FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by remoteviewer1 »

L am vazut si eu de curand, insa l as cataloga doar ca decent ca subiect, realizarea amintindu mi de filmele de categorie B. A fost filmat partzial in Bucuresti, insa asta nu ma impiedica insa sa fiu obiectiv. Cred ca bugetul a fost foarte redus, deoarece unele scene imi aminteau de filmele din anii 2000 cu Van Damme si Steven Segal filmate prin Europa de Est.Chiar si in aceste conditii, subiectul m a tinut captivat pana la final.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: FILME artistice

Post by kaav »

Da, punctul forte este povestea in sine. Nu am mai pomenit de celelalte detali pentru ca sunt ceva standard. Vin la pachet la filmele de genu asta. Mi-a placut comentariul tau, ai facut o sinteza zic eu, corecta referitor la acest film.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Billions (serial)
Creators: Brian Koppelman, David Levien, Andrew Ross Sorkin
Stars: Paul Giamatti, Maggie Siff, Toby Leonard Moore

http://www.imdb.com/title/tt4270492/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Nu sunt fan seriale, defapt le urasc, nu-mi place sa fiu nevoit sa urmaresc seriale! Asa ca le evit!
Insa acest serial mi se pare nu bun, ci chiar exceptional!
Culmea, pare banal la prima vedere, adica o alta "peltea americaneasca"!
Insa scenariul este excelent, actorii foarte buni, modul in care se desfasoara actiunea e cursiv, lin, exista chiar si sansa ca pierzand diverse seriale sa poti urmari mai departe. Multe seriale au acest, zic eu, defect, daca pierzi un episod nu mai intelegi. Nici varianta in care nu conteaza, nu-i grozava. Asta e pe la mijloc din punctul acesta de vedere.
Probabil in mare parte este fictiune "coafata". Insa din anumite puncte de vedere este exceptional!
Culmea! Subiectul este de actualitate! Adica de mare actualitate!
Intr-un cuvant, excelent! Il recomand! Nota la imdb este pe merit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)
Director: Luc Besson
Writers: Pierre Christin (based on the comic book series "Valerian and Laureline" by), Jean-Claude Mézières (based on the comic book series "Valerian and Laureline" by) |
Stars: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen

http://www.imdb.com/title/tt2239822/?ref_=fn_al_tt_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Mie Luc Besson imi place! Este original, defapt daca as vedea un film regizat de el si nu as sti, mi-as da seama!
Filmul asta nu e la acelasi nivel ca "Al cincilea element" ( http://www.imdb.com/title/tt0119116/" onclick="window.open(this.href);return false; ) care sa tinem cont, e din 1997! Fabulos pentru timpul lui!
Insa totusi "Valerian" merita vazut. Intr-o vreme in care incepe sa fie inflatie de efecte pe computer, totusi asta nu e chiar standard, e chiar foarte dragut!
Se vede mana unui regizor adevarat!
Nota imdb (6,5) mi se pare un pic prea dura. Merita mai mult. Probabil lumea avea asteptari prea mari avand in vedere capodopera lui Besson din 1997. Scenariul este totusi simplu si previzibil, actorii sunt niste "neica nimeni", toata lucrarea se bazeaza pe efectele facute cu calculatorul, ceea ce in ziua de azi incepe sa plictiseasca.
Dar per ansamblu, chiar e un film dragut si merita vazut! Eu i-as da mai degraba o nota de 7...8.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

The Foreigner (2017)
Director: Martin Campbell
Writers: David Marconi (screenplay by), Stephen Leather (based on the novel "The Chinaman" by)
Stars: Pierce Brosnan, Jackie Chan, Katie Leung, Rufus Jones

http://www.imdb.com/title/tt1615160/?ref_=fn_al_tt_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Evit filmele cu Jackie Chan dar asta e un film chiar bun! Nu ma asteptam! Nota imdb (7.1) este pe merit!
Surprinzator de bun! M-am intrebat de ce oare?! Probabil pentru ca in acest film au dat-o naibii de corectitudine politica!
Recomand!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: FILME artistice

Post by randunel »

Ce au imbatranit marii actori, si Brosnan si Chan, timpul trece si isi spune cuvantul. Eu sunt satul de orice filme noi in care scenele facute pe calculator depasesc scene reale filmate. Deja toate secventele de lupta, explozii sau chiar urmariri sunt atat de prost concepute si mixate cu scenele reale incat mi-e sila sa privesc. Este strict o parere personala care nu are legatura cu scenariul unui film sau cu adaptarea cinematografica daca este cazul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

randunel wrote:Ce au imbatranit marii actori, si Brosnan si Chan, timpul trece si isi spune cuvantul.
da, la asta ma gandeam si eu cand am vazut filmul. Totusi Brosnan se tine bine, sunt convins ca sar duduile pe el toata ziua (chit ca nu prea le mai poate face mare lucru :D ). Bietul Chan, actor de filme Hong Kong tampite, e cam expirat.
Cat priveste efectele pe computer, idem, am o greata enorma pentru astfel de "video-games"(idiotice) transpuse in film. Majoritatea acestor filme categorisite "blockbuster" sunt lipsite de orice valoare artistica si toate au ajuns sa semene atat de mult intre ele ca le incurci deabinelea. Mai ales ca si actorii americani joaca fiecare practic acelasi rol in acelasi tip de film.

Intrebarea ar fi, totusi de ce aceste mizerii iau note atat de mari si mai ales sunt in primele locuri la incasari, deci vizualizari in cinematografe ?!

E un efect cumva ca in cazul posturilor de radio, se difuzeaza muzica extrem de proasta, publicul nu cunoaste altceva decat muzica asta proasta si in urmare, pe asta o cere; dupa care postul de radio difuzeaza ceea ce vrea publicul si iata cercul vicios! Hranesti copilul cu gunoi, el nestiind altceva i se pare ca gunoiul pe care-l inghite (neavand alternativa) e toata lumea!

Cauza fabricarii pe banda rulanta a acestor filme tip "video-game" mi se pare simpla, pretul si profitul! Economic e mai previzibil si controlabil sa produci "realitate virtuala" cu computerul decat sa te complici cu actorii si camera de filmat in diverse locatii reale.

In cazul computerului sti de la inceput cat costa, cat dureaza si ce ti se livreaza. Cu oamenii e mai dificil, sunt incontrolabili.

In cazul filmelor clasice adevarate (pe cale de disparitie ca si muzica adevarata) trebuie ceva ce nu se poate cumpara, adica talent, inteligenta si mai trebuie multa munca! Ca si in cazul muzicii "pop" (si alte gheraieli moderne) e mai usor sa clickai cu mousul pe PC niste compilatii (din ce-au compus mortii, variezi cate ceva sa nu fie la fel) decat sa compui de la zero muzica cu pianul si chitara! Ca Benny de la ABBA sau altii care au creeat istorie!

Acum orice papagal lipsit de talent si fara inteligenta superioara poate invata sa clickaie. Asa si cu filmele de gen ("blockbustere"), ca in cazul "muzicii" facute pe laptop cu mousul, se asambleaza parti virtuale, unele fiind deja clisee, probabil le au intr-un catalog sa le aleaga clientul; apoi gasesc cativa actori, de preferinta niste nume cunoscute sa atraga spectatorii si restul e realitate virtuala. Ieftin! Si mai ales PROFITABIL!

In cazul lui Besson, probabil e muschiul lui ca nu a vrut nume sonore si a ales niste "neica nimeni" in rol principal, sa arate ca daca vrea, poate sa "faca" pe oricine. Evident, producatorii i l-au bagat pe gat pe Clive Owen care e deja un nume, dar probabil daca era dupa el alegea numai "neica nimeni". Insa in cazul lui Besson mi-a placut ca totusi nu a pastrat cliseele virtuale de care si mie imi e super greata!

Toata povestea s-a transformat intr-o industrie cu banda automatizata de productie. Ca si in cazul muzicii. Probabil le merge mai bine ca niciodata, profiturile din film sunt mai mari decat cele mai complicate chestii industriale (unde trebuie sa cresti generatii pana sa produca ceva functional!), filmul tip "blockbuster" e ceva super rentabil.

Insa intr-o zi se va consuma "grasimea" cinematografului adevarat (de unde azi trag toti seva ca si in cazul muzicii compusa si cantata de morti), in final se vor duce la pensie numele mari de actori formati tocmai de cinematograful clasic (adica talent + inteligenta + munca grea!) si vom ajunge sa avem un fel de "fast-food" generalizat cu "neica nimeni" peste tot, fara nici un brand, fara traditie, fara nimic, doar o uriasa laba de marketing in care pinguinul majoritar e iluzionat perpetuu crezand ca intr-o zi va pune labutele pe un continent solid, cand defapt el traieste numai pe bucatele de ghiata.

Iata si opinia lui Alain Delon, un nume mare care vine din perioada cinematografului adevarat! El a trait niste vremuri de glorie a artei cinematografice. Ca si vremurile de glorie a muzicii.
Prin actualele "blockbustere" nu mai are cum sa apara un alt Alain Delon! E cum ai cere lautarilor din Clejani sa continue opera lui Beethoven.
Alain Delon, declaraţii fără speranţă: „Viaţa nu-mi mai oferă mare lucru. Voi părăsi această lume fără regrete. Urăsc epoca asta!“
http://adevarul.ro/entertainment/celebr ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Il gattopardo (1963)

Post by johndoe21ro »

Il gattopardo (1963)

Image

Pentru ca tot se vorbi de Alain Delon vreau sa fac si eu o recomandare pe care o tineam de multa vreme la dospit: Il gattopardo (1963) in regia lui Luchino Visconti. Este unul din filmele mele preferate iar cartea, scrisa de Giuseppe Tomasi di Lampedusa, este o capodopera. Daca Alain Delon face un rol mai mic, mai putin important Burt Lancaster face insa un rol de zile mari. Cred ca filmul este relevant chiar si pentru zilele noastre, societatea parand sa fie intr-un declin continuu, vechile obiceiuri, vechile valori morale fiind inlocuite de un vid insuportabil. E greu sa nu-l intelegi si sa nu-l compatimesti pe batranul principe Salina...

Image

https://youtu.be/tm4rtjMR8wU" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: FILME artistice

Post by Dadix »

The Game. Unul din filmele mele preferate.
https://www.rottentomatoes.com/m/1078955_game" onclick="window.open(this.href);return false;?

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by glucica »

Taboo, http://www.imdb.com/title/tt3647998/?ref_=nv_sr_2" onclick="window.open(this.href);return false;, sugerat de colegul remoteviewer, merita din plin
True Detective, http://www.imdb.com/title/tt2356777/?ref_=ttep_ep_tt" onclick="window.open(this.href);return false;, de mult n-am mai vazut un serial asa de bun, mai ales prima serie in care joaca Matthew McConaughey si Woody Harrelson.
Fargo, http://www.imdb.com/title/tt2802850/?ref_=ttep_ep_tt" onclick="window.open(this.href);return false;, probabil vazut deja de marea majoritate, de asemeni foarte bun, cu unele retineri la seria 3.

O recomandare din productia nationala:
Un pas în urma serafimilor, https://www.cinemagia.ro/filme/un-pas-i ... or-589124/" onclick="window.open(this.href);return false;, Valentin Ivanov remarcabil; tinerii cu ceva stingacii, dar pe ansamblu un film placut.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: FILME artistice

Post by Soul »

"Un pas în urma serafimilor" - filmul asta m-a spulberat, habar nu aveti cat e de real, este exact, la virgula cu ce am trait, wow, m-a incercat o emotie covarsitoare pe toata durata vizionarii, daca as fi scris despre acei ani ca seminarist exact asa ar fi fost! Multumesc!
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

glucica wrote:aboo, http://www.imdb.com/title/tt3647998/?ref_=nv_sr_2" onclick="window.open(this.href);return false;, sugerat de colegul remoteviewer, merita din plin
a fost anul trecut la HBO, dat intre timp de multe ori in reluare. Nu stiu ce sa spun de serialul asta?! Parca mereu promite mult dar face putin. Filmarile, imaginea, actorii, calitatea regiei mi se par la nivel de film de calitate, adica peste nivelul de serial.
Vad pe "imeghebe" ca a inceput sezonul 2 cu 2 seriale. Credeam ca-l abandoneaza ca multe altele. Subiectul promite insa daca incep sa bata hora pe loc (ca in majoritatea cazurilor), se fasaie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Spielberg (2017)
Director: Susan Lacy
Stars: Steven Spielberg, Martin Scorsese, Richard Dreyfuss

http://www.imdb.com/title/tt7133092/?ref_=nv_sr_3" onclick="window.open(this.href);return false;

Documentar (auto) biografic. Pana sa-l vad credeam ca este "oda bucuriei", mare moda prin cinematografia actuala sa nu mai astepti sa moara personajul pana sa-i ridici osanalele. Acum s-a ajuns la faza in care fiecare isi ridica singur osanalele cat inca e in viata.
...Insa aparentele si presupunerea inseala! Documentarul mi se pare foarte bun, nota data acolo e pe merit, mi-a placut foarte mult! Subiectul fiind "el insusi", marele regizor care vorbeste despre filmele lui, multe.... dar cand le vezi insirate par si mai uluitor de multe filme (de top)! Pentru mine e unul din cei mai mari regizori ai istoriei cinematografiei (pana azi), pentru altii poate parea doar un bun meserias pentru filme cateodata prea comerciale (in general aia care se cred extrem de rafinati, superiori si culti in cap il contesta pe om). Mie Spielberg mi se pare pur si simplu genial iar acest documentar ma ajuta (adica nu-mi spune, nu-mi baga pe gat) sa inteleg ce fenomen e omul asta!!
Cine se uita la documentarul acesta ar trebui sa fi vazut cat mai multe filme regizate de el, altfel nu prea ar fi interesant.
Un alt aspect, aparitia in documentar a multor personaje extraordinare de la Hollywood. Fiecare joaca pe "el insusi".
Recomand!
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Notes on a Scandal (2006)
"Jurnalul unui scandal"
Director: Richard Eyre
Writers: Patrick Marber (screenplay), Zoe Heller (novel)
Stars: Cate Blanchett, Judi Dench, Andrew Simpson

http://www.imdb.com/title/tt0465551/" onclick="window.open(this.href);return false;

Foarte bun, in special cele doua, Cate Blanchett si mai ales Judi Dench!
Nota mare este pe merit!

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME artistice

Post by momolo »

Black Swan (2010)
Director: Darren Aronofsky
Writers: Mark Heyman (screenplay), Andres Heinz (screenplay) (as Andrés Heinz) |
Stars: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

http://www.imdb.com/title/tt0947798/" onclick="window.open(this.href);return false;

Acum dupa o suta de ani il vazui si eu! Mereu am refuzat sa-l vad, nu stiu de ce dar ma feream, nu m-a atras subiectul (probabil pentru ca imi displace baletul), simteam ca e ceva dark, crunt, urat.
Filmul este evident.... de arta! In deplinul inteles al cuvantului!
Atmosfera este permanent intunecata, "dark", apasatoare! Pare urmarirea si redarea unei afectiuni psihice grave, ceva bipolar. In acelasi timp cred ca reda foarte bine (si) viata in baletul american, mai ales competitia crunta si stresul enorm!
Natalie Portman este fabuloasa! Mare actrita! Ea face defapt tot filmul!
Nota si premiile mi se par justificate din plin, insa per ansamblu, filmul mi se pare intunecat, depresiv, crunt si induce o stare destul de proasta; adica nu e genul de film sa te binedispui. Mai degraba sa te prostdispui!
In acelasi timp modul cum sunt redate emotiile si trairile este absolut genial! Ritmul filmului este de exceptie, e ca o muzica perfecta!
Fara indoiala, este un exemplu de capodopera cinematografica, si chiar una aparte, greu de asemuit cu altele, cumva originala, unica.
Dupa filmul asta am o si mai mare admiratie pentru Natalie Portman !

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply