Recomandare amplificator si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

Sa inteleg ca nu prea este trafic pe aici ... Am facut rost de un Yamaha M-45 de 125 W chipurile . Din pacate nu reusesc sa imi dau seama care e faza cu watii astia . Muzical vorbind ar trebui sa fie mai tare decat Pioneer SA-608, insa din punct de vedere a zgomotului, intr-un fel ciudat, Pioneer -ul se aude mai tare . Nu am idee care e faza . Posibil ca o statie daca distorsioneaza sa para sunetul mai tare ? Acum nu prea am cum sa ascult cu volume la maxim ... apartament ... insa am o senzatie mica ca pioneer-ul distorsioneaza putin pe unele zone . Mai trebuie teste. Ca si sunet e diferenta intre Pioneer si Yamaha , repet pe focal 716. Yamaha pare mai tehnica, are control mai bun al sunetului, basul e mai reprimat, pare mai bright, notele sunt echilibrate cumva, se aud clar toate , insa altfel , parca din scurt, putin dure, usor tehnice. Pioneer-ul la acelasi nivel de sunet pare mai cald, da drumul la bas putin mai bine, si pare mai putin obositor decat corectul Yamaha. Pioneerul imi aduce stare de somnolenta si as putea sa dorm pe el. Pe yamaha parca stau alert, vin sunetele separat. Pe pioneer par putin suprapuse, ca si cum unele snote s-ar intrepatrude. Nu stiu daca se intelege exprimarea ... Yamaha pot sa dau rotita la maxim fara distorsiuni . Pe ambele am testat flacuri din pc pe USB si apoi in dac OPPO HA SE 2, si amp. Nu prea sunt sigur ca pe Yamaha as putea lasa muzica peste noapte ... in surdina nu prea merge pe statia asta ... la prima vedere .

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by c_andrei »

Eu zic ca s-a inteles destul de bine ce ai vrut sa spui, si cred ca ai tras niste concluzii adevarate. Am avut acel pioneer la un moment dat si intr-adevar suna moale si placut, cu un bas rotund dar necontrolat. Yamaha suna mai sec, mai rece, dar mai bine controlat. Parerea mea este ca niciunul nu merita pastrat pentru boxele alea.

cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

Sal, mersi de raspuns. Ai avea idee ce amplificatoare se potrivesc la focaluri? Din pacate sunt din Iasi si optiunile sunt f limitate , chiar spre 0 in a asculta diverse combinatii . Singura varianta e trial by error sau prieteni sa te ajute cu amp-uri. Pe youtube am vazut combinatii decente : Marantz 6005 sau 7005 , sau Yamaga S501 - dintre modele noi ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

cornel t wrote:Sa inteleg ca nu prea este trafic pe aici ...
sau poate ceea ce ai postat distoneaza cu nivelul acestui forum. Iti dau un exemplu si bolduiesc:
cornel t wrote:Pentru sunet mai plin duc cam la 40-50 % vol. Sursa e destul debuna zic eu si nu prea mai am ce sa iau peste (Flac de pe pc, trecute printr-un usb spre un dac Oppo HA SE2, si ulterior in amplificator.
cornel t wrote:Nu stiu daca se intelege exprimarea ... Yamaha pot sa dau rotita la maxim fara distorsiuni .
cornel t wrote:urmatorul nivel e mai scump: Nad 356bee - nu imi place ca nu are intrari digitale deloc la cat costa. Adica daca sar un prag de pret prefer sa am macar ceva intrari bluetooth, un dac poate, ceva intrari digitale , sau poate chiar un streamer .
Cum sa-ti explic..... cateodata "nivelul" dovedit (prin intrebare) este atat de jos si atat de indepartat, ca nu se mai oboseste nimeni sa-ti raspunda.
Chiar si pe un forum audiofil tot ar trebui sa ai niste cunostinte tehnice minime, sumare.

Boxele alea eu le-am auzit pe un receiver Marantz, model de top. Sunau de porc, adica nici nu conta sursa audio. Le-am auzit si prin alte parti dar in trecere, fara sa pot judeca infara de faptul ca probabil sunt pretentioase si probabil nu vor atat de multa putere cat ceva potrivit. Probabil ar trebui sa incerci cu ceva de la Naim..... dar ce te faci, nu au bluetooth sa dai din telefon! Si costa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

"Cum sa-ti explic..... cateodata "nivelul" dovedit (prin intrebare) este atat de jos si atat de indepartat, ca nu se mai oboseste nimeni sa-ti raspunda.
Chiar si pe un forum audiofil tot ar trebui sa ai niste cunostinte tehnice minime, sumare."

Mersi pentru feedback, insa e pacat. Pentru mine ar fi un efort considerabil sa trebuiasca sa invat efectiv fiecare limbaj din fiecare domeniu de expertiza. Cred ca in Romania e practic o cerinta. Merg la medic , trebuie sa devin medic, merg la service , devin mecanic ...Greu frate :).
In cazul in care se intampla ce spui tu aici nimeni nu ar mai vorbi cu nimeni . In fond unii sunt mai destepti decat mine sa poata comunica cu mine si in acelasi timp si eu sunt prea istet pentru ei sa comunic cu ei. E stupid.

Deci da , sunt incepator, se vede si din profil se vede si din limbaj. E simplu. Ai inteles ce am vrut sa spun ? Daca nu , si vrei sa ajuti cere detalii, daca nu si nu te intereseaza , nu raspunzi .

"Boxele alea eu le-am auzit pe un receiver Marantz, model de top. Sunau de porc, adica nici nu conta sursa audio. Le-am auzit si prin alte parti dar in trecere, fara sa pot judeca infara de faptul ca probabil sunt pretentioase si probabil nu vor atat de multa putere cat ceva potrivit. Probabil ar trebui sa incerci cu ceva de la Naim..... dar ce te faci, nu au bluetooth sa dai din telefon! Si costa!:

Crezi ca replica " sunau de porc" e departe de limbajul meu de novice? ( e si culmea ca as avea capacitate sa inteleg ce vrei sa spui , insa le am, spre deosebire de tine, le ascult si te asigur ca nu suna asa )
Ca se poate mai bine , asta e clar , in definitiv sunt boxe care costa si 30000 ron.
Insa sa cred ca boxele astea costa ~5000 de ron ca sa sune asa , e putin cam mult. Suna mai rau decat altele in aceleasi pret sau mai ieftine, posibil. Insa mi-ar fi mai de ajutor o informatie prin care sa le pun in valoare in limita constructiei lor. Achizitia e facuta. Mai trebuie amp-ul .
Mi-ai zis ca un Marantz da prost in ele, asta e util.

Legat de bluetooth and stuff. Da comfortul costa , sunt constient. Si tu ar trebui sa fii constient ca ele pot exista , numai ca idiotenia asta de tipologie de comert de consum, care tot noi o amplificam, duce la lipsa unui device all included , modular. De ce sa vand la omuleti un all in , cand pot sa iti dau azi amp, maine un amp prost dar cu bt inclus, si tot asa. Iar daca vrei totul . Platesti cat o casa. De ce?
Nu ideea unei discutii e sa luptam impotriva sistemului si sa gasim intocmai acele produse care scapa in piata si sunt si bune si utile ?

cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

Cat despre Naim. Mersi de info. Nu am auzit de ele, si pe buna dreptate. Primul cautat intr-un shop de la Romania online e 4700 ron. E in 60 W pe 8 Ohm . Deci scump , pentru boxele astea dupa parerea mea. Plus ca sa spunem ca imi iau unul si vanez un SH poate ceva mai ieftin. Crezi ca accepta cineva sa il returnez pe motiv ca nu imi place sunetul ? Pentru ca in review-uri depinde . Sunetul NAIM e altfel. Pai cum altfel frate . Tre sa caut e cald nu e cald ... cum e. Si dai cieteste 1500 de pagini de forum, ca de ... audiofilli se plictisesc, ca sa afle din 2-300 de pagini ca toata chintesenta e sa asculti. Pai si daca tu pe langa sfatul asta , care e bun, dai si o steluta 2 pe tipologia de sunet ca un fel de statistica sa inteleaga si unul nou, ca din 100 cat au ascultat o parte au gasit sunetul cald , sau rece, sau neutru sau " de porc " vroba ta ...?

Deci am citit si sute de pagini, si nu nu am prins limbajul.
Insa o chestie am prins daca dai pe boxe 2600 nu dai pe amp 5000 , ca e degeaba.
As lua si Naim, dar nu e ii sta mai bine si ampului ala cu un set de boxe de 5000 ?

Deci eu pe Focal am dat 2700 fix la emag, promotie. Pret de lista e 4-5000. Ei nu fac ele atat. Dar un 2700 zic eu ca e ok. Daca nu e tot e ok ca e teapa mea si nu a ta. Dar macar stii sa nu iei si tu cu alta ocazie, sau nu tu poate altul prost ca mine ce il apuca o data sa asculte si el o muzica mai buna decat masa , dar nu atat de buna cat sa manace paine 1 an de economie pentru un sistem de 5000 de euro.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by randunel »

cornel t wrote: Deci eu pe Focal am dat 2700 fix la emag, promotie. Pret de lista e 4-5000. Ei nu fac ele atat. Dar un 2700 zic eu ca e ok.

Vezi tu Cornele, asta e noul sistem de vanzari in Romania. Ceri dublu si il dai cu juma de pret astfel incat cumparatorul sa creada ca a facut afacerea vietii. Ca sa fiu ontopic, iti recomand un Creek, Nad sau in orice caz ceva englezesc pentru boxele alea. Succes!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Cam asa ceva se petrece aici: https://www.youtube.com/watch?v=XcEFTGb_ZR0" onclick="window.open(this.href);return false;

Ii las si pe colegii mei de forum sa raspunda, poate vor sa se distreze. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Sa explic, poate se intelege altceva.

cornel t, prin raspunsul tau ai confirmat (peste asteptari) ceea ce am scris eu mai inainte.

Videoclipul este o metafora potrivita pentru a exemplifica ceea ce pateste consumatorul din partea departamentelor de marketing, daca:
1) nu are cunostinte minime tehnice (adica o minima baza tehnica, culturala si informationala - asta nu se acumuleaza in cateva ore de lectura pe net. Ci in ani de zile!).
2) este comod, lenes si superficial, peste toate, grabit.
3) vrand totul repede, simplu si mura in gura (de exemplu actiunea de a intra pe un forum de anume hobby sa afle REPEDE, INSTANT, SUCCINT, adica, citez, "fara sa-si bata capul", ce trebuie sa aleaga si ce ar trebui sa faca).
In cazul asta consumatorul este la fel cu antilopa mancata de leoaicele din videoclip. Clipul video mi se pare o metafora perfecta pentru a exemplifica situatia.

PS - in plus, ai primit un pont de la randunel care te-a simtit "antilopa", asa cum te-am simtit si eu. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by vladone »

Cornel,

Ce idee se desprinde de aici este ca pentru pasiunea asta ai nevoie de rabdare.

Milioanele de variabile (de la urechile tale si pana la acustica camerei de auditie) care afecteaza sunetul fac imposibila existenta unor retete care dau rezultate sigure. Nu exista scurtaturi.
Dupara parerea mea, drumul spre un sistem care sa-ti sune tie (subliniez tie) bine nu incepe la magazin prin cumpararea amplifului cel mai musculos pe care ti-l poti permite sau a boxelor celor mai instelate de critici pe Internet.
Drumul trebuie sa inceapa prin auditia cat mai multor sisteme pe la prieteni, cunostinte, dealeri si auditii de muzica live. La inceput poti ignora detaliile tehnice ale sistemului audiat. Intoarce-te, reasculta, cu timpul vei memora si detaliile tehnice.
Incerca sa percepi diferentele tipuri de sound.
Identifica soundul care te incanta cel mai mult. De acum poti incepe cautarea componentelor care vor replica cat mai apropiat soundul pe care vrei sa-l reproduci la tine acasa.

Si ca se te descurajez complet... Pregatestete ca orice componenta audiata intr-un showroom specializat sa sunet complet diferit la tine acasa...

Componentele audio nu sunt componente de calculator (nu intodeauna mai multi wati inseamana mai bine spre exemplu).

Pe scurt, cum zicea bunicul meu: Rabdare si tutun (nu incurajez fumatul dar batranul era un impatimit al tigarilor de foi pe care cu greu si le procura).

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by hondaru »

Cornele si toti nou venitilor, am inteles cu totii ca nu vrei sa accepti faptul ca muntele se urca pas cu pas si nu poti sari direct in varf!
Achizitia este facuta, corect, dar, daca ai gresit o data acum vrei sa perpetuezi?! Asculta-ti boxele pana le stii pe dinafara, apoi incepe sa asculti la altii si incerci sa faci diferenta. Asa incet incet inveti si-ti educi urechea cu sunetele si muzica reprodusa si altfel decat in galenele de ascultat la telefon. Cine se frige cu ciorba sufla si-n iaurt!
Focal au un sunet luminos, bright precis, bas bun daca ampliful este suficient de vanos sa le duca adica la pasaje cu bas mult si adanc partea de alimentare si potriveala cu boxele sa nu-l faca sa gafaie.
Daca vrei sa cumperi amplficator intai asculta-l pe cel din dotare suficient sa-i sesizezi defectele.
Audiofilia este o arta a potrivelilor! Asta se capata cu timpul si nu exista reteta miraculoasa.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by doru »

hondaru wrote:
Audiofilia este o arta a potrivelilor!
Buna definitie, vecine! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

Subscriu si eu cu Doru .

Am prins metafora cu antilopa ... stai linistit :)
Insa din pacate asta e soarta multora ... cel putin in Romania, si nu numai.
Ei il numesc marketing ...

Si sa ma scot putin ... Suntem intr-un timp , in care totul este dinamic si rapid.
Da , de multe ori de asta intra oamenii pe forumuri, si din pacate de cele mai multe ori nu gasesc ce au nevoie .
Si ca sa spun de ce ... Pentru ca ei isi consuma rabdarea in alte topicuri, poate...
Si daca isi consuma energia in alta parte, nu inseamna ca nu cauta calitate si in celelate, numai ca lipsit de vlaga , cauta ceva ce au gasit altii demult. La fel se poate intampla si invers.
Oamenii au tendinta de a avea multe pasiuni, si a se specializa pe ele, intr-un fel sau altul.
Si energia mea, era pana acum pe alte directii, deci la inceput.
Insa sunt de parere ca daca ar fi sa evoluam mai repede, ar trebui sa lucram peste ce au descoperit altii, nu sa redescoperim noi ce altii stiau deja.
Deci recomand sincer sa postati sistemele care credeti ca sunt potrivite deja si ce fel de sunet produc in termeni si audiofili si mai putin audiofili. Ar ajuta mai multi oameni, fara sa trebuiasca sa intrebe . Pana acum singurele informatii de genul sunt doar in review-uri de produse , care pot fi fake. Plus ca ar auzi mai multi de producatori mai seriosi, care de multe oric nici macar nu comercializeaza in Romania.

Pentru topicul audio , pana acum am doar 1 luna consumata, cu o medie de 2-3 pe zi de citit forumuri, review-uri, comentarii, remarci, despre un numar de zeci de boxe de la companii diferite (pana intr-un buget de ~ 3000,care am inteles ca nu intra nicicum in HI FI) , respectiv un numar bunisor de amplificatoare mai mult sau mai putin de la aceleasi firme. E un timp considerabil, dar mi-a placut.
Am dat si de un forum HI_FI, altul decat aici, am sa caut numele exact. Fara gluma are peste 1500 de pagini. Informatie utila daca ar fi 100-200 de pagini. Am citit pe putin 300-400 de pagini .
Si nivelul ajuns e cel vizibil in acest forum.

Legat de pont mersi :) . A mers , mult mai bine decat ce am incercat pana acum.

Acum 2 ore am facut o potriveala cu Nad356bee si pana acum imi place , bineinteles dupa urechea si nivelul actual. In timp am sa vad ce si cum, dar pot sa spun ca boxele astea se leaga bine cu NAD -ul .

Rezumat pana acum :
(Nu e un sistem Hi-fi dupa standarde de aici) :
Combinatie potrivita pana acum :
Focal Chorus 716 - Ron 2700 - nou ( in piata sunt vehiculate la enorma suma de 4900)
NAD 356bee 80W - Ron 1700 - sh (in piata bate pe la 3000)
DAC OPPO HA SE 2 - Ron 1400 - nou (asta se joaca pe la 1700)
Laptop , sau telefon - Depinde de fiecare
FLAC-uri cu rezolutie mica deocamdata.

Pe langa timpul consumat, mai am din trial and error
- 600 ron pe un Onkyo integra 8850
~ 1000 ron o linie pioneer veche de prin 79, dar frumoasa la aspect Pioneer SA-608 , tuner, si deck, boxe cs995.
+ un sistem vintage pioneer sx434 si niste boxe de raft pe compresie, tot vintage, nu mai retin seria - 500 Ron.
(nu vreau sa ma gandesc cum ar arata sectiunea asta intr-un sistem HI- FI ...)

O concluzie pentru mine ... Poate acum cativa ani era util sa te uiti in piata vintage pentru amplificatoare, insa azi , nu cred ca mai are sens ...
Sistemele decente sunt deja mult prea rare sa le poti considera o optiune, si ce se vinde la noi in tara, e scrap ...

Mersi inca o data colegilor pentru recomandari . Chiar au ajutat . Voi continua cu documentatia si cu auditia pentru cizelare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

cornel t wrote:Da , de multe ori de asta intra oamenii pe forumuri, si din pacate de cele mai multe ori nu gasesc ce au nevoie .
cornel t wrote:Insa sunt de parere ca daca ar fi sa evoluam mai repede, ar trebui sa lucram peste ce au descoperit altii, nu sa redescoperim noi ce altii stiau deja.
Parerea mea este ca inevoluam repede, nu evoluam repede!
Si mai am niste opinii. De exemplu consider ca daca pe un forum ti se spune/recoamanda direct A+B=C (fix, exact si repede), acolo se afla defapt leoaicele care isi asteapta sus pe colina antilopa tupaitoare. In momentul cand pe un forum intra un novice (uzer cu 2 posturi. Om grabit, a gasit forumul, are o problema si REPEDE posteaza sa afle REZOLVAREA) si i se furnizeaza SOLUTIA (exacta, A+B=C), atunci in spatele acelui forum sunt direct interesele comerciale (de orice fel) si avem deaface cu "relatia" din clipul video.

Daca ai aprofunda practic cat de putin domeniul asta (in loc sa lecturezi sute de pagini pe internet in cautarea rezolvarii punctuale a ecuatiei A+B) ti-ai da seama ca exemplificarea aici, in scris, a unui sistem audio reusit (pentru personajul X, nu conteaza) este fara utilitate (pentru personajul Z) daca nu contine date care sunt destul de greu sau imposibil de precizat in scris pe internet intre persoane care nu se cunosc si aflate pe paliere diferite (sau foarte diferite) ale experientei in domeniul asta.

Pana la urma este aceeasi situatie cu naivitatea antilopei care isi imagineaza ca poate sari dealul ala sa scape, naivitatea unuia care scruteaza (REPEDE!) internetul in cautatea SOLUTIEI (minunate, salvatoare, ieftine, supreme, difinitive!). Asta ar fi fost prima lectie pe care ar fi trebuit s-o inveti (singur, fara ajutor).

Din pacate, asa cum am spus, lipsa educatiei (tehnice si de alte naturi) face imposibila rezolvarea pe internet a problemei A+B=?

Si pe de alta parte, de ce crezi ca cineva care a investit (= risipit) bani si timp in scularaie audio (in cautatea sunetului "haudiofil") ti-ar raspunde tie, uzer aparut din neant cu cateva postari, un necunoscut, un anonim aparut din neant, pe un forum, oricare ?!?! Exact ce spuneam mai sus, ala care-ti raspunde este leoaica care-ti ia beregata de antilopa saritoare (si dupa cum se observa, exista cazuri incredibile, unele antilope sar direct in coltii leoaicelor, adica astea nu au decat sa stea cu gura deschisa! De exemplu pe un forum! Si numai eu stiu cum m-am straduit sa elimin aceasta situatie pe "blogul" meu! Stiind ca multi ma vor ura ca nu vreau sa le bag direct merindele in traista si prefer sa le pun o undita in mana si sa le arat balta cu peste!).

Intamplator si mirobolant aici pe acest forum nu activeaza nici un dealer audio si nici vreo "echipa" a vreunuia (eventual cate un "observator" singular si ratacit) ca altfel PRIMEAI RASPUNS INSTANTANEU (ori public pe forum, ori mai degraba prin mesaj privat). Dupa care se intampla ca in clipul video postat de mine.

Pentru ca scuza-ma ca-ti spun asa direct si nepoliticos, esti material perfect pentru asa ceva! Prin mentalitatea si atitudinea de care dai dovada, realitati care se desprind copios din textele tale.

Eu te-am simtit de la primul post, altii probabil s-au lamurit abia dupa ce ai postat mai mult.

Reprezinti profilul perfect al consumatorului pe care-l doresc departamentele moderne de marketing. Astea te asteapta sus pe deal si le e foame! Daca nu intrii in coltii lor aici pe acest forum independent, totusi exista multe alte forumuri, la noi si in toata lumea! Eu la ora asta ma lamuresc repede de un forum dupa ce-l citesc pe diagonala dupa care constat ca se repeta obsesiv (sau extrem de obsesiv) anumite branduri audio. In general forumurile au in spate mici "ciungarii" de facut bani. Spre uimirea unora, culmea, acest forum ("blog") nu produce chiar nici un ban, dimpotriva, papa bani (intrebati-l pe SOLO!). In momentul cand produci bani pe caile astea nu mai poate exista obiectivitate.

Stiu ca pe tine, "antilopa saritoare" te-au plictisit textele in care ti se spune ca revistele cu 5 stele rosii sunt toate necinstite (pentru ca produc bani si altfel nu se poate). Stiu ca cetateanul majoritar (adica si ala care voteaza, dar mai ales ala care nu voteaza - si acum culege "roadele" pasivitatii lui) stie ca revistele cu stele rosii mint..... dar in sinea lui le acorda mereu cate o "noua" sansa (vorba aia, "Le mai dau o sansa".... adica a treia!). Pentru ca marele adevar despre natura umana este ca alegerea provoaca stres si majoritarul defapt vrea sa fie mintit FRUMOS!

Adevarul streseaza, iti creeaza frica, neliniste, anxietate, este foarte nesuferit, pe cand minciuna te poate face fericit! (pana te pocneste realitatea, nota de plata! - Si in final cu totii afla ca toate pe lumea asta se platesc mai devreme sau mai tarziu. Cea mai mare iluzie a ierbivorului saritor este ca ar exista lucruri bune si pe gratis! :wink: Poate exista aparent si unele pe gratis, dar in fapt nu e asa, trebuie sa pui de la tine munca, timp si bani sa le poti valorifica. Sau trebuie deja sa fi depus munca, bani si timp sa le alegi pe cele adevarate dintre falsuri).

In fond si acest domeniu este un ecosistem cu prazi si pradatori. :wink:

PS - fara indoiala te vei duce profund dezamagit de negasirea solutiei punctuale, rapide si exacte la problema ta, A+B=???? (pe acest "blog" :) )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Dadix »

Se poate cumpara un adaptor "Bluetooth Transmitter and Receiver" si lega la orice sistem.
Acum poti cumpara unul cu standard aptX-HD care suporta 48 kHz/ 24 bit LPCM . ( cd -ul are 44.1 kHz/ 16 bit )

Atentie! Trebuie si aparatul care transmite sa aiba aptX Hd.

Asta legat de faptul ca unele aparate nu au incorporat "bluștuț". :-)

Post Reply