Ce Burner folositi ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Si sa nu uit, ca e foarte important:
1. Sistemul este reglat cap-coada de Iura;
2. In profesie sunt de formatie IT, in particular imi place muzica, mai ales sa o intepretez, adica stiu pe propria piele cum trebuie sa sune un instrument.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Faptul ca nu ai auzit diferente ar trebui sa-ti trezeasca mai degraba semne de intrebare decat certitudini.

Am ascultat mai demult un model Aurender superior celui pe care-l ai, la Yura in showroom pe mai multe sisteme audio mult deasupra a ceea ce ai (si fara dubiu, sti despre ce vorbesc). Personal nu mi-a placut deloc si nu suporta nici o comparatie cu vinilul, nici cu playerul Aero La Source (care rula pe vremea aia). Am fost politicos atunci si nu am vrut sa critic (munca si entuziasmul lui Yura) insa sunetul provenit din dracia cu fisiere mi s-a parut moartea pasiunii. Ca opinie generala, un sunet simplu/simplificat, fals, mort, de plastic, tern. Ma lua plictiseala. Ceea ce ma frapa cel mai mult era diferenta nesemnificativa intre albume/inregistrari. Diferenta era, insa una.... moarta. Ca si cand ai compara o mancare de plastic cu alta mancare de plastic.

Parerea mea (consolidata in timp dupa multe observatii) este ca unii isi formeaza urechea pe genul asta de sunet (simplificat, fals si de plastic) ajungand in mod sincer sa le placa (asa). Un fel de a doua natura.
Altii pur si simplu nu au ureche. Nu e o rusine, nu e o problema. Dar e un fapt.

Cel mai spectaculos Aurenderul era spulberat de (orice) vinil.

Iar un dealer trebuie sa vanda la toata lumea, la toti clientii potentiali, multumind pe fiecare fara sa judece sau sa incerce sa-l schimbe pe om (nici nu ar fi posibil).

Pe de alta parte, ca sa fac un comentariu de dat cu parerea de pe margine, am unele banuieli daca acel final duce 100% Quatuor-urile. Mai ales ca pot spune, stiu destul de bine aceste boxe.
Depinde mult si de acustica, camera, marimea spatiului. Daca ai un spatiu mic si care nu ucide sunetul (cum o face rigipsul clasic), poate e ok. Daca nu, nu. Acustica e de multe ori cea mai importanta.
Dar oricum, ai scule audio foarte bune pe care multi le-ar dori si nu au banii necesari. Mie imi plac, mai putin Aurenderul si orice alta dracie de genul asta. Mai bine as asculta radio (daca tot tin musai sa am ceva sa-mi cante/zdrangane o suta de ani fara sa ma scol din scaun).

Cand faceam experimente cu copierea de CDuri audio existau diferente din aproape orice, daramite din ripp-ul pe unitati diferite!
Scopul copierii este simplu - exista multe albume scumpe care nici nu se gasesc pe piata.
Un audiofil autentic chiar daca copiaza un album, daca-i place albumul in final il va cumpara original. Din aceasta cauza copierea e ceva provizoriu, un fel de preview fara sa platesti mult. Dar in final acela care tine la calitatea audio va cumpara originalul. Asta e si una din definitiile audiofilului autentic. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Acest model de Aurender NU l-ai ascultat, deci opinia despre el este fix egala cu zero.
Este cel mai nou model, cu dac dual-mono cu cip-urile AK de varf. Implementarea este impecabila.
Dar dincolo de partea tehnica, eu stiu foarte bine ce aud.
Afirmatia ca un cd player il depaseste cu mult, mi se pare cel putin ridicola, mai ales ca nu stii despre ce sunet este vorba.
Am folosit XRCD-uri ripuite la viteza 1x, pe scule de TOP, mai scumpe ca ale mele.
Dar scopul meu nu este debate, ci am prezentat propria opinie, bazata pe sculele existente, experienta lui Iura pe implementare si urechile din dotare. Restul sunt povesti de adormit copiii.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Si ca sa imi exprim si eu parerea personala, nu exista asa ceva, ca datele sa nu fie citite corect de pe disc. Analizele acestea aprofundate, de domeniul ezotericului mi se par cel putin ridicole atata vreme cat discutam de domeniul digital: sunt biti, 0 si 1, nu exista alte valori aici. Ceea ce se poate intampla la modul negativ se refera la acuratetea citirii secventei de biti, lucru care nu influenteaza in niciun fel ceea ce auzim in domeniul analogic, cu exceptia unei erori de citire pe mai multi biti succesivi, lucru care se transpune in celebrele artefacte digitale.
Ceea ce face diferenta intre diverse playere este numai si numai DAC-ul, adica modulul care traspune in analogic secventa binara citita de pe disc. Cu exceptia unitatilor de doi lei, care au o mecanica de toata jena si o stabilitate si un control al blocului optic de doi bani, DAC-ul este cel care dicteaza sunetul final.
Inca o chestie, sunt sustinatorul conexiunii digitale optice pentru digital. Problema ramane calitatea scazuta a convertoarelor. Investitii nu se fac aici, deoarece trebuie sa manance si producatorii de cabluri - aka sarme - o paine.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

cosmin wrote:Acest model de Aurender NU l-ai ascultat, deci opinia despre el este fix egala cu zero.
daca citesti ce am scris vei constata ca nu am spus ca as fi auzit modelul tau ci altul, de la acelasi brand. Forma ta de raspuns este agresiva (dar mi se pare omeneste explicabil deoarece nu ti-am laudat acareturile).
Astfel, nu pot avea o opinie despre modelul tau dar pot avea opinie despre alt model Aurender (mai scump decat modelul tau) pe care l-am auzit in conditii edificatoare (si net superioare sistemului tau de amplificare).
Evident, e doar opinia mea. Altii pot avea alte opinii. Treaba lor, nu e pierderea mea.
cosmin wrote:Dar dincolo de partea tehnica, eu stiu foarte bine ce aud.
ma intreb, oare de ce simti nevoia sa te justifici?! :roll: Esti cumva nesigur de ceea ce auzi?!
cosmin wrote:Afirmatia ca un cd player il depaseste cu mult, mi se pare cel putin ridicola
te-as ruga sa-mi argumentezi de ce ti se pare ridicola?! Ai auzit vreodata o comparatie?! Ai facut comparatie intre DAC-ul tau si un cdplayer de aceeasi valoare?
cosmin wrote:Am folosit XRCD-uri ripuite la viteza 1x, pe scule de TOP, mai scumpe ca ale mele
de ce nu spui care "scule mai scumpe"?! Adica ai rippuit pe o unitate CDRW care costa mai mult de 5500 dolari?! Sau cum ai rippuit?! Chiar sunt curios deoarece imi miroase a gogosi.
Si ce te face sa crezi ca ripp-ul la 1X este cel mai grozav din parcare?!
cosmin wrote:Si ca sa imi exprim si eu parerea personala, nu exista asa ceva, ca datele sa nu fie citite corect de pe disc. Analizele acestea aprofundate, de domeniul ezotericului mi se par cel putin ridicole atata vreme cat discutam de domeniul digital: sunt biti, 0 si 1, nu exista alte valori aici. Ceea ce se poate intampla la modul negativ se refera la acuratetea citirii secventei de biti, lucru care nu influenteaza in niciun fel ceea ce auzim in domeniul analogic, cu exceptia unei erori de citire pe mai multi biti succesivi, lucru care se transpune in celebrele artefacte digitale.
iar folosesti termenul "ridicol". Psihologic se spune ca folosim cel mai des termeni care au legatura cu noi insine (si problemele noastre)
Chestiunea CD-ului audio a fost dezbatuta enorm in trecut, mai ales pe defunctul forum hi-fi multimedia. Ideea pe care "calculatoristii" nu o pricep este ca CD-ul audio nu este un CD conventional de date ci altceva, avand un comportament asemanator cu analogicul. CD-ul audio nu are fisiere wav pe el ci altceva. Acel "altceva" depinde mult de calitatea citirii. Perversiunea CD-ului audio merge pana acolo incat acelasi disc citit a doua oara cu aceeasi unitate poate genera erori diferite, in cantitati diferite, in locuri diferite. Mecanica este extraordinar de importanta pentru CD-ul audio. La alte tipuri de discuri care contin date sau DVD-uri, nu mai exista aceeasi problema. Chestiunea a fost dezbatuta in trecut, s-a ajuns chiar la "razboaie". Atunci am constatat cat de putini stiu despre ce e vorba si am mai constatat ca cei mai caposi erau cei din tagma "calculatoristilor".
cosmin wrote:Ceea ce face diferenta intre diverse playere este numai si numai DAC-ul, adica modulul care traspune in analogic secventa binara citita de pe disc.
asta e gogomania suprema! De mult nu am citit o prostie mai mare!
In opinia mea cea mai importanta este mecanica (transportul) sau sursa de semnal digital si DUPA AIA e important DAC-ul. Adica DAC-ul este (in opinia mea) cel mai putin important! Pana si cablul de date e mai important avand in vedere macelul (digital) pe care-l poate provoca.
cosmin wrote:Cu exceptia unitatilor de doi lei, care au o mecanica de toata jena si o stabilitate si un control al blocului optic de doi bani, DAC-ul este cel care dicteaza sunetul final.
rar am citit asa mega prostie. La asa ceva rad cu lacrimi producatorii de aparate digitale high-end! Diferentele in sunet date de mecanica sunt enorme. Pana si electronica de control a mecanicii conteaza enorm! Probabil si ultimii trancotari stiu ca si sursa de alimentare conteaza, dar culmea, conteaza mult pana si sursa care alimenteaza mecanica (transportul)! De exemplu au fost producatori care au reproiectat controllerul (inlocuind pe cel strandard dat de SONY sau Philips) scotand din mecanici clasice ceva extraordinar. Si fiecare mecanica are amprenta ei in sunet, culmea! Asta e o afirmatie revoltatoare pentru unii electronisti. Asa ca DAC-ul e departe de a "dicta sunetul final". De exemplu exista audiofili aici pe forum care stiu ce diferenta o poate face un "biet" cablu digital (SPDIF coaxial sau USB). Se duce de rapa "importanta" DAC-ului cu un cablu digital prost!
cosmin wrote:Inca o chestie, sunt sustinatorul conexiunii digitale optice pentru digital. Problema ramane calitatea scazuta a convertoarelor. Investitii nu se fac aici, deoarece trebuie sa manance si producatorii de cabluri - aka sarme - o paine.
poti sa fi sustinatorul a orice, opinia e libera insa imensa majoritate a producatorilor, sa nu spun toti, sunt sustinatorii transmisiei electrice si nu optice. Dar intradevar, exista mereu producatori "exotici" care incearca sa cucereasca piata prin exotismul unor solutii care vor sa revolutioneze apa calda in Colentina si roata de la caruta. E un mod de a te afirma pe o piata unde s-a cam inventat totul si concurenta e foarte mare. Daca transmisia optica era mai buna azi aveam peste 90% pe optic, insa e chiar invers (ma refer la lumea audiofila, nu altceva). Opticul e folosit acolo unde e nevoie de izolare galvanica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Am folosit cuvantul ridicol intentionat la modul repetat, pentru a sublinia cat de penibile sunt anumite afirmatii. Stai linistit, nu iti apartin multe din ele, sunt preluate de la asa-zisii guru, a caror notorietate este deja atat de mare, incat cine indrazneste sa le conteste asertiunile? :mrgreen:

Atata vreme cat nu ai ascultat acest Aurender, nu este relevanta opinia ta. Am testat si modelul mai mic, N100H si cu siguranta le-as fi testat pe toate daca ar fi fost disponibile.

Sincer nu stiu in ce setup ai auzit tu acel Aurender, pentru ca ceea ce se aude este natural, dinamic, rezolut. Are tot ce vrei, tot ce te astepti sa aiba un adevarat player High End.

Intr-un mod englezesc spus: I don't give a f.... about. Pentru mine suna asa cum trebuie, la fel si pentru prietenii care au fost pe la mine.

Am vrut sa impartasesc o opinie personala si imi este demontata. Tipic balcanic. Astept sa mi se argumenteze concret cu experiente personale relevante si fara citate din guru audiofili care in continuare sustin ineptii cum ca inceputul digitalului e pe jumatate analog, sau ezoteric sau mai stiu eu ce gogomanii.

Producatorii de transporturi nu rad deloc, nu au de ce. Eu nu am desfiintat playerul CD asa cum faci tu cu acest player. Nu am spus nicio aberatie. Transportul la care fsci tu referire implica decat acuratetea extragerii de pe disc, nu toate povestile de care sunt satul de pe n forumuri. O adevarata legenda s-a construit in jurul cd playerului, intretinuta de producatorii de cd playere, care isi vad astfel asigurate vanzarile in continuare. Strategia e simpla: construieste o aura de mister in jurul produsului, explica-l matematic apoi vino si spune ca de fapt nu e chiar matematic, e si putina metafizica acolo. Poporul pune botul si uite asa se nasc legende vandute pe bani multi.

Btw, opticul e folosit fix in transportul pe care il ridici tu atata in slavi. Pffff.
Last edited by cosmin on 04 Jul 2017, 07:00, edited 1 time in total.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Ince ceva: abtine-te te rog de la expresia calculatorist. In viata privata ascult si interpretez muzica. Stiu foarte bine cum trebuie sa sune instrumentele. Si atentie cu jignirile, vezi concluziile psihologice pe care le aduci in discutie. Nu de altceva dar ramane scris aici.

In general, nu am ce justifica, decat propriile opinii si numai atunci cand consider necesar.

Si nu ma intereseaza sa imi laude nimeni sistemul. Imi prind bine observatiile si propunerile de imbunatatire, dar formulate ca atare. Ca sa spui despre un device de peste 5000 eur ca suna steril, lesinat, fara sa il auzi sau pus in mai stiu eu ce combinatie nefericita, asta da, este aberant.

Nu are sens sa compari aceste playere cu vinilul sau chiar si cu cd-ul. Discutam de lucruri diferite. Daca vrei si esti de acord cu asta bineinteles.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

In ultimele doua posturi practic te tavalesti pe jos isteric improscand noroiul specific altor forumuri, aici unde este un loc civilizat.

Observ ca te afecteaza peste masura opinia mea despre un alt model Aurender (mai scump decat al tau) pe care l-am audiat la Yura (in mai multe randuri) la comparatie cu un pickup (Roksan TMS capul de serie si alt pikcup "trancota" de la Garrard anii 1970, valoare cel mult 100 euro) si playerul Aero La Source.

Am facut si "greseala" de a-ti spune ca finalul ala nu duce Magellan Quatuor (asa cum ar trebui) ca sa nu mai spun ca de ceva vreme am dubii asupra combinatiei (dar asta e alta discutie, mult prea subtila pentru nivelul grosolan la care discuti. Probabil daca as spune-o si pe asta ar trebui sa fi dupa aia tranchilizat sa nu-ti inghiti tasta).

Si din cauza asta ai adus "noroi" pe talpi din alte forumuri. Nu e stilul locului.

Pe de alta parte incearca sa fi barbat si sa accepti ca altii pot avea opinii contrare si poate nu le place ce-ti place tie (muzician si nu..... calculatorist! :lol: :lol: :lol: ). Si ce daca?! Daca tu ai fi sigur pe tine, pe urechile tale, pe experienta ta, de ce te-ar afecta opiniile altora (recte, ale mele) ?! :wink:

Este dezagreabila pomenirea la modul general (genul asta de afirmatii) a "unor guru care sunt prosti de bubuie" in timp ce tu detii, unic, adevarul si esti cel mai destept din galaxie (asta se subintelege din genul asta de afirmatii). Si uite asa uitam de subiect si ajungem la tigania specifica altor locuri pe net unde uzerii isi arunca galeti cu "polemici" (cacat) unii altora in cap iar la urma moderatorii vin cu mopul si sterg totul. A doua zi uzerii se pupa si fac o hora (poate merg si la o bere, o barfa, o maslina, un hamburger gratis, etc) dupa care urmatoarea zi o iau de la capat cu "polemicile" la persoana si se scuipa; si tot asa intr-un perpetuum mobile "a la Conu Iancu Caragiale".

Pana si tonul tau distoneaza cu atmosfera civilizata pe care am impus-o aici.

O chestie ridicola (apropos de notiunea, ridicol) pe care o acreditezi este ca o sursa audio de 5000 euroi nu poate suna prost. Asta in conditiile in care tot tu acreditezi ideea ca unii "guru" au "opinii" dupa citite si probabil poze. Spre socul tau tin sa-ti spun (evident, opinia mea) ca sunt scule audio si mai scumpe de 5000 euro care pe bune suna PROST (adica prost fara speranta, nu prost de moment).

Deasemenea imi pui in gura ceea ce nu am spus. Nu mi-am dat cu parerea despre cum se aude sistemul tau (citeste mai sus ce am scris) deoarece nu pot auzi din poze (ca altii) ci mi-am dat cu parerea despre ceea ce ar iesi din combinatia pe care o ai (cunoscand pe deplin sau similar componentele). Am credinta ca forumul se foloseste si pentru expunerea de idei, dezbateri, opinii, etc, nu numai pentru show-ul acareturilor personale urmate de limbi in rozeta.

E treaba fiecaruia daca alege sa se expuna. Trebuie sa-ti imaginezi ca dupa ce te expui apar si opinii neplacute tie.

Imi imaginez ca daca cineva ar auzi sistemul tau si sunt sanse sa se auda de la bine la jalnic (am intalnit destule cazuri de sunet jalnic dupa o prezentare megalitica pe forumuri), mai ales pentru banii platiti si cineva are curajul sa-ti si spuna ca nu-i place cum se aude, probabil sari direct la beregata omului (avand in vedere reactia ta de mai sus).

Tu ai de pierdut (prin aceasta atitudine fanatica si neobiectiva), nu eu. Mie mi se rupe efectiv. Ti-am spus parerea mea despre asemenea surse, culmea este ca am ascultat una mai scumpa de la aceeasi firma si chiar in conditii de COMPARATIE cu celelalte variante (CD audio si pickup. Daca nu ma insel chiar si magnetofon, dar ala e stratosferic!). Comparatia e totul si de multe ori ne trezeste.

Ai uitat sa-mi spui cu ce ai rippuit CDuri audio, citez aproximativ, "scule mai scumpe decat Aurenderul, la viteza 1X" ?! Chiar sunt curios.

Pe de alta parte iti inteleg supararea (in urma afirmatiilor mele). Insa eu nu tin neaparat sa fiu "diplomat", ii zic omului in fata. Unii nu suporta si incep sa se zbata isteric cu spume la gura. Dar nu sunt total lipsit de diplomatie caci daca ti-as spune pana la capat atunci ar fi nasol! (avand in vedere costurile) :wink:

Parerea mea, daca vrei sa mai activezi aici pe acest forum civilizat (daca te simti in stare de un dialog civilizat si cu respect) tempereaza-ti avantul noroios.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

Momolo, ai ultimul avertisment: lasa jignirile si concentreaza-te la stilul tau high-class de aristocrat de damaroaia. Cred ca uiti cu cine stai de vorba: esti zero si in IT si in audiofilie.
Intoarce-te la trancotele tale si uita de sisteme la care doar visezi in timp ce arunci cu mizerii nejustificate.
Am reintrat dupa cativa ani pe forumurile romanesti si nu pot decat sa constat aceeasi situatie.
Am pierdut cateva ore din viata sa ma justific fata de tine, dar nu meriti nici macar buna ziua.
Incearca pe cat posibil sa ma eviti de acum inainte, aici si mai ales in real life.

P.S. Nu inteleg ce aveti unii din voi, oameni buni si de aici si de pe celalalt forum. Parca o cautati cu lumanarea! :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce Burner folositi ?

Post by SOLO »

Ma intristez cand vad asemenea discutii. Si asa suntem putini, o mana de oameni, nu reusim sa spunem ce credem fara sa iasa cu scandal?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by remoteviewer1 »

"Am reintrat dupa cativa ani pe forumurile romanesti si nu pot decat sa constat aceeasi situatie."
De ce ai reintrat?

Analizand la rece, nu pot sa inteleg motivatia inversunarii, in momentul in care iti expui public sistemul, nu te asteptai sa existe si altfel de pareri? Sau ego-ul nu iti permite decat primirea de laude... Si eu am ascultat un model de Aurender in trecut (in conditii mai mult sau mai putin relevante, la dealerul oficial), insa nu pot sa imi expun opinia din cauza limbajului folosit mai sus...Nimeni nu e perfect, oricine are unele scapari, nu te cunosc personal si sper sa ma ierti in avans, insa discursul tau este tipic forumurilor authtone pe care le blamezi. Autoritatea intr-un domeniu, hobby,etc. nu e data de nivelul de pret acareturilor din dotare...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by cosmin »

remoteviewer1 wrote:
"Am reintrat dupa cativa ani pe forumurile romanesti si nu pot decat sa constat aceeasi situatie."
De ce ai reintrat?

Analizand la rece, nu pot sa inteleg motivatia inversunarii, in momentul in care iti expui public sistemul, nu te asteptai sa existe si altfel de pareri? Sau ego-ul nu iti permite decat primirea de laude... Si eu am ascultat un model de Aurender in trecut (in conditii mai mult sau mai putin relevante, la dealerul oficial), insa nu pot sa imi expun opinia din cauza limbajului folosit mai sus...Nimeni nu e perfect, oricine are unele scapari, nu te cunosc personal si sper sa ma ierti in avans, insa discursul tau este tipic forumurilor authtone pe care le blamezi. Autoritatea intr-un domeniu, hobby,etc. nu e data de nivelul de pret acareturilor din dotare...
De ce am reintrat? Ai dreptate, nu are sens, nu s-a schimbat nimic, din contra.
Nu sunt inversunat, ma deranjeaza nesimtirea.

Factorul pret e decisiv. Calitatea costa, in orice produs sau serviciu.
Care opinie? Eu nici macar nu am apucat sa-mi exprim opinia si mi s-a aruncat ca Aurender e lesinat, etc. Aia inversunare, nu asta. Eu vorbesc pe ce am, nu pe ce am auzit te miri pe unde.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Ce Burner folositi ?

Post by johndoe21ro »

Factorul pret chiar nu e decisiv!! Exista scule scumpe care suna ca porcu' si scule (mai) ieftine care suna foarte bine.. E valabil pentru orice tip de echipament audio, de la boxe la amplificare, sursa, cabluri, etc. Iar afirmatiile absolute in audiofilie sunt, deseori, foarte suspecte. Acestea fiind zise, sa-ti stapanesti sanatos sistemul si sa ai parte de cat mai multe auditii placute! Si eu ma gandesc serios sa trec in tabara Triangle insa nu ma grabesc.

P.S. Un sfat prietenesc: departeaza boxele cat mai mult de pereti, daca iti permit coabitantii si sacrifica mai multa atentie la conectica (atat pe partea digitala cat si pe cea analogica).
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

cosmin wrote:Momolo, ai ultimul avertisment: lasa jignirile si concentreaza-te la stilul tau high-class de aristocrat de damaroaia. Cred ca uiti cu cine stai de vorba: esti zero si in IT si in audiofilie.
trecand peste ridicolul ( :wink: ) situatiei "avertismentului", totusi, daca eu sunt zero, atunci de ce faci criza de isterie cu spume la taste din cauza opiniilor mele?! Reactia ta violenta si agresiva arata exact contrariul. Te contrazici singur de la o fraza la alta.
cosmin wrote:Intoarce-te la trancotele tale si uita de sisteme la care doar visezi in timp ce arunci cu mizerii nejustificate.
asta este exact ceea ce regulamentul oricarui forum interzice si penalizeaza. Numai fraza asta mi-ar fi de ajuns sa te banez insa deocamdata imi place sa ma mai joc cu tine, gandacel.
cosmin wrote:Am pierdut cateva ore din viata sa ma justific fata de tine, dar nu meriti nici macar buna ziua.
Incearca pe cat posibil sa ma eviti de acum inainte, aici si mai ales in real life.
confirmi ceea ce te-am intrebat mai sus, "de ce simti nevoia sa te justifici, esti nesigur pe tine"?! In rest chestia cu "real life" arata probleme posibil medicale sau cel putin o educatie deficitara (si un IQ redus).
cosmin wrote: Nu inteleg ce aveti unii din voi, oameni buni si de aici si de pe celalalt forum. Parca o cautati cu lumanarea!
e posibil (o ipoteza :D ) ca taman tu sa fi caraghiosul care face scandal in varful targului intrebandu-se de ce este scandal. Ti-am citit interventiile pe "celalalt forum" si sunt "in aceeasi nota" cu cele de aici. Situatia ma face sa banui ca totusi ai unele probleme medicale. Ai reusit instant sa faci scandal pe ambele forumuri, e o chestie, nici macar troli de renume nu se hazardau sa se certe cu toti deodata!
Dar eu totusi as miza pe varianta cu IQ-ul deficitar. 8)
cosmin wrote:Nu sunt inversunat, ma deranjeaza nesimtirea.
exact faza cu varful targului. Cel mai mare nesimtit esti tu si ti musai sa o demonstrezi la fiecare interventie. Oricine iti citeste interventiile isi da seama, nu are rost sa argumentez.
Asa cum am mai scris - cu totii (nimeni nu e scutit, nici eu) avem tendinta sa ne vedem pe noi insine in ceailalti si tendinta sa aruncam altora epitete care de multe ori ni se potrivesc noua. Exista celebra zicala populara, hotul striga hotul (apropos si de faza cu zero :wink: ).
cosmin wrote:Care opinie? Eu nici macar nu am apucat sa-mi exprim opinia si mi s-a aruncat ca Aurender e lesinat, etc.
eu cand zic, "suna mort" sau "de plastic" nu ma refer la atributul "lesinat". Prin interpretarea ta imi confirmi opinia pe care o aveam despre tine si care se sintetizeaza printr-o vorba celebra al carei patent o detine chiar dealerul nostru preferat, si anume, "- Nu aude nici o pula!" :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Si eu ma gandesc serios sa trec in tabara Triangle insa nu ma grabesc.
ai o camera de auditie foarte buna pe care multi ar visa sa o aiba. Cred ca la tine ar merge. Insa banui ca sti, sunt boxe pretentioase care nu vor neaparat numai putere multa ci multe alte fineturi greu de descris in cuvinte. De exemplu Magellanurile vor spatiu mare (mai mare decat isi imagineaza unii "la ochi") si in opinia mea (zero dealtfel) nu sunt boxe potrivite pentru auditii de volum foarte mic in surdina in fapt de seara. Boxele astea se deschid la puteri mari, genul puterilor care la bloc provoaca vizite dese din partea militienilor. Si in linii generale cele mai bune amplificatoare pentru seria Magellan sunt cele pe tuburi (orice clasa, dar trebuie musai puteri mari).

Apropos de DAC si fisiere - la tine am auzit cel mai bun sistem bazat pe fisiere din cate am auzit pe ici, pe colo (prin Damaroaia mea cand ma plimbam cu eboda la subraț). Adevarul ca ai si multa rabdare sa bibilesti la sistemul audio!

Cred ca fata de boxele pe care le ai acum, niste Triangle te-ar incanta, ar fi chiar spectaculos. Insa probabil sti, in cazul asta trebuie sa o iei cu cablaraia de la capat (desi nu exclud sa fie foarte ok cablurile pe care le ai acum. Culmea, chiar si amplificatorul!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply