CD PLAYER VINTAGE

A fost odata ca niciodata
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Schindler »

CD-Player-DAC-Transport List
http://wzone.vegalab.ru/faq/cd_transport_list" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Schindler »

Inca un site foarte bun :
http://www.dutchaudioclassics.nl/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Schindler »

DAC Chips List
http://www.soundbsessive.com/informatio ... dac-chips/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Schindler »

... si aici bagati numele DAC-ului si va arata modelele :
http://daclist.dnsbits.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Schindler »

Un site interesant de la fratele nostru japonezul. Folositi Translate in Chrome.
http://audiof.zouri.jp/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by johndoe21ro »

Schindler wrote:... si aici bagati numele DAC-ului si va arata modelele :
http://daclist.dnsbits.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
Baza de date pare sa fie destul de veche...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by c_andrei »

Va salut! Am avut ocazia sa cumpar un cd player Kenwood DP990SG. Primul semn ca am de-aface cu o scula serioasa a aparut cand am vrut sa-l ridic de jos. Surpriza, are vreo 10 kg. A doua chestie care merita mentionata este faptul ca are un sistem foarte elaborat de amortizare a vibratiilor. Practic cd playerul sta pe un fel de suspensie cu arcuri. L-am adus acasa, l-am lasat sa cante cateva ore si apoi l-am ascultat mai serios. Primele impresii sunt bune, suna curat, placut, muzical si destul de detaliat. Nu este la fel de rafinat si precis ca un cd player (bun) modern, dar acest lucru este de asteptat. Diferenta totusi nu este ca de la cer la pamant. Mecanica este foarte bine facuta, citeste instantaneu orice cd, trece rapid de la o piesa la alta si este foarte silentios. Conversia digital-analogic este facuta de 2 dac-uri pcm56p-K, identice cu cele de pe un alt cd player vintage preferat, si anume yamaha cdx-2000. Totusi diferentele intre cele 2 playere sunt consistente, atat dpdv al constructiei cat si implicit a sunetului. Per ansamblu un aparat deosebit, lucrat cu simt de raspundere si cu un sunet bun.Postez si o poza cu interiorul, pentru a va face o idee:
http://3.bp.blogspot.com/-eIBZFQ0kRbk/V ... de%2B1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by _BGD_ »

Va salut,

De ceva zile ma bate gandul sa bag in raft un CD player (of course, tranco-vintage).
Din pacate, chiar ieri mi-a scapat printre degete un Denon DCD 710 AE.

Citind acest post, am remarcat modelul Technics SL-P999, despre care momolo a facut referire.Arata genial!
Inca ma documentez, si caut ceva cu care sa incep. Desigur, la sume rezonabile, sa nu am probleme cu sotia :lol:

Intrebare: am observat ca exista 2 tipuri de tray-uri: tava normala de plastic, cu santz pe mijloc, ca sa vina lentila pe jos (ca la unitatile din PC-uri), si modelul cu "platan", pe care discul se pozitioneaza cu suprafata (ce contine informatia) in sus.

Conteaza, cumva, in stabilitatea pe durata rotatiei? Sau e strict o alta varianta...?

Inca o intrebare, ca sa ma asigur ca am inteles, cand se face referire la "transport", este vorba despre tipul de integrat care face conversia DAC?

Multumesc.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by _BGD_ »

Salut,

Impins de nerabdare, dar si de buget redus, pentru o modica suma de 50 RON m-am ales astazi cu un Philips CD608.

Mai il ascult cateva zile, si, asa cat ma pricep, ma bag la un mic service (curatare, inlocuit surubele lipsa la capac, vopsit capac, curatare lentila daca este cazul)

Happy happy joy joy :roll: :P

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

_BGD_ wrote:Impins de nerabdare, dar si de buget redus, pentru o modica suma de 50 RON m-am ales astazi cu un Philips CD608.

Mai il ascult cateva zile, si, asa cat ma pricep, ma bag la un mic service (curatare, inlocuit surubele lipsa la capac, vopsit capac, curatare lentila daca este cazul)
nu e Philips-ul care trebuie,
Digital converter: SAA7321GP, bitstream
CD Mechanism: CDM-4/19
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... d608.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Altele sunt interesante. De exemplu unul gasit de mine in talciok, tot cu 50 lei care are CDM2 cu TDA 1541 (cu coroane) si merge ca nou, defapt pare nou.
Nu ai ce service sa faci la astea. Lentila pe care o vezi, da, e bine de curatat dar NU cu izopropilic ci cu solutii pe baza de apa precum alea pentru ochelari. Insa sub lentila aia e ditamai sistemul optic la care nu ai acces. Daca acolo e flocul gros... asta e, ghinion. Ca nici un mester nu are ce-i face. Exista doar o solutie cumva/oarecum, sa sufli aer cu presiune in sistemul optic insa e foarte riscant sa-l termini de tot sau sa agravezi situatia jegului.
Cat priveste reglajele..... mai bine nu se baga nimeni, e treaba ffff grea si necesita scularaie de laborator plus informatii detaliate (nu toate service manual contin ce trebuie, ba majoritatea nu contin decat chesti bazice).
CDplayerul e consumabila si ciocu' cu norocu'. Ori merge, ori nu merge.
Apropos, defapt am gasit doua cu CDM2+TDA1541 dar unul din ele ma da pe spate, mie nu-mi vine sa cred! Nu ca as fi gasit prima oara combinatia asta, nici vorba, am avut cu 1541 si CDM2 multe, no problem. Dar nu-s toate la fel. Si nici nu se potrivesc toate cu toate (ma refer la cdplayer + amplificator).
Cand mai cumperi vezi intai pe net ce mecanica si ce DAC are trancota.
Dar ce-i drept, la 50 lei nu mai stai sa alegi, e ca lozul in plic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bibanu »

_BGD_ wrote:Salut,

Impins de nerabdare, dar si de buget redus, pentru o modica suma de 50 RON m-am ales astazi cu un Philips CD608.

Mai il ascult cateva zile, si, asa cat ma pricep, ma bag la un mic service (curatare, inlocuit surubele lipsa la capac, vopsit capac, curatare lentila daca este cazul)

Happy happy joy joy :roll: :P
Caută Philips CD104/304/350/650 sau seria LHH ( dacă te ține buzunarul ) , de la Grundig CD7550 , CD8100 , CD3 ,si Sony au destule cd-playere bune , ma refer la cele construite pină in anii 90 .
Marantz nu sunt de lasat , din punctul meu de vedere sunt peste Philips , chiar dacă au folosit aceleași scheme Philips , componentele din Marantz sunt de calitate mult mai bună .
Evită aparatele care au CDM4 sau CDM12 .

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by _BGD_ »

Salut Bibanu,

Mersi de sfaturi, am sa arunc un ochi.

Ca si regula de baza, inteleg ca de baza sunt DAC-ul (tipul integratului) si mecanismul.
Daca gresesc sau omit ceva, va rog sa ma corectati.

Ce DAC-uri si mecanisme sunt de cautat, respectiv de evitat?

Observ ca a mea trancota are:
Digital converter: SAA7321GP, bitstream
CD Mechanism: CDM-4/19

Deci la mecanism stau prost? Sau e vorba de fiabilitate? :shock:

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bibanu »

_BGD_ wrote:Salut Bibanu,

Mersi de sfaturi, am sa arunc un ochi.

Ca si regula de baza, inteleg ca de baza sunt DAC-ul (tipul integratului) si mecanismul.
Daca gresesc sau omit ceva, va rog sa ma corectati.

Ce DAC-uri si mecanisme sunt de cautat, respectiv de evitat?

Observ ca a mea trancota are:
Digital converter: SAA7321GP, bitstream
CD Mechanism: CDM-4/19

Deci la mecanism stau prost? Sau e vorba de fiabilitate? :shock:
La un cdp contează tot ce este in el .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

bibanu wrote:La un cdp contează tot ce este in el .
sunt de aceeasi parere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by _BGD_ »

Salutare,

Intrebare pentru cei care au avut experiente trecute.

Pareri/sfaturi legate de modelele Sony CDP-XE530.....900?

As face un upgrade la actualul Philips CD608, iar range-ul de modele propus este considerat din cauza ca:

-se gasesc relativ usor la SH
-se incadreaza intr-un buget decent (zona de 300 RON), pe care sunt dispus sa il aloc unui CDP superior, mai ales ca am inceput sa achizitionez si CD-uri (ultima achizitie, 2 Best Of-uri de la Faithless si Boney M. :D )
-fac parte din linia ce contine si amp'u Sony TA-FE900R

Usor usor vreau sa construiesc linia, si mai ochiesc un Tuner Sony ST-SE520, poate 700, functie de noroc, bani... :roll:

Sunt constient ca poate, in acest buget, de la alti producatori, este posibil sa existe variante mai performante (dpdv DAC si mecanism), dar dorinta mea tine si de matching-ul vizual al echipamentelor :mrgreen:

Orice comentariu este bine venit. Multumesc.

Post Reply