ISTORIE - trancote comuniste

A fost odata ca niciodata
User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by horex1952 »

va prezint unul din cele mai vechi magnetofoane din colectia mea si anume Telefunken M5 din 1958. Nu este un aparat din blocul comunist dar cred ca merita atentie.
În noua locație, Wedel lângă Hamburg, a fost construit incepand din anul 1954, magnetofonul profesional de studio Telefunken M5, fratele mai mic "al marilor mașini de studio M10 si M15, un recorder profesional compact, care a devenit legendar. În 1957 a fost construit primul magnetofon pe 2 piste, în 1959 primul magnetofon cu patru piste. Productia aparatelor pe 4 piste nu a fost continuata, pe plan profesional nefiind folosit acest sistem pe plan privat fiind extrem de scump. Magnetofonul profesional Telefunken M5 s-a construit in mai multe variante si anume:

M5A - cu amplificatoare de inregistrare - redare cu tuburi
M5B - prmul Telefunken M5 transistorisat
M5C - primul model de M5 total tranzistorizat si stereo

Incepand din anul 1963, magnetofoanele M5 si M10 au fost dotate cu motoare System Pabst. Cam in aceeasi perioada, capetele toroidale bazate pe Mu-metal au fost inlocuite cu capete Vacodur. Aceste capete (LL / Long-Life) au fost mult mai rezistente la abraziune, împreună cu alte modificări, s-au obținut proprietăți electro-acustice mult mai bune ale acestor magnetofoane.

Urmasul magnetofonului M5 a fost Telefunken M10 iar mai tarziu Telefunken M15 si M15A.

Principalele date tehnice(in general pt toate modelele:

3 capete
2 motoare
2 (4)piste

9,5 cm/s - 50 - 8 000 Hz ± 3 dB
19 cm/s - 40 - 15 000 Hz ± 3 dB
38 cm/s - 30 - 15 000 Hz ± 2 dB
Greutate - 50Kg



https://youtu.be/WI-rrEhXH5s" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by momolo »

VIDEO Imagini rare dintr-o discotecă de pe litoral, din timpul comunismului. Cum se distrau tinerii în anii '80
http://adevarul.ro/locale/constanta/vid ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Disco Ring Costinesti 1983:

https://www.youtube.com/watch?v=6N61T8o ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=K6WBRCF ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Disco Ring Costinesti - August 1987:

https://www.youtube.com/watch?v=-wLqbEn ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

In filmarea din 1983 cred ca e un pickup Pioneer PL4 si niste magnetofoane SONY. Benzile ORWO sunt cel mai usor de recunoscut! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by randunel »

:)

Prin 88 imi vanturam si eu pletele pe acolo, dar nu eram prea interesat de "aparaturi" ci de femei. :lol:
Oricum, revad in filmari moda de atunci; pantaloni scurti stramti la DJ, si o oarecare simplitate la cei care dansau. Adica ceva care vine de la sine fara fite, fara instagrame.
Si ca sa fiu ontopic cea mai buna scula cominista a fost si va ramane (cel putin pentru mine) AS-2050.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by momolo »

Electronica Industriala Amplificator AS2050 Reconditionat
https://www.youtube.com/watch?v=wlLmOIpqiDQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by randunel »

Cel mai tare comentariu de acolo;
elena anca wrote:este de vanzare ami place
:lol:

Inca am doua prin garaj, ambele functioneaza, fara revizii de nici un fel, adica cu componentele originale romanesti. Ce moda o fi asta sa schimbi piesaraie in aparate care functioneaza?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by momolo »

randunel wrote:Ce moda o fi asta sa schimbi piesaraie in aparate care functioneaza?
internetul face minuni! Unii se sinucid in direct, era si jocul ala rusesc, se aruncau sub tren in timp ce se filmau cu smartul. Se iau unii dupa altii ca oile proaste. Asa ca asta cu schimbatul pieselor (degeaba) e chiar o faza nevinovata! Multi schimba piesele (urmand netul si deci, trendul) fara sa stie de ce capat se apuca letconul. Astia de obicei monteaza macar un condensator invers si le explodeaza in fatza sau scapa sculele in montaj in timpul functionarii, sau unii se electrocuteaza, altii uita sa lipeasca sau incurca firele, oricum, putine trancote mai scapa functionale. Asta e un caz fericit ca inca mai functioneaza dupa "restaurare". Eu am vazut chiar si boxe "restaurate" cu difuzoarele haotic in antifaza si condensatorii montati gresit (dupa ce omul devenise un zmeu pe elforum). Nu e limita de varsta la prostie, am vazut si unii mai batrani ca mine! De aia imensa majoritate a trancotelor din Romania sunt indelung ciobanite si "imbunatatite". Suntem un popor inventiv si cu mult timp liber din lipsa de ocupatie, cam de vreo 2000 de ani ne bazaie musca pe la gura.
Ampliful asta il stiu foarte vag. Parca nu era prin magazinele "Ferometal", cred ca l-am vazut prin centrele de "reparatii" Cooperativa Radioprogesul, multe aveau vitrine si vindeau tot felul de chestii. E urat de porc, dar asta insemna "profesional in RSR". Parca l-am vazut si pe la niste restaurante, baruri ("bardezi" :) ) din vremea aia, adica aia cei mai amarati deoarece pe litoral, acolo unde se foia banul, era scularaie capitalista. Chiar si la munte vedeam "capitaliste". Amaraciuni din astea erau prin zonele muncitoresti, nunti si botezuri, si toate zbierau peste maxim in distorsiuni totale.

Apropos, in vremurile alea existau si niste amplificatoare "Vermona", mai vechi erau si unele pe tuburi. Mai des vedeam boxele. Dupa 89 nu am mai vazut.
Exemple:
https://www.radiomuseum.org/r/klingenth ... guage_id=2" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.radiomuseum.org/r/bohm_kg9_ ... guage_id=2" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=Dx4BjKIZqbo" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1228566.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.musiker-board.de/attachment ... pg.200219/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... BA2005.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - se pare, Vermona inca exista: http://www.vermona.com/en/products/" onclick="window.open(this.href);return false;
PS2 - oameni seriosi, dau si schemele! http://www.vermona.com/en/support/vermona-heritage/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by iordmi »

Salutari amicale!
M-am uitat cu nostalgie la videoclipurile cu disco Costinesti. citeva remarci- mai frate da ce slaba era toata lumea, toti aveau silueta de fotomodel! Si ce saracie vestimentara.. bine, nu te astepti sa vezi oameni la costume pe ringul de dans dar uitati-va la tricouri si pantaloni... brrr ce culori amarate; saracia cromatica era una din trasaturile comunismului de care mai uitasem.
Apoi ,nenea DJ -ul ala, chiar muncea serios nu? Fuga sa ia benzi, sa le puna pe mag, cu unul derula cu altul facea playback, pregatea discurile etc, alerga serios nu ca acuma cu playlist-ul si doua click-uri.
Magnetofoanele - cele 2- erau Sony TCC 399 [am unul la fel], puse pe orizontala si cu masca de la capete scoasa, probabil ca sa stearga mai usor capetele [cu masca montata e greu de ajuns la capete], sau sa "regleze" azimutul :lol:; remarc derularea care pentru un mag cu un motor nu e chiar rea.
O tempora!
Sa fiti iubiti!

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by randunel »

iordmi wrote:Salutari amicale!
Si tie salutari amicale!
iordmi wrote:M-am uitat cu nostalgie la videoclipurile cu disco Costinesti. citeva remarci- mai frate da ce slaba era toata lumea, toti aveau silueta de fotomodel!
Corect, crapau cu totii de foame. Hai sa fim seriosi, nu era nici unul imbuibat cu E-uri si nu statea nimeni 20 din 24 cu botu'n tableta sau laptop. In plus toata ziua inotai, alergai, jucai tenis pe plaja sau chiar fotbal.
iordmi wrote:Si ce saracie vestimentara.. bine, nu te astepti sa vezi oameni la costume pe ringul de dans dar uitati-va la tricouri si pantaloni...
Lumea venea direct de la plaja, se vede ca e lumina afara, nimeni nu fugea in camera sa-si traga pe el costumul de mire/mireasa.
iordmi wrote:brrr ce culori amarate; saracia cromatica era una din trasaturile comunismului de care mai uitasem.
Cred ca ai vazut prea multe videoclipuri filmate in Bahamas, Mallorca sau Barbados. Ce haine crezi ca se gaseau in magazine pe vremea aia? Da'. baizavei, mataluta cati ani aveti, ma rog?
iordmi wrote:Apoi ,nenea DJ -ul ala, chiar muncea serios nu? Fuga sa ia benzi, sa le puna pe mag, cu unul derula cu altul facea playback, pregatea discurile etc, alerga serios nu ca acuma cu playlist-ul si doua click-uri.
Fii sigur ca nu degeaba era si el gloaba precum ceilalti :lol:

Sa fii iubit!
ps Uite si o dedicatie mai colorata si bine echipata.https://www.youtube.com/watch?v=iyLdoQGBchQ" onclick="window.open(this.href);return false;

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by iordmi »

Pt userul rindunel.

Nu crapa nimeni de foame; dar nu de lipsa de E -uri era reponsabila de silueta- apropos de unde stim ca nu erau E-uri pe atunci? iar calitatea alimentelor era jalnica. Remarca cu stilul de viatza mai activ este foarte valabila, jucam baschet si fotbal cu orele de cite ori puteam.

Chiar si de pe plaja venind-evident!! tot foarte amarate culori erau.

Baizavei "matalutza" are 50 de ani.

Mesajul meu era scris intr-o cheie nostalgica... nu peiorativa.
Dar daca simtiti nevoia sa ma puneti la punct nu va sfiiti.

Va doresc un WE reusit!

randunel
Posts: 37
Joined: 09 Jan 2018, 19:36

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by randunel »

Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa te "pun la punct". Daca asta ai inteles, atunci scuzele mele publice. Si multi ani inainte daca zici ca ai 50. Insa nu pot sa nu remarc ca esti primul de 50 de ani (apropos avem aceeasi varsta) care spune pe un ton nostalgico-peiorativ :roll: ca la mare, in acele vremuri colurile hainelor erau sterse , ca oamenii erau slabi, ca mancarea era cum era, s.a.m.d.
Adica niste amanunte de care nu prea se impiedica nimeni care a trecut prin vremurile acelea. Daca nu ai fi fost niciodata la mare atunci, inteleg acum mesajul tau.
Last edited by randunel on 20 Jan 2018, 14:05, edited 1 time in total.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by horex1952 »

Sa raspund pe rand mai inai colegului Momolo, imi iei cuvintele din gura cu tot ce ai afirmat. Sunt cu totul de acord in ceeace priveste treaba cu tineretul si internetul, toti au degetele groase si ochelari cu sticla groasa. Pe vremea noastra facebook era la coltul strazii, asta era comunitate si contact social. Cu privire la recaparea tuturor aparatelor, a devenit un sport national in Romania, ce iese, este exact ce ai spus si tu, sa dea domnul sa mearga chiar daca mai prost ca inainte de operatie. Cum am mai discutat si in particular, niciodata nu am recapat un aparat complect 100%, deoarece piesele care sunt bune, sunt mult mai bune ca si cele facute la duzina in ziua de azi. Se schimba condensatoarele numai la care se poate justifica o pierdere de capacitate, atat si nimic mai mult. Din pacate exiusta unii profesionisti, sa-i numesc asa, care spun ca ce bine este sa schimbi tot si ce bine suna. Acestia sunt si cei care vand acele seturi de piese, deci lantul slabiciunilor.

acum la cele spuse de jordmi, cu privire la alimentatie, pe vremea aceea era putina mancare, carne unt, etc, dar azi din pacate mancam si ce se arunca cu 30 de ani in urma, plus ca consumam o multime de chimicale "sanatoase" care ne fac obezi si ne duc incetul cu incetul la groapa.


In continuare va doresc un sfarsit de saptamana placut cu auditii placute

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by iordmi »

randunel wrote:Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa te "pun la punct". Daca asta ai inteles, atunci scuzele mele publice. Si multi ani inainte daca zici ca ai 50. Insa nu pot sa nu remarc ca esti primul de 50 de ani (apropos avem aceeasi varsta) care spune pe un ton nostalgico-peiorativ :roll: ca la mare, in acele vremuri colurile hainelor erau sterse , ca oamenii erau slabi, ca mancarea era cum era, s.a.m.d.
Adica niste amanunte de care nu prea se impiedica nimeni care a trecut prin vremurile acelea. Daca nu ai fi fost niciodata la mare atunci, inteleg acum mesajul tau.
Nu e bai, nu e nevoie de scuze, doar sa ne intelegem [mai] bine; scuzele mele pentru acest off- topic, cu aceste rinduri inchei definitiv si anume:
-am fost, ca multi dintre dvs, la mare in fiecare an in timpurile de glorie de dinainte de 89, si era vacanta suprema.
- ce voiam sa spun e doar efectul de a privi lumea de atunci cu ochii de acuma; nu pot sa nu remarc ca toata lumea era svelta, si culorile erau cum erau. Nu pot sa nu ma mir- cu ochii de acum- cum reuseam sa ne distram atat de bine cu atit de putine lucruri si intr-o lume atat de cenusie/stearsa si oprimanta.
- nostalgia pentru acele timpuri o resimt si eu, si inca cum! Dar nu vreau sa mitologizez [scuze pt termen!] un trecut, fi el si propriu, pentru calitatile sale legate de perioada comunista- lipsa marfurilor, televiziunilor, laptopurilor, etc a mincarii cu E-uri [apropos E-urile sint aditivi alimentari aprobati, cine avea "pile" in industria alimentara de odinioara poate isi aduce aminte de povestile de groaza despre ce se "baga" in mincare] etc; principalul atribut al fericirii noastre de atunci era tineretea si nimic altceva!
- si, sa fim sincer prieteni, daca generatia noastra ar fi avut la indemina computere, TV cablu celulare etc, nu am fi facut noi oare exact ce fac tinerii de azi?
- in sfarsit intr-o perioda de abundenta alimentara ca in zilele noastre nimeni nu te impiedica sa te informezi si sa maninci sanatos.
Acestea fiind zise, domnilor, am onoarea!

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by iordmi »

Horex dixit: "Cu privire la recaparea tuturor aparatelor, a devenit un sport national in Romania, ce iese, este exact ce ai spus si tu, sa dea domnul sa mearga chiar daca mai prost ca inainte de operatie. Cum am mai discutat si in particular, niciodata nu am recapat un aparat complect 100%, deoarece piesele care sunt bune, sunt mult mai bune ca si cele facute la duzina in ziua de azi. Se schimba condensatoarele numai la care se poate justifica o pierdere de capacitate, atat si nimic mai mult. Din pacate exiusta unii profesionisti, sa-i numesc asa, care spun ca ce bine este sa schimbi tot si ce bine suna. Acestia sunt si cei care vand acele seturi de piese, deci lantul slabiciunilor."
Intodeauna o placere sa primesti sfaturi de la profesionisti; mai vazusem postarile antérioare ale lui momolo si ale altor corifei ai forumului despre riscurile retranzistorizarii...
Din pacate nu am avut de ales pentru unul din magnetofoane, un Akai GX 620 care avea fashait la redare, proportional cu volumul din output-level, problema binecunoscuta; inarmat cu sfaturile de pe acest forum, ii comunic depanatorului meu- o figura aparte acest tip- ca schimbarea tranzistorilor ar putea duce la modificarea timbrelor aparatului si la scaderea calitatii muzicale; omul mi-a obiectat cerindu-mi sa-i aduc varianta originala Toshiba si el mi-i pune pe aia; neputind da curs acestei prea amabile invitatii, l-am lasat sa schimbe o mare parte si anume toti tranzistorii la care vazuse negreala specifica; omu m'a intrebat mai intai daca vreau sa schimbe numai vinovatul sau toti care prezentau semne de imbatrinire, si cum aparatul era deja cu matele pe-afara si piesele nu intineresc am cedat si am zis da.
Dupe- aia... hmmm... nu mai suna chiar la fel; nu mai are fashait este ff silentios - CD-like zau parol d'onoare!- basul pare mai profund- ca frecventze- si mai rapid, dar o parte din dulceata muzicii s-a pierdut; de exemplu ascultam in surdina "It started with kiss" de Hot Chocolate, si eram pe deplin satisfacut[mai ceva ca Seherezada mai ca-mi vine sa zic da na ca ma abtin!], basi, inalte, vocea calda matasoasa, "dinamica", mi se ridica pielea si cu amplifu la prima gradatie; dupa inlocuire simt nevoia la aceeasi piesa sa dau mai tare, mai tare la volum, hmm nu mai imi vine sa o ascult tot timpul. Nu m-am dat insa cu capul de toti peretii cum mi-a venit la inceput, caci pastreaza inca destul din sunetul Akai [atat de hulit de multi] pentru a-mi face o mare placere.
Si, stimati colegi, vaz de ceva ani buni ca pe tapeheads.net, retranzistorizarea si recaparea sunt de la sine intelese parca, toti userii asta fac cum isi achizitioneaza un mag, mai ales Akai nici nu se discuta, toti tranzistorii pleaca la gunoi!
Traind un pic treaba pe pielea mea, tind sa fiu de acord cu maestii horex si momolo, doar ca viata citeodata te cam forteaza la compromisuri.
Traiasca magnetofoanele noastre si stapanii lor!

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by horex1952 »

Stimatii mei colegi, toti am gresit si am facut lucruri pe care mai tarziu le-am regretat. Adevarata experienta este aceea care o simtim pe pielea si buzunarul nostru. In continuare o saptamana usoara va doresc

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: ISTORIE - trancote comuniste

Post by Dadix »

Un site rusesc cu aparatura din fosta URSS si chiar shop:
https://retrotexnika.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;

Foarte interesant.

Post Reply