Casti Sennheiser HD 559

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Casti Sennheiser HD 559

Post by Dadix »

De ceva timp ma gandeam sa-mi cumpar niste casti ma bune decat cele Philips Shp 2000.
Dupa ce am citit si vazut review-uri pe forumuri si siteuri de tot felul am zis sa ma opresc la ceva de la Sennheiser cu pret de 10 ori mai mare decat castile mele.
Asa m-am hotarat la Sennheiser HD 559 succesorul mult laudatului HD 558 , ambele facute sa intre in competitie cu Audio Technica m50x si respectiv m40x (dupa parerea unora).

Le-am cumparat si eram hotarat sa le fac un review sau o comparatie cu vechile mele casti in care sa enumar cantecele ascultate si cum se aude fiecare casca cu melodia respectiva , dar dupa 3 ore de ascultat si comparat am ajuns la concluzia ca nu merita timpul pierdut asa ca o sa rezum cele constatate.

Sennheiser HD 559 se aude mai clar , mai tare si separarea stanga - dreapta a canalelor este mai buna. Si cam atat.

Aceste lucruri bune vin insa cu un compromis prea mare:
- Cu toate ca in datele tehnice gama de frecventa este mai mare decat la Philips Shp 2000 in practica lucrurile stau exact invers.
- Claritatea (artificiala) a sunetului in Sennheiser HD 559 vine la pachet cu taierea sau ascunderea unor frecvente care ar fi dat naturalete melodiilor.

Am ascultat cateva melodii live , pe scena ,si toata atmosfera creata de sala a fost anulata de Sennheiser. Am schimbat cu Philips si sunetul aerisit al salii, vocea ei, aplauzele, ecoul, fluieraturile, au reaparut.

Redarea sunetului la Sennheiser HD 559 nu este naturala pare cumva artificiala, frecventele joase sunt redate atat de bizar incat nu am putut asculta pana la capat Ofra Haza - You.
Am zis sa schimb ritmul si am pus Metallica - Nothing Else Matters dar a sunat rau, toate subtilitatile culmea auzite cu Philips SHP 2000 acum lipseau.
Am schimbat genurile muzicale si concluzia a fost aceeasi.

In concluzie prefer microdetaliile, sunetul aerisit, echilibrat , cald, natural pe care il aud cu Philips Shp 2000.
E ca si cum ai compara digitalul (Sennheiser) cu analogul (Philips).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

Eu nu suport castile. Am zeci de perechi, chiar si amplif dedicat haudiofil pe tuburi si toate zac total nefolosite, nici macar nu am facut un sfert de rodaj la nimic, ampliful nu cred ca a mers mai mult de 5 ore in total. Dar mi-a placut sa le am... Unica data cand castile imi par utile ar fi in fapt de seara (noapte) cand nu vreau sa deranjez pe nimeni, dar numai la inregistrari.... pentru ca la auditii.... in casti?! Mai bine lipsa!
Dar mi-a placut sa testez, sa scurm, etc. Si de fiecare data, dar pe bune, de fiecare data Sennheiser nu mi-au placut deloc! La alea scumpe chiar m-am chinuit sa-mi placa! Degeaba! M-au plictisit pur si simplu! O data am cumparat de la cineva o pereche AKG mai de soi. Omul avea si Senn, model de varf si mi-a spus cinstit ca i se par net superioare Senn si de aia vinde AKG-urile. Le-am comparat si eu i-am spus la fel de cinstit ca sunt categoric inferioare fata de AKG. :D De unde deduc ca e si pe gusturi, totusi.

Unii dau vina pe amplificare. Ca cica alea scumpe sunt rele. Evident, este adevarat, dar e ca la boxe. Daca boxele sunt naspa, degeaba dai vina pe amplificare si cablaraie... pentru ca sunt naspa!
Niste casti ca si niste boxe bune (eu unul) le ghicesc in orice conditii potentialul. Ori la Senn nu am "ghicit" niciodata, nimic.
Dadix wrote:Claritatea (artificiala) a sunetului in Sennheiser HD 559 vine la pachet cu taierea sau ascunderea unor frecvente care ar fi dat naturalete melodiilor
mi se pare remarcabila exprimarea ta in a descrie si alt fenomen, de exemplu ceea ce fac niste "picioruse" audiofile.... sau un rack.... sau alte dispozitive pentru "tuiching" haudiofil". Chiar si unele scule audiofile pacalesc in sensul asta. Se pare ca sunetul mai simplu (mai simplificat) pacaleste urechile simple (fara educatiune). Pe vremuri, de exemplu, compresia sunetului (prin compresor) ii facea pe multi sa exclame, " Vai ce dinamica!" In conditiile in care exact compresia micsora drastic dinamica si s-ar fi vazut chiar si pe VUmetre unde toata muzica se aduna intre -3dB...si +3dB. E o chestiune de educatiune a urechilor. Omul evolueaza de la bubuiala spre finete.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by Dadix »

Daca ar fi sa le gasesc vreo utilitate la aceste casti as spune ... jocuri unde pozitionarea inamicului dupa sunet este folositoare si la vizionare de filme .
Nu le recomand pentru muzica.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

Era sa nu gasesc! Am avut pe vremuri niste casti PHILIPS pe care platisem pret (foarte) redus cand s-a dizolvat un magazin de electronice pe la Unirea, daca imi amintesc bine au costat cam 300...400 lei desi pretul lor era cam dublu. Se pare ca le-am gasit pe net dupa foto, uitasem indicativul, PHILIPS SBC-HP840 (erau captusite cu CATIFEA albastra. O minune! Si foarte mari!)
http://www.hifi-review.com/151933-phili ... hp840.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Se auzeau bine cu aproape orice! Adica nu aveau nevoie de super amplificare dedicata. Tin minte ca pe ditamai cutia (frumoasa, gasisem acolo doar 2 cutii tavalite, ce mai ramasese la super reducere si lichidare) scria ca au magnet de neodium.
Sunetul era foarte bland, calm, casti de auditie lunga, dar destul de fin si detaliat. Foarte placute, inafara ca erau uriase! O data am mers cu autobuzul vreo 4 ore si mi-am luat aceste enorme casti si un discman cu cdaudio si am ascultat tot drumul, foarte fain, m-au salvat deoarece eu am rau de autobuz (numai de autobuz, nu masina mica, nu avion, nu vapor si nici tren).
Le-am dat unui prieten (ne-audiofil) deoarece se plangea ca nu-i place nici o casca. I-au placut mult, cred ca le mai are.
Aveau un singur destul de neplacut defect - cand stateai cu ele pe cap, tot scheletul de rezistenta, barele alea, balamalele, gaoacele, faceau un fel de fosnit, un parait cand te fataiai, adica cand erau supuse la indoire, miscare. Zgomotul se amplifica cumva mecanic si era neplacut. De exemplu cand steateam cu castile pe cap si ma rezemam cu capul de spatarul fotoliului sau stateam pe perna in pat, paraiau, fosneau de la plasticul scheletului de sustinere. In rest catifeaua aia albastra e fara egal, nu am mai intalnit casti ca alea niciodata! Pufoase, uitai ca le ai pe cap... daca nu ar fi "foshganit" cand se supuneam la indoire pe cap.
Oricum, cand le aveam a fost un amic pe la mine cu un amplif dedicat din ala scump si niste Senn 650 (topul din vremea aia, eu tin minte de " 650". In general nu tin minte indicative). Philips-urile mele sunau mai muzical, mai relaxat, mai placut, Senn stresau dupa o vreme. A zis si el ca avand in vedere diferenta de pret Philips sunt fara egal. Si sunau de la ok in sus pe orice chiftea de aparat, nu aveau nevoie de amplificare dedicata. Intr-un cuvant, minunate! Dar le-am dat deoarece oricum eu nu folosesc si mai am jdemii. Intre timp, cred, poate am mai scris aici pe forum, am gasit prin vechituri (deseuri de la groapa) niste casti JAMO care sunt defapt Philips de prin 1978, evident, pernutele erau oale si ulcele, forma ovala cu potentiometrii liniari pe fiecare, unul de volum si altul cica de ton. Primele gasite erau deja "castrate" de un audiofil, fara dubiu, adica anulase potetiometrii si corectorul ala penal cu condensator, adica erau puse deja pe direct cu mufa buna si pernute. Apoi stiind ce caut am platit la un "samsar" cat nu face, adica vreo 100 lei pe niste jerpelituri, astea alta marca, parca Magnavox, nu mai stau sa caut, dar identice. Evident, fara pernute si in stare originala. Le-am luat cumva de rezerva deoarece sunt identice. Am cautat pe net si Philips a facut OEM pentru tot felul de firme din astea no-name din anii 70-80. Castile astea, deci Philips, sunt pur si simplu minunate! De cand le-am luat pe primele, cand le-am auzit prima oara am exclamat, "Asa trebuie sa sune niste casti!". Poate nu-s pe gusturile moderne, suna dark, poate unii ar spune ca "nu au inalte" ... dar suna muzica! Si deasemenea merg in orice gaura, nu fac mofturi. Foarte, foarte placute, de drum lung!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

momolo wrote:Se pare ca le-am gasit pe net dupa foto, uitasem indicativul, PHILIPS SBC-HP840
am gresit, nu erau astea! Erau Philips SBC-HP 890 (model 2004):
https://forum.hardware.fr/hfr/VideoSon/ ... 3466_1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hifi-forum.de/viewthread-265-2380.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

M-au spart! :roll: :lol:
Cel mai pur sunet, refugiat de haosul si distorsiunea lumii din exterior, este acum gata de evadare din inima monumentului ce-l gazduieste. Se inalta prin cablul de cupru placat cu argint, ales in special pentru abilitatile conductoare optime, iar cand muzica se prelinge din cupele castii, un sunet de o puritate nemaiauzita se naste. Cupele hipoalergenice din piele autentica, prelucrate manual cu o atentie deosebita, sub care pielea respira cu usurinta, asigura cel mai inalt confort posibil ascultatorului, pentru a se putea scufunda cu totul intr-o experienta audio care in sine constituie un spectacol sonor.
https://www.avstore.ro/casti-hi-fi/sennheiser-he-1/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/3F7t-mzUal0" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

Tot felul de firme "haudiofile" se zbat (inclusiv OPPO.... am vazut preturi la casti Oppo si mi-a cazut basca! Incet, incet chinezii merg neabatut inainte!) dar in opinia mea unele din cele mai bune casti audio ever, caci cele mai bune nu exista, ar fi SONY MDR-Z1R (driver de 70mm in conditiile in care majoritatea de la concurenta se lauda cu 40mm. Mai ales ca le-am si auzit!):
https://www.sony.com/electronics/headba ... es/mdr-z1r" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.avstore.ro/casti-hi-fi/sony ... _BwE#tab-3" onclick="window.open(this.href);return false;
Pretul intradevar este duruitor! (pentru ciolovecul care munceste si nu fura).
Asa ca ar fi o alternativa pentru omul sarac, Sony MDR-1A:
https://www.avstore.ro/casti-hi-fi/sony ... gKpFPD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;
PS - cred ca am mai scris in trecut, poate incep sa ma repet, semn de ramoleala - castile care m-au impresionat cel mai mult din tot ce am ascultat (si am ascultat inclusiv Stax) au fost.... niste SONY, negre, foarte mari, audiate undeva inainde de anul 2000, estimez sa fi fost prin 1998. Suta la suta erau inchise. Cum nu retin indicative, nu le-am putut identifica pe net niciodata. Tin minte doar ca erau foarte mari si comode, garantat casti inchise si cand le-am pus la urechi am fost socat! Parca nu aveam casti, parca audiam boxe in camera, niciodata nu am avut aceasta senzatie uluitoare cu niste casti! Sunetul era incredibil, mare, bas adanc nebubuit... parca erau niste super boxe audiofile in camera, defapt in scurt timp uitasem ca defapt aveam casti pe urechi si credeam ca ascult boxele din camera unde ascultam aceste casti! Nu-mi venea sa cred ce se aude! Calitatea era mult, mult peste orice auzisem in materie de casti!

MDR-Z1 suna senzational! Basul astora e unic in materie de casti! (dar intradevar, nu merg amplificate chiar cu orice! Si culmea.... pentru trancotari.... la castile astea firul face o diferenta incredibila! Adica se aude cu totul altfel functie de firul folosit! Adica se aud diferente crunte intre cabluri, atat sunt de rafinate!)

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by Dadix »

momolo wrote:
momolo wrote: Philips SBC-HP 890 (model 2004):
https://forum.hardware.fr/hfr/VideoSon/ ... 3466_1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.hifi-forum.de/viewthread-265-2380.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
Din specificatii :
5 - 30 000 Hz (arata bine din cifre) si 106 db
Aproape ca SHP 9500 care are 12 - 35 000 Hz si 101 db (cica suna ca Sennheiser HD 600)
Shp 9500 (acum 9500s) e foarte greu de gasit la noi cu toate ca afara costa vreo 80 de dolari si e foarte laudata.
Image

DanielF
Posts: 3
Joined: 24 Aug 2017, 18:18
Location: Balotesti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by DanielF »

Buna seara!Prin 2008, am luat o pereche de Sennheiser HD555, pe care le-am tinut ceva timp, pana acum 3 ani(!), cand am luat, second hand, o pereche de Philips HP890.Am fost uimit de sunetul pe care-l aveau aceste casti, luate la un pret foarte mic.Imi pareau absolut superioare fata de Senn., orice fel de muzica era placuta urechilor, singura neplacere fiind acele zgomote pe care le face cand se misca pe cap.Anul trecut am luat si o pereche de HP1000, tot ma gandeam la ele de cand erau prin Media Galaxy, pe la 600 lei, daca nu ma insel.Nu au basul pronuntat, ca la 890, dar parca stau mai bine pe partea de medii-inalte, confortabile, si nu sunt asa zgomotoase cand le misti.Foarte multumit de ambele perechi, pentru suma cheltuita.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by Dadix »

Aseara am vrut sa cumpar Philips SBC HP 1000 de pe un site de anunturi dar cica trebuia intai sa
achit in avans transportul de vreo 30 de lei . Si apoi trebuia sa sper ca persoana "serioasa" careia ii trimiteam banii imi punea coletul la curier.

De obicei aceste persoane care cer banii in avans nu prezinta (deloc sau nu toate) defectele aparatelor.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by pisiculverde »

@Dadix, persoana respectiva specifica necesitatea trimiterii acelui avans pentru transport in textul anuntului. Probabil ca s-a fript cu colete trimise si neridicate, si atunci pentru el asta e singura modalitate de a se proteja. Daca la trimiterea banilor intr-un cont bancar (deci nu aiurea, ci pe numele unei persoane identificabile) specifici la detaliile platii despre ce este vorba (avans transport pentru castile cutare) nu cred sa fie vreo problema sa nu ti le trimita. Omul vrea sa vanda, nu sa se trezeasca cu plangeri penale de inselaciune pentru 30 de lei. Daca ai indoieli in privinta functionarii solicita-i o proba video pe Whatsapp, la filmare sa iti apropie telefonul alternativ de fiecare din casti ca sa iti dai seama ca sunetul functioneaza corect pe ambele. Eventual salveaza si anuntul (imagini cu pagina anuntului, sa se vada textul, telefonul, linkul anuntului, linkul userului) doar asa, pentru "posteritate". Bafta!
"Music is feeling" - Salvador Sobral

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti Sennheiser HD 559

Post by momolo »

In Romania daca te tepuie unul asa, ii iei boii de la bicicleta. Militia nu rezolva nici cazurile grave in care hotul e filmat cum sparge casa, daramite asemenea fleacuri! Daca ii dai unuia banii si ala nu mai vrea sa-ti dea nimic, ii iei boii de la bicicleta. Pe OLX sunt tepe grele, mari, la lumina zilei si nu-i pasa nimanui.
Deci, este un risc ca orice cumparare second hand prin internet.
Suma e totusi mica, putin probabil sa fie probleme. Te uiti ce alte anunturi are omul ala. Daca are multe, sunt sanse sa fie OK. Daca are un singur anunt, pe asta, nu i-as pune in cont nici 2 lei.
Cat priveste defectele, riscul e mare chiar si filmate cu telefonul. Castile se probeaza numai dupa ce ti le pui pe cap si bagi in ele mai mult timp muzici variate. Exista casti care produc zgomote parazite functie de frecvente, trebuie sa prinzi o anume muzica sa-ti dai seama. Dar astea sunt defecte rare, probabilitatea e mica.
Cat priveste cerutul banilor inainte, este asa cum a zis pisiculverde, o asigurare ca vanzatorul nu da din buzunar in caz ca expedierea nu este preluata. Se pare ca e un fenomen des intalnit cazul cand coletul nu este ridicat si automat se intoarce la vanzator cu un pret dublu de expediere, deci paguba curata. La sume mici conteaza. Daca produsul este ieftin, de exemplu ceva de 250 lei si vanzatorul isi ia teapa cu clientul care nu ridica produsul, adica chiar si mai mult de 100 lei platiti aiurea pe transport, iti dai seama ca in fapt omul asta si-a scazut valoarea produsului aproape la jumatate, e ca si cand ar fi cerut de la inceput 150 lei. Daca pateste asta de doua ori la rand, se numeste ca l-a aruncat geam, plus efortul de a trimite, primi, poate si ceva drumuri la sediul curierului! E mai mare daraua si nici o lege nu-l obliga pe cumparator sa ridice coletul. Deci ca vanzator ii iei boii de la bicicleta unuia care nu vrea sa ridice coletul trimis de tine.
Se numeste civilizatie! La noi nu prea este. Cazurile astea nu sunt deloc rare. Am observat si ca cei care vand ajung rapid foarte stresati de telefoanele primite aiurea cu tot felul de propuneri de bazaconie sau intrebari idioate.
E multa tiganie in domeniu si din cauza asta piata face o selectie naturala, razbesc numai cei duri, cu tupeu, fara mila, rapaci. Omul cumsecade si civilizat e grabnic calcat in picioare si anulat! Atat ca vanzator dar si in calitate de cumparator! De aceea "samsarii" ajung dupa o vreme sa aiba un anume mod de adresare si un anume limbaj, mai de "carutas" (cu biciul in mana), pentru ca sunt foarte multe "neamuri proaste" care strica piata. Multi care umbla numai dupa excrocherii si pacaleli, multi sunt hahalere si nu se pot tine niciodata de cuvant, defapt nici nu stiu ce-i aia, etc. Interesant este ca nu poti cunoaste omul nici dupa voce sau adresare la telefon. Teparii si hahalerele pot sa aiba o adresare foarte ok la telefon.... iti dai seama abia dupa ce ai platit (transport de trimis sau pret pe obiect primit). De obicei excrocii sunt abili in comunicare si par "oameni foarte seriosi" la prima vedere. Fauna e foarte colorata si ca sa fiu politic incorect, foarte tiganizata! De aceea omul cand se apuca sa vanda pleaca la drum cumsecade si entuziast ca sa ajunga in scurt timp acru, agresiv, badaran si scarbit, totul ambalat in paranoia de a nu fi inselat. E deosebit de neplacut sa ambalezi (este si asta un efort!), sa trimiti (e si o pierdere de timp) ca dupa o vreme sa primesti coletul inapoi cu ditamai nota de plata. Mi-a povestit o data cineva din Constanta ca a trimis la Arad o bicicleta de 250 lei care nu a fost preluata si in final curierul ii cerea 500 lei sa-i aduca bicicleta inapoi. Omul a zis ca nu o mai vrea insa firma de curierat a zis ca-l da in judecata sa recupereze prejudiciul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply