PLASMA TV - break in

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

PLASMA TV - break in

Post by momolo »

Intrebare - cate ore trebuie chinuita o plasma TV cu DVD-ul ala de break-in ? Unii vorbesc de 200 ore, altii spun ca abia ajung 500 ore!

Si daca vreau s-o folosesc, e asa grav ca ma uit la filme late cu benzi negre sus si jos?! (pana isi face rodajul).

Pot intrerupe DVD-ul ala de break-in sa ma uit la TV sau trebuie musai tinut continuu pana implineste 200 ore, sau alt numar de ore ?

Alta intrebare - nu am inteles daca contrastul si luminozitatea trebuiesc puse la minim ambele sau la 0 ambele atat timp cat se face rodajul ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: PLASMA TV - break in

Post by SOLO »

momolo , despre ce model de plasma este vorba ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: PLASMA TV - break in

Post by LEKTOR »

Ultimele generatii de plasme nu cred ca au nevoie de rodaj - da-ne ceva detalii - ecran,marca,cum iti place,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: PLASMA TV - break in

Post by Riddick »

Da asa este ultimile generatii de plasme nu au nevoie de rodaj si nu exista nici un fel de memorie la imagine indiferent daca folosesti dungi sus si jos. Totusi multi folosesc ca rodaj 200 de ore. Se zice ca ar fi mai sanatos.


Running-in the set

Inorder to minimise the risk of image retention(temporary images visible on screen), need to be careful during the first 200 hours of viewing. When the plasma is initially installed, videophiles say it is best to do the following:
- Do not keep static pictures more than an hour
- Keep changing channels occasionally when viewing programs with static and bright logos(Kids program)
- Turn down the picture control (contrast and brightness) to 50% or less.
- Do no use "Dynamic" or "Normal"(Prefer Cinema Mode). Most importantly, remember to change the mode for each input channel, ie AV1, AV2, PC etc.
- While watching movies, i usually keep the aspect ratio to "Zoom2" inorder to get the picture to full screen and not let the horizontal black bars visible during the running in period. Opinions can vary here
- Make sure the display is in a viewing mode (aspect ratio) that completely fills the screen (there are often three or more settings from which to choose - Auto, 16:9 or Just).
- Briefly engage the 4:3 mode to confirm the side bars are set to mid-grey (there is usually an adjustment in the Set Up menu that takes the sidebars from black to grey) to minimise the chance of burn-in.
- During the first 200 - 300 hours of use it is best not to view the same channel for extended periods. This should prevent channel logos and other fixed images found on some channels from being retained.
- Avoid any static images (video games, computer images, DVD title screens, etc.) during the 200 hour break-in.

After the 200-hour break-in period, during the next nine-hundred hours:
- Continue to retain the picture setting at 50% or less.
- Limit the use of 4:3 aspect ratio mode (traditional picture size that does not fill the entire screen) to 15% of viewing time.
- Limit the use of static images (computer, video games, etc.) to less than 10% of viewing time.

After one thousand viewing hours, panels are much less likely to experience image burn-in.

Asta ar fi la Panasonic la Pioneer nu ar trebuii asa ceva. Multi o practica insa.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: PLASMA TV - break in

Post by mselescu »

La panourile Panasonic incepind cu generatia 10 este de ajuns ca in primele 200 ore de functionare sa se utilizeze setarile standard cu care vine plasma utilizind modul Cinema sau Auto.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PLASMA TV - break in

Post by momolo »

este Panasonic 42PV80P (42" cu panou G10). I-am dat testul toata noaptea dintr-un DVDplayer pe RGB si acum se vede mai bine. Acum ca mi-a intrat in cap ce am citit pe forumurile americane, caut sa o las pe ecran TV cu umplere completa si ma feresc de bannere stationare. Plus ca am dat-o mai intunecata de modul "Cinema" (care dealtfel e foarte bun) si setata pe format "Just" care sare aiurea la unele posturi TV.
Cu fisiere HD din PC pe HDMI se vede de am ramas cu gura cascata!!!!!! Ma uitam ca prostu' la poarta noua! :)

Va multumesc mult de informatii! Pare totusi sa creasca in calitate pe timp ce acumuleaza ore de functionare. In finete, contrast, culori, in tot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: PLASMA TV - break in

Post by mselescu »

Sa-l folosesti cu placere.

Pune semnal HD-DVD si o sa ramii impresionat.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: PLASMA TV - break in

Post by mselescu »

Cred ca trebuie sa port ochelari(deh virsta): initial am vazut PY nu PV.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PLASMA TV - break in

Post by momolo »

mselescu merci de urare!

Cat priveste "PV" si nu "PY", bugetul a fost limitat, primita cadou de la consoarta, nu puteam mari bugetul pana la una full HD (diferenta fiind babana! Asta a costat 800 euroi) pentru ca abia am scapat de un Samsung de 42 la oferta speciala (tare buna la pret !!!) cu diferenta a inca o suta euroi pentru acest Pana' HD ready, ...pentru ca sunt fan Panasonic :lol: si prefer brandurile japoneze (chit ca sunt asamblate in Cehia :D )

Intre timp am fost informat ca astea pica pe capete, insa am 2 ani de garantie si incerc sa pastrez ambalajul! :D Iar a mea e din...alea bune! :lol:

Deocamdata se vede SUPERBBBBB!!!!,si i-am aplicat acele perversiuni de test, practic continuu de vineri, atunci cand nu e folosita la vizionare.
Ce pot spune e ca pe bune!, s-a simtit! In mod evident (nu e numai parerea mea) imaginea a devenit mai fina, negrul mai intens, contrastul mai bun si culorile mai frumoase.

Nu i-am gasit nici cel mai mic defect, deci am scapat!

Cea mai buna imagine i-am dat-o din PC cu un cablu de calitate DVI-HDMI dintr-o ATI Asus 3650, fisiere mkv si ts. Imaginea este superba, pur si simplu ma uit cu gura cascata la orice prostie, numai HD sa fie!

Am bagat-o in priza printr-un filtru audiofil, iesire digitala. Lucrul asta contribuie la calitatea imaginii. Cablul IEC folosit e cel original cu ferite pe el. Pare bun.

Se vede foarte bine si din DVD playere pe RGB si YUV. Mai ales pe RGB, deoarece pentru un YUV de calitate trebuie cablu de calitate si...DVD player de calitate.
Imaginea din DVD este foarte buna, depinde mult si de disc.

Mai e de mentionat sunetul excelent. Panasonic sunt meseriasi in asa ceva. Chiar am ramas surprins de sunet dupa ce multa vreme am folosit un CRT Sony Wega 73cm, ce avea cel mai prost, oribil si enervant sunet posibil, in "buna" traditie Sony, sunet cu care nu m-am putut obisnui niciodata, ma enerva la nesfarsit !

Un avantaj la o plasma HD ready este si faptul ca se descurca mai bine pe imagine TV din cablu (o sursa mizera de semnal video), precum si cu semnal SD din banalul DVD. Cat priveste acele filme HD din PC, sincer nu stiu cum se poate mai bine?!! Se vad incredibil!!!
Evident, se poate si mai bine, insa deocamdata in materie de video, sunt fericit ca un trancotar care a trecut de la trancote la primele scule entry-level! (nefiind dealtfel foarte pasionat dupa video)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: PLASMA TV - break in

Post by Riddick »

Bun venit in lumea HD-ului !! De peste 1 an folosesc numai surse HD si intoarcerea la SD e nasoala. Exceptia a facut-o playerul Toshiba ala nou cu upscaling 1080p care are o imagine apropiata de HD-ul real. Am scris pe celalalt forum impresia mea despre el. Foarte buna solutie si foarte ieftina !

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: PLASMA TV - break in

Post by FATHER »

momolo wrote:este Panasonic 42PV80P (42" cu panou G10).
Seria 80 nu are panel G11?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PLASMA TV - break in

Post by momolo »

G11 Progressive HD Plasma Display Panel
http://panasonic.ro/Produse/Televizoare ... 0/656.html

FATHER ai dreptate! Ca sa vezi cat sunt pe dinafara cu partea video!!! Asa imi trecuse mie pe la ureche ultima data, ceva cu G10....
Daca nu o primeam cadou, pe drum catre plasma ma opream iarasi sa-mi mai cumpar un amplificator, vreun player, etc! :D

Dar si la acest capitol am prins shpilul. E ca in audiofile, daca alegi dupa datele tehnice si prospect, alegi garantat prost! Samsungul plasma ispititor la pret (cu peste 100 euro mai ieftin) avea contrastul nativ declarat la 20.000/1 in timp ce acest Panasonic are doar 15.000/1. Insa comparate, Samsungul se vede mai palid si mai sorcova. Plus ca da caldura mai multa, Pana aproape ca e rece, peste panou daca pun mana cred ca unele LCD-uri radiaza mai multa caldura!

Mai trebuie sa spun ceva. Am in alta parte si un panou LCD, un SHARP de 40" AQUOS full HD, made in Japan, perfectiunea intruchipata la LCD-uri! Nici nu se compara cu plasma, pur si simplu e o tampenie. Nu ma pot obisnui niciodata cu imaginea de TFT, cu acele patratele inerente chiar si pe semnal full HD, cu toate probleme LCD-urilor. Plasma e cu totul altceva! Nu are termen de comparatie!

Insa la prima vedere, daca ne uitam fugitiv prin magazine, LCD-urile sunt mai luminoase si par mai clare, mai sharp. In realitate imaginea e falsa asa cum sunetul digital e fals si nenatural, oricat de "perfect" ar fi. Asta, cel putin pe mine, ma deranjeaza chiar si in mod inconstient. Pur si simplu ma enerveaza.
Iar SHARP Aquos da clasa la toate LCD-urile gasibile actual prin RO si pe imagine full-HD te poate fura la prima vedere. Insa o data avut acasa, dupa cateva zile regreti ca ti-ai luat "sorcova" LCD ! La plasma ma pot uita ore si ore fara sa obosesc, imaginea ma fura ca la cinema insa pe LCD in scurt timp incerc sa mai reduc luminozitatea ca e obositoare, imaginea nu ma "fura" si ma plictiseste, pe alocuri ma enerveaza "impatratirea" marunta si mai ales lipsa de naturalete!

Am pus la Pana filme din PC cu DVI-HDMI si am lasat setarea placii video pe clona, avand un monitor TFT foarte bun de 22" (1680x1050). Ma uitam in acelasi timp la micul monitor si la marele panou plasma. Pur si simplu pe Pana se vede mai bine desi are rezolutie nativa mai mica si e mai mare!

LCD-urile nu vor avea niciodata negrul de la plasme ci un soi de gris care cateodata iti da suficienta lumina pe intuneric cat sa vezi sa citesti!

Am comparat Aquos si pe imagini statice cu plasma. Nici macar aici nu l-am preferat, desi la inceput TFT-ul pare mai clar insa dupa putin timp imi transmite din nou "mesajul" de fals, artificial, nenatural, neon fals.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: PLASMA TV - break in

Post by puf »

La fel de entuziasmat am fost si eu la fiecare model nou de plasma cumparat.
In timp imaginea devine si mai buna capata o puternica tenta analogica, CRT-like fara sa sufere de limitarile si defectele native CRT.

Dupa ceva timp de utilizare , nu 2-3 saptamani, vei gasi cele mai bune setari video eventual poti incerca o calibrare basic cu discuri speciale gen AVIA.Asa poti obtine o imagine corecta fara nimic ars sau intunecat avand culori naturale si contururi precise fara oversharp sau prea soft.Din pacate calibrarea va fi efectiva numai pe sursa pe care o faci, restul surselor ramanand la ochi.

Incearca sa folosesti un card SD cu poze direct in cititorul de pe fata...se vede mult mai bine decat din PC via HDMI.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: PLASMA TV - break in

Post by SOLO »

Eu am un Panasonic 42PZ85 si trebuie sa recunosc ca nu am facut mare lucru in ceea ce priveste rodajul . Mi-a trebuit ceva timp ca sa decid asupra tehnologiei ( mi-as fi dorit o plasma Pioneer .. dar preturile sunt jale ) si pana la urma am ales cel mai bun raport clitate/pret . Sunt foarte multumit !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: PLASMA TV - break in

Post by momolo »

puf
In timp imaginea devine si mai buna capata o puternica tenta analogica, CRT-like fara sa sufere de limitarile si defectele native CRT.
Exact!
Dupa peste 7 zile timp cat plasma PV80 a mers continuu, cam 95% din timp numai pe acel DVD burn in (imagini albe, rosii, albastre, verzi alternate la 30sec) pot spune rezultatul!

1. in mod clar, fara nici rezerva si usor observat de catre oricine se vede MAI BINE! Cu mult mai bine! Si trebuie sa precizez ca am fost foarte sceptic in privinta nivelului de imbunatatire dupa rodaj. Mi-am inchipuit ca va fi ceva discret, nivel mai greu observabil. Nu e asa, e pur si simplu MULT mai bine!

2. primul atribut, inainte de orice - imagine mai fina, mai detaliata.

3. alte atribute - culori mai intense si mai naturale, negru mai bun, totul mai natural. Deja si pe tunerTV analogic (din cablu analogic prost) se vede mai bine decat pe orice CRT (am avut la comparatie un SONY Wega de 73cm, made in Spain, seriile vechi si bune, nu gunoaiele ulterioare).

4. imaginile alb-negru (exemplu, cele istorice de History) se vad ca la cinema, mult, mult mai bine decat pe orice CRT unde niciodata nu sunt cu adevarat alb-negru. Aici da!

Si pentru a fi sigur de faptul ca rodajul e cauza, am stins-o si am lasat-o sa se raceasca dupa care am aprins-o ca sa nu existe dubiul ca incalzirea de mai multe ore e cauza calitatii mai bune.
Astfel ca nu e. Rodajul este cauza.

Faptul ca la panourile noi nu mai exista problema de retentie...habar nu am (la mine nu am observat asta, chiar si dupa cateva ore de imagini statice), insa in mod cert rodajul CONTEAZA! (probabil pe langa panou si la partea electronica).

Inca ceva - i-am bagat in amplificarea audiofila iesirea de sunet analogica stereo (doua RCA out). Evident, singurul lucru de analizat aici e sunetul de la posturile TV analogice (de pe cablu), restul surselor putand fi bagate direct in amplificare.
Astfel ca, sincer!, am ramas foarte mirat de calitatea sunetului! Iesirea e fixa, nu e variabila cu volumul intern, deci e directa din decodare, insa e foarte, foarte buna! Mi-am dat seama ca in mare parte calitatea sunetului vine de la sursa, nu neaparat din amplificarea stereo interna.

Urmeaza sa o compar cu un SAMSUNG echivalent cu date tehnice usor mai bune ca Panasonic-ul (ca-mi plac mie comparatiile).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply