NUC - streaming audio in reteaua locala

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Salutare,

Este primul post al meu aici. Am dat ceva cautari si nu am gasit un raspuns la dilema mea.

Am un Cambridge cxa60 si boxele Q3050. Le-am cumparat de curand si as vrea sa folosesc pe post de streaming un NUC, mai exact varianta asta: https://www.intel.com/content/www/us/en ... 5cpyh.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.pcgarage.ro/sisteme-nettop/ ... ooth-hdmi/" onclick="window.open(this.href);return false;

Acea iesire optica am inteles ca este limitata si ca audiofilii nu prefera acest tip de conexiune.
Ce mi-ati recomanda pentru a reda fisiere flac de pe un NAS in propria retea? Eu aveam de gand sa folosesc acest minicomputer impreuna cu Daphile.

Multumesc!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by SOLO »

Incearca sa gasesti un DAC extern cu intrare per USB. Deci, NUC (usb) -> (usb) DAC ( rca ) -> ( rca ) cxa60.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Imi poti recomanda ceva?
Multumesc!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by SOLO »

Sunt multe optiuni si depinde de bugetul tau.

http://www.schiit.com/products/bifrost" onclick="window.open(this.href);return false; de exemplu
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Interesant. Doar ca in Ro nu il gasesc. Thanks!

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by c_andrei »

Am vazut acum ca amplificatorul tau are DAC incorporat. Cea mai simpla varianta este sa folosesti acel NUC pentru a furniza semnal spdif in amp, pe optic sau coax. Iesirile digitale onboard din pc-uri nu sunt formidabile, dar daca nu ai pretentii foarte mari iti faci treaba. O alta varianta ar fi sa folosesti un adaptor usb->spdif, dar tinand cont de restul sistemului nu stiu daca merita investitia.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by spiromedica »

c_andrei wrote:...O alta varianta ar fi sa folosesti un adaptor usb->spdif, dar tinand cont de restul sistemului nu stiu daca merita investitia.
este cea mai buna varianta ,parerea mea ...eu folosesc asa ceva https://www.ebay.com/itm/M2TECH-HIFACE- ... Sw4HVWCZba in sistemul secundar si sunt foarte multumit ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Va multumesc!

Stie cineva ce cablu opti se potriveste pe mufa nuc-ului? Pare a fi mai mult coaxial decat optic, desi pe el scrie optical.

Multumesc!

Cat despre sisteme o sa incerc sa il schimb dupa ce invat niste chestiuni elementare. Practic l-am cumparat in orb, plecand de la cateva recomandari de pe net.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by c_andrei »

Mufa este pt cablu optic, dar necesita un adaptor asemanator cu mufa jack de casti:
https://conectica.ro/adaptoare-converto ... e-11994447" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by johndoe21ro »

c_andrei wrote:Am vazut acum ca amplificatorul tau are DAC incorporat. Cea mai simpla varianta este sa folosesti acel NUC pentru a furniza semnal spdif in amp, pe optic sau coax. Iesirile digitale onboard din pc-uri nu sunt formidabile, dar daca nu ai pretentii foarte mari iti faci treaba. O alta varianta ar fi sa folosesti un adaptor usb->spdif, dar tinand cont de restul sistemului nu stiu daca merita investitia.
Audiophilleo este cea mai buna solutie de pe piata. Am folosit acum vreo 5-6 ani in sistemul meu... cu rezultate exceptionale. Recomand calduros!

P.S. Conexiunea optica este net inferioara...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Multumesc!

Momentant trebuie sa duc inapoi NUC-ul. Pur si simplu nu booteaza, nu trimite semnal video spre monitor, nu activea porturile usb si or mai fi.

Sper sa-mi primesc banii inapoi maine. Se pare ca e o problema INTEL pe partea de mini pc.

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by vladone »

Salut, daca tot ai dus NUC-ul inapoi si ti-ai primit banii pe el, de ce nu ai incerca un streamer dedicat?
Eu folosesc cu mult succes un Pioneer N50A legat la un NAS Sinology. Pe NAS am instalat Minim Server si Bubble UPnP server.
N50A este controlat de pe Ipad/Iphone cu "Lumin" sau "Kazoo" de la Linn (asta merge si pe PC). Playerul citeste orice fel de frisier audio, inclusiv DSD 128. Poti asculta internet radio ( RR Muzical are untori niste transmisii de exceptie daca esti interesat de muzica clasica sau Jazz).
Marele avantaj al lui N50A e ca functioneaza imediat, fara sa-ti bati excesiv capul cu configurararea lui. Este construit special pentru muzica cu componenete de calitate. Ai un DAC ESS integrat, decent, dar si posibilitatea de a folosi un DAC extern. Multiple intrari, iesiri USB astfel incat sa poata fi folosit in diverse configuratii.
:idea: merita evaluata si optiunea asta.

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Am reusit sa-l fac sa mearga. Era o problema de incompatibilitate de memorie. Mi-au dat o alta memorie de la un alt producator si totul e ok. Solutia mea este foarte ieftina. Am iesit cu acest sistem (doar pe iesire optica momentan) la un pret de 900 lei. Pentru un streamer dedicat as fi cheltuit mult mai mult.
Eu tot la un Synology il folosesc. Fara fir, datorita conexiunii wifi ac.

Am instalat daphile, merge instant, fara lag, orice fisier, momentan pe iesire optica. Nu am reusit sa introduc Tidal-ul pe Daphile. Inca mai am de cautat, insa timp nu prea am.

In momentul asta, din punct de vedere al usurintei de utilizare, ma declar multumit.

Sistemul pe care il am nu pot sa spun ca se aude prost, in niciun caz, insa cred ca mi-as dori mai mult pe partea de inalte si sa pot reduce si mai mult din bas. Desi e la minimum, tot imi bubuie boxele. Nu distorsioneaza, dar nu am nevoie de un bas atat de puternic.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by SOLO »

Te inteleg.

Poate iti permiti jucatia asta http://jplay.eu/ml_post_slider/jcat-usb-isolator/" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by johndoe21ro »

Pentru reclocking si izolare galvanica eu recomand UpTone ISORegen! Pretul e acelasi... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply