Sfat achizitie CD player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Sa-l stapanesti sanatos!

O mica observatie CD playerele Philips nu a fost aparate de referinta. Fac parte din trendul actual de promovare a trancotelor lampizate eventual.
Sunetul este trist, fara dinamica, nerezolut, asociat de hipsteri sau negustori/samsari cu analogicul.
Cu sau fara lampi/becuri/lumanari suna asa cum au fost proiectate.
Nu are nicio legatura cu sunetul autentic analogic.
Este o parere strict personala si rog sa fie tratata ca atare.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

gabip wrote:O mica observatie CD playerele Philips nu a fost aparate de referinta. Fac parte din trendul actual de promovare a trancotelor lampizate eventual.
Sunetul este trist, fara dinamica, nerezolut, asociat de hipsteri sau negustori/samsari cu analogicul.
Cu sau fara lampi/becuri/lumanari suna asa cum au fost proiectate.
Nu are nicio legatura cu sunetul autentic analogic.
Este o parere strict personala si rog sa fie tratata ca atare.
de aceeasi parere sunt si eu!
(in sfarsit cineva a strigat, "-Imparatul este gol!" :D ).
Si (evident, in opinia mea) "lampizarea" nu e decat o colorare marlaneasca a sunetului care nu poate sa placa decat pe scule audio (amplificare + boxe) slabe, mediocre, entry level, trancote. Pe o amplificare de calitate (audiofila) se aude marlania ("coloratorul" sau alta denumire, "distorsionatorul" :D ).
Bufferul analogic (pe tuburi!!!! Oau!!!! :shock: ) pe trancota digitala e ca apa de colonie pe omul nespalat sau vorba proverbului, e ca un ra_at intre doi brazi. Daca nu ai un player digital de calitate sa bagi semnal de calitate in bufferul analogic, discutam numai de o "colorare". Ca ne place sau nu, e alta treaba, fiecare cu gusturile proprii (sau cu nivelul propriu de pretentii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by remoteviewer1 »

Eu din cate stiu, lampile fac sunetul, dulce, carnos, mieros, "indreapta" pana si inregistrarile slabe.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Borat
Posts: 8
Joined: 29 Apr 2017, 06:50

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Borat »

Borat wrote:Eu as incerca asa ceva :
*** vezi regulamentul***

Eu am un Philips CD650 , cu o iesire pe tuburi ( 2 X E188CC Telefunken ) , sunt foarte multumit de sunet .
Scuzele mele , nu citesem cu atentie regulamentul . :(

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Eu din cate stiu, lampile fac sunetul, dulce, carnos, mieros, "indreapta" pana si inregistrarile slabe.
eu unul nu as avea nimic impotriva, exista si teoria unor urechi de lemn cum ca sunetul atunci cand e frumos, e defapt prost, gresit, si numai cand sunetul este execrabil de flat, sec, liniar (in sensul rau) ar fi corect. Astia sunt masochisti, adica tabara ailalta, contra "coloratorilor" (amatorii de "distorsion box" de obicei pe tuburi).

Problema eu o vad in ceea ce as numi corectitudine, adica incercarea de a mima realitatea (sunetului). Evident, e o incercare esuata din start, insa exista grade de asemanare (mai mici sau mai mari).
Din ce stiu eu, bufferele pe tuburi sunt mai proaste (chiar si privind problema impedantelor) decat cele pe tranzistoare. Sau poate ma exprim gresit; ar trebui sa spun ca e mai usor de construit un buffer bun (si ieftin) pe tranzistoare decat pe tuburi.

Insa, folosirea bufferelor "lampizatoare" cu toate ca sunt defapt niste "coloratoare" si "distorsionatoare", nu e o idee complet gresita. Digitalul are o amprenta binecunoscuta si categoric neplacuta urechii umane (sunet "de drujba", "de joagar"). Prin coloratura cu tuburi se mai imblanzeste, devine mai "comestibil".

Astfel, in opinia mea cred ca trebuie sa delimitam categoria la care discutam. In zona de jos pana la medie, solutia asta (cu tuburi) poate fi chiar foarte buna, placuta, ok. Insa in zona de sus (audiofila) se cam da arama pe fatza.

Cat priveste playerele Philips. Am avut si am la colectie diverse. De obicei sunt nerusinat de ieftine (recordul absolut e un player Phillips cumparat de un prieten cu 20 lei din talciok, player care merge perfect si e bunicel, defapt placut). De obicei mecanicile Philips citesc orice tampenie de disc. Dar in mare, in general, ce mi s-a parut mie, inclusiv la faimosul TDA 1540/1541, parca duce lipsa de rezolutie si de informatie, parca le cam abureste in stil "analogic", de multe ori suna cam amortit si cam moale, cam flescait si a trancota amortita. In anumite combinatii par ok, sunt blande pentru o amplificare care zbiara. Dar per total au problema lipsei de rezolutie si aburelii cu aroma de "analogic" care merge inspre sunetul flescait, moale, plictisitor si cam tot timpul acelasi. Adica ceva monoton. E totusi neplacut pe termen lung sa-ti sune cdplayerul lampizat tot timpul la fel, orice disc ai baga. Asta e problema de baza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by remoteviewer1 »

Din umila mea experienta, am observat ca orice "coloratura" nu e universal placuta, se potriveste pe anumite muzici si cam atat. Eu de exemplu mi-am montat in sistem la un moment dat 12 lampi (si mari si mici) produse de un singur producator ce aveau aceasi amprenta sonora aproximativ. Pot sa spun ca asa muzica electronica nu am mai ascultat niciodata la mine acasa, sunetul era umflat si mare in sens pozitiv. Cu cat muzica era mai sintetica, cu atat se auzea mai bine. Totul bine si frumos pana cand m-am intors la muzica clasica, forumula 1 a muzicii inregistrate, si sunetul mi se parea imbacsit, nenatural, amestecat parca in acea combinatie. Pur si simplu nu mai simteam nici o placere pe discurile stiute, sunetul parea mortificat. Eu personal consider ca un sistem trebuie sa sune bine, in primul rand pe clasica, si apoi pe restul muzicilor. Dupa ce m-am intors la combinatia originala de lampi in pre si power, muzica clasica se auzea din nou placut, insa cea sintetica avea o oarece agresivitate si parea mai sticloasa, asta e viata, compromisuri, compromisuri! Probabil un asemeni "distorsionator" s-ar potrivi in anumite sisteme pe anumite muzici, insa auditia de muzica "plata" indiferent de inregistrare, ce suna asemanator, este plictisitoare pana la urma. Subiectul este destul de complex...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Dar in mare, in general, ce mi s-a parut mie, inclusiv la faimosul TDA 1540/1541, parca duce lipsa de rezolutie si de informatie, parca le cam abureste in stil "analogic", de multe ori suna cam amortit si cam moale, cam flescait si a trancota amortita. In anumite combinatii par ok, sunt blande pentru o amplificare care zbiara. Dar per total au problema lipsei de rezolutie si aburelii cu aroma de "analogic" care merge inspre sunetul flescait, moale, plictisitor si cam tot timpul acelasi. Adica ceva monoton. E totusi neplacut pe termen lung sa-ti sune cdplayerul lampizat tot timpul la fel, orice disc ai baga. Asta e problema de baza.

Asa este! In sisteme extrem de rezolute, cu sunet sticlos atenueaza situatia. Din pacate rezultatul este nefiresc, o abureala mai pe romaneste. Repet, pe mine ma plictiseste asocierea cu sunetul analogic facut de unii care habar nu au si nu ascultat un sistem dinamic, vanjos cu rezolutie suficienta din sursa analogica. Analogicul asa cum il stiu eu nu este pufos, roz cu carnitza, grasutz, jovial :lol:
Sursele digitale corecte, din CD sau chiar din fisiere se apropie cu greu de calitatea unui vinil bun sau nu mai zic de un mag de soi. Si nici nu cred ca trendul digitalului este spre sunet analogic, tinerii de acum nu au cu ce compara. Vedeti si voi ca multe albume din zona pop, rock, chiar muzici bune sunt inregistrate comprimat cu loudness mare sa se auda bine in doape pe smartphone. Acolo nu mai conteaza calitatea, doar sa zbiere suficient.
Din pacate si remasterizarile albumelor vechi de referinta sunt in acelasi stil - zbierat, loudness mult pana la distorsiune.
Probabil ati auzit de Steven Wilson, a remasterizat unele albume de referinta Yes, King Krimson. Nu ami au treaba cu originalele in sensul rau.
Jethro Tull - Thick As A Brick, remasterizat in 2016, bani aruncati!
S-a reeditat discografia Queen integral pe vinyl. O mizerie.... Am cateva albume ale lor din vremea aia in stare impecabila. Nu au nicio legatura cu ce scot astia acum, diferenta de la cer la pamant la dinamica, rezolutie, etc...
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Fara intentie de reclama, mergeti la Nea Petrica la MusicBox si rugati-l sa va puna o cantare de pe magul ala mare de studio + Tannoyurile aferente din dotare. Stiu, nu are conditii audiofile de auditie in magazin, dar va asigur ca o sa va zboare sapca/basca/fesul/palaria de pe cap chiar si asa.
Matura cu vinilurile pe jos si cu tablele iar de digital nu mai vorbim...

Succesuri!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

gabip wrote:Sursele digitale corecte, din CD sau chiar din fisiere se apropie cu greu de calitatea unui vinil bun sau nu mai zic de un mag de soi. Si nici nu cred ca trendul digitalului este spre sunet analogic, tinerii de acum nu au cu ce compara. Vedeti si voi ca multe albume din zona pop, rock, chiar muzici bune sunt inregistrate comprimat cu loudness mare sa se auda bine in doape pe smartphone. Acolo nu mai conteaza calitatea, doar sa zbiere suficient.
Din pacate si remasterizarile albumelor vechi de referinta sunt in acelasi stil - zbierat, loudness mult pana la distorsiune.
Probabil ati auzit de Steven Wilson, a remasterizat unele albume de referinta Yes, King Krimson. Nu ami au treaba cu originalele in sensul rau.
Jethro Tull - Thick As A Brick, remasterizat in 2016, bani aruncati!
S-a reeditat discografia Queen integral pe vinyl. O mizerie.... Am cateva albume ale lor din vremea aia in stare impecabila. Nu au nicio legatura cu ce scot astia acum, diferenta de la cer la pamant la dinamica, rezolutie, etc...
Asa este!

Acum cateva zile am ascultat la un prieten pe un sistem nu high-end dar bine pus la punct, cateva placi LP noi pe langa alte LP-uri vechi din vremea buna. Ceea ce m-a socat, i-am si spus, placile noi LP (o poala de bani, preturi nerusinate!) se aud fix ca .... un CD! (are si cdplayer, toata lumea avem cdplayer)
Nu e prima oara cand am avut impresia ca nesimtitii pur si simplu copiaza pe LP direct din CD! Ca doar nu or fi fraieri sa puna un mag la punct, sa gaseasca banda, sa plateasca drepturi, sa gaseasca pe nea Gigel care stie cum se pune la punct magul (intre timp dus la azilul de batrani sau pe lumea ailalta), etc! De ce sa se chinuie ei?! E simplu sa bagi CD-ul sau cine stie ce super fisier zgubilitc professsssional, ca oricum, fraierii majoritari nu-si dau seama. Acum pe bune, clientul majoritar nu-si da seama sau i se rupe in 14.

Si e vorba de case de discuri celebre, cu pretentii! Iar petul mediu la placi noi in ziua de azi e 35 euro! Pe bune, decat sa ascult boraturile astea mai bine bag CD-ul direct si stiu o treaba, ca-i tot aia! Macar pe CD dau 10 euro sau 2 centi!

... Sau poate sunt piraterii, facaturi. Parca iesise scandal cand un ceh scrisese de curand in presa europeana ca in UE peste 60% din LP-uri sunt piraterii si facaturi (bine facute sa nu-ti dai seama). In fond, cred ca lupta cea mare e sa tipareasca coperta la o calitate buna, in rest, placile arata toate la fel.
Culmea, unul din discurile astea era si din ala greu, cu pretentii! Imediat am pus o placa veche (din vremea buna :) ) si diferenta era crunta, doua lumi diferite!
Sunetul de CD (digital - nu spun ca din PC e si mai horror) pe langa LP este, in mare, cam asa:
1) mai sarac, mai tuns de detalii, simplu, neted ca dupa ce i-au fost tunse micro-armonicele (e un termen cumva nepotrivit dar nu gasesc unul mai potrivit).
2) mai fleashca, mai moale, mai mort, mai neinteresant. Adica, daca ai sa zicem albumul X al formatiei Z si il asculti pe un LP e o chestie (conditia e sa fi fost pus pe LP din surse analogice!) dupa care il asculti pe CD (sau fisier), parca iti piere si cheful sa-l asculti, parca nu mai are haz, cateodata parca e alta muzica, mai bashita. Toata lumea stie ca dupa ce asculti LP-uri (adevarate) si pui un CD, nu mai merge.
Dar tot nu am descris bine! Diferenta se aude usor la ureche, insa e greu de povestit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Mda, mai mult ca sigur sunt facaturi din mp3 uri nici macar din CD. Este inadmisibila diferenta de calitate intre unele placi noi si cele vechi. Unele se aud mai prost ca veriunile similare pe CD.
Am observat ca ce se reediteaza in UE sunt majoritatea mizerabile. In schimb tot ce am in colectie Made in USA sunt alta poveste, dar sunt si mai scumpe. Se apropie f mult de originalele din vremea buna, am avut posibilitatea sa compar.
Asa ca din pacate calitatea costa. Un LP american bun este cel putin 200 lei la noi, si nici afara nu sunt mai ieftine.
Revenirea vinylului este asociata cu hipstereala generala, e cool sa asculti placi indiferent de calitate si costuri, din talcioc mucegaite sau nou noute.
Cumperi o tabla noua gioarsa trista. Iti lasi barba ca Rasputin :lol: si mergi pe bicicleta galbena sa ti iei placi de la Carturesti. Te vede lumea cu ele la subrat, mai bagi si o bere la terasa in Centrul vechi cu ele la vedere. :mrgreen:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Philalenthes »

Ha ha , tare asta cu hipsterul cu bicicleta galbena. Hi :D
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Imi pare bine ca de la topicul meu ati ajuns la discutii interesante despre "ameliorarea" sunetului digital.
Parerea mea este ca sunetul "colorat" ce vine dintr-o sursa digitala este dat de suma componentelor analogice care vin dupa CD transport: pre (daca exista), power, boxe (difuzoare si incinta) si poate cablurile.

Apropo de cabluri: aveti o recomandare pt cablu RCA pt conexiunea CD ului?
Eventual si pt digital: coaxial sau optic?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

gabip wrote:Am observat ca ce se reediteaza in UE sunt majoritatea mizerabile. In schimb tot ce am in colectie Made in USA sunt alta poveste, dar sunt si mai scumpe. Se apropie f mult de originalele din vremea buna, am avut posibilitatea sa compar.
si eu sunt fix de aceeasi parere!!! Am placi din USA si nu suporta comparatia! Nu stiu exact daca in piata veche din Vestul vechi se vand aceleasi gunoaie (noi, sigilate) ca in Romania (East Europe), dar am observat diferente mari de calitate. Si discuri LP care dupa desigilare, puse prima oara, paraie mai rau ca vechituri folosite din anii '70! Si capata paraiala cu fiecare ascultare in timp ce LP-urile "vintage" pot fi rulate de 10 ori fara sa se auda nici o afectare in plus.
gabip wrote:Cumperi o tabla noua gioarsa trista. Iti lasi barba ca Rasputin si mergi pe bicicleta galbena sa ti iei placi de la Carturesti. Te vede lumea cu ele la subrat, mai bagi si o bere la terasa in Centrul vechi cu ele la vedere.
excelenta descriere! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by momolo »

sltraian, problema cablurilor e paradoxala. Exista cabluri bune dar si proaste. In acelasi timp un cablu bun intr-o combinatie, poate sa nu mai fie bun in alta combinatie. Dar un cablu prost e prost in orice combinatie.
Astfel, nimeni nu poate sa-ti dea reteta pentru combinatia personala. Trebuie sa iei cabluri si sa incerci pana iti place (... ceva). Insa ca indiciu, neplacut adevar, ceea ce costa mult de obicei nu costa mult doar de florile cucului. Paradoxul lovind inca o data - exista si cabluri care costa mult, dar sunt efectiv proaste!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie CD player

Post by gabip »

Momolo,

E mai rau din pacate, materialul din care se fac placile noi este varza. Se electrizeaza in draci, apar pacanituri care nu au legatura cu uzura. Pe cele vechi nu am avut acest efect enervant. Am descarcari electrostatice la placii noi de zici ca am aparat Van de Graaf in loc de pickup :lol:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply