Sfaturi achizitionare pick-up turntable

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Valy89
Posts: 18
Joined: 06 Sep 2014, 17:56
Location: Constanta

Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Valy89 »

Salutare, detin in colectie un Technics SL-DD33, original a avut doza P30 (cu sigiliu), pe parcurs am mai schimbat acul de 2 ori, apoi am schimbat doza si am trecut la P34, si suna ceva mai bine.

Ma bate totusi gandul sa iau un pick-up mai "misto". Caracteristicile care trebuie sa le aibe: sa fie direct drive, sa aiba brat in forma de S, si sa aiba doza cu infiletare (headshell), ulterior doresc sa ii iau o doza Ortofon (la fel, un sfat, care ar fi buna, pentru sunet de calitate, nu pentru DJ). Nu ar strica un pitch control, si poate fi macar semi-automatic, banuind ca full e foarte scump.


Iar din ce am gasit modele noi (fie sigilate, noi din magazin, fie second hand folosite foaret putin), am remarcat American Audio 2400, si AudioTechnica AT-LP 120.

Cam ce marci/modele ar mai fi bune (raport calitate-pret) noi, respectiv second-hand din generatia anilor 80-90?

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by gabip »

Depinde cat vrei sa investesti. Din cele noi, sub 500-600 Euro nu merita nimic cumparat. La cele SH nu as lua decat de la cineva de incredere, samsarii aduc tot felul de gioarse en gros din Vest, poti lua mare tzeapa.
In zona entry marci Rega, Audio Techica, etc. sunt bani aruncati. Recunosc ca dus de val mi-am incercat norocul cu Rega RP1. Am aruncat pe fereastra 1500 lei, de abia am reusit sa scap de el in mare pierdere. Doza de 2 lei, motoras subtzire bazaitor incapabil sa tina viteza constanta, slab izolat electric, brum in draci.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by vjvarta »

Daca vrei ceva mai exotic poti cumpara din japonia de pe site-urile lor de licitatii unde gasesti scule SH de nu a vazut europa, numai ca transportul s-ar putea sa coste cat scula :)

Valy89
Posts: 18
Joined: 06 Sep 2014, 17:56
Location: Constanta

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Valy89 »

Buget maxim 1000-1200 lei.

Sunt multumit si de SL-DD33, dar imi doresc ceva cel putin identic ca sunet, daca nu putin mai bun, cu caracteristicile mentionate mai sus. Nu ma bag la turntable high-end de sume foarte mari, avand in vedere ca ascult destul de rar discuri.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by gabip »

Atunci mai bine investesti intr-o doza de calitate + un preu de doza mai rasarit.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by porto »

In primul si in primul rand NU cumperi doza buna fara sa ai un picap care sa poata pune in valoare doza...asa ca eu recomand sa iti iei mai intai un picap cat de cat acatarii si dupa aia trecem si la alte capitole.
Poti sa iei o tabla cu tot cu brat sau sa iei bratul dupa...
Acum in ebay este un Mission 775 fara brat care are un pret bun

http://www.ebay.co.uk/itm/Mission-775-L ... SwCypWnAQ5" onclick="window.open(this.href);return false;

...totusi eu recomand aceasta tabla cu bratul original pentruca eu asa am ascultat-o si cu un cartus de la Ortofon si anume x5-ul si suna de minune.

Nu vad de ce ai prefera un brat in S...care ar fi rostul deoarece sunt brate drepte cum ar fi de pilda Graham Phantom si care este un brat incredibil de versatil si de bun...nu cauta brate in S ci brat de calitate.
Ai mai putea sa te atingi ...poate de un Thorens TD 160 pe care eu am ascultat-o cu un cartus

http://www.ebay.co.uk/itm/Micro-Acousti ... 7675.l2557" onclick="window.open(this.href);return false;

si care impreuna faceau un sunet foarte decent.
Nu am ascultat sora mai mica a tablei Thorens TD 160 si anume TD 165 care ar fi o varianta mai ieftina dar ar fi si asa ceva de luat in calcul zic eu .

Fara mari batai de cap ar fi totusi un Technics 1200 care este DD.
Totusi depinde ce sunet iti place eu dintre DD si curea as prefera cureaua care da un sunet mai cald .
Ar mai fi si o varianta mai ieftina si anume o tabla Revolver

http://www.ebay.co.uk/itm/Revolver-Turn ... SwpzdWqOOW" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci in concluzie eu mai intai as lua o tabla "de toti banii" cat de buna maxim imi pemite buzunarul si NUMAI dupa asta m-as arunca sa vad ce cartusel sa-i pun.
Brat in S asta e o poveste ...nu !?

Romi

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

Eu am un Nordmende RP1010 Philarmonic. Un pickup deosebit de bun. Pare facut in Japonia...mai ales ca are motor matsushita, si alte componente la fel, plus ca am vazut acelasi mecanism la multe pickup uri japoneze entry level. Este foarte echilibrat, relativ flexibil, (poti bune pe el cam orice doză cu prindere 1/2 '', headshell demontabil). Plus finisaj solid si de calitate. L am luat second hand. Dar merită. Am doze audiotechnica At71 si 91 (2 headshell uri). pana la acesta, am avut NAD 5120. O mizerie pretentioasa, si cu probleme cu duiumul.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

Tot ce am.vazut astazi ca si pickup, reprezinta aruncatura de.bani... sony si pioneer sunt niste mizerii incredibile. Ma refer la ps-lx300 respectiv pl990. Facute din topor. Si la fel, acelasi pickup e si la denon, Marantz...adica Hanpin. Nu zic ca.Hanpin nu are si pick up uri bune...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Septi
Posts: 6
Joined: 23 Apr 2017, 16:26
Location: Dej

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Septi »

porto wrote:In primul si in primul rand NU cumperi doza buna fara sa ai un picap care sa poata pune in valoare doza...asa ca eu recomand sa iti iei mai intai un picap cat de cat acatarii si dupa aia trecem si la alte capitole.
Total de acord, noua doza trebuie sa faca perfecta armonie cu bratul sa corespunda caracteristicilor mecanice cerute de acesta, Eu am avut noroc cu pick-upul meu Lenco L85 un aparat deosebit de pe la mijlocul aniilor 70 pt ca avea in dotare doza originala Lenco la care am gasit ace chiar pe un site local. De curios am incercat alta doza, un AT 95 de la Audio Technica cumparata noua si care conform caracteristicilor parea ca se potriveste cu bratul meu Lenco, insa nu a functionat, distorsiuni la interiorul discului indiferent ce protractor de aliniere am incercat, asa ca atentie mare la ce doze se cumpara..

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by momolo »

Kross wrote:Eu am un Nordmende RP1010 Philarmonic. Un pickup deosebit de bun. Pare facut in Japonia...mai ales ca are motor matsushita, si alte componente la fel, plus ca am vazut acelasi mecanism la multe pickup uri japoneze entry level. Este foarte echilibrat, relativ flexibil, (poti bune pe el cam orice doză cu prindere 1/2 '', headshell demontabil). Plus finisaj solid si de calitate. L am luat second hand. Dar merită. Am doze audiotechnica At71 si 91 (2 headshell uri). pana la acesta, am avut NAD 5120. O mizerie pretentioasa, si cu probleme cu duiumul.
este JVC 100% (adica facut de JVC si branduit la comanda nemtilor). Intradevar, bratul ala accepta cam orice, e foarte prietenos cu multe doze. Totusi AT 71 si 91 nu mi se par cele mai grozave potriveli si nici nu sunt niste doze sa cadem pe spate. Ti-as recomanda cautarea altor MM-uri, preferabil modele vechi din perioada 1970, chiar si banale sau no-name.

Poate am mai scris, in opinia mea dozele noi (cele care se gasesc de cumparat) sunt vai de capul lor, nici un brand nu a pastrat calitatea sunetului ca la dozele vechi. Vad pe forumuri laudate in sus si in jos tot soiul de Ortofoane. Cand am testat unele nu aveam asteptari insa situatia mi s-a parut si mai naspa, adica niste tampenii. Avand in vedere si preturile, e chiar horror!
Poate Audio-Technica mai stie sa faca doze, in special modele scumpe.
Evident, exista si doze noi foarte bune insa in zona "hiend" (zona exotica) unde pretul e gluma proasta. Ce era alta data calitate pentru orice mujic, acum e lux numa' pentru punga feudalilor.
Asa ca la mujic tot vechitura e solutia. Concret (traita) o doza (veche) de 100 lei poate sa umileasca o doza (noua) de 1400 lei. Insa trebuie sa precizez, pickupul face sunetul si abia apoi conteaza doza, preul, sarma, rackul, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

AT71 nu e cea mai fericită alegere. E o doza prea rigida, prea putin adaptabila. AT91 e mult mai ok, si se impaca mai usor cu orice pickup. AT91 este in prezent cea mai buna doza raportat la pretul ei. Deocamdata audiotechnica si a pastrat acel gram de calitate. Am pus pe el si nagaoka si shure astea noi si sincer sunau doar o idee mai bine ca un tesla nzc040. Era la nivelul lui cs29 al rft, care cs29 mi s a parut cea mai buna doza ceramica din est. Astfel ca AT 91 pe acest nordmende mi se pare o potriveala.buna. nu apar distorsiuni la finalul discului, la at 71 apar, si asa e, se impaca cu multe doze, fie ele mm sau mc. Plus ca nu e pretentios nici la masa pe care sta., sta pe un cub din ikea in care tin si discurile. Cu NAD 5120 insa pe aceeasi masa aveam mari probleme...nu mai zic ca intra in rezonanta din aer... Nu tin pickup ul in biblioteca deoarece acolo am si boxele si oricum nu am spatiu. Dar revenind la nordmende rp 1010, chiar e un pickup bine facut, echilibrat, relativ modern ca aspect si in ziua de azi.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

Ieri am luat pentru cineva un pickup DENON DP29F. Bine, el m a rugat sa il iau mi a dat banii. Eu il sfatuiam sa nu cumpere zdroaga aia, ca la banii aia poate cumpara ceva mult mai calitativ second hand, decat plasticul ala. In fine, ajung acasa, dau si eu o tura cu el, apoi il impachetez cum a fost. Ce pot sa.zic...plastic prost, daca ridici platanul din aluminiu turnat prost si are si un slipmat de.toata jena, parca e facut la tehnoton Iasi. Din topor. Nedebavurat, urme de dezlipire greoaie de matrițe, adica plastic cu urme valurite, capacul turnat prost, nici nu sta inchis, nici deschis, nu are comanda de.ridicat brațul, are doar start si stop automat. Doza e fixa, in sensul ca daca vrei ceva mai bun, nu poți pune altceva...doar tipul ala de doza. Schimbi tot agregatul. Pe scurt, aruncatura de bani...e bun pentru entuziasti, pentru cei ce au o colectie mica de.viniluri si vor sa o asculte, sau pentru a deschide drumul entuziastilor spre un pickup mai bun. Poate fi excelent pentru cei invatati cu Tesla cu doze ceramice sau alte tractoare de arat discuri. Daca Ai Cap Iei Altceva. I am zis de atatea ori ca poate lua ceva mai.bun la sh...el batman batman...in fine, e multumit. A...are preamplificator incorporat, selectabil, adica poti sa il pui la intrarea AUX, sau PHONO, ceea ce e un.avantaj...dar cablurile captive zici ca sunt din alea ieftine din piața obor, si sunt si lungi. Daca mergi pe preamplificator nu e neaparat rau dar daca mergi pe doza in amplif integrat, houston, we have a problem.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

Pe scurt...nu merita. Sub 1000 lei poți lua un pickup foarte bun. De regula importatorii sh te lasa sa le testezi, si poți negocia. Asa am luat eu Nordmende ul. Am vazut multe table, unele nici nu meritau deranjul. Si technics, si sony si thorens, sh. Unele erau daramate ca aveau rumble (Thorens ) altele, viteza instabila cum era la technics ( era dd, cred ca avea electronica busita, probabil se putea repara, dar prețul de.vanzare era prea mare, plus ca avea capacul crapat, arata parca l a folosit ca agitator la laboratorul de chimie ), iar sony era un entry level, tot direct drive, dar si asta avea tremurici de viteza, braț din plastic drept, si un canal nu se auzea
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfaturi achizitionare pick-up turntable

Post by Kross »

De fapt sony era pe curea, scuze. Dar, am vazut.si table.foarte bune,dar scumpe. Asa am.ajuns sa il.iau pe RP1010, vanzatorul m a lasat sa ma.joc cu el in fel si chip, l a desfacut in fața mea, era curat, vopseaua intacta, doar capacul zgariat, l am polişat si a iesit foarte bine...bine mai am de lucru, dar e ok. Suns bine, se impaca cu.orice doza, e usor de.reglat, are cuplu de start mare pentru un belt drive, e frumos si modern pentru timpurile actuale, desi era entry level. Exista si varianta direct drive, se cheama 1050 sau 1040. Aceeasi carcasa, braț. E bun pentru incepatori dar si audiofili, nu se aude practic cand merge
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply