Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Stronghold »

Buna ziua tuturor membrilor, numele meu este Florin !!
Sunt din Oradea-Miercurea Ciuc (aici lucrurile sunt mai complicate)

Sunt pasionat de muzica, dar din pacate, marea majoritate a timpului sunt ocupat cu alte activitati.Totusi ascult si muzica indiferent ca sunt la birou, in masina (aici este o placere sa ascult muzica pe un sistem audio dedicat marcii masinii de catre cei de la Dynaudio).Pentru acasa, sunt in cautarea unui sistem stereo decent.In rest, sunt curios de schimbul de informatii dintre cei care chiar sunt audiofili, si drept consecinta de dezbaterile pe fondul acestei teme, de argumente pro si contra :)).

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Stronghold wrote:Buna ziua tuturor membrilor, numele meu este Florin !!
Sunt din Oradea-Miercurea Ciuc (aici lucrurile sunt mai complicate)

Sunt pasionat de muzica, dar din pacate, marea majoritate a timpului sunt ocupat cu alte activitati.Totusi ascult si muzica indiferent ca sunt la birou, in masina (aici este o placere sa ascult muzica pe un sistem audio dedicat marcii masinii de catre cei de la Dynaudio).Pentru acasa, sunt in cautarea unui sistem stereo decent.In rest, sunt curios de schimbul de informatii dintre cei care chiar sunt audiofili, si drept consecinta de dezbaterile pe fondul acestei teme, de argumente pro si contra :)).
Bine ai venit, Florine. :) :D
www.youplay.ro

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Stronghold »

Multumesc

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Deja m-ai întrecut, la numărul de mesaje...
www.youplay.ro

ninoniculescu
Posts: 3
Joined: 10 Jul 2018, 09:59
Location: Otopeni

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by ninoniculescu »

Buna ziua,
Sunt Nino, sunt din Otopeni, pasionat de tot ce inseamna audio vintage, in special deck-uri, tunere si amp-uri, posed ceva "scule" Onkyo, Akai, Sony, Technics, Dual (boxe JBL si Pop pentru moment...). Ascult casete (colectie de vreo 200) si mai rar CD-uri si incerc sa nu le las sa "se usuce si sa cada...". :-)
Sper sa am ce invata de pe acest forum si sa pot, la randul meu, sa aduc valoare ideilor exprimate aici.
Toate cele bune!

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Eu am vreo 150 de casete audio din perioada anilor '90. În special, eurodance.
www.youplay.ro

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Mokep »

Salutare tuturor.
Ma numesc Bogdan sunt din Brasov. Primul amplificator diferit de sisteme audio pt pc 2.1 a fost un yamaha cumparat prin 2013.
Am gasit multe informatii folositoare pe acest forum, care in multe topicuri se ridica la nivelul celor de din afara, de multe ori mai transant in spunerea lucurilor pe nume. Felicitari moderatorului/ celui care a creat websitul si oamenilor din echipa.

Pentru auditie folosesc preponderent aparatura vintage, anii 60, inceputul anilor 70, de provenienta europeana, insa deocamdata pe tranzistori.
Am invatat si ceva electronica de pe siturile de din afara si am cumparat ceva scule specifice, fortat de realitatea acestor echipamente care se pot strica in orice moment, care au o anumita varsta plus componente care nu sunt de cea mai buna calitate, dar aceste aparate merita pastrate in functiune.

Urechea mea se impaca bine cu ele desi pe grafice de multe ori nu ating standarde prea inalte.
Cochetez cu ideeea unui radio pe lampi dar ezit sa achizitionez unul datorita designului si masivitatii lor, dar nici nu stiu cum suna din pacate.

Si acuma o dilema. Detin amplificator de chitara pe lampi cu un sunet exceptional dar nu imi explic de ex cum de se impaca asa bine cu urechea. Am ascultat amplificatoare audio care te obosesc dupa scurt timp si deranjeaza deja la volum mediu, dar acesta pe lampa de 22w pot sa il dau tare de tot, de vibreaza geamul termopan si nu deranjeaza.

Felicitari inca o data pt ce ati realizat.

synaps
Posts: 4
Joined: 12 Aug 2018, 10:59

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by synaps »

Bine v-am gasit! Numele meu este Dan, am 25 de ani, cat despre partea ''audiofila'', pot spune ca de-abia acum incep sa deschid ochii (sau urechile). Doresc sa imi alcatuiesc un sistem audio decent pentru inceput, dar dupa mai multe saptamani de citit prin diverse forum-uri pot spune ca din pacate ,sau din fericire, sunt mai in ceata comparativ cu prima zi in care am zis ''vreau boxe :-D ''. Asa ca sper ca cu ajutorul mult mai experimentatilor colegi de pe acest forum sa o scot intr-un final la capat.

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Bine aţi venit, băieţi. :D
www.youplay.ro

alc2.2
Posts: 1
Joined: 07 Aug 2018, 14:40

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by alc2.2 »

Salutare si bine v-am gasit tuturor celor de pe forum. Ma numesc Laurentiu si sunt din Bucuresti.

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Bine ai venit, Laur. Spune-ne mai multe despre tine.
www.youplay.ro

trancota
Posts: 6
Joined: 28 Jan 2013, 14:28
Location: Pitesti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by trancota »

Salut !
Sunt Bogdan din Pitești, ascultător ... de muzica, doua mânuțe drepte ( mânat de diy ), în căutarea unui forum decent, am găsit unul elitist. Bravo !

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit Bogdan, multumim pentru aprecieri!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

alinb
Posts: 9
Joined: 03 Sep 2018, 16:00

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by alinb »

Salve,

Alin, 32, Cluj-Napoca, IT-ist. Incepator inrait, in cautare de sunete faine. Cititor in stele si forumuri.

Sistem: lipsa acuta (desktop speakers doar).

Am totusi o pereche de casti Sennheiser HD650 (+ un Fiio E10k, un Schiit Fulla 2 si un mini amp de casti pe tuburi - ceva chinezarie amazoana) cu care-mi iau doza zilnica de drog. Alternez amp-urile in functie de ce ascult (preferinte variate, cu exceptia popularei, manelelor si genurilor extreme)

Plan de achizitii: boxe + amp + network streamer (initial) + pickup + CD player (sursele in ordinea asta). Buget 1-3k euro.

Camera de auditii: goala momentan, aproape cub (din nefericire), 10m2. Interesat si de sfaturi pentru a o pregati acustic (ma gandeam fie mochetata, fie parchet pluta, ceva bass trapuri pe la colturi si panouri acustice in spatele boxelor... dupa cum ziceam, cititor de forumuri). Un avantaj e ca pot sa fac si sa pun ce vreau in ea (fotoliu e singura mobila musai in momentul asta)

Pana atunci, daca stie (si binevoieste) a-mi spune cineva o combinatie de scule (noi, vechi, de piatra, duraluminiu sau bronz, nu conteaza) din care sa iasa un sunet similar HD650-urilor, as aprecia ad infinitum.

Multumesc, si bine v-am gasit.

bogdanopolis
Posts: 11
Joined: 07 Sep 2018, 09:19

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by bogdanopolis »

Va salut! Numele meu este Bogdan, am 37 ani si sunt din Timisoara.
Urmaresc de mai multa vreme acest forum al pasionatilor de muzica stereo si nu numai.
Am decis sa imi fac un cont in cele din urma pentru a putea comunica cu voi, a ne impartasi din experientele comune si nu in cele din urma cere sfaturi de la cei mai priceputi.

Post Reply