Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Felicitari ptr achizitie! Acum te vei bucura de calitatile unui brat de calitate. Am constatat pe propia piele ca inseamna un brat bun si de asemenea cum suna o tabla DD la comparatie cu una belt drive avand montate ambele aceelas brat si aceeasi doza. Conteaza si cablaria interna a bratului. Daca folosesti alt headshell decat cel original se schimba un pic datele problemei, sa inteleg ca ai 3009 cu headshell detasabil. Eu am aceelas brat cu headshell fix pentru a usura si mai tare bratul pentru ca am niste doze ce vor brate al naibii de usoare iar acesta este un entry level ca pret cu toate ca in ultima vreme s-au scumpit simtitor.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Am fost si eu la acest magazin si am luat cateva viniluri chiar in stare foarte buna. Au scule de la categoria gunoi pana la categoria top. Unele sunt in stare excelenta, altwle in stare mai puțin buna, cel puțin optic (pickup cu capac spart, casetofon fara capac față, lipsa butoanelor ), unele cu doza lipsa la pickup, casetofon nefuncțional... Prețuri cam maricele, da depinde ce vrei sa iei. Unele sunt vandute la preț corect, altele la suprapreț. Sunt si scule in stare excelenta. Vinilurile insa au prețuri corecte. Ce am descoperit insa...disc de pickup din...polistiren...acelasi material ca la carcasa de Cd...am un single pe >PS<
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Kross, nu stiu despre ce magazin vorbesti, sunt sigur ca faci o totala confuzie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Kross, nu cumva vorbesti despre Cash Box? La Nea Petrica nu am vazut trancote cu butoane sau usi la cassuri lipsa.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Plevnei Nr 92, vis a vis de casa radio.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Da, este vorbe despre Cash Box. Magazin exclusiv de trancote.
Noi vorbim de Music Box
http://music-box.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Exact ala. Nu e neaparat un magazin rau, au si chestii foarte ok, dar si troace ( unitra gs431, nad5120, si alte.gunoaie sinistre ). Dar au si scule foarte ok, si viniluri ok la prețuri decente (am luat si sunt chiar bun ). Prețurile trancotelor, variaza dramatic, unele din pacate vandute la suprapreț, altele sunt foarte decente. Avantajul e ca e langa mine, de acasa pana acolo, pe jos fac 20 minute, sau cu autobuzul 163 cand binevoiește sa vina, 7 minute. Avantajul e ca poți sa iți vinzi trancotele la ei, dar prețul oferit nu iti va conveni.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Kross, asa cum am banuit faci confuzie, adica asa cum a zis gabip, vorbesti despre cu totul altceva, un magazin de trancote in Calea Plevnei unde inainte parca era un LOTO (sau e alaturi), vis-a-vis de ruina Casei Radio a lu'Ceausescu. Aveau un cont pe OLX, am cautat acum si e desfintat ("audiobox" https://www.olx.ro/oferte/user/1ttPm/" onclick="window.open(this.href);return false; )
Noi aici discutam de Music Box ( http://music-box.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; ) magazinul lui Nea'Petrica si discutam nu de trancote (fara butoane) ci de discuri LP.

Pana la urma m-am indurat ieri dupaamiaza sa ma duc sa-l mai vizitez pe nea' Petrica in Bd. Cornelui Coposu..... si surpriza, gasesc sediul gol cu afis pe usa, adica s-a mutat in Calea Floreasca Nr. 242, Vila O.
Adevarul ca acolo (Corneliu Coposu) nu se mai putea trai din cauza unui santier pus fix in fata casei unde era sediul Music Box. De cand cu santierul trebuia sa fi perspicace sa gasesti prin spate pe unde se intra! Apropos, sunt convins ca santierul ala s-a intins peste cat avea autorizat, dar fiind o afacere extrem de mare, spagile sunt pe masura, asa ca nimeni nu le poate face nimic (in statul nostru mafiot). Nu aveau cum sa ia autorizatie pentru cat au ocupat acum!

Asa ca eu am scapat! :) De cate ori intram acolo ramaneam fara lovele! Iar Nea'Petrica nu a avut niciodata trancote fara butoane, defapt la el am vazut cele mai de lux aparate vintage. Acum cativa ani avea vreo 5 magnetofoane tip "aragaz" de la Studer (cele mai grozave modele care au existat, frumoase, curate si functionale) precum si un SONY "aragaz" dar si OTARI sau AKAI 747,77, etc, etc.

Adica e o diferenta mare de clasa oferta intre cele doua magazine mentionate aici. Dar evident, diferenta mare si de preturi.

PS - avand in vedere ca s-a dus pe Calea Floreasca, cred ca eu unul am scapat de ispita! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by doru »

momolo wrote: PS - avand in vedere ca s-a dus pe Calea Floreasca, cred ca eu unul am scapat de ispita! :)
Inseamna ca s-a "mutat" ispita la mine, e chiar in drumul meu spre oras.Trebuie sa am grija la buzunare... :(
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by hondaru »

Mai bine nu ne spuneai noua adresa! Chiar ca s-a mutat ispita Doru! Trebuie sa-mi cos buzunarele cand trec pe calea Floreasca dar in aceelas timp tot ce am luta de la MB a fost de calitate de fapt pe masura pretului!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Cu toate ca trebuie sa traversez orasul sa ajung la noul sediu Music Box, tot nu ma pot feri de ispita :lol: . Primesc mesaje sms si mailuri cu noua marfa intrata in stoc. Stau pe jar ca un copil care-si doreste jucarie noua :mrgreen:
Mai nou pe pagina lor de internet au pus la punct si o baza de date cu vinilurile SH din stoc.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... o/htmlview" onclick="window.open(this.href);return false;

Multe chestii misto s-au vandut rapid in primele zile, cica au venit din provincie multi sa cumpere.
Pana la urma este un lucru bun ca sunt oameni pasionati in tara de muzica pe acest format.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by doru »

Cred ca trebuie sa scutur repede buzunarele (poate mai pica ceva), vad ca deja e inghesuiala...Daca ajungi inainte hondaru, tine-mi si mie randul :D
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by gabip »

Au trecut cam 3 saptamani de cand s-a adus noul lot. Dar eu zic ca a mai ramas destula marfa.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Am sa ma duc si eu la ei. Oricum, nu ca ii iau in brațe, dar si cash box sunt relativ ok. Insa prea dosiți. E un domn acolo mai amabil si mai saritor in a te ajuta. Multe pickupuri cu doza pe montura 1/2 le au fara doza deoarece clientul de multe ori asa le vrea. Cele cu p mount sau alte monturi stau cu lunile... probabil ca astea cu montura 1/2 sunt mai populare. Oricum ce ma deranjeaza la ei : au parca fixuri...la pickup recomanda doar technics, rega, pioneer, iar la amplifuri doar NAD si Marantz. De cate ori ma.duc pe acolo gasesc fix pe aceeași poziție aceleasi trancote. Dar la viniluri in schimb au rulaj. Incercați si vinilurile de acolo...sunt chiar ok. Sculele, au si de exceptie dar si gunoaie pe care nici gratis nu le as lua...a...au avut si cateva romanesti, recte A350+T350, si un Delia. Si cica nu au stat mult, s au dat surprinzator de repede...apropo de pickup...am sa imi fac odata damblaua sa caut un PD D 350sau 351...vreau eu. Sunt Mai nationalist. chiar suna ok cu doza buna.

Apropo de discuri :
Cele de electrecord sunt din pacate cele mai slabe posibile. Poti sa le faci ce vrei...majoritatea suna prost. Cele cu mizica clasica sunt mai ok dar mult sub alții. Copiile si reproducerile sunt modeste, sa nu zic proaste. Pacat, continutul electrecord e unul foarte bun uneori.
Amiga - DDR, erau foarte ok, am cateva, si se aud chiar bine, exceptie reprodycerile...am un Simon&Garfunkel ddr ist si e jalnic.
Pepita -HU, Foarte bune, am 2 am mai auzit si reproduceri de muzica vestica, si sunt poate cele mai bune discuri comuniste.
Melodia - URSS, sunt variabile. Unele de top, unele execrabile...dar de exemplu cele cu muzica simfonica si cele cu coruri militare sunt de calitate foarte buna. Reproducerile sunt discutabile, am reproduceri sovietice, unele excelente, altele bune de jucat frisby.
Panton/Opus/Supraphon -Cehoslovacia, Slabe, haraie ca dracu, si nu se pot asculta...parca sunt incarcate electrostatic si au praf pe ele mereu...gunoaie irecuperabile. La fel si MUZA, Polonia...groaznice.
Balkanton Bulgaria. Proaste. Nu au dinamica, sunt moarte, nu haraie ca electrecord dar sunt multe reproduse dupa discuri vestice. Placa foarte subtire.
Yugoslave - Discutabile ca si cele din URSS.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Eu curat vinilurile cu un clei de lemn...am incercat pe un disc la care țin mai puțin, am vazut pe net si am zis sa incerc...se strica, aia e...era un disc electrecord de 45rpm, cu titlul NEIL DIAMOND - SONG SUNG BLUE. L AM uns pe toata suprafata cu clei si l am lasat peste noapte asa. A doua zi, am dezlipit pelicula, mare atenție la crearea marginii de apucare sa nu zgariati discul. Apoi se dezlipeste treptat si usor, discul ramane lucios. Zgomotul de pocnete si haraiala scade simțitor. Metoda e descrisa pe net. Inițial am zis ca e cioaca.Dar nu e. De aceea am si folosit un disc la care nu prea țin, il am si in varianta Ariola ( are gaura mare, electrecord are gaura mica)
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply