Revox-un nou magnetofon din 2017

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by TomJones »

Revox va lansa incepand din 2017 un nou magnetofon. Intr-o lume in care vinilul revine si cd-ul decade, magnetofonul va reveni si el? Cine stie?

http://www.analogarts.net/project-r2r/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=aE5igXAj81c" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by johndoe21ro »

TomJones wrote:Revox va lansa incepand din 2017 un nou magnetofon. Intr-o lume in care vinilul revine si cd-ul decade, magnetofonul va reveni si el? Cine stie?

http://www.analogarts.net/project-r2r/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=aE5igXAj81c" onclick="window.open(this.href);return false;
Din pacate proiectul intarzie sa se materializeze... Nu se mai aude nimic de el iar link-ul este mort. Cred totusi ca mag-urile vor reveni desi, cel mai probabil, pentru segmentul high-end si cu preturi prohibitive.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by lordu73 »

Magnetofoane se mai gasesc prin debaralele unora.
Problema mare e cu benzile ...
Daca vinyl-ul a inceput (cel putin in vest) sa reinvie - nu comentam la ce calitate - cu benzile treaba sta mult mai prost.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by c_andrei »

In opinia mea nu stiu daca mai au cunostintele necesare, inginerii si tehnicienii si materiale necesare sa mai produca ceva la nivelul celor anterioare. Si daca le-ar iesi, ar trebui sa vanda cateva bucati la preturi exorbitante ca sa-si scoata banii, tinand cont de faptul ca nu s-ar mai vinde ca acum 40 ani. Atunci pe langa zona consumer cumparau si posturile de radio, televiziunile, studiourile.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by lordu73 »

Progresul tehnologic inregistrat in astia 30 de ani este incredibil, chiar daca nu neaparat in domeniul audio. Daca cineva ar vrea sa reinvie banda magnetica eu cred ca ar putea-o face la standarde exceptionale.
Si da, probabil ca pretul de productie si lipsa pietei de desfacere omoara orice initiativa.
Sa avem rabdare, asa cum am zis, vinyl-ul a prins aripi deja, nu se stie ce urmeaza peste cativa ani ...
Generatiile au preocupari diferite de la una la alta, imperii cresc si decad ciclic; generatia noastra stringe bani si asculta digital, probabil generatia urmatoare o sa sparga banii strinsi de parinti si o sa asculte analogic :roll:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by Petrescu »

Banda in ziua de azi se foloseste cu succes in domeniul digital, ca solutie de stocare cu densitate extrem de mare pe termen lung, back-up. Anul trecut Sony si cu IBM intr-o caseta cu banda cam cum erau cele de casetofon au inghesuit circa 330 TB de date.

In domeniul analog banda magnetica are un mare dezavantaj ca sa fie reinviata: poate fi copiata cel mai usor. Vinilul in schimb are de partea sa imposibilitatea reproducerii sale acasa. Este candidatul perfect pentru a fi vandut scump. O masterizare mai atent facuta astfel incat sa ia fatza cd-ului il face invingator pentru toata lumea, producator si client.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by johndoe21ro »

Legat cumva de subiect...

Analogue Productions Ultra Tape releases 2018:

Folk Singer/Muddy Waters
Keep It To Ourselves/Sonny Boy Williamson
New York Album/Art Pepper
Once In My Life/Johnny Hartman

Albumele vor costa $500 bucata...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

DanielF
Posts: 3
Joined: 24 Aug 2017, 18:18
Location: Balotesti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by DanielF »

Buna seara tuturor!Tot de prin Germania, momentan doar doua bucati fabricate(asta anul trecut prin februarie, nu stiu acum), si un pret de 27.000 Eur. :)
http://www.ballfinger.de/tape-recorder-m-063" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by dj_italo2001 »

'Geaba , magul reinviat far' de bliustuitz si usebe, vifii si alte aste n-ar avea niciosansa in zona consumer mai ales la (de)generatia feisbuc.
Greii cosumatori intr-ale benzii magnetice au fost studiourile radio-tv, apoi consumatorul casnici.
O aplicatie pentru smarteve care sa imite look-ul unui mag ce invarte macar in plan virtual niste ditamai role pe ditamai ecranu' tv cred ca prinde mai bine la feisbucistul de azi.
Parerea mea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by momolo »

dj_italo2001 wrote:Geaba , magul reinviat far' de bliustuitz si usebe, vifii si alte aste n-ar avea niciosansa in zona consumer mai ales la (de)generatia feisbuc.
Greii cosumatori intr-ale benzii magnetice au fost studiourile radio-tv, apoi consumatorul casnici.
O aplicatie pentru smarteve care sa imite look-ul unui mag ce invarte macar in plan virtual niste ditamai role pe ditamai ecranu' tv cred ca prinde mai bine la feisbucistul de azi.
Parerea mea.
Dragul meu, cred ca te zbati degeaba, vei fi luat in copitele turmei de bizoni!
Daca mai zici ceva de magnetofon (nu Majak! Acolo iti sar in ajutor prietenii scurmatori de tomberoane) apare unul din milioanele de audiofili de calculator (aia cu FLACul si hirezul) si iti trage o replica din aia sa te lase fara cuvinte, ceva de exemplu, "dpmdv etc/tot, magnetofonul meu virtual pe martTV este considerabil peste magnetofonul tau (a se intelege, real) din acelasi nivel de pret sau de cinci ori mai scump!" (a se intelege ca daca nu are USB sa bagi/scoti hirezul in/din el, ti se invart rolele degeaba!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by hondaru »

dj, magnetofoanele noi propuse de firma germana numai consumer nu sunt la cat costa!
probabil daca piata o va cere vor dota cu toate stuturile si wifi-urile posibile si magnetofoanele pentru cei cu buzunarul suficient de adanc. Pentru a asculta la adevarata valoare va trebui un sistem audio pe masura nu doar niste casti Beat sau o boxa plutitoare, minune a miniaturizarii si wifi...
Ideea este ca tineretul nu realizeaza ca exista si mai bine decat asculta ei din iphone sau nu este la fel de facil si portabil. Deh, asa au fost crescuti, pe asta au deschis ochii. Odata ce au avut ocazia sa asculte un sistem serios fac si ei diferenta si cale de intoarcere nu mai exista! Spun asta din experiente facute cu tineri care au ramas mirati ca din muzica ce o cunosteau perfect se auzeau si alte chestii pe care nu le auzisera ever nicaieri si au admis ca suna tern in comparatie cu niste piese muzicale clasice. Probabil si magnetofonul va reinvia daca piata va realiza diferenta de calitate (cu + pentru mag) intre actual si tehnologii "invechite" si consumatorii vor plati pretul cerut.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by remoteviewer1 »

Dupa parerea mea, nu trebuie sa va mahniti prea mult pe acest subiect (Hirez vs analog) deoarece majoritatea fanaticilor digital sunt (cel putin dupa observatiile proprii) deobicei niste persoane destul de fixiste, cam neflexibile, guvernate deobicei de sentimente simpliste de genul "a mea e cea mai tare (jucaria)" sau de interese personale de ordin material (biblioteca de muzica la bani putzini, sa nu zic dea moaca) . Majoritatea au descoperit muzica pe calculator, si li se pare Hirez-ul ca pasul normal de facut . Aceste persoane (atentie, ma refer la unii fanatici, a nu se generaliza), manifesta o obtuzitate si autosuficienta descurajanta, sunt lipsite de curiozitate si nu au ca interes obtinerea sunetului de calitate cu orice cost. In mod ciudat, aceste tipologii de personaje manifesta aceasi obtuzitate si in fata aparitiei unui nou format (digital) ce le poate transforma "jucarioarele" in opritoare de usa. Tot discursul cu privire la opresiunea analogului (David) fata de digital (Goliath) este un "cinema" ieftin si un semn de probleme la mansarda mai mult sau mai putin grave. Eu pun pariu, ca multi dintre fanii hardcore ai DSD-ului, ar fi in stare sa asculte si in viitor peste 20 de ani pe aceleasi calculatoare MacBook si DAC-uri din anii 2015, aceleasi fisiere dobandite de cateva decenii, nefiind interesati de calitatea intriseca a sunetului, de evolutia tehnologica, ci doar de mentinerea "exclusivitatii" in fata ascultatorilor de mp3. Asta nu inseamna ca padurea "analogica", atat cat a ramas netaiata, nu contine si "uscaturi", insa ascultatorii (indiferent de varsta, caci intelepciunea si inteligenta nu au fost guvernate niciodata de o functie liniara) glorificati de mp3 ce se vor inmormanta cu DAC-urile(unele deja obsolete) pe pept (achizitionate eventual la jumate de pret) trebuiesc ignorati si lasati sa se bucure nestigheriti de muzica la calitatea corespunzatoare alegerilor facute.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by SOLO »

Image

Unul din sistemele de care imi voi aminti si pentru prima data cand m-am convins ca Sonus Faber poate suna cum trebuie impreuna cu Mcintosh. Din pacate doar boxele ( Aida ) costa in jur de 90K. + 4 finali MC + pre + sursa, bani multi.

Pe langa maretia sistemului, idea era sa ascultam aceeasi piesa master pe 3 formate si sa lasam urechea sa decida pentru noi. Primul a fost Magul din stanga, dupa care vinil Mcintosh si ultimul cd-player Mcintosh.

Intre magnetofon si vinil ( parea un magnetofon mai mic la sunet ) se putea inchide un ochi, vinilul putea tine pasul, cand a venit randul cdplyerului s-a stricat tot.

Recunosc ca nu ma pricep si ma bazez pe ureche, imi aduc totusi si acum aminte de sunetul provenit din rolele alea :) Plin, rotund, dinamic, armonios, timbru natural, zero deranjament acustic.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Dupa parerea mea, nu trebuie sa va mahniti prea mult pe acest subiect (Hirez vs analog) deoarece majoritatea fanaticilor digital sunt (cel putin dupa observatiile proprii) deobicei niste persoane destul de fixiste, cam neflexibile, guvernate deobicei de sentimente simpliste de genul "a mea e cea mai tare (jucaria)" sau de interese personale de ordin material (biblioteca de muzica la bani putzini, sa nu zic dea moaca) . Majoritatea au descoperit muzica pe calculator, si li se pare Hirez-ul ca pasul normal de facut . Aceste persoane (atentie, ma refer la unii fanatici, a nu se generaliza), manifesta o obtuzitate si autosuficienta descurajanta, sunt lipsite de curiozitate si nu au ca interes obtinerea sunetului de calitate cu orice cost. In mod ciudat, aceste tipologii de personaje manifesta aceasi obtuzitate si in fata aparitiei unui nou format (digital) ce le poate transforma "jucarioarele" in opritoare de usa. Tot discursul cu privire la opresiunea analogului (David) fata de digital (Goliath) este un "cinema" ieftin si un semn de probleme la mansarda mai mult sau mai putin grave. Eu pun pariu, ca multi dintre fanii hardcore ai DSD-ului, ar fi in stare sa asculte si in viitor peste 20 de ani pe aceleasi calculatoare MacBook si DAC-uri din anii 2015, aceleasi fisiere dobandite de cateva decenii, nefiind interesati de calitatea intriseca a sunetului, de evolutia tehnologica, ci doar de mentinerea "exclusivitatii" in fata ascultatorilor de mp3. Asta nu inseamna ca padurea "analogica", atat cat a ramas netaiata, nu contine si "uscaturi", insa ascultatorii (indiferent de varsta, caci intelepciunea si inteligenta nu au fost guvernate niciodata de o functie liniara) glorificati de mp3 ce se vor inmormanta cu DAC-urile(unele deja obsolete) pe pept (achizitionate eventual la jumate de pret) trebuiesc ignorati si lasati sa se bucure nestigheriti de muzica la calitatea corespunzatoare alegerilor facute.
Ca sa traduc din licuriceasca, "mi-ai facut ziua!". Adica mi-a mers la suflet intreg textul tau si m-ai bucurat nespus! Iti multumesc! (se pare ca sunt in perioada cand am lasat-o mai moale cu corectitudinea politica).
Din pacate am avut nefericirea sa ascult "minuni" de instalatii pe fisiere la oameni pe acasa. Nu pot comenta, nu relatez si nu barfesc pe cei care m-au primit in vizita! De aceea am tacut de fiecare data chitic. Dar.... crede-ma, cateodata am fost socat ce sunet prost au unii pe acasa. Insa, daca citim comentariile pe forum..... no coment! (asta ma sidereaza cateodata, ca sa zic asa, bogatia de cuvinte si epitete!) Pai ce sa zic, realitate virtuala! E un fel de drog, unii se obisnuiesc cu el.
SOLO, un prieten si-a adus acasa un "aragaz" Studer A80. Pe scurt, cand canta magul ala tac si pasarile din gradina! E jale, punct! Ce vinil ?! Ce cdplayer ?! Ce alte maguri mai "de casa" ?! Sunt glume proaste la orice comparatie! Nici macar nu conteaza asa mult cu ce-l amplifici, merge si sistem trancotar. Sunetul este ca sa zic asa.... MARE! Pacat de copilasii astia care se joaca cu DAC-ul si FLAC-ul, ca nu au ocazia sa asculte asa ceva!.... Sau poate e mai bine pentru ei!
Inutil sa mentionez ca turatia de la care incepe muzica este 38 !
O data am avut ocazia sa ascult banda de studio copiata, probabil copia copiei si din pacate era Studer dar nu format "aragaz". Nu am cuvinte! Nu vreau sa ma gandesc cum suna o banda de studio pe "aragazul" original cu care a fost trasa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by remoteviewer1 »

Parerea mea este ca muzica (de calitate, nu orice gherhaiala) moare cate un pic cand incepi sa schimbi formatele in ordine descrescatoare a calitatii, plecand de la banda trecand prin vinil si CD si terminand cu calculatorul. Bineinteles ca aceasta discutie are sens in contextul existentei unui interes pentru calitatea redarii muzicii ascultate si nu tine cont de componentele secundare(din punctual meu de vedere): convenienta, pret, etc. Cine a fost expus unui sunet "de aragaz" (cu toate ca eu am ascultat si sunet de magnetofon (de top) foare slab calitativ in contextual discutiei despre uscaturi-spre bucuria fanaticilor digitali ce folosesc orice argument de acest tip pentru a infiera formatele "inamice") sau de tabla invartitoare (si in acest caz exista multe uscaturi, insa daca se aliniaza planetele ce performante se pot obtine!) nu mai are scapare (bineinteles daca mai aude ceva cu urechea, daca neuronii mai comunica intre ei liber (fara piedici impuse de interese ascunse)). In viata, deobicei e bine sa nu judeci padurea dupa uscaturi, pacat este ca unii confrati nici macar nu se obosesc sa treaca de primii copaci pentru a gasi un luminis, ci se multumesc sa poposeasca si sa-si traiasca viata la marginea padurii acolo unde sunt aruncate deseurile de melteni. Pentru oricare dintre noi, exista un luminis (adanc ascuns in padure) unde curge un izvor cu apa proaspata, limpede si cristalina, insa pentru a-l descoperi, trebuie de multe ori sa cautam cu insistenta, sa ne tocim bocancii, sa ne ne zgariem in diferite tufisuri, sa transpiram, insa la capat ne va asteapta Nirvana.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply