DENON SERIA A1 PROC/PREAMP,POWER AMP, BD MULTIFORMAT PLAYER

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by momolo »

Macaronarii astia sunt printre cei mai corupti in audio, dar si zevzeci! Eu unul nu dau doua parale pe review-urile lor! Ori au luat shpaga (se da gras!) sa scrie osanale, ori sunt dusi cu capul sau cu urechea si lesina in fatza vreunei "chiftele". Apoi le trece repede si tac malc.

Evident, nu are nimic deaface calitatea reala la gramada ai de Denon cu osanalele din revistele (corupte, adica toate) printre care si Alta Fedelta.

Ceea ce vreau sa spun, este ca abia dupa ce dai 15K si-l ai o vreme pe acasa iti dai seama ce se afla dupa gard.

Eu ma amuz numai la gandul mufarii unor astfel de scule! :lol: Parca te si vad deabusilea cu un manual cat cartea de telefon pus pe covor si intr-o mare gramada de cabluri.... vreo cateva nopti! :roll: :lol: :lol: :lol:

Dar in cazul surround treburile stau cu totul altfel decat in audiofilie. Aici nu mai conteaza aceleasi lucruri.
Iar Denon le reuseste destul de dragut pe jucariile astea surround, insa cele scumpe.

Mie doar imi pare rau de disparitia lui Nakamichi! Daca mai erau acum si ar fi scos ceva similar, ii spulberau pe toti!

Insa vezi ca exista diverse procesoare si pe la brandurile audiofile. Sunt scumpe, stiu ca cei ca Denon dau mai multe kile la bani mai putini, chit ca-s facute in Japan, insa zic eu, ar trebui sa bagi ochiul si pe la altii, poate mai putin apetisantzi, mai putini luciosi si cu mai putine mufe si reclame! :wink:

Tare ma tem ca aceste branduri de larga cunoastere internationala sunt optime doar la clasele de mijloc...

La surround, dintre brandurile astea japoneze categoria consummer, eu prefer Yamaha inaintea lui Denon. Insa cele doua conteaza si din punctul meu de vedere, Pioneer e abia pe locul 3 dupa care Onkyo si HK. Opinie personala, bazata doar pe o experienta limitata si gaunoasa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DENON si alte receivere High End

Post by LEKTOR »

Pai am vazut si comparat si alte componente - fie numai procesorul gen DVDO, Lexicon,Meridian,etc - si la ora actuala mi se pare ca Denonul este cel mai complet - in special sunet Audyssey si video Rialta procesoare. De fapt sint 11 luni de cind a aparut pe piata si am citit multe opinii ale altor useri.

http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=37978

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1006957

http://www.areadvd.de/hardware/2007/hig ... cr_1.shtml - poze super

http://www.qualityhifi.nl/Maart_2008/DE ... _A1HD.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by momolo »

Ma gandeam ca avand in vedere proiectul maretz la care lucrezi (sala dedicata de cinema) ai putea lua doar procesorul Denon (si aici iti dau dreptate, cel mai mult conteaza evolutia procesoarelor, mai mult decat calitatea audiofila a electronicelor analoage din procesor) iar ca putere sa folosesti altceva decat Denon.
....De exemplu McIntosh pe tuburi ca la tipul ala cu macheta lui Nautilius pe masa! :lol:
... :lol: sau poate Shanling avand in vedere ca-ti plac! :D

Dar nu te-am intrebat la ce difuzoare apelezi pentru sala ?! Te gandesti sa le integrezi in pereti sau mergi pe varianta cu boxe audiofile la vedere ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: DENON si alte receivere High End

Post by c6t9 »

:shock: :shock: :shock:

traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
nu ne complicam noi cu asa ceva :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DENON si alte receivere High End

Post by LEKTOR »

Copyright Mircea Badea
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by cosmin »

LEKTOR, tu amenajezi camera HT pentru uz personal, sau ca mini-cinema pe profit ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: DENON si alte receivere High End

Post by c6t9 »

LEKTOR wrote:Copyright Mircea Badea
partea a doua imi apartine. sa o duc la OSIM? :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by momolo »

nu am ascultat PARADIGM insa vad ca LEKTOR este fidel brandului astuia! :D

Oricum e mai bine cu boxe dedicate si nu bagate in pereti. Astfel le poti schimba usor cu altele.

Sunt un pic ofticat pe subwooferele alea. Adica mi-ar place si mie! :D

Cu atatea difuzoare nu cred ca va duce lipsa de bas! :D Iata, comentez si eu pozele, mai, mai ca-mi vine sa scriu un review din ala trancotar, adica ce bune/proaste sunt privind pozele! :D

LEKTOR de azi esti numit nababul sef al forumului ! .... :roll: Sala de cinema personala! :roll: ......sigur nu ai vreo sonda in curte si nu porti gherghef in patratele pe cap si cearceaful de pat pe tine (in papuci cu ciucuri) ?! :D

PS - sunt ofticos, nu ma luati in seama! Am incercat sa ma leg de Denoanele lui insa mi-a bagat-o pe asta cu 3 subwoofere direct la ficati! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DENON si alte receivere High End

Post by LEKTOR »

Sala cinema este pt uz personal, construita noua din pamint - o sa pun poze cu toate etapele, acum am ajuns la peretii interiori - soundproofing,tragere de cabluri, lumini, etcetc - am sapat eu mai adinc pt fundatie dar nu am gasit nimic in domeniul petrolier !!!

PARADIGM S8 le aveam , cuplate la lantul audio pe lampi, deci aveam ceva experienta pt firma respectiva !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: DENON si alte receivere High End

Post by nicumur »

Totusi nu inteleg de ce ai ales ca centru doua Paradigm Reference Signature C3 in loc de o singura boxa C5 :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DENON si alte receivere High End

Post by LEKTOR »

Pai folosind o singura boxa C5 lasa liber un canal de la power amp ( procesorul scoate 9.3 iar power ampul are 10 canale - deci voi avea 2 canale de la power amp dedicate numai pt centru - deci 2 x C3- 2 X C5 era prea mult !!!- care detine 80 % din dialog ). E cam overkill ce am facut dar sper sa iasa bine la final !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: DENON si alte receivere High End

Post by Obelix »

Fara nici o intentie polemica sau bascalie ieftina, are sens sa se treaca "peste" 5.1 :?: :?
Deja 2 boxe pentru stereo sunt dificil de pozitionat... :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by momolo »

Are sens. Eu mi-am legat experimental la receiverul meu de tip jdemii.1 toate boxele gasite prin casa, depasind numarul de 5.1.

Rezultatul - o traire mai intensa a sunetului surround. La o faza cu alpinisti ma apucase raul de inaltime cand se strigau unul pe altul din vale! Auzeam cum imi bate vantul pe la urechi, simteam cum cad bolovanii dizlocati, etc,etc.
Le-am scos pe toate, am pus 5.1 si a fost mai...sarac...

LEKTOR - ar trebui sa pui suburile cat mai grupat, nu imprastiate pe toate laturile. Ideal ar fi pe centru, pe unde ramane loc! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DENON si alte receivere High End

Post by LEKTOR »

Pai o sa experimentez multe pozitii ! Denonul - procesorul cu Audyssey - vine cu microfon de field, iti ia citeva ore sa pozitionezi si aranjezi toate boxele - plus are toate setarile pe OSD - on screen display.

http://www.audyssey.com/index.html

Plus are si Audissey EQ incorporat - http://www.audyssey.com/soundequalizer/index.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: DENON si alte receivere High End

Post by cosmin »

Bine zis ca ia cateva ore o setare precisa cu Audyssey...

Dupa ce m-am jucat cateva zile cu EQ Audyssey - parametrii etc, am dat EQ pe OFF si de atunci asa a ramas :twisted:

Setarea automata cu microfonul Audyssey e buna si ea la ceva: determina in cateva ore distanta exacta de la locurile de auditie la boxe. Cat timp ia sa masori cu ruleta distanta asta ? :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply