yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
dragos_andrei73
Posts: 5
Joined: 22 Mar 2018, 19:28

yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by dragos_andrei73 »

pareri pro dar si contra.
ceva mai bun in limita 10.000 ron?

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by johndoe21ro »

dragos_andrei73 wrote:pareri pro dar si contra.
ceva mai bun in limita 10.000 ron?
Daca esti fan Yamaha, de ce nu AS-2100?! Eu zic ca il poti lua la pretul respectiv cu transport si asigurare inclusa.

http://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=7812506122&" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. La intrebarea 'ceva mai bun'... lista e lunga! Chiar ti-am dat un exemplu mai sus insa ele pot continua...

P.P.S. Citeste regulamentul si recomandarile forumului!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

dragos_andrei73
Posts: 5
Joined: 22 Mar 2018, 19:28

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by dragos_andrei73 »

johndoe21ro wrote:
dragos_andrei73 wrote:pareri pro dar si contra.
ceva mai bun in limita 10.000 ron?
Daca esti fan Yamaha, de ce nu AS-2100?! Eu zic ca il poti lua la pretul respectiv cu transport si asigurare inclusa.

http://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=7812506122&" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. La intrebarea 'ceva mai bun'... lista e lunga! Chiar ti-am dat un exemplu mai sus insa ele pot continua...

P.P.S. Citeste regulamentul si recomandarile forumului!

dragos_andrei73
Posts: 5
Joined: 22 Mar 2018, 19:28

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by dragos_andrei73 »

dragos_andrei73 wrote:
johndoe21ro wrote:
dragos_andrei73 wrote:pareri pro dar si contra.
ceva mai bun in limita 10.000 ron?
Daca esti fan Yamaha, de ce nu AS-2100?! Eu zic ca il poti lua la pretul respectiv cu transport si asigurare inclusa.

http://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=7812506122&" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. La intrebarea 'ceva mai bun'... lista e lunga! Chiar ti-am dat un exemplu mai sus insa ele pot continua...

P.P.S. Citeste regulamentul si recomandarile forumului!

dragos_andrei73
Posts: 5
Joined: 22 Mar 2018, 19:28

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by dragos_andrei73 »

multumesc mult pt raspuns.se pare ca sunt prea mic pt discutiile de aici". observ ca nu se prea vorbeste pe aici despre scule yamaha un mare producator-cunoscator in ale muzicii.nu stiu daca alte renume consacrate pe aici au habar de cum ar trebui sa sune un pian sau un set de tobe din moment ce nu produc asa ceva.sa nu mai vorbesc de un cinel sau premier.daca multi denatureaza sunetul in favoarea vanzarilor bravo lor ca le iese. salata de varza se poate face in spee-mii de moduri.oricum fan yamahaa forever.stima si resdpect tuturor impatimitilor.

AudioMan
Posts: 5
Joined: 24 Mar 2018, 23:33

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by AudioMan »

Nu doar amplificatorul si boxele sunt importante, ci sursa si camera. Multi cred ca daca isi cumpara o pereche de boxe si un amplificator gata si-au facut sistemul audio.
Eronat!

Degeaba iti iei un produs HiFi bun daca faci streaming din Youtube, iti poti lua si S2100 cum a spus cineva mai sus sau orice boxe doresti, tot prost s-ar auzi.

Am auzit la un dealer aceste boxe, nu sunt deloc pe gustul meu, insa cum bine stii gusturile difera si este un domeniu subiectiv. Recomand sa asculti inainte de a cumpara. DF-8 nu pot avea un sunet mare, dinamica lasa de dorit, pe pasaje aglomerate (muzica clasica, rock) nu fac fata deloc, instrumentele nu se pot distinge deloc, amplasarea lor in spatiu. Insa pentru o urecehe neavizata boxele sunand forward te pot pacali, ribbon-ul care iti aduce detalii insa nu si micro-detalii poti spune wow in primele minute de auditii, pe sesiuni lungi sunt obositoare, anoste, reci si fara un echlibru bun.

La buegtul asta in locul tau as asculta inainte sa cumpar. S801 este un S701 cu cojones mai mari, acelasi temperament de amplificator bright, este un produs ok pentru banii lui. Daca vorbeam de un buget ceva mai mare iti puteam face o recomandare.

Am ascultat boxe mult mai echilibrate decat Dynavoice la viata mea, vad ca pe toate forumurile oamenii sunt disperati dupa produsele astea, insa pe mine nu m-au impresionat. Tine mult si de genul de muzica ascultat desigur. Daca asculti bumtzi-bumtzi pot fi boxele ideale, insa eu ascult foarte mult clasica unde aceste boxe sunt corijente.
Poti asculta Paradigm (cu amplificarea corecta, suna absolut fantastic), anumite modele ProAc, Davis Acoustics (printre putinele boxe HiFi produse in tara de origine, in cazul de fata in Franta), anumite modele Martin Logan care nu necesita amplificare mai scumpa decat tot bugetul tau, seria Jade de la Wharfedale suna bine, Indiana Line seria Diva suna foarte bine (sunt in zona ta de buget). Cred ca din toate mentionate Davis ar suna cel mai bine cu Yamaha, sincer sa fiu am ascuktat seria Balthus exact cu un S801 la un dealer

Spor la auditii

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by Dadix »

Muzica e o arta la fel ca si pictura. Exista multe curente si interpretari in pictura si unele reflecta realitatea altele nu. Cateodata vrei sa vezi/auzi si altceva, la fel ca si unele probleme care au mai multe rezolvari. Dar de aici vine si frumusetea , adica din diversitate.
Tot asa e si cu echipamentele audio si reproducerea sunetului.

Exagerand putin , pot spune ca sunt 2 tipuri de ascultatori. Sunt cei care pun muzica ca sa asculte aparatele si cei care dau drumul la aparate ca sa asculte muzica.
Last edited by Dadix on 25 Mar 2018, 19:09, edited 1 time in total.

AudioMan
Posts: 5
Joined: 24 Mar 2018, 23:33

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by AudioMan »

dragos_andrei73 am uitat sa mentionez ceva, gandeste-te serios sa folosesti un streamer bun, exista la Yamaha ceva care suna bine. NU te gandi ca DAC-ul incorporat este ceva extraordinar ... lasa de dorit chiar daca stie DSD. Orice DAC incorporat este o jucarie de cativa zeci de usd, fara pretentii audiophile

Poti rula fisiere din calculator daca vrei si poti folosi o jucarie (DAC) de la Aune sau iFi, tine de buget si de gust.

Bafta!

dragos_andrei73
Posts: 5
Joined: 22 Mar 2018, 19:28

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by dragos_andrei73 »

Mulțumiri pt descriere audioman. Sunt conștient că în jurul 1000 euroi /pereche nu putem vb de real hifi .Din păcate avem salarii prea mici.multi o ard cu genius si mp3 si cred ca au mare sound nu am ascultat aparaturi mai scumpe decât pib.10000 Ron pt amplif și boxe pt mine și 80% din populație este un vis greu de atins .Am luat Yamaha și mă umple de felling la fiecare auditie

AudioMan
Posts: 5
Joined: 24 Mar 2018, 23:33

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by AudioMan »

Sa te bucuri de el!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: yamaha as-801 cu dynavoice df-8

Post by momolo »

dragos_andrei73 wrote:multumesc mult pt raspuns.se pare ca sunt prea mic pt discutiile de aici". observ ca nu se prea vorbeste pe aici despre scule yamaha un mare producator-cunoscator in ale muzicii.nu stiu daca alte renume consacrate pe aici au habar de cum ar trebui sa sune un pian sau un set de tobe din moment ce nu produc asa ceva.sa nu mai vorbesc de un cinel sau premier.daca multi denatureaza sunetul in favoarea vanzarilor bravo lor ca le iese. salata de varza se poate face in spee-mii de moduri.oricum fan yamahaa forever.stima si resdpect tuturor impatimitilor.
nu inteleg de ce ai raportat raspunsul lui johndoe21ro ?!?! Este un raspuns de bun simt, cineva care a vrut sa te ajute (desi dupa ceea ce ai continuat sa scrii, mi se pare ca nu poti fi ajutat).
Pe de alta parte, daca ai un minim de educatie, cand intri intr-un club, comunitate, etc, dai intai buna ziua si te prezinti (nu e greu de gasit rubrica destinata). Insa tu ai intrat aici ca desteptul ("cult in cap") avand in vedere ce ai scris!
Iti dau avertisment si iti recomand citirea regulamentului.
Depinde de tine sa mai ramai sau sa zbori instant catre meleaguri mai adaptate calitatilor tale deosebite (adica aia care stiu cum suna pianul sau setul de tobe, ca pe aici din cate afirmi, nu stie nimeni).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply