Analiza cabluri boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by ViMe »

Multumesc West si momolo pentru raspunsurile sincere si la obiect prin care v-ati exprimat propriile pareri si experiente personale.
Adrian_2k8 wrote:Din punctul meu de vedere ideal ar fi ca daca pe la un capat intra (...), pe la capatul celalalt sa iasa aceiasi (...). Adica zero distorsiuni.
Parerea mea exprimata mai sus cu privire la lungime (de fapt scurtime) exact la asta se referea; ma bazam pe faptul ca, d.p.d.v. al fenomenului fizic cu cat cablul este mai scurt cu atat efectele introduse* de el in sistem sunt mai putine; modelul matematic fiind: cand lungimea cablului tinde spre zero, efectele introduse de acesta asupra sistemului tind spre zero.

*i.e. distorsiunile; acestea vor exista intotdeanua, chiar daca sunt insesizabile, in opinia mea

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by momolo »

ViMe, eu am constatat efecte audibile chiar si la schimbarea unor sarme interne (si scurte) unor amplificatoare audio. De exemplu sarmele care fac legatura intre iesirea de difuzoare de pe cablaje si mufele de pe panoul spate al amplifului. In acest caz, sarme chiar si de 10cm lungime.

West
Cablurile au contributia lor la transportul curentului. Nu sint inerte, nu sint niste tuburi de sticla prin care curge apa.
cred ca fenomenul legat de cabluri nu ar trebui judecat ca "o curgere". In mod firesc, toti avem tendinta de a vizualiza imaginativ curentul/semnalul care curge dinspre sursa spre amplificare si apoi spre difuzoare. Dar ma gandesc eu acum, mai real ar fi sa judecam fenomenul ca un "organism-tot unitar" in care schimband o componenta (in cazul asta cablul) sa se schimbe intreg punctul de echilibru, putin dar cu efecte auditive, ca atunci cand umbli la o mica rotita dintr-un ceas mecanic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Analiza cabluri boxe

Post by West »

ViMe wrote: d.p.d.v. al fenomenului fizic cu cat cablul este mai scurt cu atat efectele introduse* de el in sistem sunt mai putine; modelul matematic fiind: cand lungimea cablului tinde spre zero, efectele introduse de acesta asupra sistemului tind spre zero.
In realitate, de multe ori iti doresti efectul introdus de cablu, tocmai pentru a corecta anumite deficiente ale sistemului(o anumita nepotrivire intre componente, sau o anumita slabiciune a unei componente), sau ale mediului acustic. Nu trebuie privite cablurile ca un rau necesar.
Asa cum spune si momolo, cablul participa efectiv, ca fiecare dintre scule, la sunetul final.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by momolo »

Si un lucru imi este mie clar - fara o cablare bine aleasa/facuta, NU exista sistem audio high-end. Calitatea audio cea adevarata nu o poti obtine pe orice sarme puse la intamplare, nimereala sau alese pe review-uri si povesti., defapt nu o poti abtine fara sarme audiofile sau audiofilizate. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by ViMe »

puf wrote:Curios sau nu eu inca folosesc un astfel de cablu de boxe manufacturat din CAT5 dupa un proiect dupa siteul TNT.
Din ce am testat si ascultat mi-a placut cel mai mult(...)
Daca poti poate ne arati si cateva poze cu cablul tau facut din CAT5.

Pe care l-ai facut? UBYTE-2, FFRC "Full Frequency Range Cable" sau TNT Triple T ?

Poate vedem si ceva poze daca avem printre noi pe cineva care a realizat vreunul sau mai multe dintre cablurile de mai sus sau The TNT - TTS DIY mains cable a.k.a The Twisted Snake.

The Naked Truth about Interconnect Cables , about Speaker-Cables

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Analiza cabluri boxe

Post by puf »

Am facut cel TripleT dar in versiune light, adica doar cu un rand de tronsoane UTP, nu cate doua.
Arata ca aspect identic cu cel de retea "mains cable" din linkurile de mai sus.

Moshu
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2017, 04:11

Re: Analiza cabluri boxe

Post by Moshu »

Buna dimineata. Ma numesc Marius si m-am virusat si eu cu pasiunea pentru audio de vreo 3 ani. Referitor la subiect, mi-am facut si eu o perechevde cabluri dupa modelul TNT din cablu de retea Cat5e (8fire/cablu 6 cabluri fiecare buc.) fiindca, Cat5 simplu nu se mai fabrica au 2.4 2.5 metrii. Am un amplificator Sharp seria 8800 h gy cel care are consum din retea de 1150w si un Behringer A500. Pe Sharp se aude foarte clar insa se incalzeste amplificatorul foarte tare iar daca depasesc volumul peste 6 din 10 imi intra in protectii. Pe Behringer am niste interferente uriase bazaie foarte tare. Care sa fie problema? Cu cablurile obisnuite din comert nu se incalzeste nu intra in protectii....

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Analiza cabluri boxe

Post by c_andrei »

Este posibil ca din cauza geometriei cablului, aspect care se reflecta direct asupra parametrilor L C, amplificatorul sa intre in oscilatii.
Am experimentat si eu cu cabluri cat5, si desi suna mai bine decat cele litate la 5 lei metrul, tot nu suna comparabil cu un cablu bun de firma. Banuiala mea este ca impletitura aia nu e chiar in regula.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by hpavictor »

Asemănarea cu cablurile scumpe și bune poate fi întâmplătoare :) ?

http://www.vt4c.com/shop/program/main.p ... 9&hit_cat=" onclick="window.open(this.href);return false;
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Analiza cabluri boxe

Post by Petrescu »

Moshule ai conectat din greseala un fir de (+) la borna de (-) . Cum acel fir are circa 1ohm, suprasoliciti amplificatoarele. Vezi daca nu cumva se incalzeste si cablul de boxe.

Moshu
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2017, 04:11

Re: Analiza cabluri boxe

Post by Moshu »

Sper sa nu, am sa le verific. Sa stii ca de asta mi-a fost frica sa nu cumva sa incurc vreun fir. Multumesc de raspuns. Le mai verific odata si pun si poze.

Moshu
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2017, 04:11

Re: Analiza cabluri boxe

Post by Moshu »

C_Andrei cred ca da... am sa iau totusi un cablu serios am gasit ceva pe olx la 450 de lei. Totusi am sa fac aceeasi varianta de cablu Cat5e dar neimpletit sa vad daca este diferenta. Va multumesc de raspunsuri.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Analiza cabluri boxe

Post by c_andrei »

Daca ar fi incurcat un fir cred ca ar fi facut scurt-circuit, si ar fi declansat instant protectia.

Moshu
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2017, 04:11

Re: Analiza cabluri boxe

Post by Moshu »

Am separat culorile la toate firele... cele colorate integral legate toate si celelalte alb/culoare la fel... fara cositor doar prinse mecanic in bornele aferente. Am ascultat 8 ore cu volumul la jumatate... nu intra in protectii decat daca ridic volumul, nu ma oftic decat de cat am migalit sa le fac :( dar nu.i bai. Mergem m-ai departe. Sa incerc sa le fac doar cu un rand de cablu adica in loc de 6 sa impletesc decat 3? Dau comanda de cablu si fac proba.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Analiza cabluri boxe

Post by hpavictor »

Încearcă să te inspiri din propunerea asta : viewtopic.php?p=43160#p43160" onclick="window.open(this.href);return false;
Audiții plăcute !
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply