Recomandare amplificator si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

momolo wrote: De exemplu consider ca daca pe un forum ti se spune/recoamanda direct A+B=C (fix, exact si repede), acolo se afla defapt leoaicele care isi asteapta sus pe colina antilopa tupaitoare. In momentul cand pe un forum intra un novice (uzer cu 2 posturi. Om grabit, a gasit forumul, are o problema si REPEDE posteaza sa afle REZOLVAREA) si i se furnizeaza SOLUTIA (exacta, A+B=C), atunci in spatele acelui forum sunt direct interesele comerciale (de orice fel) si avem deaface cu "relatia" din clipul video.
Aici cu siguranta se poate intampla asa cum spui, daca cineva ar specifica asa direct, fara sa si descrie cum se simte / aude sistemul respectiv, cu detalii care sa sparga tiparul reclamei tipice pentru anumite produse , da exista riscul reclamei ascunse si trebuie sa apreciez ca sunt persoane care se asigura ca nu se intampla acest lucru . Insa sunt si de parere ca daca nu ne adaptam si nu reusim sa sintetizam intre mesaje cat de cat autentice atunci suntem oricum mancati . Leii sunt mult mai evoluati , iar informarea si desinformarea exista absolut in orice domeniu . De la an la an devine din ce in ce mai greu sa realizezi o sinteza reala a unei informatii .
momolo wrote: Daca ai aprofunda practic cat de putin domeniul asta (in loc sa lecturezi sute de pagini pe internet in cautarea rezolvarii punctuale a ecuatiei A+B) ti-ai da seama ca exemplificarea aici, in scris, a unui sistem audio reusit (pentru personajul X, nu conteaza) este fara utilitate (pentru personajul Z) daca nu contine date care sunt destul de greu sau imposibil de precizat in scris pe internet intre persoane care nu se cunosc si aflate pe paliere diferite (sau foarte diferite) ale experientei in domeniul asta.

Din pacate, asa cum am spus, lipsa educatiei (tehnice si de alte naturi) face imposibila rezolvarea pe internet a problemei A+B=?
De acord si nu prea. Da recunosc ca e bine sa fii informat absolut in orice domeniu activezi, si cu informare sunt sanse mai mici sa fii mancat. Insa domeniile devin atat de vaste incat pentru un om va fi practic imposibil sa stie orice despre orice. Daca vrei sa intri pe un domeniu, cu siguranta ma astept sa fie aprofundat, in masura posibilitatilor individuale.
Insa domeniul asta nu se rezuma doar la stiinta. Se rezuma si la experienta , si la potential financiar, si la networking .
Si uite deja audiofilia cum spuneti sau sunetul HI FI , nu mai este despre sunet :Este despre fizica, este despre potrivire, este despre cabluri, este despre medii de stocare , este despre camera, este despre bani, relatii ... off , sunt multe - deja e un job full time :).
Ideea lui A+B, poate functiona doar daca este genuine , si da sigur ca e riscul sa fie compromis de producatori, insa in final se rezuma la potentialul omului de a judeca marketing vs realitate, informatie corecta vs cea falsa. Si aici chiar apreciez un forum corect .
Scopul este sa cladesti . Se numeste accesarea informatiilor deja existente.
momolo wrote: Si pe de alta parte, de ce crezi ca cineva care a investit (= risipit) bani si timp in scularaie audio (in cautatea sunetului "haudiofil") ti-ar raspunde tie, uzer aparut din neant cu cateva postari, un necunoscut, un anonim aparut din neant, pe un forum, oricare ?!?! Exact ce spuneam mai sus, ala care-ti raspunde este leoaica care-ti ia beregata de antilopa saritoare (si dupa cum se observa, exista cazuri incredibile, unele antilope sar direct in coltii leoaicelor, adica astea nu au decat sa stea cu gura deschisa! De exemplu pe un forum! Si numai eu stiu cum m-am straduit sa elimin aceasta situatie pe "blogul" meu! Stiind ca multi ma vor ura ca nu vreau sa le bag direct merindele in traista si prefer sa le pun o undita in mana si sa le arat balta cu peste!).
Pai de ce nu. Fiecare in viata decide cum vrea sa fie sau nu. Insasi scopul unui forum de acest gen specifica prin natura sa exact asta. Sunt deschis la comunicare.
Exact de asta cred ca un astfel de om ar raspunde si ar ajuta pe altul, pentru ca vrea sa isi arate lumii experienta . Altfel nu ar fi decat un anonim , sau cunoscut doar intr-un mediu restrans.
Printr-un forum si-ar oferi sansa sa fie recunoscut si apreciat pentru munca depusa de o multime mai mare de oameni.
Sau poate pur si simplu este un altruist si vrea sa ajute un semen.
Sau poate e vanitos si vrea sa se laude catre un alt semen.
Sunt multe motive pentru care cineva ar putea spune ce sistem are si cum a ajuns acolo.
Eu cred ca daca ne-am ajuta am trai intr-o lume mai buna . Si da exista antilope si lei, dar in lumea umana chiar e nevoie ?
Asa au fost lucruile pana acum si vor mai fi insa, noi oamenii nu putem fi mai presus decat un leu si o antilopa ?
momolo wrote: Intamplator si mirobolant aici pe acest forum nu activeaza nici un dealer audio si nici vreo "echipa" a vreunuia (eventual cate un "observator" singular si ratacit) ca altfel PRIMEAI RASPUNS INSTANTANEU (ori public pe forum, ori mai degraba prin mesaj privat). Dupa care se intampla ca in clipul video postat de mine.
Aici nu pot decat sa apreciez munca si efortul operatorilor . Este un plus sa avem astfel de forumuri , unde nu sunt comercianti si sper sincer sa functioneze cat mai mult .
Pana acum pot spune lejer ca sunt constient ca acele stelute de pe site-uri de specialitate sunt cumparate, insa daca intri in remarcile de pe site-urile care doar vand produsele, numarul acelor feedback-uri creste de obice vertiginos, si exista un potential sa aiba si un dram de realism. Insa daca sunteti atenti acele remarci sunt pe un produs x, la un moment in timp si atat - bun rau, fiabil sau nu. Insa , in anumite domenii nu acest feedback te intereseaza ci cel comparativ, produsul A fata de B . Sau produsul A cu B . Si aici deja situatia se schimba, pentru nu prea exista comparative .
momolo wrote: Pentru ca scuza-ma ca-ti spun asa direct si nepoliticos, esti material perfect pentru asa ceva! Prin mentalitatea si atitudinea de care dai dovada, realitati care se desprind copios din textele tale.

Eu te-am simtit de la primul post, altii probabil s-au lamurit abia dupa ce ai postat mai mult.

Reprezinti profilul perfect al consumatorului pe care-l doresc departamentele moderne de marketing. Astea te asteapta sus pe deal si le e foame! Daca nu intrii in coltii lor aici pe acest forum independent, totusi exista multe alte forumuri, la noi si in toata lumea! Eu la ora asta ma lamuresc repede de un forum dupa ce-l citesc pe diagonala dupa care constat ca se repeta obsesiv (sau extrem de obsesiv) anumite branduri audio. In general forumurile au in spate mici "ciungarii" de facut bani. Spre uimirea unora, culmea, acest forum ("blog") nu produce chiar nici un ban, dimpotriva, papa bani (intrebati-l pe SOLO!). In momentul cand produci bani pe caile astea nu mai poate exista obiectivitate.
Destul de posibil sa fie asa cum spui si nu am sa contrazic remarca . Sunt constient ca intr-o anumita masura am fost cablat in sistemul asta destul de vehement . Piata consumatorismului e omniprezenta si sa reusesti sa nu intri in capcane e de fapt despre cum sa fii alert non stop.
momolo wrote: Adevarul streseaza, iti creeaza frica, neliniste, anxietate, este foarte nesuferit, pe cand minciuna te poate face fericit! (pana te pocneste realitatea, nota de plata! - Si in final cu totii afla ca toate pe lumea asta se platesc mai devreme sau mai tarziu. Cea mai mare iluzie a ierbivorului saritor este ca ar exista lucruri bune si pe gratis! :wink: Poate exista aparent si unele pe gratis, dar in fapt nu e asa, trebuie sa pui de la tine munca, timp si bani sa le poti valorifica. Sau trebuie deja sa fi depus munca, bani si timp sa le alegi pe cele adevarate dintre falsuri).

In fond si acest domeniu este un ecosistem cu prazi si pradatori. :wink:

PS - fara indoiala te vei duce profund dezamagit de negasirea solutiei punctuale, rapide si exacte la problema ta, A+B=???? (pe acest "blog" :) )
Hmm , in definitiv absolut totul costa mai mult sau mai puitin, mai corect sau mai putin corect. Totul se rezuma la goana dupa bani. Producatorul produce pentru ca are un bussiness si scopul e sa faca bani, nu ca vrea sa iti ofere tie o experienta unica.
Si mi-e greu sa cred ca si-au facut un scop in a ne fraieri . Ci mai degraba si-au facut un scop in a face bani. Reclama falsa e impinsa de cei care sunt slabi. Firmele puternice nu au nevoie de astfel de tertipuri. Iar concurenta ar trebui sa mai dimnueze din ideologia de falsitate.
Cat despre prazi si pradatori ... toti suntem prazi din pacate, suntem prazile propriilor slabiciuni.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by johndoe21ro »

Ce nu stii tu, mai Cornele, este ca dealerul Z are trepadusii X, Y si Z care ii sunt clienti. Deoarece X, Y si Z au portofelul mai saracacios insa aspiratiile sunt mari se ofera sa ajute cum pot si cum stiu cauzei dealerului. Astfel, dealerul le ofera un discount baban si le inmulteste ratele ca sa nu ii usture pe X, Y si pe Z prea rau la chimir cu conditia ca acestia sa mai arunce si ei cate o reclama mascata pentru scula A, pentru boxele B sau pentru cablul C. Si ghici cine musca reclama asta? Aia care dau cu nasul intr-un forum convinsi ca acolo se afla Sfantul Graal... :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

cornel t
Posts: 8
Joined: 14 Jan 2018, 20:29

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by cornel t »

Da exista si astfel de indivizidin pacate insa sper eu ca nu foarte multi.
Si aici chiar e utila existenta unor forumuri curate , fara implicatii de marketing.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Din pacate discutia s-a dus catre un nivel mult prea teoretic si gol de continut folositor. La treaba asta am contribuit si eu din plin...

cornel t, din ceea ce ai scris pana acum mie imi pari un tip inteligent si foarte activ, pus pe rezolvari rapide si gasit solutii eficiente. Insa cateodata inteligenta poate fi un neajuns. Nu degeaba se spune ca oamenii destepti comit cele mai mari prostii din lume si nu oamenii prosti (care le comit mai mediocre).

Parerea mea, te incordezi intr-o directie ineficienta si gresita. Asa cum ti-a spus/sugerat si colegul meu, pe un forum nu vei gasi niciodata Sfantul Graal.

Eu m-am gandit de multe ori care este rolul unui forum din asta?! Probabil simtind ca inafara gadilarii propriului orgoliu si propriei vanitati.... alt rol pare sa nu aiba. Caci util nu prea are cum sa fie inafara ca poti afla de brandul X sau adresa Y unde poti auzi cu urechile tale si astfel poti alege sau respinge una si alta.

Intr-un final m-am gandit ca defapt rolul primordial al unui forum este de..... "carciuma". Locul unde ne intalnim, bem impreuna (uitand pe moment de grijile zilnice) si astfel locul unde putem sa cunoastem alti oameni (ca noi) si sa ne facem prieteni. Evident, prietenia se desfasoara inafara forumurilor! NU in forumuri, asa cum isi imagineaza "soarecii de computer", cei a caror viata jalnica se desfasoara prin unica lor fereastra spre lume, adica internetul. Zic asta deoarece exista cazuri printre noi, unele patologice, unii le stim (nu are legatura cu cei de fatza). Astia ne baraie la cap aiurea, e ca unul care intra in "carciuma" si incepe sa faca zgomot aiurea, iti sta halba in gat! Apropos, dupa eliminarea gastilor "de influenta dilereasca" m-am ocupat si cu eliminarea acestor specimene. De multe ori m-am simtit ca un inchizitor.... doar am zis mai sus, forumul este locul unde ne putem gadila vanitatea si orgoliul! Iar inchizitorii au sfarsit de multe ori in propriile aparate de tortura! :lol:

Asa ca pana la urma forumul este un loc de intalnire pentru a lega noi prietenii sub acelasi hobby. Mai ales ca e un hobby rar.... foarte rar.... extrem de rar! Adica suntem extrem de putini, probabil sub 0,000000001% din populatie!

Cat priveste MARELE SUBIECT, adica SUNETUL, situatia reala e foarte delicata, e mai rau ca in alte hobby-uri, de exemplu fotografie, pictura, chiar si muzica-compozitie-interpretare. Pur si simplu a descrie sunetul si a-l clasa, manevra, cataloga e cum ai..... cataloga fumul si norii! Nu ai cum la modul obiectiv. De aceea adevarata actiune se desfasoara in afara forumurilor.

Cat priveste ceea ce tu ai cerut si spus de la inceput, IMPARTASIREA cunostintelor (reale)..... nu prea se poate. Asteptarile iti vor fi repede tradate. Nimeni nu arunca pe fereastra ceea ce a adunat cu truda. Pe fereastra se arunca gunoiul.... daca iti e lene sa cobori scarile! :lol:

Ceea ce nu ai inteles din aluziile mele, poate nu suficient de sugestive, este ca si in viata e ca la teatru, vorba marelui William Shakespeare! Pentru ca sa obtii aplauze trebuie sa muncesti pe scena! Nu merge sa apari acolo cu pistolul in mana si sa strigi la spectatori: "- Daca nu ma aplaudati deschid focul!" :) Ii sperii de tot si nu mai misca unul!

Unii se descurca mai bine pe scena, altii mai putin bine, de aceea si intensitatea "aplauzelor" poate fi diferita. In asa fel incat te poti intreba la urma de ce publicul l-a placut pe X si nu l-a placut pe Z ?!?! Asta tine de fiecare..... "actor" (cum isi joaca rolul pentru a inspira si stimula publicul de pe scena forumului.... si a vietii. :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Schindler »

cornel t , si in audiofilie ca si in alte domenii, la inceput totul pare ciudat si invaluit in ceata. Cu timpul, progresiv, totul o sa ti se limpezeasca. Cititul review-urilor din reviste sau online este o activitate complet inutila, timp pierdut. De pe unele forumuri, ai ce invata, de pe altele nu prea. Pe forumul acesta de exemplu, momolo desi nu se exprima explicit, spune multe . Dar trebuie sa le pricepi. Cateodata sinceritatea lui absoluta ii supara pe unii mai orgoliosi; dar e dusul rece care te trezeste la realitate.
Acum concret : tinand cont ca esti la inceput si iti lipsesc atat notiunile de baza cat si experienta in audiofilie, cea mai buna optiune ar fi fost sa cumperi , de suma disponibila - de la un audiofil - un sistem gata configurat compus din boxe, amplificator, sursa si cabluri - numai dupa ce l-ai ascultat si ti-a placut foarte mult cum suna. In felul acesta te-ai fi bucurat de un sunet bun inca de la inceput, ai fi facut economie de bani si ai fi rezolvat delicata problema a matching-ului intre scule si a cablarii.
Cu timpul, citind si mai ales experimentand, inveti , se formeaza si urechea si iti poti permite alte configuratii, de data aceasta in cunostinta de cauza.
Tinand cont ca ai cumparat totusi niste boxe, amplificatoare, etc. eu cred ca ai doua variante : ori mergi inainte cu metoda "incearca si greseste" si inveti din greseli pana esti satisfacut de rezultat , ori rogi un audiofil cu experienta, din localitatea dumitale sa te ajute. A face un sistem sa sune bine - pentru cine nu stie e greu spre imposibil; pentru cine stie, e usor.
Ca in orice domeniu, de altfel.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Mirciulik »

Salut, sunt nou pe forum, urmăresc cu interes discuțiile și mai ales sfaturile date legate de configurarea unui sistem stereo. Revenind la topic, încerc sa-mi fac un sistem stereo, nemulțumit de prestația unui receiver 5.1 (HK avr 135) pe care l-am achiziționat cu ceva timp în urma (online bineînțeles ...), folosindu-l doar la filme și radio. Săptămâna trecuta am luat de pe piața s.h. un amplificator vechi, e vorba de un Technics su-z2 care mi s-a părut ca suna bine la probe. Am de la vechiul sistem boxe magnat monitor 800 și ca sateliti infinity reference 11. Problema e ca nu suna bine cu nici unele (în percepția mea). Când l-am probat erau niște boxe shneider vintage nu știu ce serie, erau vechi, compresie, 3 cai, mari. Poate era mai bine sa fi luat și boxele, în prezent nu le mai are. Am vreo șansa sa obțin un sunet cât de cât mai bun cu un alt model de boxe (cu un buget limitat) sau e o cauza pierduta?
Mulțumesc!

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Mirciulik »

Revin la cele spuse anterior, cred ca boxele la proba erau Schneider 6040 LS, aveau un difuzor mare de bass...

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Mirciulik »

Revin cu aceeași întrebare pentru membrii forumului, ce boxe s-ar pupa cu un Technics SU-Z2, nu am reușit sa găsesc, e destul de greu în provincie unde posibilitățile de a testa sunt limitate...

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Soul »

Cu ampul asta merg orice boxe, eu zic sa le iei tot pe "filing", asa cum ai facut-o si cu statia, vei fi extrem de multumit, asa daca te sfatuim noi nu vei simti ca ti-ai pus amprenta direct pe ce ai fi vrut tu sa iasa, iar daca ar fi sa-ti impartasim din experienta noastra, sunt niste lucruri atat de indepartate si niste amintiri pe care fiecare dintre cei de aici dorim sa le dam uitarii, exact ca un vis urat, ceva de care mai tresari uneori noaptea si te ia transpiratia aia rece, deci nu ne rascolii cu chestiuni nasoale :lol:
In final eu aia zic, fa exact asa cum iti dicteaza inima, sigur vei fi multumit de realizare, stii cum e, ladoiele mari cu difuri cat roata carului au in general un bass de te strici la stomac daca le dai mai tare, iar alea mici....., na...., mai pitigaiate...., oricum nu vom intelege cum dau unii 10k pe niste boxulite de raft amarate, cand pot sa-mi iau de banii astia sa ma dezintegrez de placere :D
Iti urez de bine si vorba romanului: " Tine-o tot asa!"
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

Intervin deoarece Soul m-a facut sa rad! Excelent raspunsul lui! :lol:

Mirciulik, trancota Technics din 1980 este una de buget, adica ieftina, adica aia mai de om sarac din anul 1980.... adica de om sarac din lumea capitalista de atunci! Deoarece in lumea comunista o aveau doar directorii de combinate de porci si mine de carbuni! Daca atunci in RSR aveai asa ceva la bloc, se facea coada la usa ta. Cert este ca in cutia aia draguta dotata cu ceasuri simpatice si fatzau cu finisaj pe care acum nici chinezu si nici japonezu nu mai stiu sa il faca, se afla un "gandac" al epocii, adica un integrat hibrid STK 2038 ( http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 038II.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) facut pe vremea aia de marea firma SANYO. Integratul cu pricina este alimentat cu un transformator decent (mai bun decat ce poate face chinezu pe doi lei azi) si prin jurul sau are si alte integrate, inclusiv unul mic si banal la partea PHONO. Cert este ca grandioasa firma Matsushita (din care a facut parte brandul Technics) scotea si aparate mai saracute sa vanda si zonei mai ieftine si cum plantarea unui integrat scuteste de multa bataie de cap si manopera, asta faceau! Totul la 5,7 Kg ( https://www.radiomuseum.org/r/technics_ ... ampli.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) ceea ce fie vorba intre noi trancotarii, nu avem cu ce ne lauda! (laudele incep de la 10 kile in sus).
Una peste alta, trancota ta e cea mai proasta din epoca (motiv pentru care evoca Soul visele urate si transpirate) dar sa nu te depresezi, in ziua de azi exista scule mult, mult mai infecte! Chiar trancotzica ta este onorabila daca ai dat sub 150 lei pe ea si are matzele originale.
Acum cat priveste boxele, caci asta te arde la stomac, eu as spune sa-ti iei mai bine niste ... casti. Vei fi mai castigat. Inclusiv medicul ORL-ist peste vreo 10 ani.... dar ce conteaza, o viata avem! Una peste alta, la asa capodopera de amplificator, in societatea simandicoasa haudiofila nu se pune intrebarea, "ce boxe sa-mi iau?!". E ca si cand ai intra in restaurant si ai striga ca vezi muste in ciorba! Asa cum ti-a spus si colegul nostru, orice boxa care-ti place tie cum canta, e perfecta! Si ai de unde alege deoarece pentru ampliful asta eu as cauta in zona second hand de pana in 200 lei perechea de boxe. In general gasesti "nemtoaice" care chiar daca nu canta muzica, sunt trainice si bine construite sau daca esti norocos, gasesti niste Philips mai usurele care nu au fost ciobanite si in mod cert alea merg cu trancota asta. Evident, nu-ti recomand Triangle Grand Magellan! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dias28
Posts: 22
Joined: 10 Feb 2018, 23:10
Location: Iasi

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by dias28 »

Asa-ti trebuie, Mirciulik, daca te apuci sa ceri sfaturi de la experti! Ti-ai luat si tu un amplificator de bugetul pe care ti l-ai permis. Iti place, se aude decent (nu ai, probabil, pregatirea necesara ca sa realizezi ce este cu intergratele respective) si ai cerut un sfat, o opinie de la cei pe care ii admiri (citind postarile) pentru erudutia, cunostintele si experienta lor audifila si nu numai. Dar ai fost facut praf si luat (elegant, ce-i drept) peste picior! Mi-am furat-o si eu de la Momolo, cand am postat cateva cuvinte despre magnetofonul meu Philips N4520, pe care l-am preferat unui Akai GX535. Din aceasta cauza am renuntat sa mai (sau nu am mai indraznit…) sa mai postez ceva cu privire la aparatele pe care le am sau pe care mi le doresc si urmeaza sa le achizitionez.Dar citesc cu interes toate postarile, asa cum urmaresc si unele forumuri straine. Iti doresc auditie placuta!

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Mirciulik »

Mulțumesc pentru sfaturi sincere Soul si Momolo, am înțeles ca nu am nevoie de boxe, poate de un pește de sticla așezat peste amplificator, :D .
Dias28 nu-i bai, supraviețuiesc, dacă eram expert nu avea sens sa intru pe forum, știam ca trebuie sa adaug la buget câteva zerouri și sa ma îndrept către niște scule scumpe la vremea lor, nu degeaba scumpe, evident ca se aude strident, gândeam ca ar putea fi potolit cu niște boxe speciale, sa mai salvez ceva... culmea e ca nu mi-am dat seama la prima audiție de 5 minute, m-am grăbit, m-am dus nepregătit. Oricum, urmăresc cu interes in continuare discuțiile. Ciudat ca niște străini lăudau scula, lucru necurat în casa popii, cred ca erau emigranți din est, foști nomenclaturiști.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by momolo »

dias28, nu esti atent, eu chiar i-am recomandat boxe. Reciteste cu atentie, e simplu.

Mirciulik, STK-ul ala chiar nu e gunoi. De exemplu eu am la colectia de deseuri toxice un receiver Sansui din 1975, fericit detinator in burta lui de integrat STK, ceva genul lu' al tau si cam aceeasi greutate totala trancotara. Ei bine, receiverul e foarte bun pe radio, nu stiu ce naiba are ca atunci cand am bagat niste casti sa vad daca merge (ca sa nu ard niste boxe, castile sunt mai rezistente) nu mi s-au mai dezlipit de urechi vreo doua ore, ascultam ca prostu' la radio si nu ma mai opream. Caci de la intregrat la sunet e cale lunga, asa cum zicea si Eminescu de steaua care a rasarit. Aceeasi situatie ca la faimoasele DAC-uri. Geaba ai mama lu' chip-ul integrat daca implementarea (asa se spune, implementare!) e proasta! Si invers. Adica se poate si bine si prost cu acelasi integrat. Ori la trocutza ta vad un traf chiar onorabil, adica nu e un neica nimeni de traf si totusi firma Technics a fost ceva de capul ei pana sa se tampeasca in anii '90. Sper ca te-ai prins ce boxe ti-am sugerat. Nu vreau sa scriu prea citetz ca creste pretul la deseuri in talcioace. Eu am vazut din alea la vanzare si cu 120 lei perechea, zise ca bune, adica functionale, evident, variante pe 2 cai, alea pe 3 cai sunt ceva mai scumputze. Cred ca s-ar potrivi cu ampliful tau. Asa ca, iata, zic si eu mot a mot si tot nu e bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by Mirciulik »

Mulțumesc Momolo, stiam ca nu lași oamenii la greu, chiar azi dimineața, de fapt ieri...(vad ca e trecut de 12) am comandat și un radio, un st 7300 ieftin, oricum nu mai aveam nimic de pierdut, m-am hotărât sa-i dau o misiune mai simpla, dimineața la o cafea. Vorba lu Creanga, dacă-i copil sa se joace, dacă-i cal sa tragă, dacă-i popa sa cetească si dacă-i technics sa dea știrile dimineața. :D.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Recomandare amplificator si boxe

Post by johndoe21ro »

Mirciulik wrote:Mulțumesc Momolo, stiam ca nu lași oamenii la greu, chiar azi dimineața, de fapt ieri...(vad ca e trecut de 12) am comandat și un radio, un st 7300 ieftin, oricum nu mai aveam nimic de pierdut, m-am hotărât sa-i dau o misiune mai simpla, dimineața la o cafea. Vorba lu Creanga, dacă-i copil sa se joace, dacă-i cal sa tragă, dacă-i popa sa cetească si dacă-i technics sa dea știrile dimineața. :D.
Ce fel de muzica asculti, Mircea?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply