Raspunsuri la intrebari din Biblie

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by momolo »

fluffy38 indivizii cu un nivel spiritual si intelectual scazut fura ca si cum beau apa. Singurul lucru care-i opreste sunt metodele coercitive si contondente.

Omul este prin definitie hotz, adica in mod natural. Este o apucatura naturala si animalica. Singurul lucru care il poate dezvatza sau opri fara metode coercitive si contondente (care sunt cam ineficiente si au scapari majore) este evolutia spirituala si intelectuala superioara in cadrul unei societati de un nivel suficient de ridicat, loc in care conteaza reputatia, imaginea, etc.

Insa sub un anume nivel se comporta exact ca stramosul lui de acum 50.000 de ani din pestera.

Orice om, indiferent de nivelul sau spiritual si intelectual poate ajunge sa fure in momentul cand ii este pusa existenta in pericol sau isi apara familia, adica de nevoie.

La noi in RO se fura mult pentru ca nivelul spiritual, intelectual si de civilizatie este foarte redus. De treaba asta "s-a ocupat" cu grija regimul comunist care a distrus vechile valori morale si care, sa nu uitam!, a fost un regim ateu, adica fara Dumnezeu.
Dupa impuscarea piticului si odioasei s-a dat drumul la colivie si au scapat toate lighioanele. Unele au ajuns la putere si astfel si-au facut o tzara dupa chipul si asemanarea lor. Caci omul sfinteste locul, asa e zicala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Oake,acest ''obicei al pamantului'',personalizat de tinutul unde are influientza,m-a facut de timpuriu (precocitate :D ) sa-mi sara in fata nasului,anomalii luate drept lucru firesc.Obiceiul pamantului ascunde si multa scadere omeneasca,ca de suntem oameni.Acest ''suntem oameni si noi'' - il cred, dar nici nu ii acord legat la ochii legimitate morala,intelectuala sau ''experienta de viata pe care te poti baza'' fara sa am intotdeauna rezerve.Omul cat este tanar trebuie sa creada cu inima deschisa in valorile perene ca sa poata fie dezamagit,dezamagirea aduce indiscutabil o masura mai corecta, sa guste amaraciunea iar daca are noroc sa revina la starea initiala de ''naivitate'' complet copt ca si om.Zic si eu :wink:

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by kaav »

Teoria ca teoria,dar (off topic in off topic) ma si vad atunci cand o sa-mi iau scule serioase,ca indiferent de efortul care il voi depune cu ceva o sa gresesc (Imi voi schimba perceptia in timp pentru ca sunt viu,iar presupusele scule - scumpe,deci greu de scos ''mortul din casa'' :D ).Ma voi baza atunci pe simtul umorului (sau apasarea data de lipsa lui :roll: ) si pe compasiunea amuzata a cunoscatorilor.Atunci ii voi intelege real.Pana atunci dialectica.Moralitate serioasa ca din cartea aia neagra si veche,toate personajele implicate sunt imaginare :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by momolo »

Pana atunci dialectica.Moralitate serioasa ca din cartea aia neagra si veche
in viata de zi cu zi nu este timp de filozofie, morala si de cele mai multe ori nici de gandire, judecata.
Suntem precum paiele duse la vale de un fluviu. Cateodata singura diferenta este a fi sau a nu fi constient in curgerea noastra catre unica directie, caci in rest putem sa facem rau fara sa vrem, putem nimeri in situatii lipsite de moralitate fara sa fi dorit, putem merge in jos atat cat nu am fi crezut niciodata, iar asta pentru ca in "alergarea" reala, vie, zilnica, nu prea este timp de moralitate si dialectica.

Am ajuns sa cred faptul ca numai cine are puterea sa se opreasca, sa-si traga respiratia, doar acela va fi in stare sa faca legatura dintre moralitate si real, viu, fizic, palpabil. Insa in acel moment nu va mai fi in pluton, in acel moment a pierdut pasul cu ceilalti, deoarece ei vor fi departe inainte, si astfel va deveni un outsider, un paria, un marginal. Cine se teme de singuratate sa nu aleaga niciodata calea moralitatii!

De aceea, aceasta este calea cea grea, cea mai lunga si cea mai lipsita de satisfactie (imediata). Insa sfatul cartii aleia cu cruce, ne spune sa alegem intodeauna calea cea mai grea....Spre deosebire de lumea moderna care e construita si se construieste in jurul conceptului invers, adica adoptarea caii celei mai usoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

Cred ca moralitatea crestina,recte preceptele biblice nu duc numai la mantuirea sufletului,dar au si un rol practic,fiziologic,in buna functionare a organismului coroborata cu buna functionare a sufletului.
Un exemplu simplu ar fi : sa nu te razbuni...razbunarea este a Domnului.
Ce se poate intampla cu tine daca o faci?...pe langa inutila satisfactie de moment mai intervine propria constiinta care iti incarca spatiul interior cu un stres,care iti poate bulversa zona psihicului cu consecinte severe in spatiul fiziologic.
Unii vor afirma ca astfel de persoane nu au constiinta...gresit! toate au constiinta,fie ca constientizeaza acest lucru sau nu,ea "lucreaza" involuntar de dorintele noastre,ducand mai devreme sau mai tarziu la o parada de suflete moarte,in "carcase" de multe ori cu disfunctii interne,daca nu chiar boli deja instaurate.
In China exista un institut,o clinica foarte mare,care se ocupa de instruirea viitorilor practicanti in medicina chineza traditionala...daca imi aduc bine aminte are cam 3000 de cursanti,iar pregatirea dureaza 6 ani.
Stiu acest lucru de la un practicant,care culmea nu era medic ci canta parca la chitara bass intr-o trupa.Este persoana care a salvat-o pe sora mea de hepatita C.A loat-o din faza in care facea interferon si nu se putea ridica din pat decat doua zile pe saptamana.Acuma duce o viata normala,evident cu regimul si tratamentul naturist de rigoare.
In dialogul meu cu aceasta persoana m-au impresionat doua aspecte:
Practicantul(medicul)facea de toate:"femeie" de serviciu,sora,medic.
Al doilea aspect consta in faptul ca tratamentul incepea mai intai cu vindecarea psihicului si mai apoi cu vindecarea maladiei respective.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by cosmin »

excelent postul tau, oake :wink:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Raspunsuri la intrebari din Biblie

Post by oake »

Ca sa revin la mega clinica chineza ; am uitat un al treilea aspect extrem de important.
Cursantul lua un pacient inca de la internare si se ocupa numai de el pe toata perioada internarii pana cand pacientul era vindecat.
Cand spun ca se ocupa numai de el inseamna 24 din 24 ore si indeplinea toate functiile enuntate in postul anterior.
Va imaginati intensitatea relatiei dintre pacient si medic,care relatie nu lua sfarsit odata cu externarea,medicul respectiv avand obligatia sa se ocupe si in continuare de respectivul pacient,practic se crea o relatie pe viata.
Respectivul mi-a mai spus ca acest tip de medicina nu seamana cu nimic din ceea ce cunoastem noi.

Post Reply