Marimea boxelor vs Marimea camerei

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by Schindler »

Unii spun ca pentru a suna bine, o boxa trebuie sa aiba difuzorul de bass cu diametru mare, indiferent de camera. Dumnealor afirma ca nu poti obtine vibratia instrumentelor ( contrabas, toba, orga etc.) dintr-un difuzor mic. Ca un difuzor mic nu are putere sa "impinga aerul" si ca, chiar si intr-o camera obisnuita poti asculta pe boxe mari, la volum mai mic.
Altii spun ca la o camera obisnuita, de 20 mp daca ai boxe mari nu are unde sa se duca sunetul si trebuiesc boxe mai mici, de raft.
Pana la urma cine are dreptate ? Exista vre-o corelatie intre marimea camerei si marimea boxelor ?
Poate ca subiectul a mai fost abordat fugitiv in cadrul forumului, dar cred ca este un subiect suficient de important incat sa-i dedicam un topic separat si sa lamurim problema.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by SOLO »

Nu stiu daca exista reguli. Imi aduc aminte ca la o expozitie am ascultat niste boxe enorme intr-o camera mica cu un rezultat fantastic. Erau Von Schweikert. Acum daca mai uit mai bine pe net gasesc comentarii care sustin experienta.

"Overall, the VR-100XS is a loudspeaker of the first rank, but its ability to deliver a full measure of bass weight without bloat or loss of articulation in a small room is unique in my experience."

http://www.theabsolutesound.com/article ... aboratory/

Am mai ascultat acsa la cineva Amphion Krypton, intr-o camera mica. Se pare ca depinde de proiectare:

"The highly innovative cardioid midrange allows Kryptons to perform well even in

small rooms

close to big windows

under other acoustic irregularities, which traditional speakers cannot cope with."

http://www.amphion.fi/en/products/krypton3/
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by momolo »

Schindler wrote:Unii spun ca pentru a suna bine, o boxa trebuie sa aiba difuzorul de bass cu diametru mare, indiferent de camera. Dumnealor afirma ca nu poti obtine vibratia instrumentelor ( contrabas, toba, orga etc.) dintr-un difuzor mic. Ca un difuzor mic nu are putere sa "impinga aerul" si ca, chiar si intr-o camera obisnuita poti asculta pe boxe mari, la volum mai mic.
Altii spun ca la o camera obisnuita, de 20 mp daca ai boxe mari nu are unde sa se duca sunetul si trebuiesc boxe mai mici, de raft.
Pana la urma cine are dreptate ? Exista vre-o corelatie intre marimea camerei si marimea boxelor ?
exista mai multe variabile in ecuatie. In primul rand acustica e foarte importanta. Exista camere mici bune acustic sau proaste acustic. Exista acustica "absorbanta" sau "reverberanta". Toate materialele din camera "canta" (vibreaza, adica preiau vibratie si contribuie la acustica). Apoi in ecuatie sunt boxele. Unele "se deschid" abia la puteri mari (intensitati mari) caz in care intr-o camera mica e problema! Alte boxe canta detaliat la puteri mici chiar daca sunt format mare. Exista si boxe mici care se deschid greu, adica si in ele trebuie sa dai putere. In general orice incinta acustica are un anumit punct optim de functionare. Sub si peste acesta performantele se altereaza probabail exponential. Unele au punctul optim la intensitate mare a sunetului si evident, merg cel mai bine intr-un spatiu mai mare. Apoi o mare problema este spectrul sonor. Boxele altereaza foarte tare semnalul, sunt elementul cel mai slab din lantul acustic, cu cele mai mari distorsiuni si e foarte greu de masurat comportamentul real in regim dinamic, datele tehnice conventionale (exemplu, SPL, frecventa, liniaritate, etc) sunt departe de realitate, adica nu ajuta la nimic. De aceea spunem ca pana la urma urechea e judecatorul suprem.
Astfel, exista legende populare inca din anii 70...80. De exemplu asta cu boxa cu difuzor mare ("lighian") care sa falfaie cat mai lent cu excursie cat mai mica reusind datorita marimii suprafetei membranei sa impinga mult aer la o "zbatere" mica. Teoretic e minunat.... practic, realitatea e de cele mai multe ori alta!
Combinatia intre acustica, comportamentul boxelor si per total intreg lantul audio e atat de complicata si are atat de multe variabile ca este o aiureala sa emitem "legi" apriorice. "Regula" este sa incercam si sa judecam la ureche. Insa partea teoretica ne ajuta sa nu incercam tampenii, combinatii care nu au nici o sansa, iluzii, etc. Adica sa triem inainte sa alegem ce sa incercam si sa judecam la ureche. La urma urechea va da sentinta.
Exista si cazuri de boxe mari care merg ok in "debarale", am intalnit. Dar sunt cazuri rare. De obicei treaba e simpla, nu ai ce cauta cu elefantul in debara cate calca din greseala.
SOLO wrote:Am mai ascultat acsa la cineva Amphion Krypton, intr-o camera mica. Se pare ca depinde de proiectare:
Da. Impreuna cu 2 prieteni care sunt si membrii acestui forum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by momolo »

Boxe mari in camera mica:

https://www.youtube.com/watch?v=UUZsjDw_eGE" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by Soul »

Ai postat ceva interesant, incontestabil pentru mine, lampile ajuta decisiv acordarea boxelor mari in spatii mici!
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by Soul »

Aici e o posibila explicatie despre ce si cum .... https://www.youtube.com/watch?v=v7-Q5oIT4Oo" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: Marimea boxelor vs Marimea camerei

Post by eXtremZ »

Am avut o pereche de TANNOY Mercury M1 si se "deschideau" de la ~ 25 w in sus. Nu ascult atat de tare si ..cu parere de rau le-am dat. Acum ma inteleg perfect cu 2 boxe quadral sonologue shogun intr-o camera de 3 pe 5.

Post Reply