ReVox

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

ReVox

Post by gabip »

Buna seara,

Va supun atentiei un subiect referitor la electronicele ReVox partea de amplificare. Pe forum s-a discutat in trecut despre maguri si cass deckuri, mai putin despre amplificatoare.
Ce experiente reale aveti cu aceste aparate? Gura netului zice de bine. Am ascultat la cineva acum cativa ani buni pe fuga un B250. Nu am putut sa-mi fac o impresie clara.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: ReVox

Post by gabip »

Se observa electronica aparent complicata, par aparate revolutionare pentru perioada lor, majoritatea producatorilor mergeau pe comenzi simple analogice. Intrebarea mea este referitore la caracterul sonor si fiabilitate. S-a acris pe aici despre rata mare de defectabilitate a deckurilor si CD playerelor chiar a tunerelor din cauza electronicii slabe. Oare chiar asa de prosti erau nemtii pe vremea aia? Inca sunt destule ampuri ReVox la vanzare cica in parametrii.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: ReVox

Post by c_andrei »

Detin un revox a78 in colectia personala si mi se pare o scula foarte faina. Suna cald, carnos, muzical si natural. Am schimbat in el cativa condensatori frako albi care erau dusi, in rest functioneaza perfect. In opinia mea e un brand care le-a cam avut cu sunetul.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: ReVox

Post by gabip »

In speta, ar fi vorba de B250-S. Are toate comenzile full electronic, volum, comutare intre surse, etc. Ce parere aveti de aceasta scula?
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: ReVox

Post by Schindler »

Parerea mea este ca tocmai comenzile full electronic ar putea crea probleme.
"Stop hearing music. Start listening to it."

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: ReVox

Post by gabip »

Vad ca Revox au facut aparate modulare, zic de seriile mai recente anii 90 si mai tarziu. Respectiv module neservisabile. Tipic, se schimba module cu totul cu preturi aferente...
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply