanti : http://www.axpona.com/exhibitors.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

Uitandu-ma mai atent am observat ca si amplificatorul & turntable-ul stau pe niste "rack-uri" profi adevarate. Experti, ce mai.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

hondaru wrote:Probabil era un numar de iluzionism, urmand sa dispara acele boxe si sa apara altele... :D
Intr-adevar a fost un numar de iluzionism : au disparut boxele si au aparut platourile cu mici si mustar. Demn de David Copperfield.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote: Dupa parerea mea iti trebuie o doza de nebunie sa achizitionezi componente fara sa asculti...insa il putem intelege pe doru si de aceasta data, pentru ca stia ce cumpara...
Trebuie sa fac o precizare, de data asta nu le-am luat prin posta, le-am “pipait” si chiar le-am ascultat putin la cel de la care le-am cumparat. E adevarat, in niste conditii improprii, cu mp3 puse de la smartfon (!), dar totusi nu se poate spune ca nu le-am ascultat. De fapt mi-am dat seama pe loc de potentialul lor (invatat fiind deja cu sunetul Harbeth), putea sa puna omul si o bormasina sa ascultam pe acele boxe, tot iesea ceva placut urechii! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru
E adevarat, in niste conditii improprii, cu mp3 puse de la smartfon (!), dar totusi nu se poate spune ca nu le-am ascultat
Inseamna ca Harbeth-urile au devenit boxe populare daca au ajuns sa cante mp3 de pe smartfon ...(sper ca nu gutza!) :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

Ce bine ca gusturile oamenilor difera radical altfel Doru nu si-ar mai fi putut lua boxele...Mp3-istul le-a vandut probabil nemultumit de sunetul lor dorind altceva. Din nefericire nu sunt la fel de "populare" = raspandite M40....
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Asa este, oricum, indiferent de motivul vanzarii, sa gasesti astfel de boxe la jumatate de pret e un noroc, la cat de “populare” sunt. De data asta a fost “norocul” meu, la fel cum, in imprejurari oarecum similare, norocosul (sper) a fost remoteviewer, cand a cumparat boxele de la mine. Norocul de gasi aceste boxe la juma’ de pret este apoi “compensat” de banii pe care trebuie sa-i bagi in celelalte scule din spatele lor, ca sa nu mai vorbim de cabluri, standuri, etc si, nu in ultimul rand, de muzica (colectia mea de viniluri si cd-uri a crescut simtitor de cand am cumparat Harbeth-urile). Marea calitatea si "defect” al acestor boxe este ca spun totul despre ceea ce intra in contact cu ele. O spun insa intr-un mod placut si foarte muzical… :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

hondaru
Ce bine ca gusturile oamenilor difera radical altfel Doru nu si-ar mai fi putut lua boxele...Mp3-istul le-a vandut probabil nemultumit de sunetul lor dorind altceva
Poate si din acest motiv am observat o oarece polarizare a clientilor de Harbeth, ori sunt in al 9-lea cer ori declara ca boxe mai proaste nu au auzit. Mitul posibilitatii de a le face sa sune in debara legate cu fire de veioza vad ca bantuie in continuare eterul, unii clienti avand asteptari prea mari de la acest brand de bun simt. Categoric, un sistem prost cu o camera cu acustica proasta va suna, ati ghicit cum... legat la o pereche de Harbeth.

doru
Norocul de gasi aceste boxe la juma’ de pret este apoi “compensat” de banii pe care trebuie sa-i bagi in celelalte scule din spatele lor, ca sa nu mai vorbim de cabluri, standuri, etc
"Norocul" asta te poate urmari toata viata :lol:, stiu la ce te referi. Daca ma uit un pic in urma, fara sa vreau sa ma laud, insa dorind sa fiu realist si sincer (Spoiler alert! Fanii sarmelor de veioza ar trebui sa schimbe pagina, urmeaza declaratii fantasmagorice) boxele sunt componenta cu cea mai redusa influenta pecuniara din propriul sistem(sursa, amplificare si cabluri). O fi de bine, o fi de rau? Doar istoria ne va lamuri... In concluzie, o pereche de Harbeth-uri reprezinta de abia biletul de intrare la marele spectacol al muzicii, neasigurandu-ti mare lucru fara un sistem bibilit in amont. Din pacate, sau fericire, totul conteaza in acest hobby, pentru unii oameni chiar si lucruri imposibil de procesat mental si rumegat, astfel pentru a obtine niste rezultate multumitoare este nevoie de rabdare, dedicatie, inspiratie, etc. etc. nu doar de doua boxe.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: HARBETH

Post by mihaybv »

https://www.youtube.com/watch?v=Ja9BJn0lMxI" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Foarte interesant! Multumim!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

S-a pus praful si pe topic-ul asta, unul din cele mai vechi si probabil cu cele mai multe postari dintre cele dedicate unui brand anume, prilej sa-mi fac “mea culpa” pentru lipsa prelungita de activitate pe acest forum.
Asa ca proaspat revenit (in simtiri) dupa doza de booster (zeama de varza), am zis sa fac primul pas spre readucerea la viata a topicului:

Epopeea continua!

Fratilor, sunt la a treia pereche de Harbeth (m-am innoit si nu ma laud)! Nu, nu sunt M40! N-am avut bani pentru “ultima frontiera” Harbeth si nici nu cred ca spatiul de care dispun e suficient. Dar nu spatiul a fost impedimentul principal, daca era numai asta, luam M40 chiar si doar sa le tin intr-o debara sa ma uit la ele din cand in cand.
M-am "pricopsit" insa cu o pereche de SHL5 plus, in urma unui schimb cu un tip, caruia i-am dat vechile boxe M30.1 si desigur o diferenta de bani. M30.1 sunt niste boxe de care am fost foarte multumit, cu sunetul specific Harbeth, incantatoare si pline de rafinament, carora totusi parca le lipsea ceva…Un “ceva” ce nu putea iesi decat dintr-o incinta mai mare de Harbeth! Nu e vorba neaparat de bas, fiindca dupa multe incercari si schimbari de cabluri, stand-uri si in final amplificator, ajunsesem sa nu simt lipsa frecventelor joase la aceste boxe, in ciuda dimensiunilor lor ceva mai mici in gama Harbeth. Dar tot nu era sunetul ala mare care umplea toata camera, cu care eram invatat de la suratele lor mai mari si mai vechi, SHL 5.
De fapt, insusi noul amplificator (Hegel H 300) cerea niste boxe mai mari, la care sa-si arate fara retineri “muschii” bine profilati si lucrati, ascunsi in spatele respectabilului transformator de 1000 VA, “vinovat” in mare masura pentru cele vreo 24 de kile, cat cantareste aparatul.
Asadar am revenit la SHL 5, care a fost primul model de Harbeth detinut, de data aceasta in varianta mai noua, cea cu plus, care intre timp a mai capatat si un XD (de la extra definition, cica). Nu am avut ocazia sa ascult aceasta ultima varianta, deci nu ma pot pronunta.
Modelul SHL 5 plus se deosebeste insa de SHL 5 standard. In principal, pentru urechile mele desigur, deosebirile se traduc printr-un bas mult mai controlat (coboara la fel de mult - acolo unde exista material sonor de pe sursa – dar nu mai produce niciun fel de vibratii si rezonante suparatoare care mai “scapau” uneori la vechiul model) si printr-un sunet mai echilibrat pe ansamblu (datorat integrarii imbunatatite a difuzorului de bas-medii cu cel de inalte) ce lasa impresia perfecta ca sunetul provine dintr-un singur difuzor. La modificarile produse asupra sunetului la noul model, si-au adus contributia inlocuirea difuzorului de bas-medii RADIAL cu versiunea RADIAL 2, modificarea filtrului care a beneficiat de un soft imbunatatit, materialul fonoabsorbant utilizat in interiorul incintelor, portul basreflex, etc.
In rest aceeasi naturalete, caldura si muzicalitate debordanta ce caracterizeaza in general sunetul Harbeth, aceasta fiind desigur o parere absolut personala si subiectiva.
Acum sunt in faza de “acord fin” a sistemului, adica de testat cabluri, standuri, suruburi si piulite…Caci (scuze de expimare)… surpriza! Cablurile ce mergeau foarte bine cu M30.1 nu se mai potrivesc la fel la SHL 5 plus! Mai mult decat atat, schimbarea stand-urilor influenteaza si alegerea cablurilor, sa se tavaleasca de ras toti anti-cablistii si anti-vaccinistii! Culmea, pana acum, castigator la categoria cabluri boxe s-a dovedit o pereche de Van Damme blue, pe care le-am cumparat ca erau ieftine si pentru ca acelasi tip de cabluri sunt folosite si la conexiunile din interiorul boxelor. Poate asta o fi motivul potrivirii, greu de zis…
Cam astea sunt, in mare, noutatile.
Va invit, pe toti ceilalti posesori de Harbeth (si nu numai), al caror numar se pare ca a crescut in ultimul timp, sa luati exemplu si sa ne impartasiti parerile, ce ati mai schimbat in sitemul cu Harbeth, ce noutati mai aveti si orice considerati de interes, legat de acest subiect si brand.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply