Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Silviu »

Pentru a putea construi dialogul din jurul respectivului subiect, incep prin a descrie muzica pe care o ascult si camera de auditii.
Muzica ascultata este preponderent cea clasica, baroc si renaissance. Se intampla sa mai ascult ceva albume rock, insa aceasta se intampla relativ rar sau cand am in vizita persoane ce nu sunt atrase de muzica clasica.
Multe dintre inregistrarile pe care le am nu sunt perfecte, ci sunt de calitate medie si chia slaba. O parte din muzica clasica pe care o ascult este inregistrata in prima parte a secolului trecut, cand inregistrarile nu erau de calitate inalta. Ma refer aici la opera, muzica simfonica si concerte. Este greu de ascultat Chopin interpretat de Alfred Cortot. Si mai greu de ascultat Wagner cu Kirsten Flagstad sau Marta Modl, Lautitz Melchior, precum si Bruckner cu Knappertsbusch. Tin foarte mult la interpretarile din acea perioada si ele reprezinta un subiect important pentru auditiile mele.
Doresc sa ma bucur de muzica pe care o am si accentuez acest lucru. Nu doresc si nu pot sa fac superinvestitii. Am mai multe pasiuni de care doresc sa ma bucur.
Pentru a avea o minima imagine despre auditiile pe care le fac, o sa descriu si camera cu pricina.
Locuiesc intr-un apartament de trei camere intr-o casa cu doue etaje. Suntem mai multe familii in aceasta casa.
Auditiile le fac in camera de zi, de forma dreptunghiulara, cu suprafata de 24 metrii patrati. Pe jos este parchet, iar peretii sunt finisati pe interior cu vopsea lavabila aplicata pe rigips. Camera este in reamenajare si urmeaza sa aiba mobila putina. Mai exact vor fi o canapea clasica, doua fotolii, televizorul, aparatura audio, un mic birou. Pe pereti sunt doua tablouri, iar pe jos nu va fi covor.
Ca si specific, prefer sunetul redat in mod realist, fara superdetalii, fara inalte care se fac auzite, fara bas puternic sau bubuit sau dulce-nedefinit.
Inaltele doresc sa faca parte din muzica, fara a-si face cunoscuta prezenta. Ele ar fi bine sa fie parte din muzica si nu o caracteristica a acesteia. Basul il prefer scurt, rapid si cu foarte buna definitie. Ascultand multa muzica vocala, mediile dunt foarte importante.
Imi place sunetul amplificatorului meu Sumo The Nine Plus. Nu este un amplificator de referinta, insa la anumite genuri de muzica se descurca bine, si important, nu este obositor.
Un alt aspect important pe care trebuie sa-l spun este bugetul. Ma voi incadra la 2500 euro, maxim 3000, in funtie si de eventuala achitare in rate cu ridicarea boxelor la plata integrala a sumei negociate.
Preferintele mele sunt legate de boxele italienesti. Pentru mine Sonus Faber si Opera raman in topul preferintelor, urmate de Focal si la ceva distanta de Triangle.
Sunt sigur ca au modele excelente ( Triangle ), insa daca dau atatia bani, doresc sa-mi placa si aspectul. Boxele Triangle au conturul difuzoarelor plasticos, uneori argintiu. Nu-mi place acest detaliu.
Ce parere aveti de Opera Grand Callas, sau de Focal Electra 1028 ?
Care sunt diferentele de calitate intre Triangle Signature Alpha, Triangle Signature Delta si Triangle Magellan Cello CW2?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by c_andrei »

Va salut! Ati spus mai devreme ca nu doriti boxe care sa accentueze inaltele, sau care sa le faca simtita prezenta in mod deliberat. Triangle fac acest lucru. Desigur, pot fi potrivite cu scule sau cabluri care sa modifice (sau amputeze) acest caracter, dar in final tot stridente sunt. Au insa avantajul ca sunt foarte detaliate si rapide, si suna chiar bine pe instrumente. Ca actual posesor de Opera, nu m-as mai intoarce la triangle niciodata.

Opera ofera o prezentare mai echilibrata, nu au acel wow factor, dar pe termen lung constati cat sunt de bune si non-agresive. De asemenea sunt mare fan al incintelor pe compresie.

Dupa cativa ani de ascultat pe opera, am avut ocazia sa ascult pt scurt timp triangle, erau modelul similar cu genesse quartet, dar generatia noua. Nu am mai putut inghiti deloc sunetul lor. Nu zic ca sunau prost, dar nu mi-au placut. In schimb, opera nu au acel timbru oferit de difuzoarele de hartie de la triangle. Opinia mea este ca ambele sunt marci ce ofera boxe bune, si algere tine mai mult de gusturile dvs. Aveti ocazia sa le ascultati in Bucuresti pe ambele, si astfel cred ca va fi relativ usor sa va decideti care va plac mai mult.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by momolo »

c_andrei, ce model de boxe Opera ai? (as face o recomandare pe care am mai facut-o de vreo mie de ori - sa discutam de lucruri concrete, modelul X de la brandul Z si nu discutii la modul prea general despre brandul A, B, C, etc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by momolo »

Opera Loudpseakers:
- gama clasica: http://www.operaloudspeakers.com/en/col ... -line.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- gama Callas: http://www.operaloudspeakers.com/en/col ... -line.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Traingle Audio - vreo 6 game de boxe fiecare cu mai multe modele: http://www.triangle-fr.com/#" onclick="window.open(this.href);return false;

Oare toate boxele Opera suna la fel, oare toate boxele Triangle suna la fel incat putem discuta de o parere despre, citez, "Opera versus Triangle"?! Nu ar fi civilizat sa discutam concret de modelul A versul modelul B ?!

Sa dau un exemplu concret - compar Opera Mezza ( http://www.operaloudspeakers.com/en/col ... mezza.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) cu Triangle Grand Concert ( http://www.triangle-fr.com/magellan_grandconcert" onclick="window.open(this.href);return false; ) dupa care scriu pe un forum ca Opera suna asa si pe dincolo in comparatie cu Triangle. Ba chiar exista cazuri in care se compara un model vintage de la brandul A contra unui model nou de la brandul B. Asta e ok, comparatia e sanatoasa si recomandabila (daca are loc - insa in 99% NU are loc!). Nu e deloc OK sa extinzi parerile la modul general!

Am dat acest exemplu imaginat pentru a intelege absurdul situatiei. Genul asta de abordari (brandul X versus brandul Z) au dus la dispute microbiste intre detinatorii brandului X contra detinatorilor brandului Z, intre suporterii dealerului care vinde brandul X contra suporterii dealerului concurent. Am dat exemplu ambele marci care sunt vandute de acelasi dealer sa nu creez animozitati. Insa cand se aduce discutia la modul general intre doua marci (brand X contra brand Z, "caca contra profiterol") aflate in oferta unor comercianti concurenti, iese de obicei cu "capete in guri". Dupa care ne miram de calitatea forumurilor romanesti! Problema este urmatoarea - cand discutiile pe un forum capata aspectul unor fecale scrise, se aduna mustele si incep sa bazaie atat de tare incat nu se mai pot auzi opiniile cat de cat utile! Caci e o lege implacabila a existentei omenesti care spune, cine se aseamana, se aduna (evident necesita timp, un timp al decantarii vinului de boasca).

PS - exista inclusiv cazuri in care model boxe Triangle suna mai cald decat model boxe Opera (care zbiara la comparatie cu primele incriminate de zbieraciune).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by c_andrei »

Buna remarca si imi insusesc critica. De la triangle am detinut modelul alteea esw si comete si am ascultat antal, genesse quartet, si vreo doua entry si mid level, gen delta signature. De la opera detin modelul seconda mk1 si am ascultat bookshelful prima si coloanele calas diva.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by imo »

Silviu wrote:...
Ca si specific, prefer sunetul redat in mod realist, fara superdetalii, fara inalte care se fac auzite, fara bas puternic sau bubuit sau dulce-nedefinit.
Inaltele doresc sa faca parte din muzica, fara a-si face cunoscuta prezenta. Ele ar fi bine sa fie parte din muzica si nu o caracteristica a acesteia. Basul il prefer scurt, rapid si cu foarte buna definitie. Ascultand multa muzica vocala, mediile dunt foarte importante.
...
Tot ce ai expus mai sus m-a trimis cu gandul direct la ATC. Recunosc ca detin modelul SCM19v2 (boxe de raft de dimensiune medie spre mare), eu avand o camera de aprox. 18,5mp. In cazul tau (24mp) , cred ca ar merge SCM40 pe care sincer, nu le-am ascultat la mine ci in alta locatie.

ATC-urile sunt caracterizate in primul rand prin realism, medii foarte corecte, un timbru foarte autentic al instrumentelor si vocilor; incinte inchise, etc., exact ce mentionezi mai sus.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Silviu »

Multumesc Andrei, multumesc imo si va salut! O sa incerc sa ascult ATC.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Petrescu »

La un dans de tango domnisoara are miscarile cele mai spectaculoase dar controlul perfectiunii este dictat de catre el, partenerul masculin. O boxa fara un amplificator foarte bun nu poate cinta de una singura asa cum doreste domnul Silviu. Aproape orice boxa facuta de o firma de renume poate cinta cum trebuie daca are cine s-o conduca perfect. Poate gresesc dar eu asta am regasit in practica cel mai des.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by momolo »

Petrescu wrote:O boxa fara un amplificator foarte bun nu poate cinta de una singura asa cum doreste domnul Silviu. Aproape orice boxa facuta de o firma de renume poate cinta cum trebuie daca are cine s-o conduca perfect. Poate gresesc dar eu asta am regasit in practica cel mai des.
Ai dreptate. Dar sa vedem daca Silviu isi va da seama. E greu, mai ales daca mergi in vizita la cineva (oricine) primesti pe tava mancarea gata preparata. De aceea apar "opinii" despre anumite.... branduri (sau amplificatoare - pentru ca in mariajul dintre doamna Boxa si domnul Amplificator atunci cand apare cearta conjugala e greu sa-ti dai seama precum Mama Omida, care e vinovat). Majoritatea sunt sinceri in ceea ce spun, putini stiu sau au imboldul sa minta (anonimi :wink: ). Uite asa se nasc legendele forumistice. Dupa care Silviu de buna credinta le citeste si incearca sa-si imagineze cum este in realitate.

Problema cu sunetul e complicata. Nu se poate povesti in cuvinte, nu are rost. Pentru cei (putini) care vor sa gaseasca adevarul, comparatia e mama luminarii. Problema in viata reala ("real life") este ca ocazia unei comparatii e rara avis. Ma refer la o comparatie corecta. Deoarece am auzit de anumite cazuri in care s-au facut "comparatii" asa cum se fac "interviuri" in studioul Antena 3 (sau la altii). Vorba veche din Piata Matache, cantarim, cantarim pana iese!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by viperu »

O alternativa ar fi sa cauti niste boxe SH, fiind la inceput de drum e mai bine sa inveti sa conduci pe o Dacie, sa nu plangi dupa banii dati pe Mercedes.

Eu as cauta ca si boxe in camera ta Wilson Audio CUB, Dynaudio Contour 1.1, JMR Offrande, HGP Nightingale, Harbeth M30.

Pericolul cel mare dpmdv este lavabila + rigipsul, care, din experienta proprie, pot face ca un ferrari sa mearga ca un moskvich

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by johndoe21ro »

Eu nu cred ca Petrescu = Greiere, desi am vazut ca se insista pe treaba asta. Par persoane diferite, personalitati diferite cu moduri de gandire si de exprimare diferite... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by momolo »

Petrescu wrote:La un dans de tango domnisoara are miscarile cele mai spectaculoase dar controlul perfectiunii este dictat de catre el, partenerul masculin.
e scrisa ori de Greiere, ori de fratele lui geaman (din Giurgiu). Inconfundabil. :mrgreen:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Rumburaku
Posts: 4
Joined: 29 May 2017, 01:34

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Rumburaku »

(Va rog sa scuzati lipsa caracterelor romanesti din mesajul meu)

Draga Silviu,

Mai intii felicitari pentru proiectul tau.
Putini au sansa sa aiba o camera dedicata auditiilor muzicale.

Am citit raspunsurile date de colegii nostri de forum si vreau sa adaug citeva sfaturi generale care sper sa fie binevenite si de ajutor:

Ai dreptate sa te preocupi de difuzoare mai intii daca doresti sa-ti imbunatatesti sistemul. Ele sint partea din sistem care pot face sau desface calitatea auditiei mai mult decit altele. Amplificatorul , cablurile , calitatea tensiunii de alimentare sint importante dar pe locurile 2,3,4 .....
Insa trebuie atentie mare. Ti-as recomanda sa ceri audiofililor care iti recomanda difuzoare sa iti spuna si unde ai putea sa le asculti. Eu nu as cumpara difuzoare pe care nu le-am ascultat. Calitatea audio in general e subiectiva si cel mai bun critic esti tu insuti. De asemebea cele pe care le vei asculta trebuie sa fie rodate. Atentie la " rodaj" pentru ca e important desi pare ceva atehinc sau "poveste". Difuzoarele, si alte components din sistem precum amplificatoarele si chiar cablurile ( high end quality) suna mai bine in sistem dupa 100-200 ore de functionare.

Insa un lucru esential pe care poti sa il faci chiar acum sau intre timp ( pina iti cumperi ce doresti ) este sa te gindesti la tratamentul acustic al camerei. Sint citeva lucruri simple pe care oricine le poate face si care au un impact enorm.
Intentia declarata de a lasa camera goala si fara covor e o greseala sa stii.
Pe scurt pot sa-ti spun ca primele reflexii ale sunetului de pereti, tavan si pardoseala se vor combina cu sunetul direct de la difuzor ( twitter si mid range in special) care vor diminua calitatea auditiei. Aceste reflexii vin cu diferente da faza pentru ca ajung mai tirziu la urechea ascultatorului. Conteaza foarte mult.

Daca te intereseaza sfatul meu pot continua sa te ajut cu idei simple, fara cheltuiala mare si estetice ( fara cartoane de oua)
Sint nou pe forum si nu stiu toate facilitatile inca dar cred ca imi poti trimite e-mail ca sa facilitam discutia.

Numai bine!

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Silviu »

Buna seara.
Revin la acest topic. Sunt interesat de calitatea boxelor Triangle Zays. Cunoasteti aceste boxe? Puteti sa le descrieti?
Momentan eu am boxe Canton SC L. La anul doresc sa cumpar Triangle Lyrr, insa pana atunci doresc sa ma bucur de cat mai multe experiente nu foarte scumpe. Zays par sa fie atractive.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Recomandare boxe audiofile din gama entry level

Post by Silviu »

Buna seara.
In aceasta seara a aparut posibilitatea sa mi se aduca o pereche de Triangle Lyrr XS. A ascultat cineva aceste boxe?

Post Reply