Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Acum 2 zile mi-am pus RCA-uri la pick-up intrucat avea cablu captiv. Am folosit un fierastrau pendular sa tai o bucatica de lemn din spate pentru a fixa mufa si l-am zdruncinat putin de vreo 3 ori din cauza vitezei lamei si mi-a cazut de pe brat contragreutatea, aceasta oricum nu mergea infiletata prea mult ca sa obtin echilibrul bratului.
Am pus-o la loc setand aceeasi apasare ca inainte, fara sa umblu la anti-skating si acum acul nu vrea sa mai treaca de zgarieturile mai maricele. Am un disc care are una pe durata intregii melodii, iar inainte nu mi-a facut niciodata problema asta. Am modificat greutatea de apasare dar degeaba, in functie de valoarea ei imi agata mai la inceputul melodiei sau mai la sfarsit.
Ce as mai putea face sa i dau de capat?

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by bizonu22 »

Salutare vjvarta!
Daca setezi apasare 0 cum sta bratul?
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

paralel cu platanul. am incercat si mai ridicat si mai aplecat si tot degeaba.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by bizonu22 »

vjvarta verifica antiskatingul sa vezi daca isi mai face sau nu treaba.
De asemenea verifica acul sa nu fi miscat din locas sau inclinat stanga/dreapta.
Deocamdata nu am alte idei dar poate te ajuta vreun "veteran" de pe forum.
O zi faina si bafta!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

la antiskating n-am umblat, a ramas cum era.
Oricum am luat azi un Dual 1228 de la sh si il pun in functiune sa vad ce e de el.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Fara intentie de reclama, Nea Petrica la Music Box a adus un lot nou de vinyluri SH din vremea lor. Titluri multe interesante din toate genurile. Unele dintre ele sunt sigilate!. Am fost de 2 ori in vizita, ultima oara am fugit ca Forest Gump de acolo :roll: Altfel goleam cardul .... :mrgreen:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Piei ispita! :D Nu ma mai duc pe acolo ca raman fara bani de mancare! :D De fiecare data cand am intrat am dat tot ce aveam prin buzunare! Nu-mi aduc aminte nici o data sa fi plecat cu mai mult de 10 lei in buzunar (si traista plina)! Bine ca nu da pe datorie! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Cica se duce la licitatii in Suedia si UK. Sunt colectionari nebuni care si au cumparat unele albume in dublu exemplar, unul de colectie celalat de uzura. Astfel a adus si sigilate. Am prins si eu George Duke si Diane Schur & The Count Basie Orchestra sigilate. Am cumparat 14 vinyluri in doua reprize, dar mai era de luat inca pe atat. :mrgreen: Cum spuneam, am fugit...

Nu mai zic ca a mai adus o tura de placi americane si japoneze, scumpe in draci si astea, noi noute unele editii limitate.
Nu vrei sa stii cum se aud placile japoneze, pe varful de gama de la Rocksan cu nush ce doza shmechera si cu un preu tot Rocksan pe electronice Accu si boxe Tannoy parca Westminster :o
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Nu am intentie de a face reclama la aparatele vandute de Yura sau alti negustori de aparatura, poate suflu in iaurt, dar nu vreau sa vad pe aici discutiile in stil Las Fierbinti sezonul nou Haudiofil mancalash de pe forumul "vecin" :lol: Mai lipseste de acolo Celentano, Firicel si restul personajelor :lol: vine la final primarul Vasile si le da tzeapa!

Este un micro pamflet trancotar si rog sa fie luat ca atare :mrgreen: Asa ca ne uitam peste gard sa vedem ce face Koana Mare Haudiofila :lol: :lol: :lol: :lol: Descretzeala de frunce balkanica!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Eh...eu de aceasta data am impushcat doar o Sheherezada (de Fritz Reiner), un Miles Davis original si inca niste nimicuri...Insa va rog sa nu va plangeti ca ati ramasa fara bani dupa ce ati umplut sacosa de viniluri la domnul Petrica, caci se poate muult mai rau credeti-ma pe cuvant...Acum cateva luni(nu foarte multe in urma), subsemnatul si-a golit si ultimii bani din contul de economii pentru a pleca cu un pick-up subsuoara din sediul Music Box, aveti maree grija! Scula este o bijuterie ce merge impecabil...insa gaura in buget a fost iremediabila...Cu un ochi ma bucur de auditii si cu altul plang in pumni ca un elen dator vandut :lol: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Pot sa jur ca ai cumparat Micro Seiki ... Daca este asa sa-l stapanesti sanatos! Si " cotcodaceste" si tu tu pe aici despre scula! :D
Mor pe aici de curios!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Ehh...nu vreau sa ma dau lebada ranita, insa in ultima vreme prefer actiunea in locul cotcodacelii :D . Intr-adevar este vorba de un vis personal implinit, un Micro japonez, este alimentat de la un transformator (nu merge la 230V). Starea lui este impecabila, ca nou, cel putin la partea de capac. Este dotat cu un SME 3009 ultima varianta (S2 improved parca se numeste) ce accepta doze usoare cu compliance mediu spre mare. Deocamdata ruleaza cu Naga MP-500, sunt sigur ca exista combinatii mai bune si nu neaparat mai scumpe. Are 16 kg, plinta de lemn furniruita, modelul din imagini cel fara L din pacate:

http://www.audio-heritage.jp/MICRO/player/bl-91.html

Ca si sunet sunt foarte multumit, fara sa il bibilesc foarte mult(din lipsa de timp) am reusit sa obtin ceva placut urechii dupa parerea mea. Doza din dotare este prea grea, asa ca am trebuit sa bricolez niste greutati suplimentare pentru a reusi sa echilibrez bratul. Bratului pare sa-i faca bine cresterea de greutate. Sunetul mi se pare ca a castigat in coerenta, autoritate, bas, soundstage, a pierdut din distorsiuni, lucru observabil mai ales spre sfarsitul discurilor. Surprinzator pentru un belt-drive, se descurca decent pe pian, unde eu prefer DD in general la modul trancotar. Am incercat si o doza Audio-Tehnica vintage entry caruia nu prea ii suportam sunetul, si pot spune ca prestatia s-a imbunatatit simtitor, de unde reiese incaodata faptul ca tabla face sunetul. Folosesc un mat metalic , greutatea de la Clearaudio din dotare alaturi de un headshell Ortofon modern. In sfarsit pot sa ascult orice disc de muzica clasica, indiferent de perioada si stare, lucru ce ma bucura nespus. Alaturi de amplificarea lampofila si pre-ul phono ma bucur dupa ceva ani de muzica fara sa ma mai gandesc la modificari majore in sistem. Sa nu va inchipuiti ca am dat de sfantul Graal al audiofiliei, insa ma simt satisfacut de calitatea sonora dupa cativa ani de rataciri. Aceast model nu face parte din topul Micro (unde preturile sunt stratosferice in aceste vremuri), insa cred ca se pozitioneaza peste medie. Ca si intentii de upgrade pe viitor, sper destul de indepartat, ar fi un brat mai evoluat, schimbarea picioarelor si a cablului phono (astazi este un SME original vintage, cel putin dupa mufe). Cam atat deocamdata...auditii cat mai placute va doresc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Este de bine ce zici, nu te da la lebada ranita! Ai facut un pas inainte.
Auditii placute! Asta este important!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

remoteviewer1, secretosule, felicitari pentru achizitie! :)
In opinia mea ai luat ce trebuie! (am si eu un model modest Micro Seiki, mult sub al tau, si am fost incantat de soundul Micro!)

SME3009 e socotit unul din cele mai bune brate din istorie pe lungime de 9" si forma J. Ai scris ca te gandesti pe viitor sa-l schimbi. Sfatul meu este sa nu te mai gandesti sa-l schimbi ca nu ai cu ce. Mai bine incearca diverse doze pana nimeresti pe aia care se pupa bine.
Ai scris ca te gandesti sa schimbi si cablul acela vintage. Aici sfatul meu e invers, ai face bine sa-l schimbi si ti-as recomanda sa te uiti la Cardas.
Picioarele nu le schimba, lasa Micro asa cum l-au facut! Stiau ei ce fac! Mai bine gandestete la un rack jmecher pentru pickup.
Alt sfat ar fi sa-i ungi lagarul dupa ce il cureti/speli bine. Daca nu te bagi, vorbim si-ti recomand pe cineva.

Cat priveste influenta "tablei", eu scriu de mult ca pickupul face sunetul (asa cum la digital transportul/sursa semnalului digital fac sunetul si nu DAC-ul care e mai putin important). Insa legendele populare sunt de multe ori paralele cu adevarul. Din vechime exista ideea trancotara ca la pickup "canta" doza cu preul (defapt e o interpretare inginereasca simplista) cand defapt toata trancota ("tabla") canta mai ales. Dar potriveala joaca un rol esential (in primul rand potriveala intre doza si tabla). Ca si la digital, ca si acolo exista potriveala.

Sa-l stapanesti si sa-l asculti sanatos! (banui ca acum Kenwood-ul merge la vanzare. Nu e prost nici ala, vei face fericit pe cineva).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Multumesc pentru urari!Nu sunt secretos, insa nu mi s-a cam taiat pofta de a impartasi lucruri pe forumuri din mai multe motive...nu mai intru in detalii. Pentru mine, Micro inseamna top-ul tehnologiei pick-up, cu unele exceptii notabile, de atunci cred ca s-a mers doar in jos...se tot reinventeaza de ceva ani apa calda in Colentina. Cu privire la brat, acesta e destul de limitat dpdv doze (primeste MM-uri vintage cu compliance mediu mare), de aici idee sa-l schimb vreodata. Din cate am citi pe net acest brat este facut pt Shure (modelul cel mai celebru), se potriveste cu unele modele vintage de la Audio-Tehnica, Denon, vestea buna ca toate modelele au preturi umane, trebuie doar munca si dedicare pemtru a gasi combinatia potrivita. Vestea rea este ca nu se potriveste cu dozele MC moderne cu compliance mic, eram interesat sa incerc asa ceva la un moment, in fine...discutii lungi si plictisitoare. Din cate am mai citit, modelul 3012 ar fi destinatia finala pentru bratele de pick-up...totusi nu ma gandesc sa il schimb prea devreme pe cel actual. Un rack e de mult in planuri, i-am promis pana si consoartei ce nu prea mai suporta deranjul din camera de zi. Bineinteles ca sunt interesat de curatarea lagarului, cu toate ca am inteles ca aceasta operatie s-a realizat deja. Mai discutam in particular...

Din pacate (pentru mine) Kenwood-ul trebuie valorificat pentru a acoperi o parte din cheltuiala facuta, mi-ar placea mult sa-l tin mai ales ca este DD, voi incepe incetisor sa-i caut o casa buna. Sunt sigur ca va face un pasionat fericit...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply