100 de albume de referinta

CD, vinil, concerte
User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Beethoven - Triple Concerto (Oistrakh, Rostropovich, Ric

Post by DorinD »

johndoe21ro wrote: Beethoven - Triple Concerto (D. Oistrakh, M. Rostropovich, S. Richter, Berliner Philharmoniker, H. von Karajan) ... de data asta si simbioza intre dirijor, orchestra, Oistrakh, Slava si Richter a fost la un nivel incredibil, notele completandu-se unele pe altele intr-o alchimie spectaculoasa...
Pe de alta parte, parerea lui S.Richter in legatura cu aceasta inregistrare e mai nuantata, vezi aici:

https://www.youtube.com/watch?v=iVhxqEN9j7k" onclick="window.open(this.href);return false;

dupa minutul 37.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Beethoven - Triple Concerto (Oistrakh, Rostropovich, Ric

Post by johndoe21ro »

DorinD wrote:
johndoe21ro wrote: Beethoven - Triple Concerto (D. Oistrakh, M. Rostropovich, S. Richter, Berliner Philharmoniker, H. von Karajan) ... de data asta si simbioza intre dirijor, orchestra, Oistrakh, Slava si Richter a fost la un nivel incredibil, notele completandu-se unele pe altele intr-o alchimie spectaculoasa...
Pe de alta parte, parerea lui S.Richter in legatura cu aceasta inregistrare e mai nuantata, vezi aici:

https://www.youtube.com/watch?v=iVhxqEN9j7k" onclick="window.open(this.href);return false;

dupa minutul 37.
Cu riscul de a fi destul de sever, parera lui S. Richter chiar nu conteaza. Ce conteaza cel mai mult este parerea melomanilor rasati, a criticilor muzicali si, pana la urma, comparatia directa, daca vrei, a variantei aflate in discutie cu celelate variante. Pe de alta parte, nu am afirmat nicaieri ca este o referinta absoluta insa nu cred ca sunt multi melomani care sa afirme ca nu este o interpretare de referinta si ca alatura unii dintre cei mai virtuosi muzicieni ai vremii unei orchestre la fel de legendare ca acestia din urma. Magnitudinea de talente implicate in acest concert asigura ea singura un rezultat exceptional. Discutii se gasesc pe net:
https://www.gramophone.co.uk/forum/reco ... to-karajan" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.theguardian.com/music/tomse ... icandopera" onclick="window.open(this.href);return false;
Cred ca nu exista om lucid care sa nu-si dea seama ca acest concert este, de fapt, o ciocnire intre 4 orgolii, dintre care cel mai mare este al neamtului! Si, daca il stiti pe neamt din biografii, din documentare si, pana la urma, din dirijorat si regizat stiti si care era singurul orgoliu care putea castiga aceasta lupta. Ca atare, nu ma mira ca vicleanul, mucalitul si ciudatul de Richter si-a varsat naduhul in documentarul respectiv. Nu numai ca nu ma mira insa ma asteptam la asta din partea lui. Chiar si asa albumul este o referinta... daca vrei inclusiv pe classicstoday.com (acolo pare sa fie referinta absoluta). Toate acestea fiind zise, inchid subiectul indiferent de ce postari mai apar. Nu vreau sa deturnez ideea threadului si cursul lui normal! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Shostakovich - Symphony No.8 (Y. Mravinsky, Leningrad PO)

Post by johndoe21ro »

Shostakovich - Symphony No.8 in C minor, Op.65 (Yevgeny Mravinsky, Leningrad PO) (Altus 2015)

Image

Daca ar fi sa gasesc un echivalent al lui Bruckner sau Mahler dar care sa apartina intru totul sec. XX as face o unica nominalizare: Dmitri Shostakovich. Originalitatea muzicii lui Shostakovich si expresivitatea ei sunt incredibile. Poti alatura foarte usor muzica compozitorului rus de omul Shostakovich, de personalitatea lui atat de controversata... Omul Shostakovich i-a dat peste nas lui Stalin cu muzica lui, cu nazuintele lui, cu izbanda lui, cu angoasele lui... Pe cat de las a fost in ceea ce priveste propria persoana, pe atat de curajos a fost compunand pentru si in numele poporului opere care ofera o definitie atat de completa, de violenta si de abrupta a tot ceea ce a insemnat regimul totalitarist (in general dar mai ales) al lui Stalin. Mravinsky, un apropiat al lui Shostakovich (care, de altfel i-a si dedicat simfoniile a 5-a, a 6-a si a 8-a) este si el o figura legendara fiind dirijorul celei mai titrate orchestre ruse timp de o jumatate de secol - Leningrad PO. De semintie nobila si, la fel ca si Shostakovich, un oponent (de data aceasta tacut) al regimului, Mravinsky a reusit sa-si impuna punctul de vedere in cadrul orchestrei si mai ales in cadrul institutiei (atentie!) fara sa fie vreodata membru al PC, o performanta deosebita in acele vremuri... Interpretarea de fata este fara cusur daca reusiti sa faceti abstractie de micile imperfectiuni sonice si o recomand deopotriva pasionatilor dar si celor care vor sa-l descopere pe Shostakovich!
Este varianta SACD/DSD.

https://youtu.be/y3nfnC_6QNQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: 100 de albume de referinta

Post by cosmin »

Cam care ar fi cele mai calitative inregistrari pentru concertele de pian de Chopin?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: 100 de albume de referinta

Post by johndoe21ro »

cosmin wrote:Cam care ar fi cele mai calitative inregistrari pentru concertele de pian de Chopin?
O sa-ti dau un raspuns aici care o sa incerce sa-ti satisfaca curiozitatea... Insa pentru mine primeaza interpretarea. In plus de asta, la sistemul tau nu prea mai conteaza calitatea inregistrarii... Toate inregistrarile vechi suna suficient de bine pe sisteme bune care sunt capabile sa le scoata in evidenta calitatile...

Chopin - Piano Concerto No.1 in E minor Op.11; Piano Concerto No.2 in F minor Op.21 (A. Rubinstein,
S. Skrowaczewski, A. Wallenstein, New Symphony Orchestra of London, Symphony of the Air) (RCA Living Stereo)

Image

Pentru aceleasi concerte mai exista si varianta cu Murray Perahia, Zubin Mehta si Israel Philharmonic Orchestra de la Sony Classical:

Image

Pentru calitati tehnice deosebite poti incerca: Vassily Primakov, Paul Mann, Odense Symphony Orchestra de la Bridge/Tavros!

Image

Eu prefer Nocturnele, mazurcile, fanteziile, preludiile si studiile in compania lui Nelson Freire, a lui Ivan Moravec sau a lui Claudio Arrau! :D
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: 100 de albume de referinta

Post by cosmin »

Merci johndoe21ro
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: 100 de albume de referinta

Post by porto »

....intreb si eu ....ca omu'...stie cineva o inregistrare mai dramatica din punct de vedere artistic si ca inregistrare a Scheherazade- ei decat cea a lui Reiner ?....
....mereu cand o ascult "cad pa spate" ...am discul prima editie si cu toate ca e in stare jalnica mereu imi da cei mai placuti fiori pe care mi-i poate oferi un disc....INCREDIBIL !

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Rimsky-Korsakov - Scheherazade (E. Svetlanov) (BBC Legends

Post by johndoe21ro »

Rimsky-Korsakov - Scheherazade; Procession of the Nobles from Mlada Suite. Scriabin - Le Poème de l'extase; Poem of Ecstasy Op.54 (E. Svetlanov, LSO, USSR Symphony Orchestra) (BBC Legends 2003)

Image

https://youtu.be/7T2EEPJxlms" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Rimsky-Korsakov - Scheherazade (K. Kondrashin, RCO)

Post by johndoe21ro »

Rimsky-Korsakov - Scheherazade (Kirill Kondrashin, Royal Concertgebouw Orchestra) (Philips 1990)

Image

Eu am toate 3 variantele: F. Reiner, E. Svetlanov si K. Kondrashin si le ascult alternativ... Le recomand oricarui pasionat de Scheherazade! :D
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: 100 de albume de referinta

Post by porto »

Merci pentru promptitudine !

...asta cu Kondrashin il am si chiar l-am ascultat chiar inainte de a pune pe cel cu Reiner....dar cand l-am pus pe cel de la RCA au inceput "buburuzele" adica prefer dramatismul celui cu Reiner si asta de departe...amandoua discurile le am prima editie ( cel de la Philips NM ) ca sa nu fie deosebire de nici un fel adica ca unul sa fie mai avantajat decat celalalt....pur si simplu Reiner "te baga acolo" si chiar m-a facut sa ma uit la cat ar fi unul prima editie dar NM si...e scump dar intr-o buna zi il voi avea...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: 100 de albume de referinta

Post by johndoe21ro »

porto wrote:Merci pentru promptitudine !

...asta cu Kondrashin il am si chiar l-am ascultat chiar inainte de a pune pe cel cu Reiner... dar cand l-am pus pe cel de la RCA au inceput "buburuzele" adica prefer dramatismul celui cu Reiner si asta de departe... amandoua discurile le am prima editie (cel de la Philips NM) ca sa nu fie deosebire de nici un fel adica ca unul sa fie mai avantajat decat celalalt... pur si simplu Reiner "te baga acolo" si chiar m-a facut sa ma uit la cat ar fi unul prima editie dar NM si...e scump dar intr-o buna zi il voi avea...
Sper ca ti-am fost de ajutor. Mie imi place mult si Svetlanov desi, evident, varianta Reiner o ascult de cele mai multe ori. Recomand si celelalte inregistrari Reiner/Chicago Symphony Orchestra - Stravinsky, R. Strauss... Sunt la acelasi nivel cu cea a Scheherazadei lui Rimsky-Korsakov! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

George Enescu - The Three Piano Suites (L. Borac) (Avie 2003

Post by johndoe21ro »

George Enescu - The Three Piano Suites (Luiza Borac) (Avie 2003)

Image

Zilele acestea am re-descoperit un album care evoca compozitii mai rar audiate ale lui Enescu si anume suitele pentru pian. Compozitiile sunt absolut superbe iar interpretarea Luizei Borac nu lasa nimic de dorit. Prima suita compusa intr-un stil neo-baroc, dupa cum se si intituleaza ("In stilul vechi"), inglobeaza in aluat Bach si o idee din concertul pentru pian nr.2 al lui Saint-Saens in timp ce celelalte doua suite imprumuta mult din muzica lui Debussy si Ravel.
Inregistrarea este putin mai uscata decat de obicei, cu microfonul apropiat de pian in asa fel incat putem sesiza si o rezonanta metalica a placii pianului/corzilor ca o nota individuala a sonoritatii albumului.

https://youtu.be/9THZ4EQmOSM" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/3MpaB9Cv5B4" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Shostakovich - Symphony No.11 (A. Lazarev, RSNO) (Linn 2005)

Post by johndoe21ro »

Shostakovich - Symphony No.11 in G minor, Op.103 "The Year 1905" (Alexander Lazarev, Royal Scottish National Orchestra) (Linn Records 2005)

Image

Din cand in cand cei de la Linn scot pe piata cate o bijuterie, cate o nestemata pentru melomani si audiofili deopotriva. Asa s-a intamplat si in anul 2005 cu acest album ce contine o interpretare de exceptie a Simfoniei a 11-a a lui Shostakovich. Pana la urma, cu mici exceptii (primul care imi vine in minte este Bernstein), compozitorii rusi raman stapani pe opera marelui compozitor. Fie ca vorbim de Petrenko, de Barshai, de Mravinsky, de Rostropovich sau de Caetani (daca este sa-l consideram rus fiind fiul compozitorului si dirijorului Igor Markevitch) mingea pare sa se incapataneze sa ramana in terenul dirijorilor rusi (adesea strunind o orchestra englezeasca). Asa se intampla si cu albumul de fata, Lazarev reusind cu o orchestra scotiana o performanta teribila. A 11-a este poate una dintre cele mai tragice si mai intunecate simfonii ale compozitorului rus, chiar daca este destul de indepartata ca structura de formele conventionale ale unei simfonii si singura care se incheie intr-o baie de sange. Succesul interpretarii acestei opere sta adeseori in ascunderea, mascarea cat mai atenta a temei muzicale (enervant de) repetitive prin dozarea atenta a momentelor de tensiune, prin acumularea eficienta a acesteia, prin mentinerea unui ritm alert, violent si dezvoltarea unui climax coplesitor, daramator. Trompetele, tobele, clopotele trebuie sa starneasca cu adevarat panica. Simfonia aceasta e cladita pe un sunet crud, aspru, agresiv (compozitional si interpretativ vorbind) care trebuie sa produca fiori reci pe sira spinarii, sa taie in carne vie, sa-ti faca urechile sa sangereze...

P.S. Am fost pe 3 sept. la Festivalul G. Enescu si am ascultat aceeasi simfonie, sub bagheta lui Vladimir Jurowski (iarasi un rus) aflandu-se London Philharmonic Orchestra (iarasi o orchestra din Marea Britanie). Asta m-a facut sa reascult albumul de fata si, in urma auditiei, nu m-am putut abtine sa nu fac o recomandare (meritata din plin, zic eu). Din punct de vedere sonic, Linn nu dezamageste, albumul exceland si la acest capitol!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Bruch - Violin Concerto. Scottish Fantasia (Chung, Kempe, RP

Post by johndoe21ro »

Bruch - Violin Concerto. Scottish Fantasia (Kyung Wha Chung, Rudolf Kempe, Royal Philharmonic Orchestra) (Decca 1998)

Image

Una din interpretarile de referinta ale celor doua compozitii ale lui Bruch, albumul de fata se apropie foarte mult de ideal, de interpretarile lui Heifetz sau Grumiaux. Chung abordeaza compozitiile cu aplomb, cu un bagaj tehnic excelent si cu inflacararea si pasiunea necesare. In special concertul pentru vioara debordeaza de lirism si de emotie iar Kempe si orchestra sa reusesc sa intretina si sa inteteasca focul aprins de violonista coreeana.
Din punct de vedere tehnic inregistrarea face fata cu usurinta pretentiilor audiofililor punctul ei forte ramand insa interpretarea. :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Russian Violin Concertos (Fischer, Kreizberg) (Pentatone 200

Post by johndoe21ro »

Russian Violin Concertos - Khachaturian, Prokofiev, Glazunov (J. Fischer, Y. Kreizberg, Russian National Orchestra) (Pentatone Classics 2004)

Image

Julia Fischer si-a demonstrat talentul nemarginit in nenumarate ocazii de-a lungul timpului iar repertoriul ei nu cunoaste puncte slabe. Una din interpretarile de referinta ale concertului pentru vioara al lui Tchaikovsky o are tot pe Fischer cap de afis... Artistul anului 2007 la premiile Gramophone, violonista germana se afla pe o panta ascendenta a carierei care pare sa se ridice tot mai sus. Claritatea si rafinamentul vioarei lui Fischer, agilitatea scanteietoare si lirismul debordant fac din albumul de la Pentatone un must-have. Nicaieri nu veti gasi laolalta cele 3 concerte si, cu foarte putine exceptii, nu le veti auzi niciodata interpretate mai maiastru. Fischer nu cade in pacatul de a indulci prea mult concertele si nici in acela de a suna prea glacial reusind sa pastreze un echilibru optim intre cele doua abordari.
Inregistrarea este de un nivel tehnic foarte ridicat!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply