Reglaj anti-skating

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Reglaj anti-skating

Post by Silviu »

Va salut,
Sunt posesorul unui pick-up un Mikro Seiki MR 322 si doresc sa invat sa fac singur reglajele. Forta de apasare si aliniamentul dozei am inteles cum se fac. Pentru aceste reglaje am comandat un cantar ce masoara apasarea acului, un protractor si o penseta speciala pentru firele dozei. Nu gasesc sa achizitionez un disc blank pentru reglarea fortei laterale ( anti-kating ). La noi in tara se pare ca nu se gasesc. Voi cum realizati respectivul reglaj? Daca treceti aceeai valoare ca cea aratata de cantar la reglajul anti-skating, exista sansa de a nu obtine un reglaj corect.
Poate ma ajutati cu o recomandare in alegerea dozei. Precizez ca ascult preponderent muzica clasica si preclasica. Am o doza shure M75G pe care nu o pot monta pana nu achizitionez o pereche de suruburi mai lungi, insa vreau o doza superioara calitativ.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reglaj anti-skating

Post by momolo »

Silviu wrote:Va salut,
Sunt posesorul unui pick-up un Mikro Seiki MR 322 si doresc sa invat sa fac singur reglajele. Forta de apasare si aliniamentul dozei am inteles cum se fac. Pentru aceste reglaje am comandat un cantar ce masoara apasarea acului, un protractor si o penseta speciala pentru firele dozei. Nu gasesc sa achizitionez un disc blank pentru reglarea fortei laterale ( anti-kating ). La noi in tara se pare ca nu se gasesc. Voi cum realizati respectivul reglaj? Daca treceti aceeai valoare ca cea aratata de cantar la reglajul anti-skating, exista sansa de a nu obtine un reglaj corect.
Poate ma ajutati cu o recomandare in alegerea dozei. Precizez ca ascult preponderent muzica clasica si preclasica. Am o doza shure M75G pe care nu o pot monta pana nu achizitionez o pereche de suruburi mai lungi, insa vreau o doza superioara calitativ.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Sa-l asculti sanatos! Pare foarte dragut!
Nu l-am vazut vreodata in realitate dar uitandu-ma la poze observ ca pentru anti-skating exista o rotita (in foto pe net am vazut ca ori este neagra, plata cu inscrisuri, ori argintie cu tumburus si inscrisuri). Proiectantul a scris deja pe acea rotita valoarea apasarii, asa ca de exemplu, daca pui apasarea la 2 grame, intorci rotita anti-skating la cifra 2.
Unele pickupuri mai sofisticate (am vazut la unele DUAL) au inscrise pe rotita valori diferite pentru doza cu ac conic si valori pentru doza cu ac eliptic.
Insa toate acestea sunt inscrisuri pentru dozele originale cu care erau vandute aparatele la vremea lor.
Astfel, valoarea inscrisa pe rotita e pentru doza cu care s-a vandut original acest aparat prin 1973.
Teoretic pentru alte doze (foarte diferite), valorile nu mai corespund exact pe exact. Insa eu cred ca deviatile sunt mici, nu e o stiinta foarte exacta, asa ca poti folosi cu incredere valoarea inscrisa pe rotita anti-skating daca nu ai cum sa masori/testezi.

Cel mai bun test se face cu un disc (LP) de test. Majoritatea sau toate au si un test de antiskating cu care verifici cat de bine tine reglajul (pe nivele, de obicei de la 1 la 5 - caz in care reglajul poate tine pana la capat sau iti decoleaza doza pana sa ajunga la ultimul test). Dar si discurile astea speciale sunt de multe feluri, unele mai proaste, altele mai bune, unele atat de "rele" ca nu ai reglaje sa treci toate testele cu nici un pickup, etc. Toate aceste reglaje sunt niste compromisuri, depind mult si de modul cum e inregistrata placa, si de viteza, si de alti factori.

Dar pana faci rost de un LP bun de test (care nu mi se pare ceva de nelipsit, adica poti trai linistit si fara!), foloseste cifrele inscrise pe rotita si verifica la ureche, la discurile foarte bune si corecte pe care le sti (ca sunt corecte si egale pe canale), sa se auda egal pe canale, adica sa nu fie vreunul in mod evident si constant mai tare.

Pana la urma ultimele "retusuri" de reglaj se fac tot.... la ureche.

Niste poze bune cu pickupul tau:
https://www.audiovintage.fr/leforum/vie ... hp?t=26643" onclick="window.open(this.href);return false;
http://audio-database.com/MICRO/player/mr-322-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - apropos, avand in vedere vechimea, ar trebui sa-i ungi lagarul (platanului - din cate banui, motorul nu se unge sau in cazul asta mai trebuie cautata documentatie). Intai trebuie curatat bine si dupa aia uns, adica sa nu pui ulei sau vaselina peste cea veche. Intai cauta documentatie sa afli daca trebuie ulei sau vaselina. De obicei se folosea ulei.
Cert este ca daca-l folosesti neuns (la vechimea asta) il uzezi aiurea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Reglaj anti-skating

Post by Silviu »

Multumesc pentru raspuns.
Ma gandeam ca asa cum reglajul fortei de apasare se face cu cantarul si nu conform gradatiilor contragreutatii, la fel este si in cazul fortei laterale unde trebuie folosit un disc blank sau un disc universal care are un sector dedicat.
Nu ma grabesc sa utilizez pick-up-ul pentru ca doresc sa studiez inaine de a face orice. Urmeaza sa cumpar o doza si sa mai studiez despre curatare, respectiv despre uleiurile ce trebuie utilizate. Astept si sa primesc cantarul, protractorul si penseta comandate.
Am vazut si eu doza cu care era echipat initial:
http://audio-database.com/MICRO/etc/m-2100-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pare superioara urmatoarea, insa trebuie cautata preponderent pe piata japoneza:
http://audio-database.com/MICRO/etc/vf-3200-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce recomandari aveti privitor la doza? Am nevoie de sfaturi deoarece cunostintele mele in domeniu sunt extrem de slabe. Pick-up-ul este o sursa relativ noua pentru mine.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Reglaj anti-skating

Post by hondaru »

Pentru reglajul "milimetric" al antiskating-ului da este nevoie de un disc blank sau sa aibe sector blank adica lucios fara nici un sant pe el. Mai poti face un compromis sa confectionezi unul din plexiglass sau chiar sticla de grosimea unui disc normal si sa-l folosesti pe acesta. Se va zgaria cu timpul dar poti face reglajul dorit. Discurile dedicate ptr antiskating din cate stiu sunt doar vintage noi nu s-au produs. Poti trai linistit si fara reglajul ultraprecis, diferentele sunt, dar nu asa de catastrofale!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Reglaj anti-skating

Post by Alex_San »

https://www.amazon.ca/Sound-Color-Vinyl ... B00TEJF2N8" onclick="window.open(this.href);return false;

Discul 2 e imprimat doar pe o fata, a 2-a este lucioasa, perfect pentru reglare anti-skating.
Bonus, muzica excelenta!

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Reglaj anti-skating

Post by Micky »

Salut Silviu
Așa cum colegii mei ți-au dat sfaturile și eu cred că tot la ureche o sa ajungi să îl reglezi. Daca ai putea sa folosești niste căști te-ar ajuta destul de mult, eventual un disc mono ar fi excelent pentru acest reglaj. Sa încerci să reglezi diferit daca asculți discuri pe 33 sau 45. Cam asta am avut de spus, sper sa te ajute postarea mea. Mult succes și să îl stăpânește sănătos.

nikydr
Posts: 25
Joined: 29 Dec 2017, 15:34

Re: Reglaj anti-skating

Post by nikydr »

Salut Silviu, confirm că pe un disc de vinyl neînregistrat, dacă antiskatingul funcționează corect, acul nu deviază nici un mm stânga-dreapta. Tocmai am verificat acum acest lucru pe pickupul meu. Dacă dorești așa ceva îți recomand albumul Dianei Krall -Turn Up The Quiet, care are fața D complet blank. Te alegi și cu un album romantic al unei soliste și pianiste de jazz de excepție. Iar prețul e ok., doar 130 lei. Îl găsești aici: http://www.mediazoo.ro/muzica/vinyl-dia ... t--p179234" onclick="window.open(this.href);return false;

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Reglaj anti-skating

Post by porto »

In legatura cu anti-skating-ul eu in timp am folosit o groaza de discuri de test si cel mai bun mi s-a parut a fi discurile OMNIDISC de la TELARC ...si nu am ajuns la aceast disc ca as fi eu supermeserias in reglaje ci m-am luat dupa MICHAEL FREMER care spune ca metoda cu discul care nu are santuri nu e buna deoarece anti-skating-ul trebuie masurat in .......

""Do not use a blank space on a record, like the Cardas Sweep record, to balance the arm laterally so it doesn't move in or out when set down. That is a sure prescription for getting anti-skating adjusted wrong. It must be done under dynamic conditions—playing a modulated groove. ""

https://www.analogplanet.com/content/an ... UP35ctO.99" onclick="window.open(this.href);return false;


...dar foarte mare atentie la GREUTATEA CARTUSULUI sa NU depaseasca limita maxima sau minima a greutatii acceptate de brat ca atunci ne facem de treaba.
Si inca ceva....anti-skating-ul il reglam de fiecare data cand am schimbat forta de apasare a cartusului CAND am ajuns in zona optima ( +/- 0.1g ) a fortei de apasare a cartusului si nu mai devreme pentru ca este un reglaj de finete care face bine si cartusului si discului adica le protejeaza pe amandoua.
Opinia mea este ca FORTA DE APASARE este CAPITALA la reglajul unui cartus...adica fara gasirea fortei de apasare optime sunetul nu va fi niciodata echilibrat si veti orbecai mereu in cautarea sunetului bun ... ca mine la inceputuri ...ha ha ha !!!! ... basul detaliat nu boomy iar cinelii nu se aud niciodata ca sticla sparta ...si mai este ceva care este cel mai important adica si cartusul sa va permita sa ajungeti aici...ca daca e un cartus de trompeta mai bine lipsa.

Cele spuse de mine mai sus nu reprezinta adevarul ci numai punctul meu de vedere acumulat dupa ani de reglaje la table. Cred ca sunt si din cei care nu s-au chinuit atat de mult ca mine sa gaseasca sunetul bun dar eu nu ma numar printre aceia .

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Reglaj anti-skating

Post by catacore »

Silviu wrote:Va salut,
Sunt posesorul unui pick-up un Mikro Seiki MR 322 si doresc sa invat sa fac singur reglajele. Forta de apasare si aliniamentul dozei am inteles cum se fac. Pentru aceste reglaje am comandat un cantar ce masoara apasarea acului, un protractor si o penseta speciala pentru firele dozei. Nu gasesc sa achizitionez un disc blank pentru reglarea fortei laterale ( anti-kating ). La noi in tara se pare ca nu se gasesc. Voi cum realizati respectivul reglaj? Daca treceti aceeai valoare ca cea aratata de cantar la reglajul anti-skating, exista sansa de a nu obtine un reglaj corect.
Poate ma ajutati cu o recomandare in alegerea dozei. Precizez ca ascult preponderent muzica clasica si preclasica. Am o doza shure M75G pe care nu o pot monta pana nu achizitionez o pereche de suruburi mai lungi, insa vreau o doza superioara calitativ.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Parerea unuia care fabrica doze si, zice el, coincide cu a altuia, care fabrica brate de pickap.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... YNv-gVDYjM" onclick="window.open(this.href);return false;

Si restul de reglaje aici: https://www.sound-smith.com/soundsmith- ... -alignment" onclick="window.open(this.href);return false;

Acuma, ia-o doar ca pe o parere, dupa cum vezi nu coincide cu ideea lui Freemer....

Si uite-asa se clarifica lucrurile in domeniul asta. Spor!

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Reglaj anti-skating

Post by porto »

....eu am inteles ce spune omul dar ce insemna "slow" pentru el nu a aratat...adica , metoda pe care o explica , la acest punct cu cat de usor sa se indrepte spre centrul discului , nu o cuantifica. Deci omul nu adus treaba pana la capat si a uitat ceva foarte foarte esential.
Tu ai inteles Catacore cat de repede trebuie sa se indrepte bratul cu cartusul care se afla pe ultina portiune lucioasa neinregistrata a discului spre "spindle" ?

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Reglaj anti-skating

Post by catacore »

Sincer, nu mi-am pus problema fiindca nu prea cred ce zice el acolo.

Eu am discul HiFi News si ala are 4 trackuri dedicate pentru reglaj anti-skating. Este exact ce descrie el acolo la "asa nu", adica distorsiunea sau lipsa de distorsiune trebuie sa fie egala in ambele canale. Discul de care zic are 4 trackuri pentru asta, cu pink noise la +12db, +14db, +16db si +18db, deci nu e un singur track, tras la "maxim", cum zice el acolo.

Cat despre "slow", fiecare are alta perceptie, dar stam linistiti ca, in curand, va scoate el "discul minune" pentru reglat doze.

Post Reply