Auditii la HiFi Expert

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Auditii la HiFi Expert

Post by momolo »

Zilele astea am fost la o auditie la HiFi Expert (am cautat pe forum un subiect sa continui ceva legat de ceea ce am ascultat si nu am gasit, asa ca un subiect nou e binevenit, mai ales ca nu e singurul de acest fel).

Am facut si niste FOTO deoarece e mai simplu de discutat despre ceea ce vedem:

https://www.flickr.com/photos/149860473 ... 1828863883" onclick="window.open(this.href);return false;

Am ascultat boxele Ascendo din poze, intelegand ca sunt cel mai nou model al seriei de top "M-S" ( http://www.ascendo.de/lautsprecher/syst ... m-m5s.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) insa ca aspect par la fel cu cele vechi, poate o schimbare la difuzorul de medie, cel care se vede (difuzorul de bas este ascuns in incinta, adica nu se vede. Basul vine doar pe gaura BR care e vizibila pe front).

Noutatea consta in...... adaugarea unor..... subwoofere. Eu unul am fost intotdeauna sceptic ca se poate face sunet de top cu subwoofere, dar vorba proverbului, never say never ! Suburile se vad in poze, in spate, doua.

Din cate am retinut suburile Ascendo sunt facute pe comanda speciala deoarece brandul pana in acel moment nu avea asa ceva in oferta comerciala. Insa ulterior comenzii speciale facute din Romania, Ascendo a adaugat in oferta si subwoofere ( http://www.ascendo.de/lautsprecher/subw ... ub-1s.html" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Au costat imens, evident (ca tot ce este Ascendo. Dar calitatea se plateste scump). Sunt legate in paralel fiecare la boxa lui, amplificarea fiind asigurata de cele doua colosale monoblocuri in clasa AB de la Vitus Audio ( http://www.vitusaudio.com/en/137058-series" onclick="window.open(this.href);return false; ).

In felul asta, logic, deoarece toate au 4 ohmi (apropos, asa sunt boxele serioase, la 4 ohmi), amplificarea duce defapt.... 2 ohmi. Fara sa guitze! (din pacate pentru urechile mele la un moment dat intensitatea sonora a fost imensa, canapeaua pe care stateam incepuse sa faca masaj si mai avea putin si pleca singura, insa nu am perceput nici o distorsiune. Monoblocurile astea sunt fara limita si par sa duca orice si oricat!).

Integrarea subwooferelor mi s-a parut efectiv de exceptie! Inca o data s-a dovedit faptul ca muzica adevarata fara bas, nu prea se poate! Senzatia e de sala reala de concert si oricine (in domeniu) stie cat de greu este sa redai chiar si instrumente muzicale simple fara putere si SPL mari. Chiar si un biet violoncel daca incercam sa-l redam audio la scara 1/1 vom constata ca avem nevoie de puteri si SPL (real) foarte mari. Asa ca pentru o senzatie vie, realista a unui concert de orice fel (am ascultat de la clasica la jazz si chiar si rock, inclusiv hard rock) este nevoie de un sistem audio MAREEE. Adevarul dureros pentru toata lumea (in domeniu) este ca sunetul de top (adica ala care imita bine realitatea) se poate numai pe scule si boxe .... mari! Evident, e nevoie si de spatiu pe masura.

Preamplificarea a fost asigurata de preul bulgaresc THRAX care se vede in fotografii. Am inteles ca si aceasta e o comanda speciala, adica e tunat pentru anume nivel de semnal.

Sursa cel mai mult ascultata a fost cdplayerul Vitus Audio din foto (nu retin indicativul, dar retin ca e modelul de top de la acest brand). Ca parere personala, mi se pare remarcabil! Mai demult il ascultasem fugitiv si nu cazusem pe spate (adica mi se parea scump degeaba) dar acum intreg sistemul fusese tunat (probabil ca de obicei, jdemii de ore de munca, poate si nopti) si as putea spune ca m-a cam uimit acest player, mai ales ca la o comparatie cu sursa analogica, adica acel mega pickup fabulos de vreo 50.000 euro, pe perna magnetica antiseismica, nu am cazut pe spate de diferenta, chiar am vrut sa ascult in continuare cdplayerul Vitus. Adica diferentele nu erau atat de remarcabile sa fac o discriminare absoluta si sa devin taliban analogic, ba din contra. In conditiile astea conteaza pur si simplu albumul muzical ascultat si mai putin faptul ca e digital sau analogic, diferentele intre albume fiind foarte mari insa si cele slabe se pot asculta cu mare drag pe asemenea scularaie. E vorba de acea rezolutie adevarata care nu te agreseaza si care nu este violenta, nu-ti scoate ochii, nu-ti baga in fata diverse iluzii. Ce-i drept, am ascultat si cateva discuri CD remarcabile (conteaza!), culmea, nici macar din alea speciale, ci chiar banale (vreo cateva aduse si de mine). Adica sa nu se creada ca cdplayerul ala merge bine numai pe discuri din alea deochiate. Ba dimpotriva, am gasit ca destule discuri de top nu sunt chiar asa de top. Iar unele banale pot fi mult mai bune! Oricum, sistemul asa cum era aranjat arata perfect cum este facuta fiecare inregistrare fara sa anuleze placerea muzicii. Rezolutia este un termen divers inteles, de multe ori diversi audiofili (caci trancotarii oricum habar nu au ce-i aia rezolutie) considera ca fiind rezolutie, un sunet fals, cateodata cu inalte multe si evidentiator de basini si scartaieli in ultimul rand din sala, in timp ce se pierde esentialul mesajului muzical. Un fel de a nu vedea padurea de copaci. Asociat in mod fals cu sounstage-ul, un alt termen cu interpretari diferite de la om la om. Defapt o iluzie facuta la mixaj deoarece intr-o sala de concert sunetul e mai degraba mono insa are o complexitate, o densitate si un timp propriu greu de redat cu scularaia audiofila. Acolo e beleaua si pot spune ca sistemul asta asa cum e, reuseste sa redea mare parte din realitatea muzicii, fara dubiu depinzand si de calitatea albumului muzical, indiferent ca suportul e digital sau analogic.

Oricum, greu de descris in cuvinte, usor de auzit.

Si astfel, merita pozat/povestit. Probabil multi stiti locatia, caz in care va recomand sa faceti o vizita, macar si pentru educatia urechilor sau "sportul sunetului". Evident, sper sa gasiti si sa auziti aceeasi formula pe care eu am auzit-o :wink: (deoarece de multe ori dusmanul binelui e mai binele. Dar in acelasi timp, nimic nu poate progresa fara cautari permanente).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by Philalenthes »

Fumos, foarte frumos si din pacate astronomic de scump.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by SOLO »

Scule grele acolo din cate vad eu. Multumim pentru poze si impresii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by c_andrei »

Aveti idee ce cabluri de boxe foloseste in sistem? Multumesc.

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by Adam7 »

Cabluri bune. :D

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by hondaru »

Am ascultat si eu sistemul si este de-a dreptul impresionant! Basul este incredibil de bine reprodus. Cablurile sunt facute de Iura.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by c_andrei »

Am intrebat pt ca am si eu o pereche de cabluri de la el, si eram curios daca le foloseste tot pe alea in sistemul asta.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by JohnnyDarkRo »

Uaauu!! N-am mai trecut de ceva timp la Iura, si nici pe forum. Am ascultat acele boxe dar fara sub-uri. Chiar m-ati facut curios. O_O
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by momolo »

Zilele trecute am vizitat din nou HiFi Expert din Calea Victoriei si am ascultat acelasi sistem (cel pozat) insa cu o modificare - preamplificatorul de linie a fost inlocuit cu un Luxman C-900 U Ultimate ( http://www.luxman.com/product.php?pid=45" onclick="window.open(this.href);return false; ) precum si unele modificari la cablaraie la care s-au adaugat niste filtre (conditionatoare?) pasive (DIY) sau cel putin unul singur pe preampul de linie (din cate vag am inteles - m-a interesat mai mult ce aud decat aceste detalii - oricum, din instalatie nu se intelege vizual nimic, se vede in foto ce mataraie e acolo!).

Nu am avut la mine decat telefonul asa ca pozele sunt modeste:

https://www.flickr.com/photos/149860473@N04/" onclick="window.open(this.href);return false;?

https://www.flickr.com/photos/149860473 ... 509013416/" onclick="window.open(this.href);return false;

In opinia mea s-a auzit chiar mai bine ca data trecuta. Diferenta e destul de mare, sunetul e undeva mai spre dark (pentru unii care sunt gresit obisnuiti sa le tipe boxele in timpane) si mai "carnos", mai muzical si mai organic (mai aproape de real, natural). Din punctul meu de vedere preul Luxman se potriveste cu cei doi finali Vitus adaugandu-le mai multa naturalete. Ca si data trecuta basul cu subwoofere adaugate mi se pare excelent. Ca sursa a fost tot playerul CD de la Vitus (exceptional in opinia mea) precum si pickupul care de data asta a avut alta doza (Ortofon in loc de Denon). La prima vedere eu prefer fosta doza Denon (DL103SA) insa si Ortofonul are niste calitati, in special in zona de bas si mid-bas (insa e un pic mai amortit). Diferenta intre cele doua surse, analogica si digitala (player CD conventional) nu mi se pare mare, dimpotriva, ca si data trecuta conteaza mai mult albumul muzical (cum a fost tras) decat sursa si formatul (analogic sau digital). Adica playerul CD tine bine pasul cu pickupul. Preul phono a fost acelasi model de top de la Accuphase.

Boxele Ascendo mi se par de exceptie si as putea spune ca-s unele din cele mai bune boxe auzite de mine vreodata pe parte de voci omenesti (deci medie). Evident, e greu de estimat, contributia fiind a intregului sistem si mai ales amplificarea. Insa "privind" la modul general, aceste boxe redau foarte natural vocea omeneasca.

Si ca tot e deschis un topic nou despre "sunetul bun", as putea spune ca asta e sunetul bun. Adica e mai simplu sa mergeti sa ascultati acel sistem si iata un exemplu de .... sunet bun! Fara prea multa teorie pe net. In cuvinte e mai greu de descris sa priceapa oricine. Insa de auzit e simplu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by remoteviewer1 »

Nu as dori sa fiu indiscret, insa ai putea sa ne spui despre ce model de doza Ortofon era vorba in testul de mai sus? Multumesc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by momolo »

Nu stiu, nu am intrebat, nu m-a interesat in mod deosebit (avand in vedere ca pickupul acela costa vreo 50 de mii de euro - nu sunt extrem de interesat de sculele audio la astfel de preturi, insa pot admira sculele audio si sunetul lor, dar si munca lui Yura de a potrivi si face sunet mare si de multe ori foarte bun!).

Am retinut doar ca e o doza Ortofon de o mie de euro (noua, nerodata) care a inlocuit fosta doza Denon pierita intr-un accident fatal.

Si dupa cum bine sti, aceeasi doza canta complet diferit de la o "tabla" la alta. Per global, din ce am auzit eu in respectivele vizite (si din propria experienta), as considera ca Denon e mai buna (mai dinamica, mai vie, mai 3D, mai bogata in armonici) avand insa si un neajuns, adica (specific Denon) un pic mai agresiva (adica e din categoria care trebuie stapanita si nu stimulata).

Deci doza, un amanunt irelevant in situatia noastra (ma refer la tine, la mine si la multi altii de pe forum). Utilitatea ar fi doar auditia unui sunet de inalta calitate pentru educarea si setarea urechilor din dotare (adica e bine sa le mai dam cate ceva bun de rumegat din cand in cand, sa nu moara trancotare :wink: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by remoteviewer1 »

Eram doar curios de model, deoarece trebuie sa recunosc ca mi-am dezvoltat un cui pentru acest brand de doze, inca odata s-a dovedit ca e bine sa nu ai preconceptii in general. Din ce am testat eu personal, o doza poate deveni de recunoscut de la un pick-up la altul (in bine sau rau), oricum in acest moment nu sunt interesat de acest subiect, sunt multumit cu ce am, nu intentionez sa achizitionez nimic in perioada care urmeaza, cu atat mai putin doza de pick-up.

Cu privire la auditia de scule cu preturi de la 5 cifre in sus, eu cred ca expunerea la aceste sisteme este foarte benefica oricui, pentru sanatatea urechii putand face minuni: cei cu sisteme mai avansate pot face comparatii pentru a descoperi eventual unele slabiciuni din propria curte, incepatorii pot arunca ochiul la "destinatie" pentru a elimina mirajul din fata ochilor,majoritatea ascultatorilor putand pur si simplu sa se lase purtati de muzica si sa se bucure de experienta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by momolo »

remoteviewer1, daca iti faci timp mai bine te duci acolo si asculti. Doza Ortofon era noua, mi-a zis ca nici 10...15 ore de functionare nu adunase.

Parerea mea este ca "tabla" (pickupul) face sunetul si abia apoi conteaza doza. Rapid gasesc o analogie simpla si vulgara cu forma (tava) in care se coace cozonacul. Pickupul este tava, doza e aluatul. Oricat ai schimba aluatul, orice ai pune in el, cozonacul iese dupa forma tavii in care a fost pus. Insa gustul final e dat de aluat. Si ca sa fiu prozaic pana la capat, cablaraia reprezinta timpul de coacere (mai ars, mai necopt, etc) :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by remoteviewer1 »

Avand in vedere faptul ca timpul este o resursa, destul de rara pentru omul modern, incerc sa fac o vizita sa-mi mai scot doapele de ceara din urechi, plus ca nu am mai auzit de ceva timp boxuloaiele negre. Oricum power-ele Vitus mi s-au parut magnifice dupa urechea din dotare, chiar daca mintea mea de trancotar a ramas mirata, la un moment dat, dupa ce a aruncat un ochi sub carcasa observand o lipsa de abundenta de piese. In fine, in acest caz vorbim de scule de "bucket list" dupa cum ar zice fratii nostri de peste parleaz.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Auditii la HiFi Expert

Post by remoteviewer1 »

Am reusit sa trec pragul Hifi Expert intr-un final, alaturi de un coleg de suferinta, si pot spune ca am avut parte de "magie pura". Incep cu singurul punct partial negativ, bas-ul a fost prezent din belsug, fara distorsiuni, insa in sala de concerte nu mi-a zanganit niciodata scaunul de sub fund...Au fost momente cand mi s-a parut ca bas-ul avea o oarece tenta mai accentuata, insa muzica fara bas e oricum cam searbada, personal prefer aceasta tip de prezentare.

Restul atributelor sistemului (pur si simplu nu m-au interesat suma componentelor in fata maretiei muzicii, retin totusi boxele Ascendo, monobloc-urile Vitus, cd-player Accuphase de top, Pick-up-ul Dohmann Helix cu o suspensie revolutionara si doza Denon DL-103 SA in stare ca noua) sunt parca iesite dintr-un "manual": imaginea holografica, integrarea desavarsita a subwooferelor ce dispar in peisaj, sound stage-ul incredibil (pur si simplu pianul era pictat peste orchestra din spate), vocile realiste perfect dimensionate (izvorate din orificii mici si nu din ligheane), timbrul un pic dark insa pe gustul meu. Surpriza, din perspectiva mea, a venit din partea pick-up-ului (previzibil ar zice unii :D ), o adevarat nava spatiala aterizata pe un pamanturile dacice, impreuna cu doza Denon. CD player-ul Accuphase a prestat extraordinar, insa vinilurile ascultate (unele de prin anii 50) au reprezentat cireasa de pe tort, sunetul era precis, taios, cu nerv, fara nicio urma de pufosenie (pe care eu o detectez la unele cd-uri) mai holografic si transparent. In pasajele linistite se aude acel fashait caracteristic, insa pe gusturile mele (intr-un univers paralel in care mi-as fi putut permite acel sistem) as fi mers pe mana analogului. Sa nu ma intelegeti gresit, la acest nivel de performanta, digitalul este foarte apropiat de analog, insa par sa-i lipseasca ultimii 3% pentru a ajunge in varf dupa gusturile mele. Era frumos sa fi avut si un magnetofon de top in acest duel al greilor, oricum am parasit showroom-ul ravasit cu gandul ca va trebui sa ma intorc la sistemul din dotare. La final as dori sa adresez echipei Hifi Expert felicitari pentru sistemul realizat, este pur si simplu extraordinar! Pentru a parafraza o replica dintr-un film celebru, pentru orice iubitor de muzica ce va audia acest sistem, din acel moment nimic nu va mai fi la fel...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply