Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by SOLO »

Audiolab 8000A

https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 000a.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

2015 - "I've been using my 8000A for more than 25 years & cannot fault it."

Vreau sa precizez faptul ca am tinut sa iti dau doua idei nu pentru ca un necunoscut vorbeste frumos pe internet, ci pentru faptul ca le-am avut sub nas in perioada asta, in diferite conjuncturi. Experienta asta m-a facut sa caut cate ceva despre vechituri pe care nici nu le-as fi ridicat de la gunoi.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by Dadix »

Toshiba System 10 (casetofon + tuner + amplificator) costa in 1980 (din 1978 in Japonia sub brandul Aurex) vreo 2400 de marci si are un sunet de calitate chiar daca e fratele mai mic dintre System 12 si System 15.
Desi sistemul nu suna rau , in 750 de lei poti sa iei ceva mai interesant decat acel Toshiba si ca sunet si ca design.

Cristh1
Posts: 9
Joined: 31 Jan 2018, 11:54
Location: Brasov

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by Cristh1 »

Va salut,
De ieri sunt posesorul a doua aparate Harman Kardon, respectiv amplificator PM650 si tuner T610.. :D :D Ieri am fost la vanzator acasa, mi-a probat fiecare aparat, avea si boxe, Philps..nu stiu ce model,... mi-a placut mult sunetul scos, foarte clar si detaliat, echilibrat..., aparatele erau in stare buna asa ca le-am cumparat. M-am inteles cu vanzatorul si cu un pret modic o sa iau si boxele si sursa, adica un cd palyer de varsta celor 2 aparate HK. Nu e cine stie ce investitie dar eu sunt multumit, momentan, trebuia sa incep cu ceva..Urmeaza sa experimentez, sa schimb boxele etc...
O sa revin cu amanunte la un moment dat..

Va multumesc pentru sfaturile date.
Numai bine domnilor.
8) 8) 8)

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by bibanu »

Cristh1 wrote:Va salut,
Dadix am cautat si am gasit la vanzare ceva de la Toshiba:Mitsubishi D-AU200 D-AF200 nad arcam toshiba nakamichi (899 lei); Toshiba Aurex system 10 (750 lei)..., acestea arata bine, dar tehnic sau daca au sunetul bun, nu stiu.. poate ma ajuti, te rog.
Si ce am gasit la mine in oras interesant,cred, ar fi Kenwood KA-7090(650 lei) si Harman Kardon PM650 (450lei), dar la fel ma bazez pe voi daca cunoasteti aparatele.
Astept sa-mi spune-ti ceva informatii/pareri legate de sculele enumerate mai sus si daca nu e nimic de ele, ma opresc din solicitat informatii legate de x aparat si o sa incerc, pe plan local, sa merg sa si ascult personal diverse scule scoase la vanzare.
Sau ......Harman Karton PM655/665 , dacă te dai cu vinil , au preul phono foarte bun si bine conceput , MM/MC , le am pe ambele si încă isi fac treaba.
Ca fapt divers , am avut un PM655 facut muci , gunoi electronic , am donat preul phono unui prieten ( i-am facut eu o sursă de alimentare ) , prietenul de cel putin cinci ani nu se mai desparte de preul ala .
http://www.good-old-hifi.de/harman-kardon_pm-665/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hifi-forum.de/bild/hkpm-655- ... 19178.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by momolo »

Cristh1 wrote:De ieri sunt posesorul a doua aparate Harman Kardon, respectiv amplificator PM650 si tuner T610.. Ieri am fost la vanzator acasa, mi-a probat fiecare aparat, avea si boxe, Philps..nu stiu ce model,... mi-a placut mult sunetul scos, foarte clar si detaliat, echilibrat..., aparatele erau in stare buna asa ca le-am cumparat.
pentru inceput daca a fost si ieftin, nu e o alegere rea din anumite puncte de vedere. Cunosc fff bine PM650, primul l-am cumparat din talciok in anii 90 si l-am carat acasa tinandu-l sub brat, eu pe bicicleta, evident pe ghidon aveam o singura mana, adica de circ, mai ales ca e si foarte greu. Tin minte, cand am ajuns nu-mi mai simteam mana cu care tineam bolovanul asta cu grija sa nu-l pocesc pe drum.
In opinia mea nu e un amplificator muzical dar are meritul unei puteri "nesimtite" si capabilitatea sa conduca orice "galeata" de boxa. Ca stil de sound, cam marlanesc (in opinia mea) si de aceea se potriveste cel mai bine cu boxe rezolute, fine, chiar tipatoare (asta e o mare calitate la amplificator, adica sa se pupe cu boxe tipatoare! E o calitate ceva mai rara).
In total am avut de-a lungul timpului 3 exemplare din care doua au prezentat un "defect" foarte straniu. In timp am aflat de un caz similar (un prieten mi-a povestit acelasi lucru cu evident, alt exemplar) - din cand in cand, foarte rar si aparent fara cauza, trage cate o pocnitura ENORMA in boxe! Iti sare inima pe gura! E ca un "plesnet", un pocnet foarte mare si scurt. Ca o impuscatura de pistol.
La toate am observat ca "borcanelele" (condensatorii de filtraj) prezentau capacul de deasupra mult umflat sau usor umflat. Deasemenea, am observat in ele "conzi" ELNA din aia rosii care erau serie de top dar in timp sunt recunoscuti ca curgatori si facatori de belele. Insa nici unul nu s-a defectat vreodata.

Preul de fono din PM650 este "opera de arta", eu am mai scris de preul asta care la vremea lui m-a uimit! Este se pare in clasa A si merge extrem de incins. Are si niste reglaje rar de gasit pe integratele medii. Defapt dupa ce l-am vandut demult pe primul exemplar (cel carat ca la circ cu bicicleta) l-am cumparat pe al doilea doar pentru preul de phono. Care ramane unul din cele mai bune preuri gasibile in trancotele medii din decada 80. Acest phono suna atat de remarcabil ca se simte practic pe orice si cam in orice conditii! Acum foarte multi ani am tras niste LP-uri in digital (deoarece ma rugase un prieten din Germania, avea niste "placi de suflet" si voia sa le asculte in masina, pe CD audio). Am facut inregistrarile cu o placa de sunet veche din acest preu phono direct in wav format CD audio, simplu. CD-urile au iesit minunat, asta au remarcat toti!

Tunerul nu este ceva de remarcat, e mediocru, banal, insa exista multe altele mai proaste.
bibanu wrote:Sau ......Harman Karton PM655/665
desi ala mare (665) are 2 trafuri, totusi aceste modele nu se ridica (din punct de vedere al sunetului) la nivelul vechiului PM650. Au inginerie aparent mai buna (desi se observa tendinta de proiectare catre economie si spre ieftineala - deja trecuse o criza majora si sectorul audio stereo se ducea la vale din cauza de VHS) dar au totusi un sunet mai prost (mai "de tabla", evident, opinia mea. Culmea, nici nu mai au aceeasi capabilitate de a conduce orice "galeata gaurita" de boxa).
In opinia mea PM650 ramane cam ultimul, dupa aia s-au tampit cu sunetul si au mers din ce in ce mai jos. Evident, este doar opinia mea si e "la ureche", adica mi se rupe de aspectele ingineresti, eu totusi ascult cum suna (adica mi se rupe ca schema pare mai buna sau aspectul matzelor, sau teoretic si inginereste ar trebui sa fie mai bun. NU! Conteaza doar cum suna!).

Alta chestie remarcabila la PM650, tranzistorii finali! Din aia nu buni, cei mai buni! Din cea mai buna (si ultima) perioada! (655 si 665 nu mai au aceeasi finali!) APROPOS - PM650 trebuie sa aiba finali negrii cu verzi, si nu toti negrii! (am vazut pe net unele ciobanite, adica toti negrii. Exemplu: https://i.ytimg.com/vi/885Duy_WNwE/maxresdefault.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; Toate ale mele aveau negru cu verde). Plus evident lucratura exceptionala! Dar sunt foarte batrane si evident, le trebuie putina ingrijire.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by bibanu »

momolo, parerile sunt împărțite , eu prefer PM655 dar mai ales PM665 , 655/665 au ca bază tot schema de la 650 numai ca au mai multe facilitati . Am reparat n 645/650/655/665 in anii 90 , le stiu toate minusurile si plusurile .
Legat de tranzistorii finali , japonezii mult timp au folosit finali de putere cu culori diferite .
Cea mai mare problemă a seriei 600 , nu au releu care deconectează incintele atunci cind crapă finalii , dacă nu se ard sigurantele ....se ard bobinele difuzoarelor de bas ....eventual medii .
Multe componente din ele lucreaza la temperaturi mari , inclusiv rezistente , multe se defectează pentru ca apar nenumarate lipituri reci , trebuie luat la puricat si refacute lipiturile in multe locuri , au probleme si comutatoarele care se apasă .
Cablajul imprimat este ieftin , stratul de cupru este foarte subtire , padurile de lipit sunt mici , ca să facă economie de aliaj pentru lipit .

Cristh1
Posts: 9
Joined: 31 Jan 2018, 11:54
Location: Brasov

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by Cristh1 »

Multumesc dl. momolo de postare, sunt informatii bune..., m-a amuzat chestia cu "galeata" de boxe.., Philipsurile asa si arata, lovite la colturi, estetic arata ca trecute prin razboi, dar sunetul e bun, in perceptia mea si oricum sunt bonus ca le-am luat cumparat pe restul. O sa verific si aspectul legat de culoarea tranzistorilor finali, sper sa fie negru cu verde..

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by SOLO »

Este un inceput bun, ti-ai adus un sunet acasa pe care o sa il imbunatatesti usor in timp. Ai inceput cu un buget limitatat, urmeza sa te bucuri linistit de muzica o perioada, vei capata si exeprienta care te va ajuta sa ridici nivelul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie amplificator Marantz sau ...?

Post by Schindler »

Ca posesor a doua PM660 am sa-mi dau si eu cu parerea. La nici unul din ele nu am intilnit acel "defect" respectiv pocnitura in boxe in timpul functionarii. In privinta "borcanelelor" (condensatorii de filtraj) : aceste amplificatoare se incing destul de mult in timpul functionarii, sunt "hot" , de aceea este important sa nu se puna aparate deasupra lor; din cate stiu condensatorii au carcasa de aluminiu imbracata in plastic negru. Doar plasticul se umfla datorita temperaturilor ridicate din interior, fara a afecta functionarea condensatorilor sau sunetul. La unul din exemplare , fostul proprietar a tinut pick-up-ul pe amplificator ( urme de "picioruse" pe capac ) - acesta are plasticul de la condensatorii umflat. La celalalt, fara urme pe capac, condensatorii sunt in stare perfecta.
Sunetul acestor amplificatoare este placut, detaliat ( fara a fi agresiv pe inalte), bas frumos, cu un soundstage foarte bun. PM660 (si 650) au un sunet mai analog , mai "cald" si mult mai muzical comparativ cu 665 . Evident, cu boxe, sursa si cabluri potrivite.
Finalii ar trebui sa arate asa :
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... BGWXlLcHdR" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply