Winamp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Winamp

Post by hersorin »

Salutare
Am citeva mici nelamuriri si daca ma puteti ajuta va multumesc mult.
Cind ascult muzica de pe PC folosesc in general Winamp pentru toate formatele.
La un moment dat am normalizat toata muzica Mp3 la 93 db dar nu imi placea deoarece cind aparea un flac sau un Wav se auzea foarte tare fata de Mp3 .
Dind toata muzica Mp3 la 93 db pot spune ca am stricato asa ca am lasato la cit era ea dar fara cliping.(sunt si de 89 db si 99db acum).
Am vazut ca si Winamp are optiuni pentru protectie la cliping si are si normalizare.
Imi puteti spune ce face cind dau Normalizare sau cind dau protectia la cliping?
Care ar fi mai bine de tinut activa dintre cele doua ,deoarece astfel as putea asculta si flacuri si Wav si Mp3 fara sa fie niste diferente enorme intre ele si fara frica de cliping.
Stiu ca de preferat e Fobar sau alt program dar eu sunt invatat cu Winamp si sincer nu stiu exact ce poate face fobar si daca e la fel ca winamp.
Mai stiu ca e de preferat sa mearga curat fara egalizator sau alte nebunii dar parca as activa Normalizarea sau Anticlipingul.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Winamp

Post by cosmin »

Normalizarea este moartea dinamicii. Iar fara dinamica asculti cam degeaba, pana si un gramofon avea cat de cat dinamica.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Deci o sa previn doar clipingul si atit.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Te-ai straduit si ai reusit sa bagi eficient distorsiuni in sunet.Normalizarea asta este ca si cum te-ai trage de bretele in sus ca sa fi mai inalt :D
Sa normalizezi mp3?Ai preamplificare la placa de sunet.Eu folosesc exclusiv Spider,Winamp de cand am eu calculator, niciodata (arata mult mai primitiv ca Winampul,un motiv in plus sa-i acord incredere si suna mai ''bine'').In afara de dts din cat tin eu minte, cunoaste cam tot ce are nevoie un utilizator.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Si cu ce ar fi mai bun playerul tau fata de Winamp (eu nu vreau sa am cliping pe melodii).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Winamp

Post by c6t9 »

ce intelegi tu prin clipping pe melodii si cum se manifesta asta?
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Incearca-l ca e moca,in maxim un minut,doua l-ai instalat.De curiozitate.Dar daca a ''fiert carnea'' nu cred ca o mai faci cruda (normalizarea ta,incearca cu ceva curat - nu pierzi nimic).Este de preferat sa nu foloseste egalizatorul daca nu simti nevoia.Daca simti nevoia,tradeaza ''puritanismul''.Puritanismul este relevant dupa mine doar in sistemele serioase cu adevarat (no more P.C :| )Referitor la problema ta recomand sa folosesti cu incredere volumul fizic de la amplificator oricand este nevoie.Asta este.Putin sport nu are cum sa strice :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Cippingul ar trebui sa fie sunetul ''gatuit'' cu ''pop-uri'',cand bagi ''forja'' in mod normal cred.Egalizarea aduce ''gatuirea'' sunetului la volume normale de auditie nu?
Daca gresesc,astept sa fiu corectat.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Cind melodia e in cliping se aude ca un Hirrr pe bas si parca exagereaza sunetul devine stresant.
Eu personal mai folosesc MP3 GAIN care imi arata foarte bine care melodie este in cliping.
Am testat acum Spider si este sub Winampul meu(este imbunatatit de aici http://forum.chip.ro/showpost.php?p=616 ... tcount=200) sunetul este mult mai sters.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Cand o sa am la p.c-ul meu un sistem care merita atentia,atunci o sa folosesc si eu alt player (daca o sa-mi placa altceva,evident).Pentru mine este ok Spider-ul.Multe lucruri necesita atentie,asa ca spor la auditii !.Eu rar folosesc egalizare pentru ca nu consider ca merita sa imi bat capul cu asa ceva.Si daca o folosesc o folosesc ca si scadere.Arata ca un zambet trist - :(
:D

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Nici eu nu folosesc nici un fel de egalizare, eram nedumerit cu anticlipingul si cu normalizarea. Pe sistemul care il am simt diferente imediat la orice ,la playere diferenta era mare. Pot zice ca diferenta Pc si un DVD denon 2900 este enorma.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Winamp

Post by c6t9 »

din pacate orice faci tu acolo, mai merita sa asculti? sau ce asculti de fapt. sunt intrebari nerautacioase. sfaturi nu prea am, ca nu folosesc nici winamp, nici pc ca sursa, nici nu ascult muzica de pe pc decat rar la casti si pt asta bag playerul video.

cat am folosit pc drept sursa, acum vreo 10 ani, nu am intalnit niciodata problema asta. poate ar trebui sa te gendesti la o placa de sunet decenta, un dac si mp3-uri ceva mai bune, sa nu zic sa renunti.

soundforge este un program cu o normalizare decenta.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Winamp

Post by puf »

Daca folosesti PC-u la ascultat muzica de ce nu folosesti un player bun?
Steinberg are au player bun ce accepta plug-in VST unele chiar scumpe ce simuleaza sunetul lampilor sau altele care introduc tot felul de efecte interesante gen compresoare.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Il am si pe Steinberg intradevar e minunat are unele inconveniente cind bag de ex. 50 000 melodii. Cind ascult pina in 100 melodii pe el il folosesc doar ca e simplu fara egalizatoare sau VST.Imi poti spune care VST imita lampile sunt extrem de curios cum se aude?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Winamp

Post by momolo »

hersorin
Il am si pe Steinberg intradevar e minunat are unele inconveniente cind bag de ex. 50 000 melodii.
.... :shock: Parca citesc un cosmar! :roll:
..Gandestete ca esti un padishah si ai un harem imens. Ai adunat sute de femei frumoase din tot imperiul si din toata lumea. In fiecare seara, cand ai chef, cobori in haremul ala imens si te uiti peste gramada de femei de toate felurile, grase, slabe, frumoase, interesante, unele destepte, etc,etc. Iti alegi una din priviri plictisite. Eunucii ti-o aranjeaza, coafeaza, imbraca cat mai frumos si ti-o aduc in dormitorul tau seara inainte de culcare.
....Insa parca lipseste ceva in toata povestea asta ! Ia ghici ?! Unii ar spune ca lipseste esentialul, adica tot ce da valoare si sens. Ce sa fie oare ?!! ... :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply