Sfat achizitie CD player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Sfat achizitie CD player

Post by vjvarta »

la cum l-ai descris nu cred ca mai e nevoie de nici un test. returneaza-l mai repede si inainte sa mai cumperi ceva documenteaza-te bine.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Nu l-am returnat, ca i-am gasit buba: CD playerul are impamantare, pe cand receiverul nu are.
Dupa ce am conectat un alt cablu de alimentare (standard de PC), la care am intrerupt firul de impamantare, zgomotul de fond a disparut.

De frica sa nu-l trimit inapoi probabil, nu a mai facut probleme nici la citirea cd-urilor si a citit chiar si un cd cu mp3 scris acum 10 ani.
Asa ca nu-l mai returnez deocamdata, il folosesc fara mila cat e in garantie :)

Sunetul este pretentios la calitatea inregistrarii de pe CD: am CD care suna foarte melodios (Mark Knopfler & Dire Straits) dar si unele (BB King, live in Japan) la care vocea este in plan secund sau chiar mai in fundal.

Continui cu alte teste, conexiune digitala, inclusiv de inregistrare.

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Mlaurentiu »

Singurul aspect care ar putea fi interesant la acest aparat este chip-up akm folosit in dac, insa si asa la acest nivel de pret nu asigura o implementare stralucita, unde mai pui ca o parte din bani se duc in optiunea de cd player. Chiar ai nevoie de cd player? Daca ai cd-uri poti face rip si cu un dac bun suna peste un cd player slab. Cu acesti aprox 500€ cat ai dat pe cd player iti poti lua un DAC decent, poti face o treaba si mai buna cu unul sh.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

Borat
Posts: 8
Joined: 29 Apr 2017, 06:50

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Borat »

Mlaurentiu wrote:Singurul aspect care ar putea fi interesant la acest aparat este chip-up akm folosit in dac, insa si asa la acest nivel de pret nu asigura o implementare stralucita, unde mai pui ca o parte din bani se duc in optiunea de cd player. Chiar ai nevoie de cd player? Daca ai cd-uri poti face rip si cu un dac bun suna peste un cd player slab. Cu acesti aprox 500€ cat ai dat pe cd player iti poti lua un DAC decent, poti face o treaba si mai buna cu unul sh.
Ce te face sa crezi ca implementarea acelui AKM nu este stralucita ? Crezi ca lozul cistigator este neaparat un DAC extern ?
Eu nu cred in preturi , adica nu este obligatoriu ca un aparat scump sa cinte si de banii plătiți pe el , din punctul meu de vedere este mult marketing si .....folclor audiofil .

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie CD player

Post by Philalenthes »

Regretabil ca te-ai pacalit putin (sau putin mai mult) cu acest cd player. Va fi o lectie pe viitor. Eu unul daca as fi vrut neaparat un cd player nou si as fi avut doar 2000 de lei as fi ales un Marantz CD 6006. Ai o anumita garantie a calitatii si o indelungata si buna traditie in domeniul audio. Iar pe piata sh, ai fi putut gasi chestii chiar interesante, dar aici depinde si de noroc.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Philalenthes wrote:Regretabil ca te-ai pacalit putin (sau putin mai mult) cu acest cd player. Va fi o lectie pe viitor. Eu unul daca as fi vrut neaparat un cd player nou si as fi avut doar 2000 de lei as fi ales un Marantz CD 6006. Ai o anumita garantie a calitatii si o indelungata si buna traditie in domeniul audio. Iar pe piata sh, ai fi putut gasi chestii chiar interesante, dar aici depinde si de noroc.
Sincer, daca primeam sfatul asta la inceput, ma indreptam catre Marantz CD6006. Desi mi s-a parut suspect ca este mai ieftin decat predecesorul CD6005: a devenit chinezarie?
Daca as fi primit o oferta de CD player SH pe forum, as fi luat-o in considerare. Mai ales ca si sotiei ii place design-ul vintage :D

Ce-mi place totusi la Tascam CDRW900MKii este ca are input digital/analog (poate fi folosit pe poat de DAC, desi implementarea pare ieftina). Si vumetrul digital, care mai este prezent doar la recordere.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizitie CD player

Post by sltraian »

Mlaurentiu wrote:Singurul aspect care ar putea fi interesant la acest aparat este chip-up akm folosit in dac, insa si asa la acest nivel de pret nu asigura o implementare stralucita, unde mai pui ca o parte din bani se duc in optiunea de cd player. Chiar ai nevoie de cd player? Daca ai cd-uri poti face rip si cu un dac bun suna peste un cd player slab. Cu acesti aprox 500€ cat ai dat pe cd player iti poti lua un DAC decent, poti face o treaba si mai buna cu unul sh.
Da, am nevoie de un CD player pentru asculta mai usor cd-urile preferate la calitate cat mai buna
Personal, mi se pare mai usor sa asculti la un player decat sa faci browse pe PC.
Inclusiv faptul ca trebuie sa schimbi CD-ul manual face parte din ritual si stau mai linistit sa ascult asa decat cu mana pe mouse/touchscreen.
Mi se pare ca ascultarea de pe CD este cel mai bun compromis. Viniluri nu prea se mai gasesc, ori cele bune sunt scumpe, iar pick-up-urile sunt pretentioase la doza, stand si cabluri.
Casetele si benzile sunt de domeniul istoriei deja, si au la fel problema calitatii inregistrarii.

Am facut azi si prima inregistrare pe un CD-R Verbatim mai vechi, ca am gasit pe youtube un CD rip HQ cu Eric Clapton. De pe smartphone (S7) direct, conectat cu RCA ca input. Mi-a fost mai comod :)
Si apropo, l-am folosit si ca DAC cu functia de monitoring.

Post Reply