Raspunsuri la intrebari din Biblie

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Oake,eu nu ma simt capabil sa raspund la o asemenea intrebare.Prea grea pentru mine.Cel mai intelept pentru un om obisnuit, este sa mearga pe cat posibil pe un drum echilibrat,batatorit.Cine simte cu adevarat altceva, atunci nu accepta decat mersul pe sarma,cu consecinte periculoase in caz de esec - pe care daca este onest si le asuma fara ''mofturi''.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

kaav prefer sa merg pe sarma,cu consecintele de rigoare,decat pe obisnuitele carari batatorite,care oricum nu-mi priesc.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Ce sa zic,sa ai parte de noroc !

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

Oake: Caci dupa cum spune in Biblie, larg, usor si drept e drumul catre pierzanie si intortocheata si grea calea catre Adevar, catre bine.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Cosmin,tu iti dai seama ce implica o ''aventura spirituala'' de genul descris de tine?
Si daca ai avea taria sa apuci pe un asemenea drum nu sunt garantii ca vei reusi fara ''atentie'' de sus.Dar cum probabil nu vor mai functiona regulile logicii noastre in acesta atitudine,cine stie...Eu in ce am zis despre a merge pe un drum drept,batatorit nu am facut referire la a avea o atitudine superficiala.Nici asa nu ar fi usor,ma refer la bunuri morale universale,care chiar daca sunt arhicunoscute nu sunt facil de indeplinit constant.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

Nu este o aventura spirituala, este calea pe care trebuie sa o urmeze fiecare om in viata catre adevar.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Este datoria morala care o are fiecare om in primul rand fata de sine insusi la care constiinta nu este inecata complet in lumea asta.Cred ca ce spun este adevarat dar si mi se pare un pic '' limbaj de lemn'' ce spun.Adevarul ca si forma este ''neinventiv'',''mereu acelasi'',nu se explica,nu da din coada.Nu il recunosti pana nu il traiesti.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by momolo »

larg, usor si drept e drumul catre pierzanie si intortocheata si grea calea catre Adevar
cosmin, graiesti foarte intelept! Insa lucrul asta iti atrage in mod automat si o mare responsabilitate (morala)! Adica de a aplica in viata reala aceasta intelepciune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

momolo, bine punctat. Aici este marea diferenta, intre a stii si a face. Spre rusinea mea, nu intotdeauna si reusesc sa fac ceea ce spun.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

cosmin wrote:momolo, bine punctat. Aici este marea diferenta, intre a stii si a face. Spre rusinea mea, nu intotdeauna si reusesc sa fac ceea ce spun.
cosmin este bine ca iti pui problema...in felul asta alegerea caii poate fi din ce in ce mai des cea corecta,chiar daca este mai intortochiata si mai dificila din toate punctele de vedere,mai putin unul : si anume respectarea moralei crestine.
Am sa-ti dau un exemplu : eu nu fur din principiu si nu pt ca as putea fii prins,cu consecintele de rigoare.
In ultimii 12-13 ani am fost angajat la diferite firme,in posturi de raspundere,pozitie care-mi permitea sa fur cu acte in regula.
Mai putin la firma actuala,la toate celelalte am fost incoltit de furaciosii de rigoare,de sub mine,dar si deasupra mea,am fost invitat fatis sa intru in hora,am refuzat tot fatis si au imnceput sa ma manance...motiv pt care am tot schimbat la firme.
La penultima firma la care am fost angajat,s-a intamplat acelasi lucru,am refuzat,a inceput mancatoria,patronul inconstient a marsat,iar eu pus in fata unui inceput de depresii,am inceput sa cochetez cu idea de a fura.
Ma duc la sora mea,ea tot credincioasa,ii expun dilema(ori fur cu ei ori ma mananca de viu) si ea imi raspunde : stiu ca esti credincios...daca nu furi nu furi pt tine si pt credinta ta.
Evident ca am ascultat-o si DUMNAZEU mi-a calauzit pasii catre actuala firma,culmea chiar in momentul in care imi pusesem problema respectivei dileme.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by momolo »

De unde se deduce ca in tara asta e mai greu sa nu furi decat sa furi! Defapt deschidem zilnic TVul si vedem cei mai penali hotzi ai tarii ! Daca acolo sus sunt astia, ce sa le mai cerem alora de sub ei ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by c6t9 »

de fapt e foarte greu sa furi ceva mai de bun simt, decat sa dai un tun si sa traiasca 3 generatii dupa tine.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

momolo wrote:De unde se deduce ca in tara asta e mai greu sa nu furi decat sa furi! Defapt deschidem zilnic TVul si vedem cei mai penali hotzi ai tarii ! Daca acolo sus sunt astia, ce sa le mai cerem alora de sub ei ?!
Furaciunea la noi a devenit un fapt firesc in epoca comunista cand aproape fiecare pleca zilnic de la serviciu cu ceva ce nu-i apartinea de drept...se descurca.
Si atunci am avut probleme,am schimbat cam 3 locuri de munca.
E greu la noi sa nu furi!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by fluffy38 »

Eu as pune o intrebare mai simpla....de ce se fura?
Hai sa zicem ca poate i-as intelege pe cei care nu au ce manca,care s-au nascut saraci si nu au unde sta. Desi asta ar fi treaba statului sa se ocupe de ei sa le asigure o educatie.
Insa sub nici o forma nu pot intelege pe ceilalti hoti,mai mici sau mai mari :mrgreen:
Ce ma mira cel mai mult este ca tot cei care au,fura,parca nu ar avea ce manca a doua zi.Sa fie cleptomanie extinsa la nivelul tarii?
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

fluffy38 se fura din obisnuinta si anume de catre aceia care "folosesc" religia doar cand au nevoie: la botezuri,la nunti la inmormantari...etc
Obiceiul pamantului.

Post Reply