Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:am care credeti ca ar fi diferentele intre vinil, banda si caseta audio?
caseta audio e tot banda magnetica, adica un magnetofon in miniatura. Banda poate fi de multe tipuri, latimi si poate fi trasa pe multe viteze. Cassul si magul au acelasi principiu, sunt practic acelasi lucru in variante diferite (latime banda, latime pista magnetica, compozitie banda, viteza, corectii, dispunere piste, etc).
Intrebarea e totusi normala, orice pasionat se intreaba chestia asta cu "sursele".
Parerea mea e aceeasi de jdemii de ani, magnetofonul e cea mai buna "sursa" (ce cuvant urat!) dintotdeauna si deocamdata nimic digital nu-l egaleaza. A disparut din folosinta uzuala profesionala din ratiuni pur economice, adica este extrem de scump si necesita intretinere de specialitate permanenta. Digitalul este incomparabil mai ieftin, mai practic, mai rapid, mai economicos din punct de vedere consum energie, materiale si greutate. Iar digitalul permite maltratarea sunetului dincolo de imaginatie si mai ales intr-un mod vizual si fara a tine cont de factorul timp. Asta e si cauza pentru care in digital se fura astronomic! De aia au readus vinilul in atentia maselor largi, si-au dat seama ca prin digital vor ajunge la sapa de lemn (pentru ca toata lumea vrea bun si pe gratis!). Era evident inca din anii 80 cand au distrus vinilul in detrimentului CD-ului audio. Dupa care a venit PC-ul raspandit in populatie si care a pus cruce la tot.
Din punctul meu de vedere un magnetofon de top bate orice vinil (ma refer atat la placa cat si la scularaie). Despre digital am spus, nu are nici o sansa cu magnetofonul. Atat ca asta din urma e rar, ultra scump si extrem de complicat sa ai ceva de top. Cumva e ca si in fotografia digitala contra celei analogice, numai ca in audio diferenta in favoarea analogului e chiar mai mare. Evident, parere personala.
Si casetofonul poate fi o "sursa" buna de casa. Nu o data am auzit casetofon care se batea cu playere digitale de top si suna chiar mai bine. Dar in analogic lumea nu ia in seama multe aspecte care par cateodata fleacuri. Nu e simplu sa ai un aparat analogic cu banda magnetica pus la punct perfect! Pe digital e simplu, apesi pe buton si intotdeauna merge la fel!
Cat priveste zgomotul de fond (fashait la banda, pacanit la placi vinil), il consider un aspect secundar si lipsit de importanta. Pe cei pe care-i observ preocupati de aspectul asta ii consider trancotari, adica cei care inca nu au inteles ceea ce conteaza cu adevarat in sunet. Exista inregistrari vechi fabuloase, te intrebi cum au reusit asa ceva!? Unele au zgomot de fond chiar mare! Exista inregistrari moderne lipsite total de orice zgomot de fond dar care se aud mort, mic, urat, meschin, aiurea, mai ales nenatural.
Oricare din cele 3 poate fi o "sursa" buna. Cel mai simplu este cu vinilul. Cu banda (evident, inclusiv caseta audio) e mai complicat, necesita cunostinte si experienta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

Ce vremuri...,in anii 50-60 vinilul a "distrus" banda de magnetofon (aparent cel mai scump format existent disponibil pentru publicul larg).

https://www.youtube.com/watch?v=5KHSz9Gi-II
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by c_andrei »

Ce folositi ca sursa la inregistrarea casetelor sau a benzilor?

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by iordmi »

c_andrei wrote:Ce folositi ca sursa la inregistrarea casetelor sau a benzilor?
Buna seara!
Personal numai dupa vinyl-uri, pe care cumpar in general de pe Discogs- recomand cu caldura!
Pe benzi imi recreez discografia anilor 80- italodisco mai ales, na ca am zis-o, acu, aruncati cu pietre!
Mai frate de ce benzi, numai una si una, nu ca jafurile pe care le obtineam de la dealer-ii din epoca de aur, unde pe o banda de 90 minute daca aveam una-doua bucati misto. Mai inregistrez albume si selectii vinyl si pe casete.
Chiar incercind sa las deoparte the nostalgia factor, in masura posibilului; cel mai mult imi place cum se aude magnetofonul; sincer, imi place mai mult inregistrarea pe banda decit originalul pe vinyl. Nu sint singurul care se extazieaza in fata acestui fenomen, exemple sint nenumarate incluzind oameni mai eruditi decit mine in domeniu, si de pe toate meridianele, forumurile etc. Si nu, nu vorbesc de maguri dereglate ca sa sune mai pe inalte, umblat la bias, corectii etc.
Pentru mine calitatea discurilor vinyl de altadata transcende formatul; este vorba in primul rind de cum anume se inregistra muzica, ce se dorea de la sunet.. adica se urmarea sa sune bine la ureche, nu neaparat sa aiba grafice perfecte. Sa dau niste exemple; vine un amic pe la mine cu niste LP-uri noi, stiti de acelea de 180 gr; era Muse si nu mai stiu ce, daduse o poala de bani, amicul mindru nevoie mare; le pun pe pick-up ce sa zic, corect, dinamic, fara zgomot de fond, dar... fara magie, fara mare diferenta fata de digital; pentru comparatie, ii pun apoi un 45 de ture cumparat de mine cu 50 de eurocenti la un magazin Troc, era Rod Stewart cu Infatuation- wow!
Amicul zice singur, bai, nici nu se compara!
Si acum exemplul invers; disc J.M.Jarre cumparat la un targ de viniluri, il ascult, cad pe spate! Ma uit pe coperta, inregistrat live cu magnetofon Otari digital cu 24 de piste...
Deci ce conteaza de fapt? Mediul de inregistrare sau maniera/tehnica/filozofia? Ambele, evident, dar nu numai mediul, fie el analog sau digital.
Dincolo de sursele de inregistrare, revenind la magnetofon, motivele pentru care banda se aude mai bine- dupa mine chiar si copia vinyl-ului pe banda decit vinyl-ul, ca benzi master, ciuciu, nu am auzit- sint multiple, tin atat de proprietatile benzii cit si ale magnetofonului; exista fizica care poate explica cum si de ce, dar exista si magie, da, da!
Nu sint eu persoana cea mai calificata si subiectul poate naste dispute, asa ca inchei cu afirmatia ca ,dupa parerea strict a mea, raportat strict la experientele mele, magnetofonul este cea mai buna sursa de muzica pe care am auzit-o!
Al dvs cu prietenie,

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

iordmi wrote:Buna seara!
Personal numai dupa vinyl-uri, pe care cumpar in general de pe Discogs- recomand cu caldura!
Pe benzi imi recreez discografia anilor 80- italodisco mai ales, na ca am zis-o, acu, aruncati cu pietre!
Mai frate de ce benzi, numai una si una, nu ca jafurile pe care le obtineam de la dealer-ii din epoca de aur, unde pe o banda de 90 minute daca aveam una-doua bucati misto. Mai inregistrez albume si selectii vinyl si pe casete.
Chiar incercind sa las deoparte the nostalgia factor, in masura posibilului; cel mai mult imi place cum se aude magnetofonul; sincer, imi place mai mult inregistrarea pe banda decit originalul pe vinyl. Nu sint singurul care se extazieaza in fata acestui fenomen, exemple sint nenumarate incluzind oameni mai eruditi decit mine in domeniu, si de pe toate meridianele, forumurile etc. Si nu, nu vorbesc de maguri dereglate ca sa sune mai pe inalte, umblat la bias, corectii etc.
Pentru mine calitatea discurilor vinyl de altadata transcende formatul; este vorba in primul rind de cum anume se inregistra muzica, ce se dorea de la sunet.. adica se urmarea sa sune bine la ureche, nu neaparat sa aiba grafice perfecte. Sa dau niste exemple; vine un amic pe la mine cu niste LP-uri noi, stiti de acelea de 180 gr; era Muse si nu mai stiu ce, daduse o poala de bani, amicul mindru nevoie mare; le pun pe pick-up ce sa zic, corect, dinamic, fara zgomot de fond, dar... fara magie, fara mare diferenta fata de digital; pentru comparatie, ii pun apoi un 45 de ture cumparat de mine cu 50 de eurocenti la un magazin Troc, era Rod Stewart cu Infatuation- wow!
iordmi, jos palaria in fata ta! Nu puteam s-o spun mai bine! (ar fi grozav daca vrei sa ne cunoastem, nu stiu daca esti din Bucuresti!?)
Sa sti ca nu esti singurul cu italodisco anii'80! Nu e nici o rusine! Dimpotriva! De exemplu, cunosc audiofil care are scule mai scumpe si mai bune decat tot forumul asta la un loc si e pasionat (si) de italodisco!
...Intr-un fel este muzica tineretii unei anume generatii.

Cat priveste fenomenul cu banda (care se aude mai bine ca sursa, chiar si vinil, nu mai spun de digital), poate crea debandada intre teoreticieni (mai ales cei ale caror cunostinte se rezuma in majoritate la internet si nu viata reala). Dar e un fenomen real si firesc. Adica nu e nimeni defect daca aude asa.
Banda e grozava si pentru ca poti baga oricate viniluri si in ce ordine si selectie vrei, asa cum bine ai povestit! Adica banda chiar are rost, nu e numai asa de pamplezir.

PS - asta seara am ascultat la un prieten, un "aragaz" Studer A80 pe 38. E durere! Cand incepe magul ala s-a terminat cu toate "sursele"! (si acolo sunt altele grele de comparat! Adica ai cu ce!). E atat de fabulos ca nici nu prea conteaza pe ce sistem amplificare si boxe il bagi, pur si simplu suna grozav!

Si alta chestie - excelent ai punctat cu inregistrarea digitala! Si eu am povestit de multe ori ca am intalnit LP-uri grozave trase DIGITAL (chiar la inceputul erei digitale, chiar incepand cu 1980 cand sculele digitale erau total primitive). Am un LP cu Radu Lupu, DECCA tras DIGITAL, e atat de minunat ca-l pun rar sa nu-l tocesc de mila!
Pana la urma la varf ("top") nu conteaza asa mult digital si analog. La varf de varf castiga totusi analogicul, dar e vorba doar de pasarile paradisului!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by johndoe21ro »

Ceva ce se intampla tot mai des pe la americani:
https://youtu.be/Im0gMSkqjzM" onclick="window.open(this.href);return false;
Asa cum spuneam intr-un post anterior, parerea mea este ca si mag-ul/banda va reveni insa cred ca preturile vor fi mult mai prohibitive decat si-ar dori audiofilul de rand..
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by iordmi »

Cher momolo multumesc de sprijinul moral pina sa intilnesc acest forum ma simteam un bizar, un alien, cu pasiunea mea pentru magnetofoane.
Sint bucurestean, din Berceni, dar de 10 ani activez prin Belgia; mi-ar face desigur o enorma placere sa ne cunoastem; va trimit coordonatele mele in privat.
Nu asi vrea insa sa las o impresie falsa colegilor de pe acest forum, sculele mele sint mai degraba modeste; benzile pe care mi le-am creat au filiatia urmatoare:
- pick-uk Tensai + doza Ortofon 2M Blue
- via preamplif Project pe lampi
- inregistrari mai ales pe GX 630 DB pentru benzile de 26 cm; benzile de 18 cm pe acelasi Akai sau pe Sony TC 399; de ascultat ascult mai adesea pe Akai GX 620 sau pe GX 4 000 D; desi si 620 inregistreaza perfect- la cit ma duce pe mine cerebelul, prefer sa ascult tras pe 630 si redat pe 620, rupe! Casetele le inregistrez de pe vinyl pe Yamaha 670 si le ascult pe el sau pe un Pioneer CTF 900.
Nici vorba de scule hi-end deci.
Pentru mine, cind am un pic de timp, sa pun o banda cu muzica tineretii- dar selectionata la sange, e o, cum sa spun - o calatorie in timp, razbunare pentru frustrarile tineretii cind visam sa am Akai etc, dar si suprema placere.
Atat am avut de zis si-am incalecat pe-o sa!
Discutam si pe plaiuri private oriscind.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Soul »

Ultima achizitie Hitachi D5500 https://photos.google.com/photo/AF1QipO ... eWbcx8oV5O" onclick="window.open(this.href);return false;

https://photos.google.com/photo/AF1QipO ... 9z2k1XqEwU" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by SOLO »

Soul wrote:Ultima achizitie Hitachi D5500 https://photos.google.com/photo/AF1QipO ... eWbcx8oV5O" onclick="window.open(this.href);return false;

https://photos.google.com/photo/AF1QipO ... 9z2k1XqEwU" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu prea merge: 404. That’s an error.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Soul »

Cum se copiaza un vinil :lol: https://www.youtube.com/watch?v=QDwN41Px_sY" onclick="window.open(this.href);return false;
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

stie despre ce vorbeste sau nu?

https://www.youtube.com/watch?v=0m8IxT_62Ek

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Spirit Crusher »

Salutare lume,

Nu ma asteptam sa ajung in sectiunea asta, asa de curand. Cand m-am inscris pe acest forum (aka blog :mrgreen: ), am fost uimit de numarul replicilor in acest topic. Intre timp am ajuns la gradinita, si am invatat cum se unge untul pe paine. E mult pana departe, dar luminita de la capatul tunelului se intrezareste (nu cea din guvernarea romaneasca).

Am deja mai bine un an de zile de cand ma zbat, sa vad in ce directie apuc, in ceea ce priveste sursa. Candidatii, ii stie toata lumea : cd-player, streamer/fisiere si "depasitul" vinil.

In scurta mea viata audiofila, partener mi-a fost un vechi cd-player McIntosh. Nu stiu daca la 20 de ani il putem baga deja la vintage. In ultimul an de zile, am fost de cateva ori foarte aproape sa iau cateva cd-playere de exceptie la vremea lor (poate si in vremea de azi) : AMR CD-77, EAR Acute, Goldnote Favard... Pe cd-player ascult/am in special jazz, vocals..., dar muzica clasica nu prea ma imbia. In septembrie, cand am ajuns in tara, am avut ocazia sa calc pragul catorva forumisti, la care vinyl-ul e de baza (remoteviewer, hondaru). Auditia de la "remote" a fost decisiva, as putea zice. Dupa ce am ascultat ceva clasica, am simtit vraja. Clar ca Micro Seiki are partea lui de vina, dar am vazut (mai degraba auzit), cum cu o investitie decenta, se pot obtine rezultate extraordinare. Cel putin in cazul meu, vinilul ar fi singura solutie pentru a indragi muzica clasica.

Exista si solutia sa ma infing in cel putin doua, daca nu toate directiile (DAC, player, turntable), dar nu cred ca e ideal. Atat timp cat sursele materiale nu sunt nelimitate, mai bine sa ne orientam doar intr-o singura directie, asa mai hotarat.

Acum nici doua luni, am facut primul pas, si mi-am luat un VPI Scout. Chiar daca tartorul acestui forum m-a indemnat sa ma bag la ceva vintage, am zis ca pana nu ma lovesc cu capul de pragul de sus, n-are nici un farmec. Am facut un scurt drum pana in Olanda, si iaca pacostea. Acasa avem lipsa : preu phono, cabluri phono, si placi (durerea cea mai mare). Am luat de la olandez 3 bucati, asa ca sa-i fac safteaua. Dar asa-i cand o iei de la zero. Pentru placi trebuie sa fiu doar pe faza. Am vazut melomani/audiofili care si-au scos intreaga colectie la vanzare (sau mare parte), la preturi modice. Sa zic la maxim 1 euro de placa. Durere mare pare sa fie si cu preul phono, dar mergem inainte. No pain, no gain!

Am sa bag si ceva poze cu "scutul american". Adevarul-i ca arata bine. Despre restul, mai incolo. Asa ca fiti pe faza, ca intortocheate mai sunt caile audiofiliei.

Sunet intins!

va urma...
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Spirit Crusher »

Image

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Spirit Crusher »

Image

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Spirit Crusher »

Image

Image
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply