Recomandare amplificator si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by panzer »

Eu zic sa incepi cu o jucarie iqAudio. 30 lire. Mai dai 200 lei pe un PI. Ii pui imagine de la Max2Play. Muzica pe un NAS, computer in retea cu LMS. Remote pe smartphone.
La 350 lei n-ai sa gasesti solutie mai buna. Daca nu iti place pui Kodi/Exodus pe PI si il faci streamer.

Am in birou o solutie cu amplif. E slaba calitatea conectorilor. Dar presteaza bine pe boxe de hartie.

Ca sunet: timbral e f aproape de un sunet de calitate; nu zgarie, nu tipa, nu te da afara din camera; scena e surprinzator de buna. Pentru un audiofil nu va avea niciodata "aer", "body", detalii lipsesc.
Pentru un om la inceputul cautarilor sunetului pe internet este un salt enorm cu bani foarte putini. Scapi de etapa chinezarie: Fiix, HFiMan, etc.

Daca nu ai bass in camera incepe cu articolele acestea. Mai cauti ulterior ca e de citit si incercat. Ai sa vezi ca cu cateva sute de lei investiti in camera (daca te lasa lumea) o sa obtii mult mai mult decat cu aceeasi bani investiti in system.

Multe discutii despre amplif-uri. Le-am citit cu interes. Lipseste Denon-ul din lista. :mrgreen:

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Salut,

multumesc pentru recomandarile de player. Am deja kody/exodus pe un TV cu android dar ce am gasit eu pana acum se aude ca curu - ce e drept nu am folosit decat RCA intre TV si amplif. Poti sa imi recomanzi niste addon-uri de muzica HiQ?

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Schindler »

Se vede ca generatia mai tanara are alt limbaj ; si alte cerinte in privinta sunetului ... important e ca se inteleg ... intre ei ... eu unul ma simt usor depasit ... :oops:
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Apropos, o mostra de generatie tanara :D :

http://stirileprotv.ro/bacalaureat/rezu ... -acum.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by panzer »

Yeap. Halal respect. N-am ce spune.

@Schindler - nu faci te rog o investitie de 30 lire atat cat sa intri in "generatia tanara"! Poate nu glumim in totalitate. O sa fii surprins.
Dar decat sa lasi omul sa isi cumpere un Denon/Marantz nou, nu mai bine il orientezi din prima catre inceputul unui sunet de calitate? Tinerii in general nu au bani de vinil-uri. Nici pt placa si mai ales nici pentru discuri.

@momolo - doar asa de pamplezir, eu mi-am luat BACul cand programul era de 6 zile pe saptamana. Asta asa, ca "generatia tanara" nici nu stie ca am mers si sambata la liceu.

Kodi/Exodus este pentru streaming de filme. Nu pentru muzica.

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Amplificatoare Revox Joy, astea noi, sunt de calitate sau doar pretul spune asta?

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Am facut o nefacuta. Mi-am luat Focal Chorus 716. Arata extraordinar ca si finisaj, au in jur de 20 kg fiecare, dar in rest nu pot sa spun mai multe. Se pare ca amplificatorul meu nu poate sa le duca. "Petardele" vechi de boxe le ducea bine la 30% din volum, adica mai mult nu puteam sa dau ca era deranjant. Pe acestea, la 80%, parca nu se aud deloc si mai pare si sunet infundat. Ce amplificator sa iau ca sa mearga cu ele? Sau sa le dau retur si sa ma calmez?

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Salut! In primul rand nu mai folosi amplificatorul tau la limita pentru ca risti sa arzi boxele noi, in special tweeterele! Doi la mana, spune-ne si ce amplficator folosesti, daca vrei sa ne dam cu parerea.
In opinia mea boxele focal sunt net superioare multor modele vintage, si ai facut un upgrade, dar depinde de tine daca agreezi sunetul lor, si daca se potrivesc cu ce amplificator ai tu. Este posibil ca focalurile sa aiba o sensibilitate mai mica (SPL) si din cauza asta sa se auda mai incet, deci in consecinta ai nevoie de un amp mai puternic.
PS ar mai fi un aspect....daca boxele sunt noi au nevoie de o perioada de 100-200 ore pentru rodaj. Abia dupa aia vor suna la potentialul lor maxim.

ionbadea
Posts: 21
Joined: 24 Dec 2016, 15:02

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by ionbadea »

Yamaha-AX540 este amplificatorul. O sa renunt la el cat de curand.
Sensibilitatea la boxe zice ca e 91.5. am inteles ca ar fi destul de buna, la altele e pe la 89.

Un amplificator cu putere mare conduc mai bine boxele sau nu asta e caracteristica principala? Adica am vazut la multi producatori ca la acelasi tip de constructie au versiuni cu diferite puteri - 2x25, 2x40 etc. Nu mai vorbesc de cele vintage la care 40w cica ar fi prea mult.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Nu e vorba numai de puterea amplificatorului ci si de potriveala. De ex un amplificator de 20w potrivit poate conduce mai bine niste boxe decat altul de 100w nepotrivit. In fine, poate iti pot recomanda colegii o varianta de amplificare potrivita pt boxele tale, eu nu am experienta cu brand-ul focal. Si inca ceva, daca boxele sunt noi nu le-as forta deocamdata la volum foarte mare daca as fi in locul tau.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Soul »

iti recomand Accuphase A-60 ,are numai 60 watts in 8Ω , sunt sigur ca nici boxele alea nu stiu ca pot canta asa de bine :lol: :lol: :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MarianS »

Soul wrote:iti recomand Accuphase A-60 ,are numai 60 watts in 8Ω , sunt sigur ca nici boxele alea nu stiu ca pot canta asa de bine :lol: :lol: :lol:
A-60 este un power, deci mai are nevoie de un preu. Costurile finale, in aceasta varianta, urca vertginos catre cer ..., dupa parerea mea nejustificat.
As recomanda Jadis Orchestra. Conduce fara probleme boxele respective si este o combinatie verificata de multi.
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Marian, recomandarea era la bascalie.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by MarianS »

c_andrei wrote:Marian, recomandarea era la bascalie.
In acest caz rog ca postul respectiv sa fie sters.
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by spiromedica »

c_andrei wrote:Marian, recomandarea era la bascalie.
corect , Focal + Accuphase !!!! No way ... :?
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

Post Reply