ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by Kross »

Formatul surround pe vhs a fost un fel de fad, ceva care cum a aparut a si disparut, preț prea mare si nu aatras multa lume. Avea un decodor dolby in el si avea iesire spdif. Doar Panasonic si jvc au avut asa ceva, niste modele de top, de costau cat un tv de top. Am avut un National Panasonic NV250, luat nou, un pogon debani, de fapt ai mei, dar vedeam casete video pe tv alb negru...unii aveau vcr si tv pe lampi...asta e alta poveste. Jvc A fost sub matsushita mulți ani, toate vcr urile panasonic si.jvc aveau de multe ori aceleasi mecanici, si multe puese interschimbabile. De ce doar jvc si panasonic au mers pe vhs c in timp.ce restul.au mers pe 8? Am si o camera SVhs cu caseta normala de la panasonic, e stereo. Nu o dau nici sa ma impusti.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by Kross »

Apropo de JVC Matsushita: multe chestii erau comune intre jvc si panasonic, departajarea si deosebirea a inceput insa sa apara odata cu anul 2000...deja jvc a intrat in declin, si nu mai era interesant. S au lansat tarziu in televizoare plate, iar plasmele jvc erau de fapt panasonic cu alta sigla. Odata cu plecarea din matsushita, jvc a murit oficial, acum afara de camere video si de supraveghere si eventual profesionale, nu mai fac nimic. Am luat o pereche de casti jvc si le am dat urgent...niste vome. Televizoarele jvc sunt de fapt Vestel turcesti, care nu sunt rele deloc, dar audio sau ce era jvc odata...nu am mai vazut...singurele tv led de calitate sunt panasonic si sony, restul de chinezarii samsung si lg sunt pamant de flori. Revenind, in cazul de față nu am nimic cu integratele, dar am zis ca daca e vreun integrat specializat, s ar putea sa nu poti face nimic. Exista un deck.vhs technics.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by Kross »

SV P 100 se cheama
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by momolo »

Technics SV-P100
Digital Audio Cassette Recorder (1981-84)

Description
The Technics SV-P100 Digital Audio Cassette Recorder contains all electronic and mechanical systems for digital master recording and playback by the PCM process.

Because of the extremely high information density, the SV-P100 uses standard VHS format video cassettes, resulting in a programme time of two hours.

Operation is as easy as, perhaps even easier than, that of a conventional cassette deck.
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... p100.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

si

http://www.thevintageknob.org/technics-SV-P100.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Astfel, nu este video VHS si nici VHS HiFi stereo. Este un audio digital recorder (care imprima PCM pe banda magnetica cu un cap rotativ, deci un fel de DAT primitiv) care are in comun cu VHS-ul doar faptul ca utilizeaza aceeasi caseta. In rest nu are NIMIC in comun!

Aici (in caz ca nu ai observat) discutam de video VHS HiFi Stereo care este cu totul ALTCEVA, adica nu e digital ci e deabinelea ANALOG (ar fi bine sa te documentezi dar scrie si mai sus in posturile lui hondaru).

Si zici ca ai vazut asa ceva in..... Romania?! Poti sa dai detalii? (eu totusi am impresia ca fabulezi).

Deci, aberezi povesti. Astept sa-mi dai exemple de VHS HiFI stereo deck. Chiar sunt curios deoarece eu personal nu cunosc.

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by Kross »

Dracia aia am vazut o, parca seamana. Eram prea mic, tata repara tot felul de scule exotice.si.asa.facea un ban...chiar si faptul ca foloseste caseta video, tot un soi de vhs e. Muzica pe vcr ascultam si noi, dar erau clipuri, erau mono, se auzea ca pe unde lungi, dar aveam muzica su imagine. De DAT am auzit, si am si auzit un deck DAT sony...nu m a dat pe spate si toate astea petrrcandu se acum multi ani, nu mai tin minte, am doar crampeie de amintiri...pasiunea pentru trancotareala am abandonat o in liceu, cand eram tare pasionat de masini si motoare, camioane, etc. Eu in continuare laud VCR urile care mai functioneaza. Asa cum am zis, cauciucele cedeaza, cauciucul e pacatos. Nu ca plasticul nu e, nu odata am vazut deckuri si alte agregate cu angrenaje de plastic, scoase din.uz de plastic batran.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ce parere aveti de VHS HiFi Stereo ?

Post by momolo »

Kross wrote:chiar si faptul ca foloseste caseta video, tot un soi de vhs e
daca ai incerca sa inveti anumite notiuni tehnice banale, simple, primare, nu ai mai afirma astfel de dume (enormitati, elucubratii, etc)!
Chestia aia NU are nici o legatura cu VHS-ul inafara principiului mecanic si casetei utilizate. Daca am gandi ca tine am spune ca si DAT-ul e tot un VHS, dar miniaturizat. Ceea ce este o aiureala, caci nu are nici o legatura.

Apropos de DAT, alte afirmatii elucubrante! Ti-am mai atras atentia de cateva ori sa nu te bagi in chestiuni care efectiv de depasesc! Pana la un anumit nivel nu pot permite sa-mi umpli forumul cu elucubratii! Si din nou iti spun, mare atentie la modul de exprimare!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply